Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum
Erre is gondoltam. Ilyenkor viszont ha jól gondolom, a hálózat felől jövő áramból DC lesz, majd abból megint AC, ami szinkronban van a hálózattal, de már az inverter által van előállítva?
Így tényleg nem tud visszaáramlani az energia. Ezt egyszerű eszközökkel hogyan tudnám lemérni? Úgy értem kétirányú fogyasztásmérő nélkül.
A kérdésedet már néhányszor megválaszoltuk.
![]() 1. Az Easun szigetüzemű inverter nem tud visszatáplálni a hálózatra. A hálózati bemenet és az inverter kimenete teljesen szét van választva. 2. Nem szinkronizál rá a hálózatra. 3. Vannak párhuzamosan köthető inverterek, de az az elképzelés, amit felvázolsz, általában füstjelek kiadására készteti az invertereket. Nincs is értelme, mert a szigetüzemű inverterek önálló üzemre készülnek.
Sziasztok!
Felmerült egy kérdés. Adott egy easun inverter, ami úgy tűnik, rászonkronizál a hálózatra, így nem kötöm rá, nehogy visszatápláljon. Mit szólna az inverter, ha egy másik inverterre kötném rá, azaz nem a hálózatra szinkronizálna, hanem az inverterre? Természetesen szinuszos, nem gagyi trapézjel. Ha ilyenkor "megpróbál" visszatáplálni, mi történhet?
Ma kora délután rápillantottam az inverterre. 2972 W-ot mutatott. Belenéztem a naplóba. Ma addig 3260 W volt a csúcsérték. Idén volt már 3290 W is. Az eltelt 10 év alatt nem vettem észre, hogy csökkent volna a napelemek hatékonysága. Azt se hinném, hogy az évek alatt az inverter mérése "elcsúszott" volna. A kimagasló értékek okai: nagyon tiszta levegő, jó beesési szög, a mérés időpontjában hideg panel (mostanában elég szeles az idő, jó a hűtés).
Megbízok az inverterben, hiszen a vásárlás idején a gyártója már 70 éve készített invertereket. Ma már 80... ![]() Az is lehet, hogy a napelem gyártója, élve a lehetőséggel, a megengedhető %-os eltérésen belül az alsó értéket írta a táblára, míg az bőven fölé teljesít. ![]()
Napelemestől hallottam olyat, hogy router csere után hiába lesz ugyanaz az SSID, és wifi kulcs, akkor sem fog csatlakozni az okos inverter, újra meg kell adja neki a szerelő felületen. Vagy csak a kiszállási díjat akarta...végül nem tudom kért-e pénzt...
Ha tudsz váltakozó áramot mérni, megállapíthatod visszatáplál-e.Ha a hálózat rá van kötve az inverter alapfogyasztását onnan veszi (30-50 mA).A terhelést lecsökkented a napelem termelés alá,ha az inverter áram megnő,az irány ugyan nem látod,de visszatáplál.
Az eladók ismertetőjéből nem lehet pontosan megállapítani hogyan működik.A manuáljából valamivel jobban,de leginkább méréssel.Nekem SML II 3.5 kW-os van,most próbálom a régi betáplálós rendszeremet átalakítani félig hibridre.Ez hálózatból,napelemről,akkuról egyidejüleg képes a fogyasztót ellátni és köztük a terhelést megosztani a programtól függően.SBU üzemben elsődleges a napelem azután az akku,végül a hálózat.Például akku nélkül 800 W terhelésnél 500 W-t a napelemről 300 W-t a hálózatból vesz és a napsütéstől függően változó arányban.Szerintem nem tud visszatáplálni,de ezt később tudom pontosan megmérni,nekem viszont ez nem lényeges,mert egy fázison még van betáplálós inverter.
EASUN.hu
Amit találtam róla, ez offgrid inverter, ami napenergia híján átvált hálózatra. Azaz nem tud kitáplálni. Nem szinkronizál rá a hálózatra, hanem átkapcsol és arról is tudja tölteni az akkut, ha szükséges. Nem írtad, mekkora, de mindegy, mert típuson belül mind ugyanazt tudja. A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2024
1. Nem láttam sehol sem hogy off grid lenne az ivnerter. Eddig csak 2 oldalon néztem meg. Ezen felül van átkapcsoló ami ha elmegy az áram az inverterből(elmegy a nap, lemerül az aksi) akkor automatikusan átvált a hálózatra. érdemes lenne felszerelni. Ez kb 15.000Ft + a villamos doboz és kábelcsatorna ára. pl a napelem átkapcsolóra.
Ezzel azt éred el hogy az inverter tehermentesítve van a hálózattól és vígan tölti az aksit egészn addig amíg el nem éri a visszakapcsolási feszültséget. Azután mivelhogy elindult az inverteren az áram, az eszköz először 0 kapcsol majd az inverterre áll át. Hmmm ezt nem lehetne megoldani házilag ardu(vagy bárhogy máshogy) + 2 ssr relével? Csak egy kósza ötlet volna a fáradt agyamból ![]() 2. Amikor hálózat is van rajta az inverter a saját fogyasztását a hálózatból nyeri. A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2024
Már miért ne működne? Az enyém hetek óta így működik, csak akkor nem ha kiürül az akku. A szigetüzem elsődlegesen éppen oda lett kitalálva (pl. tanya a semmi közepén) ahol egyáltalán nincs hálózat. Egészen addig működik amíg az akkuban van szufla. Sőt az egyszerűbb felépítésű inverterek mint az enyém is, azok tulajdonképpen nem mások, mint akkutöltő (MPPT) és inverter. Az csak pluszban egy jó dolog, hogy valaki régen kitalálta hozzá, hogy legyen benne egy átkapcsoló relé arra az esetre, ha kicsi az akkunk kapacitása, és akkor át lehessen kapcsolni a kimenetet a hálózatra, illetve az inverter ezt saját maga megteszi amikor látja hogy lemerült az akku.
Ha logikailag nézzük akkor a visszatápláló inverter (és az erkélynapelem is) egy és, a szigetüzemű inverter pedig egy vagy kapcsolat a közüzemi hálózat és az inverter kimenete között.
Sziasztok.
Birtokomba került egy régi Selco Genesis 134 típusú kis hegesztő inverter, aminek az a baja, hogy nem lehet szabályozni hegesztő áramot, maximum áramerősséggel hegeszt, hegesztő ismerősöm 3,2-es elektródával hegesztett vele minden további gond nélkül. Véleményetek szerint érdemes még vele foglalkozni? Ha igen hol kezdjem? Vagy esetleg valakinek lenne hozzá kapcsolási rajz? Sajnos én nem találtam eddig sehol. Előre is köszi.
Szia!
Működőképes --de gazdaságtalan (mennyi az inverter , töltő önfogyasztása/hatásfoka ? ) Én a DC töltést helyezném előtérbe. Napelem---DC/DC konverter --akku. Ehhez (a kivitelezéséhez )viszont több adatot kellene ismerni.
Szerintem ennek a tipusú inverter trafónak van aki itt a forumon ismeri az adatait.
Szerintem nem fogom. Meg ahhoz az inverter trafókat is szét kellene bontani, a menetszámok miatt.
Az elsőhöz hasonló volt már nálam,de az csak egy inverter trafós és egy tranzisztoros volt. Abban is a házi tekerésű trafó ütött át. Ennél 3 állású kapcsoló is van, azzal lehet állítani hogy hány voltra töltse az 50µF-os kondit.
A doksijában valószínűleg van valami róla. Az én inverterem doksijában mindössze annyi volt, hogy csatlakoztassam egy PC-hez, és telepítsem a mellékelt CD-n lévő programot. Az inverter rajzán RS232-nek jelölték az RJ-45-ös csatlakozót. Az inverter burkolatán a csatlakozó mellett a COMM felirat van, semmi más.
Mellékelt CD nem volt, de egy inverterekhez használható windowsos programmal (WatchPower) (meg egy RS232/USB átalakítóval) bele tudtam nézni az inverterbe, beállításokat tudtam változtatni.
Van egy s7-1200-as PLC és hozzá egy CM1241(RS232) modul szeretnék egy napelem inverter adatait kiolvasni. RS232 -vel lehet az inverterel beszélgetni.
inverter beállítása: Baud rate:2400, Start bit:1, Data bit:8, Parity bit: None, Stop bit:1 2400 1 8 N 1. Nem tudom, hogy kell beállítani a start bitet a PLC-n belül. Minden más megvan csak ez nincs. Köszönöm, ha segítesz!
Egyébként, simán megoldható, hogy a hálózat besegítsen a terhelés felé, ha az inverter már túlterhelődött. csak nem oldják meg, mert az egy másik lépcsőfok lenne, az lesz a drágább verzió. Lehet, hogy van is ilyen, nem ismerem a piacot.
De ha már a rajzodon relék vannak, vagy mágneskapcsolók, az is megoldható, hogy tirisztorok vannak helyettük. Nagyjából nulla átkapcsolási idővel. Nyilván ez is jól megdrágítaná a rendszert.
Isolar sml inverter 5.5 kwh
Lifepo4 240ah aksi 16db (ncon) Bms Aksi szigetelés (nyitott folyosón van) DC doboz Aksi leválasztott Hálózati át kapcsoló Némi vezeték (napelem és akksi) Napelem 7db Napelem tartó szett. Ezek kellenek egy alap rendszerhez.
Off grid hibrid inverter. Pl isolar sml 5.5kw. N termel vissza aksi nélkül is megy. (Jó ha van rajta)
Az inverter az inverter, nem fogyasztásmérő. Nagyon sok mindent kell(ene) tudnia, aztán hogy mit tud meg mit nem, az majd akkor derül ki amikor használod. A képen egy off grid inverter blokkvázlata van, nem véletlenül van odaírva, hogy safety relay, az épp azért van ott, hogy az inverter kimenete és a hálózat véletlenül se kerülhessenek galvanikus kapcsolatba egymással, ami ugye feltétele lenne úgy a betáplálásnak mint a kimenetre rásegítéses üzemmódnak.
Jó ez az inverter.
"Csak" két év villanyszámlája. A hozzávalókkal 20 év villanyszámláját kell előre kifizetni és utána a fogyasztás negyede már majdnem "ingyen" van. Hat évig.
Mindig az a legdrágább amit többször kell megvenni!Mert elsőre nem sikerült jól választani
Én ezeket nézegettem második rendszernek: https://www.onellato.com/Epever_UPower_hibrid_inverter_48V_100A_MPP...M10342 A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2024
Természetesen a bejövő meg kimenő szál az inverteren megy keresztül. Elvileg nem táplálna vissza semmit, de valahogy mindenképp ellenőrizni kellene, mert ha a mérő visszatáplálást is mér, akár 1-2 W-ot, akkor a szolgáltató felől ejnyebejnye lehet.
Egyébként erre gondoltam. Még ami kérdéses, ha túllépem az inverter max teljesítményét, akkor működik tovább, vagy leáll? Idézet: „mert ha galvanikusan össze van kötve a hálózat és a kimenet, nem biztos hogy az inverter pontosan tudja, hogy most az energia igény a kimenet felől vagy a hálózat felől jön.” Egy egyszerű fogyasztásmérő tudja, akkor egy inverternek nem kellene gondot okozni. ( ha a bejövő meg kimenő szál az inverteren megy keresztül, amit alapnak gondolok)
Az off grid-hez pont azért kell az akku, meg azért is, mert ugye éjszaka sem süt a nap. Azt is ugyanúgy koppra lehet terhelni, sőt akár éjszaka is, bár kevesen állnak neki hegeszteni az éjszaka közepén.
A hibrid az szerintem azért hibrid mert vissza is tud termelni. Hogy amiről beszélsz, hogy ki tudja a hálózatból egészíteni a teljesítményt ha kevés a bejövő napelem olyanok is vannak, hogy azt a kínai gyártó hogy hívja nem tudni, mert sok esetben ez még a használati utasításában sincs benne, de ugye azzal nem árt tisztában lenni, hogy az úgy működik, hogy ilyenkor a kimenet és a hálózat össze van kötve, azaz akár vissza is termel, mert ha galvanikusan össze van kötve a hálózat és a kimenet, nem biztos hogy az inverter pontosan tudja, hogy most az energia igény a kimenet felől vagy a hálózat felől jön. Ha nem akarsz magadnak esetleges jogi gondokat, netán bíróságra járkálni, akkor az ilyen invertert szerintem kerüld el. Azt meg bármelyik off grid is tudja, még az enyém is, hogy ha úgy van beállítva, akkor ha akkora teljesítményigény van, hogy az akkuból és a napelemből sem tudja fedezni, akkor átkapcsol hálózatra. Tehát nem rákapcsolja, hanem átkapcsolja.
Sziasztok!
Nézegettem invertereket. Van ugye a visszatápláló. Az nem jöhet szóba, mert engedély, mérőcsere, stb kellene, és 5 Ft-os áron soha nem jönne vissza a többletköltség. Szigetüzemmel az a probléma, hogy nagyobb árammal induló dolgokat nem tudnék indítani, ráadásul jön egy felhő, akkor leáll, stb. A hibrid inverter lenne jó megoldás nekem, de nem teljesen értem. Ha jól gondolom, akkor a hálózat felé nem táplál vissza, de ha túllépem a napelem teljesítményét, akkor a hálózatból kiegészíti? Azaz pl 1 kW-ot termelnek a napelemek, én 1,5-tel terhelem, akkor 0,5 kW-ot vesz fel a hálózatból?
A biztosíték és az inverter közé gondoltam ami az aksinál van mint a Régimotoros képén is van. A távolság saccolt. De még a bms esetén sem akarták rápréselni sehol sem. Ezért van forrasztva. A 8 darab préselésért adtam volna 10000ft+ a saruk árát is. Régóta oda járok de így sem vállalták el. Még az is probléma volt hogy a méteres kábelre is feltegyenek 2-2 sarut összeszorítva. A bms esetén a forrasztás nekem olyan jól sikerült hogy a szigetelés alatt is fél cm legalább ón van. Mert ott nem tudom hajtani egyiket sem.
Valami nagyon nem stimmel nálad. 3250Wp a napelemeim névleges teljesítménye. Adatlap szerint 1000W/m2 besugárzásnál. Eddig még minden éven meghaladta a betáplált teljesítmény a 3250 W-ot. A csúcs eddig 3283 W. Erre még rá kell számítani az inverter hatásfokát, vezetékek veszteségeit, ... A napelemek által leadott teljesítmény meghaladja a 3400 W-ot, ami legalább 261 W/ 250 W-os panel.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |