Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1517 / 3962
(#) kadarist válasza wtc hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
A potenciométer ellenállása lehet nem tetszőleges, mert illeszkednie kell a generátor (bemenet) és a terhelés (kimenet) belső ellenállásához.
(#) zolika60 válasza Sticko hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Nem baj. Szerelni ugyanúgy kell.
(#) kadarist válasza kadarist hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Tehát: nem lehet tetszőleges.
(#) akosnagy válasza akosnagy hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Na végre eljutottam az 5V stabil tápig. Ezt csináltam meg.
A helyzet az, hogy a táp kiválóan működik, az áramkör viszont ugyanazt teszi mint eddig is.

Ismereteim szerint:
Az ellenállásokat mindegy milyen irányba kötöm be
A nanós kondit dettó mindegy
A mikrós kondik jól vannak bekötve
A LED-ek jól vannak bekötve
Az IC, hát erre csak tippelni tudok, mivel valami eredmény van, feltételezem jó a bekötés.

Valakinek ötlet mit tegyek, hogy jó legyen?
(#) SKY hozzászólása Dec 12, 2011 /
 
Hello!
Létezik olyan CMOS BCD-hétszegmens konverter ic, ami közös anódos kijelzőt tud meghajtani? Én csak olyant találtam, ami kevés áramot ad, mert lcdhez való.
(#) proli007 válasza dimetrodon hozzászólására (») Dec 12, 2011 / 1
 
Hello!
A kapcsolás jó.
- Ha 50kohm-ot kötünk az 5V-ra, akkor 100uA áram folyik.
- Ha egyik kapcsoló sincs nyomva, akkor a tranyó nyitva van, és a bázisba és a kollektorban is áram folyik. A kettő összege adja az 50kohm-ot helyettesítő áramot.
- A 100kohm-on a feszültség, 5V-0,6V=4,4V (bázis-emitter nyitó feszültség levonódik) Ez 44uA áramot jelent.
- A kollektor-emitter között, szinte nincs veszteség, így a 82kohm-on közel 5V feszültség lesz. Azon az áram, 5V/82k=61uA.
- A kettő együtt, kb. 105uA, tehát olyan mint ha egy 50kohm lenne ott.
üdv! proli007
(#) qvasz2 válasza SKY hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Ezt próbáld ki:
Bővebben: Link
(#) mindenes válasza akosnagy hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Változtass az elektrolit kondi/k értékén.
(#) akosnagy válasza mindenes hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Megpróbálom. Köszönöm
(#) SKY válasza qvasz2 hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Szerintem ez nem lesz jó, 7voltot is ír tápfesznek, gondolom az a maximum.
(#) qvasz2 válasza SKY hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
És? Open kollektoros a kimenete. Vagy neked 15V-os a bcd-d?
(#) czibo hozzászólása Dec 12, 2011 /
 
Sziasztok
Azt szeretném megkérdezni, hogyan lehet elérni, hogy a feszültség a bekapcsolás után fokozatosan érje ela maximum értékét?
(#) proli007 válasza czibo hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Hello!
A válasz, egy integráló kapcsolás lenne, de nem mindegy miben hogy és miért.. Mert ennek számtalan módozata lenne igény-idő--karakterisztika-pontosság függvényében.
üdv! proli007
(#) czibo válasza proli007 hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
azt szeretném elérni, hogy egy 6V-os DC motr Kb1,5-2s alatt érje el a max. fordulatot
(#) zolika60 válasza czibo hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Akkor szerintem neked inkább az kell, hogy egy kis ideig 6V-nál nagyobb feszültség legyen, és utána álljon 6 V-ra.
(#) SKY válasza qvasz2 hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Az open collector azt jelenti, hogy a kimenetet egy tranzisztor a földre kapcsolja és maximum felhúzóellenállás van? Nekem az a problémám, hogy az áramköröket járatnám kb 12V-os tápfeszültségről, és nem a hétszegmenses tápfesze a fontos. Így is jó lenne ez az ic?
(#) czibo válasza zolika60 hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
fordítva, lassan induljon
(#) proli007 válasza czibo hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Hello!
Ha a motor tápegységről működik, akkor célszerű a tápegységet szabályozni. Ha aksiról, és kisáramú a motor, akkor lehet analóg áteresztő szabályzó, ha nagyobb áramú, akkor vezérelhető PWM szabályzót kell építeni, ami lehet komplikált is a motoráram függvényében.
üdv! proli007
(#) dimetrodon válasza proli007 hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Nagyon köszönöm! Értem, most majd az jön, hogy hol csúsztam félre előzőleg, de azt már magamban gyúrom tovább.
(#) czibo válasza proli007 hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
A helyzet a következő. Ez tulajdonképpen egy lágyindító lenne, hogy ne rántson a motor amikor bekapcsol
(#) zolika60 válasza czibo hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Lassan kiderült. Mert ugye 2 másodperc alatt semmilyen DC motor nem pörög fel maximumra. No de akkor miért nem ezt írja a kolléga?
(#) czibo válasza zolika60 hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Ez a motor egy 6V 14W-os 14400-as fordulatú kis motor
(#) qvasz2 válasza SKY hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Az open kollektor azt jelenti, hogy egy tranyó kollektora van az IC lábára kihozva. Ha felkötöd egy ellenállással és egy leddel valamilyen + tápra, akkor az IC le tudja húzni GND-re, és világít a led.
Ezt az IC-t nem lehet 12V-ról járatni, ahhoz tényleg CMOS kell.
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 12, 2011 /
 
Sziasztok! Lehet hogy ez most eléggé kezdő kérdés lesz, de megrendeltem Bővebben: Link ehhez az végerősítőhöz a dolgokat, ileltve a nyákot is elkészítettem már, viszont ott akadtam el, hogy mit hová csatlakoztassak rá? Pl jack dugó, hangszóró?
(#) SKY válasza qvasz2 hozzászólására (») Dec 12, 2011 /
 
Oké, kösz. Akkor mégis a kijelzőkkel kell variálnom... Mintha valahol olvastam volna, hogy a TTL ic-knek a mása létezik cmos icként is, úgy rémlik még valami a neve elé van írva.
(#) SzAndras00 hozzászólása Dec 12, 2011 /
 
Urak!
Hogyan lehet hozzászólásban egy régebbi hozzászólást linkelni? Köszi
(#) lajos1969 hozzászólása Dec 13, 2011 /
 
Sziasztok! Ezt milyen programmal tudom megnyitni? Az express pcb nem zudja.
(#) kendre256 válasza lajos1969 hozzászólására (») Dec 13, 2011 /
 
"P-CAD 2006 PCB V19.02.9589. P-CAD 2006 PCB Binary (Rev 6)"
Ez van a .PCB fájl elején. Vagyis P-CAD program kell hozzá.
(#) Moderátor hozzászólása Dec 13, 2011
 
Uraim!
Kérem, hogy térjünk vissza a topic témájához!
Köszönöm.
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 13, 2011 /
 
Valaki esetleg tudja, hogy Bővebben: Link ezen a képen mi micsoda? Mert látom rajta a végerősítőt ami a hűtő melett van, illetve ami a végerősítő fölött van keverő. De a többi az mi lenne?
Következő: »»   1517 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem