Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1511 / 3965
(#) Welocct hozzászólása Dec 4, 2011 /
 
Sziasztok segítséget szeretnék kérni, központi zár és autórisztó fórumon Bővebben: Link
próbáltam megoldást keresni egy központi zár, riasztó által jelentkező vezérlési problémával kapcsolatban. Bízom benne hogy valaki tudna segíteni, esetleg egy kapcsolási rajzot ajánlani.előre si köszönöm
üdv
(#) pisti89 válasza F-Yoci hozzászólására (») Dec 4, 2011 /
 
Sziasztok
Azért tettem ki silent15-nek a linket mert ott képletesen le van vezetve és jobb lett volna ha magától jön rá, hogyan is működik a kapcsolás.
t(tau)=r*c(töltési idő)(5t után feltöltöttnek tekinthetjük a kondit)
(#) peter1995 hozzászólása Dec 4, 2011 /
 
Ez működhet?


Fent a linkre nyomjatok egy entert...
(#) brainiac hozzászólása Dec 4, 2011 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni hogy az NPN-tranzisztort lehet e az alábbi módon PNP-re helyettesíteni ?
(#) brainiac válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Dec 4, 2011 /
 
Köszi szépen, tehát akkor amit rajzoltam az majdnem jó csak az emitterre fog menni a + kollektorra meg a - igaz?
(#) sastas01 válasza csabacsaba hozzászólására (») Dec 4, 2011 /
 
Az oldalán nincs egy kis "pöcök" amit át lehet huzni? Sima SD-nél van. Elvileg micro SD-nél is.
(#) F-Yoci válasza Akashi hozzászólására (») Dec 4, 2011 /
 
Üdv! Tudni kéne, hogy az elektronikája törpefeszültségről működik-e? Ha igen, akkor egy külső tápegségről működtethető. Ha sok led van sorosan, emiatt a 230V szükséges a működéséhez, akkor leválasztótrafó, de ezt nehezebb beszerezni.
(#) vladcepes válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 4, 2011 /
 
Lemértem az elem körül a csatlakozót meg tovább is és van áram.Lemértem a nyomógombot is az is jó. Hm.
(#) blackdog hozzászólása Dec 4, 2011 /
 
Sziasztok!

Mellékeltem egy képet. Első kapcsolás legyen A második B.

A két kapcsolás egyforma. B az A egyszerűsített alakja.
A TINA szerint viszont nem egyforma a két kapcsolás. Szerinte A üresjárati feszültsége 2,34V és B 10V.

Ha a kimeneti kapcsokat nézem akkor miért nem azonos? Hisz mind két esetben 89 ohm a belső ellenállás? Vagy mit látok rosszul?

halozat.JPG
    
(#) B.I válasza blackdog hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Szia. Az R8 és R9 egy feszültségosztó és így a 100 ohm -os ellenálláson 3,34V esik. Ezt még a második feszültségosztóval is lejjebb veszsed (R10,R11). A másik kapcsolásnál meg csak egy soros ellenállás van amin terhelés nélkül nem esik feszültség.
(#) blackdog válasza B.I hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Én ezt értem. A kivehető teljesítmény miatt akadtam meg.
Ha a generátor feszültségével számolok akkor: P = 10^2/4*89 = 0,280 W.
Ez ki is jön mindkét esetben.
Viszont, ha a kapcsok feszültségével számolok akkor már nem ez jön ki az első esetben. Nyilván mert az üresjárai feszülség alacsonyabb.
Ezek szerint a két kapcsolás belső ellenállása nem azonos?
Vagy egyáltalán a két kapcsolás nem azonos? Pedig a második az első egyszerűsített alakja. :no:
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Hello!
Nem figyelsz! Most írta, B.I, hogy a két kapcsolás üresjárati feszültsége nem azonos. Akkor miért lenne a kettő azonos? Csak a belsőellenállásuk egyforma.
üdv! proli007
(#) blackdog válasza proli007 hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
[off]Dehogynem figyelek. Ezt írtam, hogy belátom nem azonos az üresjárati feszültség.
De akkor, hogy jön ki a max. terhelés?
Hiszen így: P = 10^2/4*89 azonos. Érték jön ki. Kapocs feszültséggel számolva nyilván nem.
Második kapcsolásnál, ha terhelten számolom a teljesítményt akkor is jó tehát 0,280W-ot kapok. Uki=10*(89/2*89) (P=Uki^2/89) )
Hmm... Akkor nem egyforma a két kapcsolás. Összezavarodtam.
(#) Akashi válasza F-Yoci hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Szia.

Most néztem, nem törpefeszültség. 5 szál jön ki a vezérlőből, és 4 szálon vannak a ledek ha jól látom sorba kötve. 100 led van összesen, de ebből csak az első 17 darabon van előtét ellenállás, a többin nincs. Nem értem. Nézegettem a boltban a 24 voltos adapterről járó kültéri fűzéreket, hát horror áruk van.
Arra gondoltam, szétszedem, és átkötöm a ledeket,hogy 24 voltról üzemeljen. Itt akadtam el.
(#) zamatőr hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
Üdv mindenkinek !
Eagle 5.11ben hogyan tudok negatív PDF-et nyomtatni.
Köszönöm.
(#) alex0 válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Szerintem nem tudja az Eagle. De a guruk majd megmondják.
Én azt csinálnám, hogy képként nyomtatnám ki, és képszerkesztővel átalakítanám negatívra, és azt PDF-ben nyomtatnám.
(#) nyogo83 hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
Sziasztok!

Főként elméleti jellegű kérdésem lenne. Jelenleg mikroelektronikát tanulok és sehogy sem tudok rájönni pár dologra magamtól. EPROM-programozásnál tartok, annak is a programozási módjainál("normál", Intel Intelligent, Intel QuickPulse).
Folyamatábrái, leirása az algoritmusnak megvan, viszont a tanár feltett egy érdekes kérdést, segitséget,támpontot nemigazán adott.

PL. EPROM egy rekesze X ms alatt beprogramozható normál algoritmussal, akkor Intel Intelligent vagy Quickpulse algoritmussal programozva hány impulzussal lehet beprogramozni?

Próbálok rájönni, illetve neten valamiféle segitség után nézni de nemigazán találok semmi képletet...
Eléggé idegesit a dolog mert ugy áll hozzá, hogy ha érdekel akkor valahogy rájövök magamtól is...
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
Sziasztok! Bővebben: Link ezt az erősítőt szeretném megépíteni, de nemtalálok az istenért sem www.hestore.hu-n hozzá való 0,1uf-es elko-t. Esetleg valami mással lehetne helyettesíteni?
(#) Akashi válasza zsolti900 hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
0,1µF = 100nF Bővebben: Link
Szerintem nem kell oda elko,jó a kerámia. Nincs a rajzon polaritás jelölve.
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Hello!
Nem tudom mit számolsz, de itt összevisszaság van. P=U^2/R. De ha a feszültséget 10-el számolod, akkor az maga a generátor. De az ellenállás viszont az, amit a generátor "lát". Vagy is amekkora eredő ellenállást számolsz a generátor pontjain. Az nem lehet egyforma, még ránézésre sem. De ekkor a generátor által leadott teljesítményt kapod meg.
A második kapcsolásnál meg a kimenő feszültséget számolod, ami nyilvánvalóan 5V, hiszen két egyforma ellenállásról van szó.
De egyszer, a terhelésre jutó teljesítményről beszélsz, egyszer pedig a generátorra jutóról.

Te szerintem az első ábra helyettesítő képét keresed. Ott az eredő ellenállást kell kiszámolni amit a kimeneti kapocsponton látnál. Ez közelítőleg 89ohm. De a generátor feszültsége nem maradhat az eredeti 10V, hanem, a feszültségosztók által leosztott feszültség lenne, az üresjárati feszültség. Ekkor már helyettesíthető úgy, mint a leosztott feszültség lesz a generátor feszültsége, belső ellenállása pedig az eredő ellenállás, vagy is a 89ohm. Ekkor már helyes értékeket kell kapnod.
üdv! proli007
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
akkor ezt nagyon szčpen köszönöm csupŕn annyi kčrdčsem van h kerŕmia kondiban nem talŕlok 25 voltosat, 50 voltos is megteszi?
(#) proli007 válasza zsolti900 hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Hello!
Nem tudom miről, kinek írtad, de megfelel. Válaszodnál használd a fejlécben található Válasz gombot. Akkor tudni fogjuk mire-kinek válaszolsz. (Ja, látom már..)
üdv! proli007
(#) tomikapc hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
Üdv. Egy fénysort kellene felszerelnem kültérre. Sajnos csak egyszer volt lehetőségem megtekinteni, de ahogy néztem ledekből áll és egyetlen hálózati csatlakozó van rajta adapter nélkül. Csak világító fehér fényt ad. Lehetséges, hogy sorba van kötve annyi led, hogy a hálózati feszültséggel pont működjön? Talán nem is led? Gondolom akkor nem is szabadna megszakítani az áramkört és 2 különböző helyre felszerelni, így van?

Köszi, aki már látott ilyent és leírja
(#) Balaa16 válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Szia!
Olyan gumicsőszerűségre gondolsz, amit méterre szoktak árulni? Abban pici izzók vannak párhuzamosan kötve. És a végére rá kell kötni a hálózati csatlakozót.
Üdv! Balázs
(#) tomikapc válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
igen gumicsőbe van. egy hengerre van felcsavarva a végén egy dugalj amin az áll hogy x watt/méter összesen 738 watt. tehát párhuzamosan vannak bekötve? akkor nem gond, ha szét van választva nem? (persze nem az izzón keresztül )

ha jól sejtem akkor 230-voltos kis izzók vannak benne?
(#) Balaa16 válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 5, 2011 / 1
 
Szia!
Abban párhuzamosan vannak kicsi izzók. Olyan hosszúra vághatod amilyenre akarod. Az egyik végére rá kell húzni egy védőkupakot, a másikra pedig a csatlakozót. És ragaszd is oda, hogy le ne jöjjön!
Üdv! Balázs
(#) nedudgi válasza nyogo83 hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Az a kérdés szerintem nem jó. A probléma ott kezdődik, hogy a gyors programozás rövidebb impulzusokat ismétel, addig, amíg a visszaolvasott tartalom nem lesz megfelelő, és utána még egy kicsit rátölt... Tehát képletet nem lehet találni, csak annyit állíthatunk, hogy gyorsabb lesz.
(#) tomikapc válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
nagyon szépen köszönöm! az interneten sehol nem találtam ilyen infót
(#) Balaa16 válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Szia!
Nincs mit! Örülök, hogy segíthettem!
Üdv! Balázs
(#) Akashi válasza tomikapc hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
738 watt.. Azért nézd meg hány watt lesz, nehogy meglepetés érjen a januári villanyszámlán.
Következő: »»   1511 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem