Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM335 termisztor pontosság
Lapozás: OK   1 / 2
(#) zlanczky hozzászólása Jan 11, 2010 /
 
Sziasztok!
Hőmennyiségmérőt szeretnénk építeni, viszonylag pontosat, amit az eszköz megenged. LM335 termisztort választottunk hőmérséklet mérésra, (azaz kettőt fogunk mérni, mert hőmérséklet különbség kell).
Van mögöttük egy 5 V-os stabilizátor. A kimenő feszültséget PIC16F887-be vezettük, AD lábakra, sikeresen mérünk.
0-5 V között mérünk, 10 mV 1 Celsius, 1024 mért értékre osztva, 1 Celsius 2 értéket jelent.
Jelenleg 16x mérünk, átlagolunk, príma.
Két dolgot nem értek,
1: nagy a mérés szórása, a 16 mérés max eltérése gyakorta 10 érték is, ez 1% hiba, de Celsiusban 5 fok, ami rosszul hangzik.
2. a két termisztor mérése eltér átlagban 0,5 Celsiussal, azaz átlagosan 1 értékkel, 16-os átlagban is.

Ez természetes, vagy lehet valamit javítani? Vagy az LM335-nak ezek a tulajdonságai? MÁs a probléma?

Az észrevételeket, segítséget előre is köszönöm.
laz
(#) boczhunor válasza zlanczky hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Szia.Egyszerű stabilizáló-kalibráló áramkörre lesz szükséged.Nincs időm írni, hisz holnap korán kelek és megyek az ágyba.
Kerestem neked a neten valamit.Bővebben: Link Ha valamit nem értesz kérdezd.Ahogy leszek, segítek.
Üdv. Hunor!!
Sok sikert!!
(#) baloghzoli1 válasza zlanczky hozzászólására (») Jan 11, 2010 / 4
 
Én is ezzel kezdtem de nekem sem volt pontos,itt az adatlapjaBővebben: Link De most már LM 35 használom pontosab és egyszerübb használni nem kell áramgenerátor hozzá.A 335-nek talán az lehet a gyengéje az áramgenerátor hiánya

LM35 DZ.pdf
    
(#) Hp41C válasza baloghzoli1 hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Szia!

Több példányban is építettem már hőmérőt az LM335-tel, TO92 tokkal.
Áramgenerátornak LM334-et használtam 68 ohm árambeállító ellenállással ld. adatlap 569810 ábrája. Kerülni kell az elkötéseket (tokozást pontosan megnézni... - egyes tervező rendszerekben a lábszámok rosszak.), törekedni kell a hosszú lábakkal történő, rövid idejű beforrasztásra. Ha a pontossága nem kielégítő az ADJ lábához bekötött 10kohm potencióméterrel kalibrálható ld. 569809 ábra. Eselteg szoftverből korrigálni...
Ha mikrokontrollerre viszed a jelet, akkor megfontolandó az I2C felületű érzékelő használata pl. LM75 (de kb. 3 szorosa az ára, +/- 2 ill. +/- 3 fok hibával rendelkezik), LM92 (+/- 0.3 fok hibával) vagy az MCP9800-9803, MCP9804, DS1621. 1 Wire felületű érzékelő a DS18S20, DS18B20. 3 vezetékes kezelésű a DS1620.

Szia
(#) baloghzoli1 válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 12, 2010 /
 
Én meg nem kinlódtam vele az LM 35 egyszerübb volt,de ha kollegának az LM 335 szimpatikus csinálja azzal.LM334 153ft LM335 145ft LM35 248ft
(#) soskajoska hozzászólása Feb 17, 2010 /
 
Sziasztok!
Az LM335 nekem szimpatikus. Szeretnék egy hűtő-fűtő termosztátot építeni egy nagy precizitású referenciához. Peltier-elemre gondoltam. Annak a vezérlését kellene valahogyan megoldani, hogy mondjuk 25 fokot tartsa. Arra gondoltam, hogy egy +/- tápra kéne kötni egy komplementer powerFET kapcsoláson keresztül a Peltier egyik kivezetését, földre a másikat. A komplementert vezérelve ez hol fűtene, hol hűtene. Tudtok ebben segíteni?
(#) vilmosd válasza soskajoska hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Hali
Nem tudom mennyire vagy jartas a uc programozasban, de ezt PWM alkalmazasaval eleg egyszeru megoldani. Vannak olcso PIC-ek AD-vel, PWM-el. Ezeket konnyu alkalmazni es meg esetleg kijelzovel is megtoldhatoak. Kijelzo nelkul pl. 12F683, kijelzovel gomb kezelessel 16F690. Tudnam ajanlani erzekelonek a Microchip TC1047 vagy MCP9700A tipusokat a LM335 helyett. Szinten fesz kimenetuek 10 mV/C erzekenyseguek. 2.56 V ref fesszel 1024 AD bontassal elvileg 1/4 C fok pontossagot lehet elerni. Viszont ajanlanek magasabb homersekletet a termosztathoz (pl 45-50 C), akkor nem kellene hutessel vergodni, csak futessel. Ezt a futest meg lehet oldani egy TO220 tokozasu NPN tranyoval is. Ha kerdes van irjal.
Udv Vili
(#) soskajoska válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Köszi!
Sajna a PIC programozásban eléggé járatlan vagyok. De én is gondolkodtam a dolgon és hasonlóra jutottam. Illetve még azon is elmélkedtem, lehet hogy sokkal egyszerűbb lenne az én tudásommal egy fűtő és egy külön hűtő részt alkotni. Mindkettőre találtam kapcsolást. A 20-25 fokra végül is azért gondoltam, mert minden értéket szobahőmérsékletre adnak meg és magasabb hőmérsékleten már számolni kell az eltérésekkel. Pl. 40 fokot választva 15*100ppm=+1500ppm (0,15%) az eltérés az eredetileg megadott értékhez képest, de ez már összemérhető a +-0,1%-os tűréssel. Kisebb hőfüggésű ref. IC ára pedig már csillagászati lett volna.
(#) Soós Antal hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
Helló!

Pic re szeretnék tenni egy LM335 ebben szeretném a segítségeteket kérni!

Próbálkoztam egy 1 éve lezárt témnál de nem jött be!

Terv a következő
2,982 V 25 °C katalogus adat kalibrálás megoldom szofverből! 10 mV /°C / elméletem szerin csak a tévedést korigálom egy előre megadott értékkel pl: minden mérés +2°C/
-35 °C 2,382 V, 100 °C 3,732 V
külöbbség 1,350 V így az 5 voltba beleférne egy 3 szoros erősítés csak előtte le kéne tolni 2,1 V tal a jelet!
Erre kellene egy kapcsolás gondolom műveleti erősítő kivonó nem invertáló módba!

Vagy inkább simán be kellene kötni a Vref + 2,382 V Vref + 3,732 V a

Vagy belső fesz osztóval Vref- betudom állíitani 2,34375 V Vref+ Vss!

Csak azért gondoltam inkább az erősítésre mert egy 30 mV jelben a vezeték okozta eltérések jobban elférnek mint egy 10 mV ban
(#) vilmosd válasza Soós Antal hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Mondanam azt hogy rosszul valasztottal ezzel a szenzorral. Lehet buveszkedni a referenciakkal, erositovel, ott van a doksiban. A 10 mV/C nem egy rossz ertek, ezt siman fel lehet dolgozni PIC segitsegevel. A zavarok, mivel DC-rol van szo siman kijatszhatok RC alulatereszto szuro segitsegevel. 1k+100n mar zajosabb ipari kornyezetben is jo megoldas. Meg hozza lehet venni egy arnyekolt kabelt, es maris kesz a cucc. A referenciat elo lehet allitani pl TL431 segitsegevel. Es mar szinte kesz is. De.... Vannak olcso megbizhato szenzorok is. Amik pl 0 C homersekletnel 500 mV feszt adnak. MCP9700A es a TC1047A ilyen eszkoz. Az ara nem eppen nagy (MCP9700A 100 Ft alatt ifastol). Ugyanugy 10 mV/C a kimenet, tehat nem szukseges utana erosito. Egy 2.56 V Vref segitsegevel 1/4 C felbontast tud a 10 bites AD. Mukodik -40 ->125 C kozott. El lehet vinni a jelet tobb 100 meterre, csak a tap szuresre, es a kapacitiv terhelesre haklis. Megoldas a szenzornal 100 nF SMD kozvetlen a labon es a kimeneten egy soros 1k ellenallas. A PIC AD bemeneten szinten egy 100 nF kondi. En vittem 2-300 meterre is igy a jelet. Evek ota dolgoznak igy keszulekeim. Esetleg egy SW atlagolas meg segithet. Kalibraciot, es egyeb varazslast nem igenyel. Csak fesz meres, es egy kis matematika.
(#) watt válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Idézet:
„Kalibraciot, es egyeb varazslast nem igenyel.”

A kalibráció az a folyamat, amikor egy nyers mérőjelet úgy alakítunk át különböző beállításokkal(program, elektromos áramköri elem módosítása stb.), hogy a megjelenített érték a kiválasztott mértékegységben legyen leolvasható és pontos legyen a megengedett eltéréseken belül. Tehát kalibrálni mindig kalibrálunk, amikor mérőáramkört építünk ez elkerülhetetlen! Gondolom te másra gondoltál, hogy nem kell...
(#) watt válasza Soós Antal hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Javasolt, hogy olyan OPA-t használj, aminek 5V-ot táp kell csak és rail-to-rail a kimenete. Az se baj, ha mérőáramkört építesz, ha kis zajú erősítőket használsz, pl. MCP619.
De vilmod javaslata is jó, miszerint olyan szenzort kell választani, amire nem kell jelformálás.
Valamint sok digitális hőmérő is van, bár sok esetben azok távolra kihelyezése problémásabb. Nem írtad milyen messzire kell elvinned a jelet, ha 1m belül elég, akkor oda még soros buszillesztő sem kell egy SPI-s szenzorhoz.
(#) Soós Antal válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Köszönöm szépen!
Elsőre is ez a megoldás tetszett a legjobban csak az árral volt a gond chipcad oldalon
TC1047A 1960 + Fa
De mivel hogy irtad 100 Ft környéke neki futottam még egyszer és lám
IC MCP9700A-E/TO 74 Ft igaz 20 db kell venni de ez nem gond!
Akkor így lenne
Érzékelő Vout GND 100 nF Kondi
Vout ba 1 k ellenállás
vezeték
Bement elé 1 k ellenállás
Bement GND 100 nF Kondi

Árnyékolt kábel lehetne Árnyékolt UTP ebbe mene a tábfesz ill vissza jel


Vref+ mehet így?
Szoftverrel CVref 2,65625 V Ezt átkötöm Vref+ ra
A/D Beállítás
Felső referencia Vref+ alsó referencia GND

Inkább a szoftver megy igaz csak C be mint az elektronika. Azért is választottam a PIC mert művleti erősítő potméter ellenállás hegyek kellettek volna 7 hőmérővel vezérelt kapcsoláshoz És még a kijelzés is csak papíraszöveg + ledek.

Jelenleg a terv ez PIC + LCD 2 Gomb 5 db Optotriac + 3 db Optotriac összekötve Teljesítmény triaccal + akkor a 7 db IC MCP9700A-E/TO kondival ellen állásal!
(#) Soós Antal hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
Lemaradt

Ha a Vref TL431 csinálom mekkora Póti ill. az ellenállás?
(#) Soós Antal válasza Soós Antal hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
90 °C elég úgy hogy
Vref+ 14062,6 lehet ennyi és még pontossab is az A/D
(#) watt válasza Soós Antal hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Nézd meg a PIC adatlapjában, hogy a Vref- és a Vref+ között mennyi lehet a minimális eltérés. Én 3V körülire emlékszem, de ez típusfüggő!
(#) vilmosd válasza Soós Antal hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Ez egy mukodo keszulek rajza. A Vref megoldast itt lathatod. Sajnos a PIC-nek nem lehet lejjebb vinni a Vref erteket, mint ami az adatlapban van. Nem ajanlom a belso referencia hasznalatat, mert a stabilitasa a tapfesz stabilitasatol fugg. A TL431 25 ppm stabilitasu, tehat nem kell ennel jobb egy 10 bites AD-hez. Mint mar irtam 2.56 volt Vref eseeten pont 1/4 fok lesz az osztasod a 10 mV/V erzekenysegu erzekeloknel.
Ja a TC1047A jelenleg 122 Ft + IFA. Tudtommal nincs minimal rendelesi darabszam a CHPCD-nel.

tempcon1c.pdf
    
(#) vilmosd válasza watt hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Egy 10 mV/V erzekelot altalaban a gyartas soran ugy gyartanak, hogy tudja a speckot. Ami nem tudja az szemetbe kerul. Amikor megvasarolod mar be van kalibralva, tehat utana mar nem kell semmi varazslas a pontos meres erdekeben. Persze ha egy NTC-s merokorre gondolsz ott kell kalibralni az aramkort. A topik viszont LM335 erzekelorol szol.
(#) Soós Antal válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Lm335 láttam ez a kalibrálós példa kapcsolás! De jó hogy itt nem kell ne haragudj tényleg béna vagyok a chip cadnél nem találom csak ezt

Termékek > Fejlesztőeszközök > Microchip
Analóg fejlesztők>Hőérzékelők fejlesztői

TC1047ADM-PICTL 1960+Fa
Gondolom ez nem a sima TC1047A

IC MCP9700A-E/TO ezt se chip caden találtam

Megmondanád melyik menüben szerepel?
Nekem google se jött össze megtalálni
(#) vilmosd válasza Soós Antal hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Idézet:
„t: Termékek > Alkatrészek > Microchip > Analóg áramkörök Hőmérséklet érzékelők”
x
TC1047AVNBTR SOT-23B-3-TR......cse3000 122 Ft
(#) Soós Antal válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Kössz ez tényleg nagyon béna volt 66 végig néztem de nem vettem észre Microchip akkor ezek pic cuccok stb

Egy kis OFF Téma a triac védelem miatt raknák a pic egyik bemenetére sinus 0 átmenet figyelő és annak
függvényében vezérlném az összes optotriacot!
esetleg tudnál valami tippet vagy van erre késsz IC mintha láttam volna de mos istenért nincs meg!

mivel ez 220 V optocsatolon keresztül szeretném rákötni nem tudom nem e csúszik el így az egész!
(#) vilmosd válasza Soós Antal hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Nem ertem teljesen a kerdest. Ha fazishasitasos szabalyzast akarsz, akkor kell valami "Zero Cross Detector", viszont ha csak ki-be kapcsolast akarsz akkor MOC3062+TRIAC megteszi. A fazishasitos szabalyzas elegge zajos.

tempssr1.pdf
    
(#) watt válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
A progam amit írsz, eleve egy kalibrálási folyamat. Magában a szonda nem ér sokat, az elektronikát is hozzá kell idomítani. Amikor együtthatókat állapítasz meg, az is egy matematikai eljárás és kalibrálásnak hívják. Egy Pt100-at sem kel lennyi erővel kalibrálni, vagy egy hőelemet. Azok is szabvány szerintiek. A mérőkörben nem csak az érzékelő szerepel, és a mérés pontosságára nem csak az hat, nem beszélve arról az értékről amit leolvasol.
(#) vilmosd válasza watt hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Bocs de a program amit irok egy kozonseges feszmero progi. Mivel ezek az erzekelok egy kozonseges multimeterrel is kiertekelhetok. En arra ertettem a varazslast, hogy a LM335 eseten epiteni kell egy meroaramkort, azt kalibralni, viszont a TC1047A hasznalata eseten mindez elmarad. Csak siman rakotod a PIC AD bemetere, es gyi.
(#) Soós Antal válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Szerintem most hogy írtad amit én akartam az benne is van a triacba 0 átmenetnél kapcsoljon be így kevésbé melegszik álítólag!

Zero Cross Detector gondolom ez az! ez benne is van most látom csak a MOC 3020 nem volt irva de Optotriak + ZCD 7k5V 400V DIP6 adatlapján ott van akkor ezzel sem kell külön foglalkozni ha jól értem!

Kösz még egyszer!
(#) vilmosd válasza Soós Antal hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
A MOC3062 rendelkezik Zero Cross aramkorrel, tehat csak nullatmenetnel kapcsol. Amit mellekeltem az mukodik sok eve. En lassu PWM-es szabalyzast szoktam alkalmazni, tehat a periodus 1 sec, es igy pont 100 felhullamot tudok ki-be kapcsolni. (itt 120)
(#) watt válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Nem érted, de nem baj. Én csupán annyit szerettem volna elérni, hogy a kalibrációt, mint folyamatot és fogalmat, helyesen értelmezzük. Mindig kalibrálunk, amikor egy jelből egy másikat állítunk elő a pontos érték kijelzése miatt. Független attól, hogy ez matematikailag előre sejthetően nem okoz majd eltérést a kijelzett értékben, de ha igen, akkor máris korrekciókat kell bevetnünk, ami a kalibrálás további lépéseinek egyike. De szerintem hagyjuk, mert ezügyben mindig hosszasan kell vitáznom, mikor minősigárítás ügyben meg kell értetnem mi az a kalibrálás és mi az a hitelesítés és mi az a méréspontosság ellenőrzés...
(#) vilmosd válasza watt hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Lehet hogy nem ertem. Sok evig voltam merleges.
(#) watt válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Az nem jelent semmit. Sokan használnak fogalmakat helytelenül, miközben remek munkát végeznek!
(#) Soós Antal válasza vilmosd hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Kössz ha már benne van akkor ezzel lesz! 16 A triakot rakok a 800 W Klimához. / az egész onnét indult hogy olcsó hősszivattyút szeretnék a hősszivattyús klímát ami csak 90 eFt bővítem egy talajhő cserélővel így télen ha a levegő hideg akkor a földhőt használja ill. a beltéri helyett egy bojler gázhőcserélőjébe vezetem a gázt és így vizet melegítek HMV és fűtésnek ennek a vezérlése lenne a PIC /
Optotriak 60 W szivattyúkat magába is elviszi pláne ha jó helyen kapcsol!
Biztonsági tartalék elektromos fűtőbetét 3 kw az meg amúgy is hűtőbordás triac gondolom itt nem számít hol kapcsol!
Relét próbáltam kerülni mert talán a triac a tartóssab!
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem