Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   76 / 276
(#) elektroncso válasza madzagos hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Hát sajnos csak egy ECC85-ös képviseli a triódákat itthon. Hamarosan szeretnék eljutni börzére pár csövet beszerezni. Figyelem a városban a bolhapiacot, de csöveket még nem láttam. Ezért egyenlőre csak gyűjtögetem a kapcsolási rajzokat, tanulmányozom a felépítésüket, ötleteket merítek belőlük, azután majd ha lesznek csövek nekiállok. Most egyenlőre fejben, illetve papíron folyik az építés. Lapozgatom a régi folyóiratokat is(Radio, Amatérske Radio, RT, Ezermester) azokból is ötleteket merítek. Már jó pár papírt telerajzolat, kapcsolási vázlatokkal, doboztervekkel, mechanikai rajzokkal. Figyelem hogy milyen szép és egyszerű kis rádiókat építesz. És gyönyörködöm.
(#) granpa válasza elektroncso hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Szia!
A Nosztalgiára gyere el, akkor sok áru lesz (olcsóbb is).
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2014
(#) xule hozzászólása Okt 19, 2014 /
 
JValmikor árultak egy napelemes diras rádiót 1,2 v-os akkuról ment és sztereó volt. De a sztereo vétel vinnyogó halk gépha ggal járt. Ha előkerül esetleg , leirhatom a félvdzető ic készletét. Tehát ez a minimális de már nem minőségi rádió alsó feszültsége. És rendes 10.7-es kf de egytekercses sztereo dekoder sőt még 66-108-ta is áthangontam és nem volt sok hamis vétele. Valamikor a Conradnal volt 1,8 vrol müködő szstereo dekoder is. Talán még megvan.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2014
(#) xule válasza fecameca hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Tda 7040-rs még beszerezhető néhol , végfok 3-4 tranzisztorral is megoldhato lásd hobbielektronika ra833?
(#) xule válasza xule hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Ez a TDA7088+7040+7050 komplett rádió.

55b.gif
    
(#) elektroncso válasza granpa hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Valamelyikre megyek. De idén már nem hiszem, jövő nyáron hamarább.
(#) 6C4C válasza xule hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Sziasztok! Érdekes ez a rajz a 7088-al, az adatlap egyérteműen mono vevőbe javasolja, az alacsony 70kHz-es KF frekvenciája is ezt sejteti, mint a 7000-nél is. DE ugyanezen az elven működik a 7021T-is, azt pedig már ajánlják a 7040 dekóderrel való együttműködésre... Mindenesetre érdekes... Mit gondoltok???

7088.jpg
    
(#) pucuka válasza 6C4C hozzászólására (») Okt 19, 2014 /
 
Ezekben a FM vevő modulokban korelációs detektort használnak. Pont ezért alacsony a KF frekvencia, ami tulajdonképpen nem is KF frekvencia, hanem az alapsávi sávszélesség. (hasonlóan a szinkrodin vevőkhöz) Ezért aztán a demodulátor egy aktív aluláteresztő szűrő, aminek a beállításával lehet a hangfrekis kimenet sávszélességét (és egyben a vevő szelektivitását is) befolyásolni.
(#) fecameca válasza pucuka hozzászólására (») Okt 20, 2014 /
 
Jó. e akkor sem értem, mitől 70 KHz a KF, miért nem 100 KHz? Egyáltalán mi szabja meg, hogy mennyi, ha csak aluláteresztő szűrő van bennük? Végül is a 70- nek alatta van a 38 KHz, elvileg kijöhet belőle a sztereó, kérdés, hogy az aluláteresztő jelleg miatt milyen torzulást szenved a segédvivő frekvenciaspektruma, illetve ez korrigálható-e? Be kellene szerezni egy 7040-et és meghallgatni, mlyen?
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2014
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Nov 4, 2014 /
 
Ez a kapcsolás életképes lehet?
(#) szendi001 válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 4, 2014 /
 
Szia! Ilyennel ne adj az éterbe... nem stabil ráadásul AM üzemmód. Válaszolva a kérdésede instabil 1 wattos AM adónak jó lehet. Amúgy az anódról diekt lecsato Az anódból kicsatolt antenna nagyon instabillá teszi.

Ha megépíted egy rövid huzaldarabbal egy AM vevő mellett kipóbálható, de bele kell találni az 1 Mhz es jel környeztébe. (sávközép)
(#) szikorapéter válasza szendi001 hozzászólására (») Nov 4, 2014 /
 
Elektroncsöves rádiókhoz használnám úgyis,csak azért építem ezt is csőből hogy a stílusa megmaradjon. ( Meg szeretem a kihívásokat. )
(#) szendi001 válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 4, 2014 /
 
Nincs összeföggés, hogy milyen elrendezésű a vevő. Igazából jó eséllyel elindul, és modulálni is lehet.
(#) Toroid97 hozzászólása Dec 6, 2014 /
 
Szervusztok!

Szeretnék építeni egy csöves, viszonylag egyszerűbb, középhullámú audiont hangszóróval. Jelenleg kapcsolási rajzra és némi tanácsra lenne szükségem.
(#) madzagos válasza Toroid97 hozzászólására (») Dec 6, 2014 /
 
Szia!
Ha visszaolvasol akkor találsz több egyszerű kapcsolást is.
(#) szendi001 válasza Toroid97 hozzászólására (») Dec 6, 2014 /
 
75 RT újságban van leírva egy komplett cikksorozat a működésével együtt. Itt meg van egy nagyon hasonló.Bővebben: Link
(#) madzagos hozzászólása Dec 7, 2014 / 4
 
Üdv Mindenkinek!
A legfrissebb alkotásom:" Liliput." 2 csöves telepes rádió. 1T4T és 3V4 csövekkel.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2014
(#) elektroncso válasza madzagos hozzászólására (») Dec 7, 2014 /
 
Aranyos.
(#) szendi001 hozzászólása Dec 12, 2014 / 1
 
Sziasztok! Ha valaki akar AM vevőt építeni, itt a vissza nem térő alkalom.Bővebben: Link
(#) ronin75 válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
És dübörög a Kossuth: "Output power: more than 150W"
(#) dokidoki válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 12, 2014 /
 
Helló, súlyos eset csináld magad kínai(?!) rádió. Lassan már 100% pamut zokni is egy műanyagdarabként fog jönni, használati útmutatóval silány fordításban. Most csavartam Tungsram energiatakarékos égőt, és láttam rajta made is chajna... Elszomorító.
(#) szendi001 válasza ronin75 hozzászólására (») Dec 12, 2014 / 1
 
mW. Én ezt mind értem amúgy, de mutass még egy 1000 Ft-ból összerakható kit-et. Itt a lényeg, hogy a jelenlegi piacon olcsón van és tanulható a folyamat. Aztán majd 10 évvel később fejleszt jobbat...itthon.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2014
(#) _BiG_ válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Aranyos, csak az az idétlen dobozszín....
(#) szendi001 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
3 féle volt ott, csak ezt linkeltem be Én arra is gondoltam, hogy berendelni és megépíteni egyedi nyákon. A világban nem találni már kf tekercseket. Aki épített már ilyet az tudja hogy az első rádió mély nyomot hagy az emberben, ezért érdemes kit-ben kezdeni szerintem.
(#) _BiG_ válasza szendi001 hozzászólására (») Dec 13, 2014 / 1
 
Régi zsebrádiókban vannak KF-ek (bolhapiac), persze némileg a tranzisztortól is függ, milyen rezgőkört alakítottak ki. Meg a kapcsoláshoz is illeszkedik, hogy milyen megcsapolásokat tettek bele.
Mondjuk én nem próbáltam még ki, hogy milyen építkezni velük.

De első rádiónak egy kis tranzisztoros egyenesvevő sokkal jobb, összehasonlíthatatlanul könnyebb elkészíteni. A kitben levő szuperheterodin csak műszerrel hangolható, ha mégis valami bibije van. Mondjuk a KF-frekinél helyi jelforrás működik, akkor át kell hangolni. Fülre meg nem tuti. Ugyanis az oszcillátort csak akkor tudod belőni az új frekire, ha a KF-ek már jól vannak hangolva. Nem beszélve az együttfutás (modulátor-oszcillátor körök) beállításáról, oda már esetleg paddingkondenzátort kell kiszámolni. És már sokaknak eddig is kínai volt, amit leírtam.

Sima detektoros, majd visszacsatolt audion, előkörös kiegészítés, reflex kapcsolás, erősítő építés (illene megtanulni megtervezni, pláne, ha az ember a fiókból dolgozik és abból főz, amilye van).
Így a neten talált kapcsolásokat is illik átgyúrni. Na de ehhez meg kéne tanulni az ohm-törvényt, a rezgőköröket (khm, Thomson képlet se ugrik be mindenkinek), csatolások mibenléte, meg azt is, hogyan kell egy neten kikeresett félvezető adatlapot olvasni, értelmezni (angolul pláne).

Ezért kell egyszerűvel kezdeni, az kevésbé érzékeny a "jóleszmajdoda/kábé" tagot tartalmazó differenciálegyenlettel végzett tervezéshez
Mennyivel nagyobb lesz az élmény, ha szóra bír egy drótkupacot, amit maga alakított ki
(#) Atosbacsi hozzászólása Dec 13, 2014 / 1
 
Én is építettem hasonló tranzisztoros szupert. Mivel műszerezettségem kimerül egy digitális multiméterben, nem tudtam jól behangolni, bár a Kossuth így is jön rajta. A Sokol utánépítésemről nem is beszélve. Mikor nekiálltam tudtam hogy nem lesz jó. Időtöltésnek viszont tökéletes.
(#) _BiG_ válasza Atosbacsi hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
Az ilyesmihez egy 20 MHz-es szkóp tökéletes, sőt! Anno enné kisebb teljesítményűeket is használtak, középhullámú mérésekhez megfeleltek. A rövidhullámú készülékeket hitelesített szignálgenerátorral és a beépített varázsszemmel (ha volt), vagy még jobban, a kimenőtrafó primerjére kötött voltmérővel (oda nem kellett túlnagy ohmos darab) mértek jelmaximumot.

De építhetsz szignálgenerátort is.
A régi Rádiótechnikákban sokféle műszer van, persze kicsit (jobban) érteni kell az elektronikához, hogy a mai eszközökkel, alkatrészekkel után lehessen építeni. Mivel amatőrök részére közölték, így a korabeli vékonypénzű többséghez vannak igazítva. Nem kvarcpontosak, de összehangoláshoz kiváló. De ha valaki akar, kvarcosat is csinálhat, a kvarc adja a referencia-frekvenciát és abból lehet egy hangolt oszcillátorral kikeverni és szűrni a kívánt kiadandó frekit.
Modernebb kiadásúak meg a neten keresgélve találhatók.
Sajnos kisfrekvenciás kvarcok szinte nincsenek. 32 kHz, 75 kHz, slussz
1 MHz-től indulnak. De régi készülékekben lehetnek még nagyobb tokozású, jobban kezelhető kisebb frekis darabok.

Vagy van eBay és egyéb források. Anno nem volt
(#) szendi001 válasza Atosbacsi hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
A bal oldali az szuper vevő? Meg van a rajza? Amúgy, aki Sokolt épít egyediben, csak jó ember lehet.
(#) Atosbacsi hozzászólása Dec 13, 2014 /
 
Természetesen megvan a kapcsolási rajza. Nyákterv kézzel készült, az elsőim között van, tehát azt nem szívesen teszem fel, hiszen milliószor jobbat is lehet készíteni. Most munkahelyen vagyok, de ha érdekel felteszem mikor hazaérek.
Nekem nem a "jó ember" hanem inkább a mazochista jelző jut eszembe. De tényleg jó móka volt.
Ezek most félretett projektek, de ha több időm lesz talán végükre járok teljesen.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2014
(#) Atosbacsi válasza Atosbacsi hozzászólására (») Dec 13, 2014 /
 
A kapcsolás.
Következő: »»   76 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem