Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1237 / 2208
(#) FordPrefect válasza 6C4C hozzászólására (») Aug 3, 2011
Láttam ilyen megoldást, de az nem a tökéletességet szolgálta, hanem a praktikus megoldást:
A két mag (SU) úgy illeszkedett, hogy az egyik szélénél 0, a másik oldalán a dupla légrésnek megfelelő hézag volt. Azaz a légrés egy V alaknak felelt meg. Előnye, hogy a légrés mérete nem változhat, a hátrányát meg majd leírja valaki..
Amúgy csínján kéne bánni a hiperszilekkel mechanikailag..
(#) buburobi válasza sturbi hozzászólására (») Aug 4, 2011
A mellékelt kapcsolásban 40mA az anódáram. Egyenlőre PCL86 kimenővel teszteltem. Bemeneti jel nélkül teszteltem és egy kicsit zúg. A fűtést nem közepeltem, Az anódfeszt puffereli egy 470 uf-os kondi és egy 150uH, 330nf-os LC tagon keresztül kapja.

gu17se1.JPG
    
(#) marone hozzászólása Aug 4, 2011
Helló !
Ha azt szeretném hogy a csatolókondenzátor minél kevésbé vágja a magasakat, akkor nagyobb vagy kisebb értékűt kell berakni ?
Kösz !
(#) pucuka válasza marone hozzászólására (») Aug 4, 2011
A csatoló kondenzátor nem a magasakat vágja, hanem ha a szükségesnél kisebb értékű, akkor a mélyeket.
(#) marone válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2011
Kösz !
Ezek szerint minél nagyobb értékű, annál jobb.
(#) marone válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2011
Mondjuk ezt most nem értem. A JLH erősítőrő építésénél írják hogy mekkora értékű kondenzátort rakjunk csatolónak, hogy a 20 KHz-nél nagyobb frekvenciájú jeleket szűrje.
Most akkor mégiscsak vág. A cikk írója szerint, legalábbis.
(#) pucuka válasza marone hozzászólására (») Aug 4, 2011
Csak tájékozódásilag. Ha a rácslevetető ellenállás 470k, a csatoló kondi 47 nF, az alsó határfrekvencia 21,2 Hz. Az ez alatti frekvenciák 3 dB nél nagyobb csillapítást szenvednek
(#) pucuka válasza marone hozzászólására (») Aug 4, 2011
Vagy rosszul olvastad, vagy a cikk írója benézte, Magasakat vágni, a bemeneti kapacitás növelésével lehet, csöves erősítőnél a rácslevezető ellenállással párhuzamosan kapcsolódó kondenzátorokkal. Ezek a cső néhány pF értékű Cgk, és a miller kapacitás, ami a kimeneti kapacitás erősítés szerese. Ezek sem olyan nagy értékűek, a szokásos beállításoknál is több száz kHz nél korlátozzák a csöves erősítő "magas" átvitelét
(#) marone válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2011
Lehet hogy rosszul emlékeztem. Már régen olvastam.
Akkor a probléma megoldva.
Szinte bármilyen érték jó csatolónak.
Kösz !
(#) joepapa válasza marone hozzászólására (») Aug 4, 2011
Én (szerintem) akkora értéket raknék csatolónak, hogy a -3dB es pontja a kívánt alsó határfreki tizede legyen, pl 20Hz esetén, 2Hz en legyen az RC tag f0-ja.
f0=1/(2xPIxRxC)
Nem csak az a lényeg, hogy így 2Hz en fog 3dB-t esni...
Hanem a fázisforgatás is 20Hz en elenyésző mert ha jól emlékszem tangens függvényt rajzolgattunk RC tag fázisviszonyaihoz, azaz középtől (-3dB) eltérve egy dekáddal az már alig tol valamennyit.

Ráadásul , ha nem muszály kihagyom a csatolót, pl az első fokozat DC csatolt a bemeneti RCA ra...igen ha DC szint van a jelforráson elviszi a munkapontot(de nincs), emiatt az első fokozat legyen katodbiasos, akkor utánna tud menni a "cső+ellenállás", azaz beállítja a rácselőfeszt.
(#) sturbi válasza buburobi hozzászólására (») Aug 5, 2011
Kezdetnek príma. A nyugalmi áramot 50 mA-ig nyugodtan feltornászhatod a katódellenállás csökkentésével. Ott 100 µF hidegítés "nudlimókus", mehet 1000 uF. Rácslelvezetőt vedd kisebbre szerintem (470 K). Tápnak két lépcsős kell az SE- nek, a 470 µF-ot tedd a kimenőhöz (mindkét csatorna mehet innen, ha sztereo lesz), eléje egy ellenállás (monóban 680 ohm, sztereóban 330 ohm) ,essen rajta vagy 25-30 V. Lényegesen jobban szól az erősítő, ha jelentős fesz el van ejtve a tápban, az ellenállás elé mégegy puffer, ez lehet akár 47 µF is, vagy amilyen van (pl. 100 uF), aztán diódák, trafó. Az LC tagot dobd ki, ennek nem világos a célja számomra. A fűtést ki kell közepelni testre, de a brummod nem ez miatt van, hanem a rossz táp miatt. Az egész kütyü elé ECC 81,82,85,88 vagy hasonló csőből építet meghajtást javasolnék, ami kölön szűréssel csatolásmentesítve van (22-47 uF+ellenállás, amin esik 10-40 V) . Itt már a lógó fűtés biztosan brummot okoz. Ha kisebb lesz a rácslevezető, nagyobb legyen a csatolókondi (470 K-hoz jó lesz 100-220 nF)
(#) sturbi válasza 6C4C hozzászólására (») Aug 5, 2011
Nem köszörülésre gondoltam, hanem valami hasonló megoldásra, mint amit FordPrefect ír, összeszorításnál deformálódna a (szalag-)vas a légréshez. Valami azt súgja, hogy a rövidebb erővonalaknál előbb telítődik a vas, mint a hosszabbaknál, ami hangtechnikai szempontból, főleg szűkre mért vasnál biztosan okoz valamit, ami nem jó (nem hiszem, hogy "egységként" viselkedik a vas, ami lehet hogy butaság...de talán az is lehet, hogy nem, ennyire nem mélyedtem bele a trafóvas viselkedésébe gerjesztés hatására...)
(#) buburobi válasza sturbi hozzászólására (») Aug 6, 2011
Kerestem olyan kapcsolást aminek a tápfesze közel van az enyémhez és építettemm egy meghajtást EF80-al és ECC82-vel is (a kapcsolás ecc83-hoz volt de akkor vettem észre hogy megfehéredett az egyetlen olyan csövem mikor kész lett a kapcsolás ), Adtam neki bemenő jelet, de nem valami bíztató dolgot hallottam. Elég halk és mintha kissé torz lenne. A fűtést nem közepeltem, hanem a gu-17 és az ecc82 is a 4-5 lábon kapott ~12,5v-ot és a két cső 9-es lábát összekötöttem (a fűtés "közepét"). Ha lessz időm hétvégén átdolgozom egy kicsit.
(#) danka- hozzászólása Aug 6, 2011
Üdv!

Próbaképpen összedobtam egy triódás erősítőt,6L6-al.
Próbáltam az egyszerűségre törekedni
~110V anódfesz,G2 anódra kötve,kimenő egyelőre nincs,tesztképpen egy 220/12es trafó van rákötve.
Meglepő módon meghajtja a vonalkimenet is,csak nagyon halk.
Szerintem még fél wattot sem tud.
Kevés neki a vezérlés talán?
Vagy emeljek a tápon?
Konkrétan erről lenne szó:
Minfenféle tanácsot szivesen látnék.
Köszönöm.

mytubeamp.GIF
    
(#) danka- válasza tatabike hozzászólására (») Aug 6, 2011
Üdv!

Volt APX100am,kettő is,kár hogy a v**erán végezték
20 menet 1es huzalból,és ott van a 4 ohmra a kimenet
Bozó féle hack. Bevált!
(#) sturbi válasza buburobi hozzászólására (») Aug 6, 2011
Ilyesformán kösd össze, jónak kell annak lenni (csak hasból rajzoltam, eltérhetnek némileg a felírt értékek).

IMG_0001.jpg
    
(#) buburobi válasza sturbi hozzászólására (») Aug 6, 2011
Nagyon hasonló kapcsolásokat raktam össze és is az EF80-al és az ECC82-vel én is. a nyomtatóm megadta magát így nem tudom beszkennelni a rajzokat, paint-ban pedig sokáig tart és macerás megrajzolni. Délelőtt gyorsan átalakítom és megnézem mi váltoszik.
(#) varttina válasza danka- hozzászólására (») Aug 6, 2011
Üdv! Egyetlen fokozat erősítése kevés ide, főként ha triódába van kötve. Ha tennél elé egy meghajtófokozatot, pl. ECC8x, vagy EFxxx egyből nagyobbat szólna.
Én is kedvelem az egyszerűséget, de sokszor szükségszerű néhány plusz alkatrész a megfelelő működéshez.
(#) varttina válasza danka- hozzászólására (») Aug 6, 2011
Úgy hiszem, ez még mindig nagyon egyszerű. Az előfok lehet ECC88 vagy ECC288 egyik csőfele. A csatolókondenzátornak felesleges 47µF-nak lenni, és utána mindig kell egy rácslevezető ellenállás. (Rajzon piros) A 47µF-os kondi viszont kiválóan alkalmas az előfok tápszűréséhez.

2fokozat.png
    
(#) joepapa válasza varttina hozzászólására (») Aug 6, 2011
A 75 Ohm helyett 200 Ohm (pl 5db 1k/2W párhuzamosan) a tápja 110V helyett 250-280V. És már csak a trafó helyett kellhet egy kimenőtrafó, ha hallgatni is akarod.

A zöld részben is az ottani értékek inkább ECC83 6N2P nek valók, ha tényleg E88CC ECC88 6N23P van ott (egy fél) akkor 1k 10k pl jó lehet.
(#) oibacsi hozzászólása Aug 6, 2011
Kedves Fórumtársak!
Rá merjek bízni nyugodt szívvel tartósan 210mA terhelést egy 5U4GB-re? Esetleg ha nem, akkor van javaslat oktál foglalatos helyettesítőre, aminek szintén 5V a fűtése?
Köszönöm.
(#) marone hozzászólása Aug 6, 2011
Helló !
Egy kettős trióda erősítési tényezőjét mikor megadják (pl.: ECC83 - 100), azt hogyan kell érteni ?
Az egyik csőfélből a kimenő jelet a másikba vezetjük, és együtt a kettő 100x -osra erősíti a feszültséget ?
Vagy mindkét csőfél 50x -esen erősít, és a kettőt összeadják ?
Kösz !
(#) (Felhasználó 1947) válasza marone hozzászólására (») Aug 6, 2011
Az erősitési tényező 1db triódára van megadva.
Tehát az ECC83 2db 100-as erősitésű triódát tartalmaz.
Az adatlapon egyértelműen olvasható....
(#) danka- válasza varttina hozzászólására (») Aug 6, 2011
Még nincs kész!

DE lehet,ki fog nyiffanni.
Egyelőre csak odáig jutottam,hogy bemeneten 1uF,tápfesz ~210V
ÉS mégis nagyon halknak tűnik,még halkabbnak,mint eddig.
Tény hogy vonalszint nem hajtja ki korrektül,de akkor is.
(#) Ricsi89 válasza danka- hozzászólására (») Aug 6, 2011
A rajzodba nem ártana egy rácslevezető ellenállás is.
(#) marone válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Aug 6, 2011
Ez a lehetőség eszembe sem jutott. Kösz !
(#) sturbi válasza danka- hozzászólására (») Aug 6, 2011
Ha az a kapcsolás, amit betettél, akkor biztosan ki fog nyiffanni. Nincs rácslevezető, ezért nincsen rácselőfeszed sem. Kell rácslevezetőnek egy 470 K-s ellenállás. A 75 ohm katódellenállás nagyon kicsi már, cseréld 330 ohmra a 210 V-odhoz, és köss vele párhuzamosan egy 470 µF 40V-os elkót hidegítésnek. Ezután feszültségesést kell mérni a katódellenálláson, amiből kiszámolható a katódáram és a cső disszipációja (20 W körül legyen). Ha ez be van állítva kell eléje mégegy (vagy kettő) meghajtó fokozat:yes:
(#) danka- válasza Ricsi89 hozzászólására (») Aug 6, 2011
Jogos
Majd sort kerítünk arra is,de egyelőre nem tudok vele foglalkozni érdemben tovább.
Képtelen vagyok kihajtani,igy meg csak tesztelgetni jó csak.

Assze' 6L6nak +-20V kell vezérlésként,szóval igy is örülhetek,hogy egyáltalán hajlandó volt megszólalni hangkártyáról

No meg,nem ártana egy kimenő sem, a 220/12 trafó annyira nem jó szerintem,ámbár egy Görler

Köszi!
(#) danka- válasza sturbi hozzászólására (») Aug 6, 2011
KÖszi!

Eszerint fogok eljárni,csak meg kell várni a hétfőt =alkatrészbolt open Meglátjuk.
(#) marone hozzászólása Aug 6, 2011
Helló megint !
A 6N2P 9-es pinjénél van valami "screen". Ez valami árnyékolórács ? Kötni kell valahová ?
KÖSZ !
Következő: »»   1237 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem