Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fénysorompó
Lapozás: OK   3 / 7
(#) Pixi válasza Pixi hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Olvasgattam a neten, és arra jutottam, hogy igazából ezeknek a vevőknek egy 36MHz-es jel kell az infra adóból és akkor GND jelenik meg a kimeneten, és azzal egy tranyó segítségével már tudok is relét kapcsolni!
Már csak az a kérdés, hogy két infra LED-det hogy tudok meghajtani egyszerűen, hogy 36MHz legyen?
A LEDek 1.2 voltosak és 20mA-esek!
(#) kobold válasza Pixi hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
36 kHz az, nem pedig MHz, valamit félrenézhettél. Ezt pl. egy 555-ös astabil nevetve megoldja neked, nézd meg a segédprogramok között a méretezését. A ledek meghajtásához pedig mondjuk egy npn tranzisztoros kapcsoló elég, meghajtod a bázisát az 555 kimenetéről, emitterét testeled, kollektorára pedig a led és egy 240 ... 300 Ohm-os ellenállás (5 V táppal).
(#) Pixi válasza kobold hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Akkor ezt elnéztem!
A lényeg hogy működjön!
Itt a számlálóval, hogy tudom kiszámolni a frekit?
(#) Pixi válasza kobold hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
Ja és a vevőnek elég az amit írtam? A kimenetre egy tranyó?
(#) kobold válasza Pixi hozzászólására (») Szept 25, 2008 /
 
A számításhoz be kell irkálni a frekvenciát, meg talán az ellenállásokat, vagy a kondi értékét, már nem nagyon rémlik. Megmutatni sajnos nem tudom, mert mióta megszabadultam a Flash Player-től, azóta ezek nem mennek...
De a neten is találsz olyasmit, hogy "555 calculator" és hasonlók, sokan foglalkoztak ezzel. Sőt, még az adatlap is leírja, mi hogyan jön ki, csak ott ugye neked kell számolni
A vevőnél amit írtál, az elég, elvileg amíg van megfelelő frekvenciájú bejövő jel, addig földre húzza a kimenetet. Azt már te döntöd el, milyen tranzisztort (npn vagy pnp) teszel rá, attól függően, hogy fényre vagy szakadásra húzzon (előbbire szoktak).
(#) pepe33 hozzászólása Márc 19, 2009 /
 
Találtam itthon egy TSOP1736-ost gondoltam, kipróbálom.
PIC -el gyorsan adtam egy infra lednek 36KHZ-t 20% kitöltéssel egy tranzisztoron keresztül , de ha 20cm nél nagyobb távolságba próbálom tenni a TSOP-ot akkor már nem látja a ledet.
hogy kéne megoldani, hogy legalább 2méter távolságból is működjön a dolog.

Nem tudom hogy, a korábbi fellelhető kapcsolásokkal milyen távolságokat lehetett áthidalni ?
(#) proli007 válasza pepe33 hozzászólására (») Márc 19, 2009 /
 
Hello!
Talán "kissé" erősíteni kellett volna a LED jelét.
üdv! proli007
(#) pepe33 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 19, 2009 /
 
Ezt hogy oldjam meg?
Már végső elkeseredésemben változtattam a frekin is , a kitöltést is 50% ra tettem, de legnagyobb javulás akkor lett mikor a ledet ellenállás nélkül kötöttem a tranzisztorra. Így már 80cm re működött.

CQY37N , TSUS5202 típusú leddekel próbálkozom.

Előre is köszönöm a segitséget!
(#) bogár76 válasza pepe33 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Sziasztok.
Régebben láttam valahol egy fénysorompós kapcsolást, aminek a következő volt a lényege.
Ablak nélküli helyiségek világitásának a vezérlésére találták ki, számolta hogy hány ember ment be és mikor az utolsó kijött, csak akkor kapcsolta le a világitást.
Régóta keresem a rajzot,de sehol nem találok hasonlót sem,pedig nagyon szeretném megépiteni. Ha valaki tudna nekem segiteni a témában, nagyon megköszönném.
(#) titi válasza bogár76 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Hali!
A lényeg, hogy két fénysorompó kell, és egy kis logikai kapcsolás, amely azt vizsgálja, hogy melyiket szakítják meg hamarabb.
Ennek fügvényében léptet egy fel/le számlálót, amelynek a kimenete ha "0", akkor nincs bent senki, leoltja a villanyt.
Konkrét rajzot sajnos nem tudok adni...
(#) kissi válasza pepe33 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Valami nem jó, mert én 1/14-es kitöltést használva 8-10m-t lazán át tudtam vinni vele ( valószínűleg a LED-nek nem adsz elég áramot!).

A freki lényeges, eltérés esetén drasztikusan csökken a távolság!

Steve
(#) pepe33 válasza kissi hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Mi volt a led tipusa ?
Mennyi árammal ment ?

Én a PIC-ről egy BC337-est hajtottam arra pedig ellenálás nélkül ment rá a led. A BC337 adaplap szerint 0.8A -t tud.
Kevés lenne ? Vagy a LED nem megfelelő ?
(#) kissi válasza pepe33 hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
A munkahelyemen van, jövő héten megnézem Neked ( sajnos itthon nem találtam a hozzátartozó dokumentációmat, már engem is izgat, hogy esetleg nem mentettem le a régi gépről!). Arra emlékszem, hogy távirányítóból bontott LED-et használtam.

Steve
(#) kissi válasza pepe33 hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Mellékeltem a kapcsolást, a LED csúcsárama szkóppal mérve kb. 110 mA. A piros LED volt a visszajelző és távirányító dobozba építve 12V-ról ment, az infrát bontottam távirányítóból!
A hatótávolság 10m-es nagyságrendű, a frekvenciát most megmérve 35,2 kHz volt!

Steve
(#) kissi válasza kissi hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Érdekel ez valakit?! :no:

Steve
(#) pepe33 válasza kissi hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Persze hogy érdekel.
A frekit még nem mértem meg, nem volt kéznél szkóp, de nagyobb távolságot csak úgy sikerült áthidalnom hogy 10ms ig ment a 36k jel , aztán 40 ms szünet. Így már a szaggatást egész messziről sikerült vennem a TSOP1736-al. És én nem is tettem ellenálást már , direktben hadd menjen az infra.

Nálad folyammatosan megy a 35,2K és a TSOP-al folyamatosan tudsz venni ?
(#) kissi válasza pepe33 hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Nem, szaggatni kell a 36kHz-es jelet is!

Steve
(#) kissi válasza kissi hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Én kódot küldtem át az infrával, így nem volt szükségem a folyamatos jelre, de nemrég építettem 555-össel fénysorompót ( az volt az adó ) és ott is szaggatva megy a 36 kHz-es jel!

Steve
(#) pepe33 válasza kissi hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
A vételt hogy oldottad meg a fénysorompónál ?
Mikrokontrollert kell használni nekem úgy tünik ...
(#) kissi válasza pepe33 hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Az eredeti kódosnál kontroller volt a vevő, a mostani a csatolt rajz alapján megy ( a LEDvilágít, amíg látják egymást!) !

Steve
(#) kissi válasza kissi hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Lemaradt, hogy ez a Baji elektronikától volt...

Steve
(#) kissi válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Ismertem, de nem próbáltam.
(#) pepe33 válasza kissi hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
A belinkelt kapcsolás müködik TSOP1736-al is?
Ha jól sejtem az R4-et azért kellett 15K ra cserélni ?

Ha ez 5 méteren müködik akkor pont ilyet kerestem !
(#) pepe33 válasza kissi hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Megcsináltam a kapcsolást, az adót nem készitettem el, PIC adta a 36khz jelet 10ms kenként szaggatva, TSOP meg szépen vette, most hogy rátettem egy kondenzátort, használható messzebre is.
Egyetlen hátránya , hogy egy TV távkapcsolóval be lehet csapni így.
(#) kissi válasza pepe33 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Szerintem az eredeti kapcsolásnál a TSOP1736 volt megjelölve. Megépítettem és kb. 10m-t lazán átvitt, külön optika nélkül, szemre egymás felé tartva egy teremben! Kültéren nem próbáltam, a pontos "belövéssel" és állvánnyal még többet is tudhat!

A 15 kohmost jól sejtetted
(#) kissi válasza pepe33 hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Ha PIC-el működteted, akkor egy kódoti s könnyen hozzá tudsz illeszteni, hogy más jelet ne vegyen!
(#) pepe33 válasza kissi hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Igen én is arra kezdek gondolni, hogy kódot küldök egy PICcel ,egy másikkal meg figyelem hogy megjön-e.
Ha nem akkor kapcsolok egy kimenetet.
(#) toroid hozzászólása Jún 8, 2009 /
 
Sziasztok

Azt szeretném kérdezni, hogy a csatolt kapcsolás impulzusmodulált jelet ad-e ki és, hogy kb hány méterig működik?
Szerintetek ezt érdemes megépíteni?

Kb egy 50m kertszakaszt kellene figyelni

Válaszotokat köszönöm előe is.
(#) cs_gabor hozzászólása Júl 16, 2009 /
 
Sziasztok

Otthoni riasztórendszerhez szeretnék az ablakok védelmét ellátó "fényfüggönyt" készíteni, hasonlót, mint pl. amilyeneket az iparban alkalmaznak, két "oszlop" melyek egyikében az adók másikban a vevők sorakoznak; csak természetesen sokkal olcsóbbat és nagyobb méretben Az elgondolásom szerint egy PIC kapcsolná egyesével egymás után az adó oldali ledeket míg a másik oszlopban helyet foglaló fotodiódák állapotát beolvasná. Ha valamely "párosítás" esetén nincs meg a fényút, jelzést küldene a riasztóközpont felé.
A kérdésem az volna, megoldható a rendszer pl. TSOP-ok nélkül normál (sokkal olcsóbb) IR szűrős fotodiódákkal és adó oldalon IR ledekkel, és mi lehet amire p. zavarszűrés kapcsán jó ha odafigyelek? Kb 1,5 méter az áthidalandó távolság, a napfényt az IR szűrő (gondolom) kiszűri, programból oldanám meg a zavarszűrést oly módon, hogy egy-egy adó led nem pusztán bekacsol és nézem a vele szemben lévő két vevő állapotát, hanem volna néhány ki-be kapcsolási periódus amit szintén érzékelni kell, ellenkező esetben hibajelzést adhat az egység, illetve kiszűrhető vele pl. villámlás, hirtelen fényváltozás, stb.
Köszönöm a válaszokat és ötleteket előre is.
(#) peet0428 hozzászólása Aug 8, 2009 /
 
Helló!

Elég kezdő vagyok ez elektronikában, és lehet, hogy lámának fogok tűnni, de...a mellékelt kapcsolás működhet?

ir.JPG
    
Következő: »»   3 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem