Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1547 / 3960
(#) timur válasza Tys23 hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
köszi az ötletet, de semmit nem haladtam előre. egyenlőre azt sem sikerült elérnem, hogy a táviránytó elfelejtse a nem hozzá tartozó autót, nemhogy megtalálja a sajátját
(#) slave557 válasza mate_x hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Köszi, még annyi lenne a kérdésem, hogy a bemeneti feszültségből miért kell levonni 5V-ot? annak mértéke mitől függ?
(#) Gixxxer hozzászólása Jan 9, 2012 /
 
Köszönöm szépen a válaszokat, sokat segítettetek!
(#) nedudgi válasza slave557 hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Az 5V-t azért kell levonni a bemenő feszültségből, mert az nem a stabilizátoron, hanem a terhelésen disszipálódik.
(#) slave557 válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Nagyon köszönöm a segítséget
(#) Kovabe válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Köszi a választ de ez számomra még tág. Kicsit bövebben kifejtenéd?? A kapcsolásom állna egy stabil 12V-ból, lenne a 4Mohm-os harmatpontérzékelöm (4,5Mohm-nál már nyitná az áramkört), és lenne egy optocsatoló amiben egy LED van aminek a nyitofeszültsége 1,15V és 60mA a felvétele. Ha esetleg valami konkrét alkatrészlistát adnál az nagyon segítene.
(#) erdgab válasza peter1995 hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Igen.
(#) enree hozzászólása Jan 9, 2012 /
 
Sziasztok!

Hogyan tudom kiszámolni, hogy egy PIC kimenete és mondjuk egy 2N2219-es tranzisztor bázisa közé pontosan mekkora ellenállás szükséges.
Köszi:
E.
(#) Silious hozzászólása Jan 9, 2012 1 /
 
Sziasztok
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Már több webáruházat és boltot is végignéztem, de sajnos sehol se találok olyan vezetéket amire szükségem lenne:
-max. 12V menne keresztül rajta
-fekete színű
-mindenképp kerek kialakítású (nem lapos)
- 2 db független vezeték pár legyen benne (nem gond ha több van, de kettő kell minimum)
-max. 3mm vastag legyen.

A fenti feltételek alapján hol találhatok ilyen vezetéket?az se gond ha 100m-es tekercsbe kellene megvenni.
(#) HNorbiful válasza mate_x hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Köszi, a linket.
Ha lesz időm megpróbálom megépíteni.
(#) peter1995 válasza erdgab hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Rendben köszi.
(#) proli007 válasza enree hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Hello!
Talán olvasd el ezt a hozzászólásomat..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Silious hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Hello!
Szigetelt vagy szigeteletlen? Hajlékony vagy tömör? a 3mm a fém vezető átmérője, vagy a vezeték átmérője szigeteléssel együtt? Vagy ez egy kéteres 3mm-es külső átmérőjű kábel lenne? Vagy mi?
Valamint nem mindegy, mekkora áram fog a vezetéken folyni, mekkora a hossza, és mekkora veszteség lehet a 12V-ból.. stb.
üdv! proli007
(#) zolika60 válasza Silious hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Ez például megfelel? Bővebben: Link
(#) nyakas00 hozzászólása Jan 9, 2012 /
 
Adott egy szabályzó aminek relé kimenete van (220V 3A).
Kérdésem az lenne hogy ez csak 220-at tud kapcsolgatni vagy pl dc 24V-ot is?
(#) Silious válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Ha jól látom, itt a legkisebbnek is a külső átmérője, 7,3 mm
(#) zolika60 válasza Silious hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Ez igaz. Nézz szét az oldalon, hátha találsz jobbat.
(#) CsemanAttila hozzászólása Jan 9, 2012 /
 
Sziasztok!
Forrasztással kapcsolatban szeretnék érdeklődni! A lényeg, hogy adott egy Opel C Vectra aminek a 3. injektor csatlakozóját cserélték, és egy másik lett forrasztva a helyére. Csak a szigetelőszalagot bontottam le, ami látszott, hogy a sodrott réz vezeték össze van tekerve, és úgy megforrasztva. Érdekes módon a 3. henger közel hatszoros üzemanyag mennyiséget kap. Szóval arra lennék kíváncsi, hogy a forrasztás lehet-e a ludas? Ha igen, akkor hogyan kéne rendesen megcsinálni? Esetleg még annyit érdemes tudni, hogy az injektorokat MOS-FET-ek vezérlik, kb 80V és 20A. Előre is Köszönöm!

U.i.: Ami még érdekes, hogy szépen lassan csökken a befecskendezett mennyiség. Mintha bemelegedne vagy nem tudom
(#) proli007 válasza nyakas00 hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Hello!
Természetesen 24V egyenáramot is tud kapcsolni, de nem 3A áram mellett. A kontaktus alapvetően váltóáramra készül, nem ívképző egyenáramra. De néz meg egy OMRON relé adatlapot, és látni fogod, mi a helyzet..
üdv! proli007
(#) nyakas00 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Nem 3A kellene hanem 11 kb Elfelejthetem mi?
(#) zolika60 válasza CsemanAttila hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Szerintem inkább az injektor hibás. De ezt inkább Itt próbáld meg: A FET 80V 20A-je csak annyit jelent, hogy ezeket még kibírja az alkatrész. Itt 12V-nál nincs több.
(#) enree válasza proli007 hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Szia!

Okosabb lettem, de nem teljesen értem (a példában csak egy 5V-os feszültség van, nálam nem). Például, adott egy 12F675-ös PIC, ami logikai 1-et ad ki magából és ez vezérel mondjuk egy 2N5320-at, ami 1500mA-es terhelést kapcsol. A tápfesz 12V a PIC-et egy 7805 látja el, a föld természetesen közös.
(#) proli007 válasza nyakas00 hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Hello!
El! De beköthetsz hozzá, egy teherautó relét, és az biztos elviszi a 11A áramodat..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza enree hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Hello!
Az 5V a vezérlés feszültsége. A kollektorban ettől még nyugodtan lehet 12V. A kollektoráram számít, amiből kiszámítható (hozzávetőlegesen) a szükséges bázisáram. Ez folyik át majd a bázis ellenálláson.
A PIC terheletlenül 5V adna ki. A bázisárammal terhelve a kimenő feszültsége csökken. Ebből a csökkentett feszültségből vonod le a tranyó bázis-emitter nyitófeszültségét, és így megkapod a bázisellenállásra jutó feszültséget.
Most már csak az OHM törvénnyel kiszámolod a bázisellenállás értékét. Persze mind ez közös emitteres kapcsolásra vonatkozik.

De a PIC kimenete maximum 20..24mA-el terhelhető, ráadásul egyszerre nem minden pota, mert megsül az IC. Így ha 1,5A lesz a terhelés 12V-on akkor sima tranyó helyett sokkal jobban jársz egy Fet-el. Pld. egy IRLR024 -el. Mivel a Fet alapvetően nem áram hanem feszültség vezérlésű, ha nem gyorsan kapcsolgatod, akkor szinte nem kell teljesítmény hozzá. És a 1,5A áramot is vidámabban fogja kapcsolgatni. Ekkor soros ellenállás nem kel hozzá, de a Gate és GND közé érdemes egy 10kohm-ot betenni. Mert amíg a porta nincs kimenetnek programozva lebeghet a kimenet.
üdv! proli007
(#) enree válasza proli007 hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Szia!

Köszönöm a gyors választ. Így megfelelő lesz, ahogy a mellékelt rajzon van? Akkor PIC kimenete és a gate közé nem kell semmilyen, akár pár Ohm-os ellenállás?
Üdv:
E.

névtelen.JPG
    
(#) scooby_ válasza pjg hozzászólására (») Jan 10, 2012 /
 
Elég megtévesztő ez a 117W. Adatlap szerint csak 115,bár ez nem oszt nem szoroz. A lényeg az,hogy ez a teljesítmény azt mutatja meg,mennyi HŐT képes átadni ez az egy tranzisztor a környezetének. Amit ott leírnak,az nem az elektromos teljesítmény. A 2N3055 alap esetben 60V és 15A-t bír egymagában,ha sikerül nem hamis szereznünk.
(#) tápláló válasza (») Jan 10, 2012 /
 
Mindezeket-sőt még fűtök is vele!-én is alkalmazom.Oszt akkor mi van?-Az ország mégis a a béka segge alatt van.....
(#) nyakas00 hozzászólása Jan 10, 2012 /
 
Szükségem lenne egy 24V-os dc tápra (250W).
Arra gondoltam hogy az itthon található pc tápból valahogy összehozom. Az működőképes megoldás lehet ha sorba kötök be két 12V-os ágat?
(#) attilaa hozzászólása Jan 10, 2012 /
 
Sziasztok!
Ti mit szóltok éhez a forrasztóbázishoz:
Adatai:50wattos szabályozható hőmérséklet 160-500 fok között. A képet mellékelem várom a véleményeteket.
Kőssz

9830b.jpg
    
(#) blackdog válasza attilaa hozzászólására (») Jan 10, 2012 /
 
Helló,

Abszolút alap kategória és kezdésnek teljesen jól használható. Az árát is megírhatnád!
Következő: »»   1547 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem