Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1512 / 3965
(#) tomikapc válasza Akashi hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Az szerencsére nem számít
(#) SzAndras00 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Szia!
Nem mindegyik típust lehet akárhol elvágni, jól látható olló jelzi, hogy hol vágható!
(#) tomikapc válasza SzAndras00 hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
köszi a tippet, jól megvizsgálom előtte! úgy tudom általában méterenként van jelölve
(#) Akashi hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
..Viszont.. szétszedtem az egyik kínai fényfűzért.
Megmértem a ledeket, 10mA áram kell neki hogy szépen világítson.
Tizesével vannak sorbakötve, és van 4 ilyen sor.

Ha azt szeretném hogy egyszerre világítsanak akkor egy 40mA es áramgenerátor kell,( a sorokat párhuzamosra kötve) de ha villogtatni szeretném a sorokat akkor minden sorra kell külön egy-egy 10mA-es?
Lehet hagyom a villogást, egyenlőre azt se tudom hogy készítsek egy egyszerű 5-40mA között állítható áramgenerátort ami bírja a 35VDC tápot.
Tudtok segíteni?
(#) proli007 válasza Akashi hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Hello!
Pld. ahogy itt a baloldali sarokban van..
üdv! proli007
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
Ha egy erősítőt szeretnék megépíteni és mondjuk 1µF-et igényel 25 voltosban. Akkor helyette megteszi 50 voltos is? Ha nem akkor hogyan küszöbölhető ki?
(#) JackONeil hozzászólása Dec 5, 2011 /
 
Sziasztok!
Csak a kíváncsiság kedvéért.... : Pontosan mi történne, hogyha egy transzformátor megfelelően szigetelt lágyvas huzallal lenne megtekerve? (Csak elméletileg... ) Köszönöm!
(#) SzAndras00 válasza zsolti900 hozzászólására (») Dec 5, 2011 /
 
Szia, nagyobb lehet, kisebb ne legyen!
(#) nedudgi válasza Akashi hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
LEDeket lehetőleg ne köss párhuzamosan. Ha valamelyik megszakad, a másik sor dupla áramot kap, hamar tönkre mehet. Három ellenállással több remélem nem jelent gondot. A segédprogramok között megtalálod a LEDekhez szükséges előtétellenállás méretezését.
(#) sikolymester válasza WaRL0 hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Nem értem, mi köze a ki mit épített topiknak, ahhoz hogy szeretnék érdemlegesen hozzászólni egy kapcsoláshoz?
(#) Sir-Nyeteg válasza sikolymester hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Bocsi nem hittem el...
Nem volt kedvem elolvasni a 30db pdf fájlt, inkább leterheltem 12ohmmal az egyik USB portomat a laptopon. Nem panaszkodott.

Írj a cikk írójának! Ez a legközvetlenebb megoldás. Nem kell nyilvánosan is megalázni!
(#) phowwad válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Elnézést, ha megsértettem a szabályzatot, de mint írtam, nem az volt fontos, hogy mit építek, hanem hogy nem értem a FET működését, mivel kezdő vagyok. De természetesen akkor a másik topicban keresek választ.

Üdv,

phowwad
(#) pucuka válasza phowwad hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
A FET -ek lelkivilágáról legkönnyebben az adatlapjukról tájékozódhatsz.
Azt nem árt tudni, hogy hat féle FET létezik, alapanyag szerint kétféle, P, és N rétegű, réteg FET, szigetelt kapus FET -ből (MOSFET) növekményes, és kiürítéses. Ez összesen hatféle variáció, keresd meg mindegyik fajtának egy adatlapját, és látni fogod az eltéréseket. A P, és N típusúak között a legfontosabb különbség a fordított tápfeszültség. (egyebek mellett)
(#) Balaa16 válasza SzAndras00 hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Szia!
Az enyémet bárhol lehetett. 2 méteres darabot vettem, és nincs jelölve rajta semmi. Akár 1cm-es darabot is lehet vágni. (vicc) Csak arra kell figyelni, hogy ne az izzón keresztül menjen a szike.
Üdv! Balázs
(#) nyogo83 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Köszi! Pedig mondta hogy akár ilyen számitásra is számolhatok majd vizsgán...Csak X helyett konkrét szám szerepel persze, és vagy az egyik vagy a másik módszer szerint ki kell számolni.
(#) nedudgi válasza nyogo83 hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Szerintem egy ilyen kérdésre a válasz az lehet, hogy optimális esetben ennyi meg ennyi lehet az égetés ideje, szemben az eredeti Intel protokollal, ami annyi, amennyi. A témát árnyalja, hogy a 0FFh tartalmú cellákat ugye nem kell égetni, és aránylag kevés esetben kell teleírni az EPROMot. Ráadásul a beégetéshez szükséges időt befolyásolta az is, mennyi UV-t kapott az alany, milyen gyártótól származik.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy vagy 15 éve írtam utoljára égetőprogramot.
(#) marton11 hozzászólása Dec 6, 2011 /
 
Sziasztok.
Van egy projektem: sztroboszkópot szeretnék klszíteni ledekkel lpt porton keresztüli vezérléssel .
Elkészítettem a hdt led shine kapcsolast és most egyehez hasonló sztroboszkópot szeretnék készíteni (példa sztrobi ) amit lpt porton keresztül a wndLpt stroboscope programmal vezérelnék.
---Vannak olyanok hogy gyors ledek/tranzisztorok? Ha igen ajánljatok nekem valamit mert még tényleg tudatlan vagyok. De tudom hogy itt fontos a gyorsaság.
A ledes diskófény kapcsolásra ha elindítom az ltp sztrobe progit és olyansmit veszek észre, hogy a led nem tudja követni, de nem a PC hibája met ha hátul az lpt prtba bedugok egy ledet az tudja követni
Előre is köszönöm a válaszokat (Márton)
(#) nyogo83 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Köszönöm!
(#) akosnagy hozzászólása Dec 6, 2011 /
 
Sziasztok!

Megvettem, megépítettem életem első áramkörét
HEKIT-003-ról van szó. Összeraktam és valami nem stimmel. Először is, ha jól értelmezem egyszerre csak 1 LED kellene, hogy működjön a 4-ből. Nekem színszerint párban megy. A fő gondom viszont, hogy nem villog. Minimális tudásom és méréseim alapján az áramkör elején, a 2db 100mikros Kondi a gond. Az egyik feltölt, de aztán nem süt ki, ha megszakítom az áramkört 1mp-re akkor a másik kondi tölt fel. Persze tudom, ez lenne a normális, dehát nem úgy, hogy kikapom az elemeket Szval rendeltetés szerüen nem megy. Hol keressem a hibát? Vagy mi lehet a gond? És én battam el, ha igen, vajon mit?

Remélem érthető voltam, és köszi a segítséget.
(#) netnet.hu hozzászólása Dec 6, 2011 /
 
A 7805 (http://lomex.hu/pdf/%28stm%29_l78serie.pdf) adatlapján van két példa áramkör: Load Regulation és Rillpe Rejection. Nem tudom mit jelentenek ezek, valaki elmagyarázná?
(#) netnet.hu hozzászólása Dec 6, 2011 /
 
Melyik a legjobb feszültségszabályzó?

Jelenleg 78xx-es LDO-kat és LM2576 típusú Step-Down-okat használok. Utóbbiaknak 60 és 80% között van a hatásfokuk. Elsőkről tudjuk, hogy nem épp hatékonyak. A lomex oldalát böngészve, kb 1000 Ft-ért találtam olyan Step-down-t, ami 95%-os.

A kérdésem az, hogy van-e más fajta feszültségszabályzó IC, ami hatékonyabb, mint a Step-Down.
(#) csabacsaba hozzászólása Dec 6, 2011 /
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kerdesem hogy bd912,es bd911 helyetesithetem-e bd249 es bd250-el.Es ha lehet melyiket melyikel?Erositorol van szo
(#) mekk mester hozzászólása Dec 6, 2011 /
 
Sziasztok! Új vagyok ezen a fórumon, nem tudom, jó helyen keresgélek-e. Anyósomék le szeretnék cserélni a régi tárcsás vezetékes telefonkészüléküket egy modernebb, hordozhatóra. Az a gond, hogy a régi csatlakozó fekete, kerek. Na ezt szeretném lecserélni egy újabb szögletesre. Ennek a bekötéséről szeretnék tanácsot kérni. Nem tudom mennyire érthető, amit leírtam. Köszönöm előre is a válaszokat.
(#) nedudgi válasza mekk mester hozzászólására (») Dec 6, 2011 / 1
 
Kapható olyan adapter, ami átmenetet biztosít a hagyományos kerek, és az újabb telefoncsatlakozó között.
A régi L1, L2 csatlakozója (valószínűleg tömör, szürke vezeték) megy az új középső két pontjára.
(#) mekk mester válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 6, 2011 /
 
Köszönöm a gyors választ, remélem el boldogulok vele.
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 6, 2011 /
 
Sziasztok! ha Bővebben: Link ezt a végfokot szeretném megépíteni, akkor kellene hozzá előerősítő, illetve keverő? Vagy simán használhatom? Mert tulajdonképen lenne 2 db hangfalam amit rászeretnék kötni. Ez megoldható lenne? Illetve milyen előnyökkel járna?
(#) zolika60 válasza zsolti900 hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Használhatod magában is. Csak akkor a jelforrástól függ a hangszín és a hangerő. Azt nem tudom, hiszen csak te döntheted el, hogy ez előny vagy hátrány.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Dec 7, 2011 /
 
Sziasztok

Bc 846 helyettesíthető-e 848-al?
(#) Hp41C válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
Uce 30V -ig igen...BC846-850
(#) zsoltee0001 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 7, 2011 /
 
köszi
Következő: »»   1512 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem