Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Olvasgatva a "vasklorid"-os topikot felfigyeltem rá, hogy többen is értetek a kémiához. Az lenne a kérdésem, hogyan tudnék egy fémfelületet szó szerint "tükörsímára" elkészíteni házilag (én nikkelezésre vagy krómozásra gondoltam, de egyiket sem tudom, hogyan kell.)?
a kórmozáshoz elektromosság is szükséges, ennyit tudok. Engem is érdekel a téma...
A fém felület előkészítése a legfontosabb !!!
Tükörsima felület kell hozzá!!! Mert a hibáknál a felületre rakódott króm az ugyanolyan vastag lessz mint a sima részeken!!! Tehát a hiba látszani fog! A sima felületet bevonják rézzel( galvanizálás) Majd erre hordják fel a krómot ugyancsak galvanikusan. Ennyit tudok róla.
Hy
engem is érdekelneén rézbevonatot csináltam az egyszerű. Anyit tudok hogy veszélyes és drága. De van ráigény. Vannak finomvegyszergyárak ahol lehet megfelelő cuccokat venni csak drága illetve annyira nem csak nagya kiszerelés. Kell hozzá a oldott fém vagy a fém szulfidja. Ebben kell belemártani a cumót amit nikkelezni illetve kell anód és katód ha jól tudom a katód az amit nikkelezni akarsz az anód meg valami nikkelezett anyag. JA kell hozzá kis pár tized volt. Azért jobb lesz ha egy hozzáértő elmondja. Már nem emlékszem pontosan.
Nekünk egy cég helyi krómozással javít krómozott felületeket . A lényeg az hogy semmiféle tartályt nem használ. Az egyik elektródát a krómozandó alkatrészre erősíti a másikra meg valami tampont húz, amit a krómvegyületbe mártogat. Szerintem elég elterjedt technológia, a Googleval többet is meg lehet róla tudni.
én ugy tudom egy krom darabot egy elektrodára a másikra meg a kromozando tárgyat galvanizálo fojadékba mártják és cromlesz rajta
Háát igen, nagy vonalakban... A galvanizáló folyadék a bevonó fém ionjait tartalmazó oldat, a bevonandó tárgyat pedig a katódra kell kötni. Egyszerű elektrolízis, de házilag elég macerás lehet.
Anno csináltam egy ilyen kísérletet réz-szulfáttal, nem vészes...
Ha tükörsima felület kell akkor a két elektródának is simának kell lenneie, ja és teljesen párhuzamosnak. Az áramerősség is befolyásolja a lerakódó anyagmennyiséget. Ezért ha valahol közelebb van a két elektróda ott több válik ki.
Üdv!
Én úgy emlékszem a Conrádnál láttam nikkel,arany, ezüst elektrolitokat!De ez már 3-4 éve volt!És akkor is katalógusban láttam!Utánna nézhettek!
Na megtaláltam a katalógust!Kicsit régebbi mint emlékeztem.Ez 2001-es!
Itt a mellékelt ábra:
Légyszi!
Ez a téma engem is érdekelne.... De hol vannak a kémikusaink?
Úgy gondoltam újra felhozom ezt a témát, mert engem is érdekel, hogy lehet e otthon "galvanizálgatni" dolgokat
A vasra réz galvánt azt ismerem. (rézgálic oldatban kell lennie az elektródáknak, egyik a galvanizálandó tárgy, a másik egy darab réz) Én arra gondoltam hogy műszerdobozokat,front panel-eket is lehetne galvánozni, szép fényes felületet nyerni. Lehetséges otthoni körülmények közt galvanizált műszerdobozokat készíteni? Mondjuk alumínium felületre réz, króm?
Alu felületeket én eloxálni szoktam, az egyszerűen kivitelezhető házilag. Elég szép felületet lehet vele elérni, és homogén szürkés felületet ad. (porfestett szürke bevonatra hasonlít)
Ami nem lényegtelen: igen olcsón is kivitelezhető. Egyszerű lefolyó tisztító fő összetevője megegyezik az eloxáláshoz használt sóval. A lényeg: az egyik legolcsóbb lefolyó tisztító a boltokban, fehér sószerű anyag van benne, a doboza sötétkék, fehér fedélel. (nem jut eszembe a neve) Ha valakit érdekel, megnézem...
Amúgy többféle használható, a lényeg: nátrium hidroxid tartalmú legyen!
Az alu alkatrészeket régen trisó-ban főztük..
A hidroxidos tisztítóba csak bele kell dobni, nem kell melengetni. (óccsó)
Néha megnézni, hogy milyen a bevonat, aztán ennnyi.
Köszi az ötletet!
Ezt ki fogom próbálni! Asszem azt a lefolyó tisztítót "SZi-Ti" nek hívják. De mondjuk nem lényeg mert a flakonja miatt a vásárlást nem lehet elszúrni! Sötétkék doboz, kb 10-15cm maxas és zörög ha megrázod.
Valahogy úgy!
Azért az összetevőlistát sasold meg, de lesz vagy 70% a nátrium hidroxid.
Sziasztok!
Legutóbb végül meg tudtam kerülni a krómozást, de most kéne. Tulajdonképpen réz (sárga vagy vörös) karikákat szeretnék lekrómozni, de az eddigi válaszokból max. nikkelezés terén jutottam előre. A dolog viszonylag sürgős lenne, úgyhogy várom az ötleteket.
hi
szerintem vidd el olyan helyre ahol krómozást vállanak, nézz szét neten! pl.: itt érdeklődhedsz üdv
A Totalcar-on van most egy krómfestékes cikk. Esetleg érdemes elolvasni.
Itthon kutakodva elég megviselt állapotban megtaláltam Stefan Sekowski: Kísérletezzünk otthon! című könyvét. Ennek a galvanizációval foglalkozó részében van leírás réz, ón, és nikkel bavonathoz is. A baj az, hogy mindegyikhez ír kénsavat, amit vegyszerboltban csak engedéllyel vehetek. Nincs valakinek ötlete, hogy mivel helyettesíthetném esetleg?
A "receptek":
réz: 1l víz 200g rézszulfát (rézgálic) 25ml tömény kénsav nikkel 1.: 500ml víz 150g nikkel-szulfát 50g nátrium-szulfát 5g nátrium-clorid oldás+ szűrés 400ml víz 20g bórsav oldás, 2 lötty összekeverése nikkel 2.: 600ml víz 240g nikkel-szulfát 20g nátrium-clorid külön 400ml víz 4g bórsav összekeverés Most láttam, hogy a nikkelezéshez bórsav kell. Az engedélyköteles?
Galvanizálás
Letölt, átnevez .RAR kiterjesztésre, kitömörít (jelszó: "galvanizalas"), örül. Kénsavat lehet 37 m/m%-os koncentrációban kapni akkumulátorsav néven autósboltban, háztartási boltban, hódos áruházban, stb... Kb. 300/l. Innen egyszerű kémiai számítással lehet a kénsavmennyiséget számolni. Szerintem lehet a vegyszerboltban is kapni cc. kénsavat, csak drága (4000+Ft/l). A bórsav nem engedélyköteles. De NiSO4-ot lehet, hogy nem fognak egykönnyen adni...
sziasztok! ezek szerint ha Szi-Ti vizes oldatába rakok egy darab Al cucot akkor annak szép felülete lesz?
Helló! Ma vettem ilyen Sziti nevű lefolyótisztítót, aminek az NaOH tartalma 70%. Ebből 600 gramm 500ft volt nálunk (nagyobb kiszerelés). Most próbáltam ki, de csak az aluminiumot ette meg az oldat. Lehet, hogy azért, mert tömény volt az oldat, és hígabb kell? Milyen arányba érdemes keverni a vízet a Szitivel?
Hi!
A NaOH (főleg töményen) nem is fog szép oxidréteget adni az alumíniumon. Az alumínium ti. amfoter anyag, a legtöbb fémmel ellentétben lúgban is oldódik. Az esetlegesen kialakult oxidréteg tetrahidroxo-aluminát formájában oldatba megy. Ilyen célra szerintem jobb (és olcsóbb) a trisó. |
Bejelentkezés
Hirdetés |