Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektroncső
 
Témaindító: NBalage, idő: Aug 28, 2005
Lapozás: OK   27 / 138
(#) szendi001 válasza ujfalusi hozzászólására (») Okt 23, 2011 /
 
Az alábbi módon jössz rá: Le kell tölteni mindkét cső adatlapját. Össze kell nézni a bekötéseiket. Aztán össze kell nézni a fűtő feszültséget (ami ebben az esteben 6,3 Volt) majd a fűtés pontos bekötését.
Ezek után már csak a meredekség marad fő paraméterként, de ha a korábbiak stimmelnek a ketyere szólni fog. Én is csak az adatlapok letöltése után tudnám megmondani a kompatibilitást. Így keresd google-ban "ECC 180 datasheet"
(#) ujfalusi válasza szendi001 hozzászólására (») Okt 23, 2011 /
 
Köszi a választ. A bekötés rendben, én arra lennék kiváncsi hogy valakinek van e tapasztalata a cserével kapcsolatban, mivel több helyen az adatlapján zárójelben hol az ECC81 hol az ECC 83-mat jelölik.
(#) klemo86 válasza ujfalusi hozzászólására (») Okt 23, 2011 /
 
5965, 7062, 12AT7, ECC81.
(#) ujfalusi válasza klemo86 hozzászólására (») Okt 23, 2011 /
 
Köszönöm.
(#) bakos13gab válasza EgyGabor hozzászólására (») Okt 24, 2011 /
 
Melyik csőre gondolsz?
Nos, felteszem, az ECC81-re. Szóval ha fogod a csövet és a fenekét magadfelé fordítod (ebből állnak ki a fémpöckök, amik igazából lábak ). Itt van egy szünet. Ettől az óramutató járása szerint:
1:1-es anód (a rajzon a felső T alakú bigyó) ez jön a nagyfeszültség felé
2: 1-es rács (a rajzon a szaggatott vonal a két bigyó között) ide jön a bemeneti jel
3: 1-es katód (a rajzon az alsó bigyó, aminek görbül a vége) ez jön a föld felé
4: fűtés
5: fűtés
6: 2-es anód....
7: 2-es rács...
8: 2-es katód...
9: fűtés közép

Ha 12,6V ról fűtöd, akkor ezt a 4-es és 5-ös lábra kötöd, ha 6,3V-rr-ól, akkor összekötöd a 4-es és 5-ös lábat és erre a közös pontra és a 9-esre adod a kakaót.

Ez elég részletes volt, azt hiszem. tessék beírni a keresőkbe a csövek típusát és biztos, hogy az első találaton már rajta lesz rajzal, hogy mi a bekötés. (Az ECC csövek amúgy is ÁLTALÁBAN az a-g-k-f-f-a'-g'-k'-s(f) analógiát követik.
(#) EgyGabor válasza bakos13gab hozzászólására (») Okt 25, 2011 /
 
Köszi!!
(#) bakos13gab hozzászólása Nov 16, 2011 /
 
Helló!

Kérdésem most a PY88 és a hasonló csövekkel kapcsolatos. Ha normál egyenirányítóként használom - anódtápba - akkor mik a paraméterei? Én abban a hitben éltem, hogy 7kV-ot kibír (nyilván nem 220mA mellett), de normál feszültségeken simán elketyeg nagy áramokkal (250-350Vac-okra gondolok). Nemrég megjelent a rádiótechnikában egy cikk, ahol anódkésleltetőként szerepel (Müszi oldalon lévő kapcsolásához hasonlóan) és ott a szerző 250Vac határt írt. Mi az igazság? Nekem egy ideig ment kettő EY88-ról a GU50SE, ahol 2*320Vac-ról dolgozott.
(#) pucuka válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Minden egyenirányítónak van egy nyitó, és egy záróirányú karakterisztikája. Egyenirányításnál (kapcsolásnál) lényeges a záró irányú feszültsége, aminél a cső még nem üt át. Ennek két értékét adják meg, az egyenfeszültséget, (a PY, EY -nál) az impulzus csúcsfeszültséget is, ezt azonban időre korlátozzák többnyire.
Ha hálózati egyenirányítónak használod, akkor ez a paraméter nem érdekes, csak az eredeti booster dióda felhasználásban.
Nyitó irányban a max áram az érdekes, amennyit a katód károsodás nélkül elbír. a nyitott diódán, mikor a max nyitóirányú áram folyik át rajta, akkor pár. esetleg tizennéháy volt esik rajta. Késleltető diódaként, mivel nyitó irányban van a körben, tulajdonképpen nem is kap soha záróirányú feszültséget, ezért csak az a fontos, hogy a katódárama nagyobb legyen, mint az anódtápból felvett összáram.
(#) bakos13gab válasza pucuka hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Értem a dolgot. Olvastam külföldi oldalakon, hogy van valamiféle szivárgó árama a fűtés felé (nem célszerű testelni a fűtést). Ott úgy ajánlották kifejezetten táp egyenirányításra, hogy két ilyen cső kiválthat egy EZ150-est, ezért zavart meg a magyar cikk.
PY88 adatlap

Itt van egy bizonyos Vb illetve Vbo adat. Ez pontosan mit jelent?
(#) pucuka válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Az EZ150 egy meglehetősen combos cső. Mivel ennek a max terhelhetősége 550 mA, a PY -é 220, (igaz csúcsban 550) csak szűken tudja kiváltani a 2 db. A PY fűtés-katód feszültsége 220 Veff, ezért a fűtést nem célszerű testelni, különösen az eredeti üzemmódjában, ahol a fűtés-katód feszültség csúcsban nagy lehet. A TV -ben is a soros fűtés láncban a legmesszebb van a testtől.
Az Ubo az üresjárási tápfeszültséget jelenti, az Uo pedig az üzemit. Ha megnézed az EZ idevonatkozó karakterisztikáját láthatod az összefüggést, csak a PY -nál nem adták meg, csak a sarkokat.
(#) Puklee hozzászólása Nov 19, 2011 /
 
Üdv! szeretnék egy kis segítséget kérni. rég meglévő csöveimet válogatom és van egy miniatűr foglalatú csövem amiről már minden felirat lekopott. Kérdés: be lehet azonosítani valahogy?
(#) pucuka válasza Puklee hozzászólására (») Nov 19, 2011 /
 
Ha belelátsz, akkor azonosítani tudod az elektródák kivezetéseit. Ezekután egy csőkatalógusból összehasonlítod, hogy melyikre passzol. Ha több cső is van aminek azonos a lábkiosztása (előfordul), akkor áramkörbe kapcsolás után, jellemző paraméterek mérésével és azonosításával tudod megoldani. Pl. csővizsgáló.
(#) Puklee válasza pucuka hozzászólására (») Nov 19, 2011 /
 
értem kösz a tippet! lesegettem én volt is eszembe de aztán folytattam az építést(csöves erősítő dobozkialakítás) remélem betudom azonosítani jólenne ha végpentóda lenne
(#) pucuka válasza Puklee hozzászólására (») Nov 19, 2011 /
 
Ha EL90/6AQ5, EL95 akkor az végpentóda, ezek fordultak elő nálunk. Ez a cső hosszabb is kicsivel mint a többi kb. 6 cm. Az adatait az adatlapból kinézheted. Sajnos mindkét cső ugyanolyan lábkiosztású, talán a 6AQ5 egy kicsit combosabb, a fűtésük kissé eltér. Abból rá tudsz jönni, melyik.
(#) Gránátalma hozzászólása Nov 19, 2011 /
 
Üdv!
Valaki be tudná nekem rajzolni, hogy mi micsoda ezen a cső rajzon?

tube.jpg
    
(#) mokuspar hozzászólása Nov 20, 2011 /
 
Üdv.Egy régi magnót szeretnék elindítani,s kezdeném a csövek ellenőrzésével.Kérdésem az lenne ,kiszerelve az ecc83 illetve ecl 81 lámpákat hogyan ellenőrizhetem hogy működőképesek-e,mekkora ellenállást kell mérjek és mik között?
(#) Gafly válasza mokuspar hozzászólására (») Nov 20, 2011 /
 
Ne azzal kezd!
1.) Takarítsd ki.
2.) Elöregedett alkatrészeket javítsd meg (gumigörgő, stb).
3.) Ha szemrevételezéssel minden OK és mechanikusan minden működik akkor szóljál ismét (ezzel el leszel egy darabig ).
(#) Puklee válasza pucuka hozzászólására (») Nov 20, 2011 /
 
Értem! Kösz megnézem, egyébként még mellé megpróbálom azt hogy fénykép alapján is nézem ha találok jó minőségűt mert van minden csövön 1-2 apró jel ami megkülönbözteti őket pl: volt 1 pcl86-os csövem ill van is.. meg volt egy ami ugyancsak felirat nélküli külsőleg semmit nem vettem észre köztük. kivéve hogy a feliratnélkülin a két csövet (c,l) elválasztó fémlapka (talán árnyékolás) felül kilátszó részén lyuk van, míg a pcl86-nál ugyan ez lyuk nélkül van négyzetrácsos "mintával" ezután jó lámpa mellett nagynehezen kivettem hogy a cső pcl85-ös és ezután összehasonlítottam egy másikkal és beigazolódott a ganúm hogy ilyen pró jelek is segítenek
(#) mokuspar válasza Gafly hozzászólására (») Nov 20, 2011 /
 
Köszi.Mechanikailag okés, működik,azonban találtam egy megéget ellenállást amiről ki kellene derítsem mekkora,találtam a netten egy kapcsolási rajzot amit nem tudok annyira kinagyítani hogy láthassam. http://www.radiomuseum.org/r/messge_zwo_bg23_bg_23.html
(#) pucuka válasza mokuspar hozzászólására (») Nov 20, 2011 /
 
Nem egy bonyolult kapcsolás, ki is lehet deríteni az értékét, ha beazonosítottad a pozícióját. De ha nagyon fontos a kapcsolási rajz, akkor regisztrálsz, kifizeted, és máris tied.
De ez már inkább a múzeális topikba való.
(#) Puklee válasza pucuka hozzászólására (») Nov 20, 2011 /
 
Hali! na kiderült 1T4 vagy 1T4T ..... kár bár majd jólesz valamire
(#) pucuka válasza Puklee hozzászólására (») Nov 20, 2011 /
 
Olyan sok helyre nem, változó meredekségű cső telepes rádiók KF -jeibe.
(#) Puklee válasza pucuka hozzászólására (») Nov 20, 2011 /
 
hozzávetőleg ismerem a típust ezért is csüggedtem mikor megtudtam. talán egy egyszerűbb vevőt lehetne építeni de ink elteszem sose tudni mikor kerül a kezembe egy telepes vevő amibe épp ez kell
(#) JackONeil hozzászólása Nov 28, 2011 /
 
Sziasztok! Fotocellát lehet bontani valamilyen könnyebben beszerezhető elromlott eszközből?
(#) Puklee hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
Üdv! Minap beszereztem 80 darab csövet, pusztán a postaköltséget kellett fizetni. Van 1-2 cső amiről nem nagyo találtam semmit pl:
12sg7 gt,tgi1-3/1 6p15p(helyettesítés kellene) 5u4gb(gyártási időszak) sg1p (gyújtófesz) valamint 6j1p,6h1p, 6p36c, 6h23p ezeknek melyik a megfelelője? És még egy kérdés: ebl21 es végcsőhöz lehet e használni af3 , uf9 vagy 12sg7 csövet előerősítőnek.
a többi cső nagyjából átlagos miniatűr csövek+novál pl ecl80 pl82 pl500 a csövek nagyrésze dobozában van a papírjával. ha ezeket neten vettem volna mennyibe fájna? Remélem nem írtam túl bonyolultan kösz a segítséget!
(#) szendi001 válasza Puklee hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
100 Ft tól mondjuk 500 Ft darabja. ELadni nem illik az olcs cuccot, esetleg ajándékozz belőlük tanulóknak
(#) bakos13gab válasza Puklee hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
6H23P ~ ECC88
6P36C talán PL500 vagy PL504
5U4G ez egyenirányító, jól használható.
6P15P ez EL83 talán, PP-ben helyettesíti kb. az EL84-et, de nem azonos, inkább csak hasonló (más célra készült, én szkópokban láttam, illetve szert tettem egy darabra, aminek a dobozára is felfirkantotta az előző tulaj, hogy szkóp). A TG tirátron lehet.
A 6H1P ~ ECC85, de ezt is fenntartással kell kezelni, viszont jó meghajtócső. Ennek vadi új ára kb. 200Ft .
Majd mások pontosítanak (tessék rákeresni neten).
(#) Puklee válasza bakos13gab hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Üdv! kösz a leírást így hogy írod a 6p36c-re olyan mintha a pl500as ra hajazna annak is a 6,3-voltos verziójára(ha van olyan és jól emlékszem) Szendi001 nem tervezem eladni gyűjtöm a csöveket 120 darab van eddig. Bnőm öccsének viszek majd 4 darabot ajándékba a többi marad
Az5u4g-t rádióvilágon 3900-ft ért osztják :O már megéte a postaköltséget. Már csak 1 illetve 2 kérdés marad a 12sg7 mire használható rem nem csak rádió kf-re.. mert tetszetős cső. Ebl21 et akarnám meghajtani de ef22-m nincs helyette vmi oldscool cső? pl af3 ? Vagy ech21? vki tipp?
(#) klemo86 válasza Puklee hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
6P15P=EL83, 6Zs1P=EF95, 6N1P=ECC88, 6P36S=EL500, 6N23P=E88CC, SG1P=STV150/30, 12SG7=CV694=VT209.
(#) klemo86 válasza Puklee hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Világpiaci árak: 6P15P: 3,3$, 6Zs1P: 1,5$, 6N1P: 2$, 6P36S: 4$, 6N23P: 4-9$ (sok mindentől függ), SG1P: 1,2$, 12SG7: 5$, 5U4GB: 5-10$ (ez is sok mindentől függ, de van akár 40$-ért is). Ezek mondjuk újak mind...
Következő: »»   27 / 138
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem