Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Témaindító: Thom, idő: Márc 14, 2006
Témakörök:
Nem jól látod.
Idézet: „Az időzítőtést és a tápfeszültség fgyelését is megvalósító áramköri rész a kapcsolási rajz jobb oldai részén található.” Idézet: „A relé meghúzásához azonban T8-nak is ki kellene nyitnia, ez pedig csak akkor lehetséges ha a tápfeszültség meghaladja Z2 feszültségét (+ még ami a FEt nyitásához kell), tehát a relé csak a megfelelő tápfeszültség elérése után, az időzítés leteltével húzhat meg.” Ez fordítva is igaz; ha a tápfeszültség Z2 értéke alá csökken, a relé el fog ejteni. Mint minden másban, itt is: jó méretezés és jól fog működni. Majd a méretezésről szóló rész is elkészül, a helye ott van. Még annyit: nekem kifejezetten tetszik, bár Alkotó által publikált megoldáshoz már lassan összeáll minden, de lehet ezt is megépítem.
Ok. Bocsánat, első ránézésre láttam ennek hiányát.
Idézet: „Majd a méretezésről szóló rész is elkészül, a helye ott van.” Már nem csak a helye van ott.
Üdv! Van nekem ez a TDA 2030 hídban kapcsolás a négy tranzisztorral, na és az a kérdésem lenne, hogy én építettem hozzá egy hangszóróvédőd és azt hogyan kössem be, mivel ugye ez a híd kapcsolás miatt ennek a negatív kimenete nem azonos a testtel. És ezt hogyan csatlakoztassam rá a hangszóróvédőre.
Ami nekem van a védőmben relé abban két kapcsoló van. Talán külön külön a pozitívat és a negatívat csatornánként. Ez azért lényeges mivel DC figyelő is van rajta, és arra a pozitív kimenet megy, plusz még a test ami a rendszeren van. A képeket mellékeltem. Köszi!!
Szia! Csak a negatív kimenetet figyeltesd vele, és elég azt megszakítani.
Nem voltam elég figyelmes, a híd két fele között csatoló kondenzátor van. A pozitív kimenetű erősítő fél DC hibája nem jut át a figyelt kimenetre. Ajánlom azt is kösd rá 47k ellenállással az R1, R2, R3 közös pontjára.
Üdv! Az az igazság. hogy a 47K ellenállásnál 4V-környékén kapcsol le. A 47K ellenállás nélkül viszont már 1,5V-nál. Mit csináljak? Bent hagyjam, vagy kivegyem.
Azt a 4V csak becsülni tudom mivel 6V-ról próbáltam ki. 1.5V-nál nem csinál már semmit.
Jogos felvetés, mert a tápfeszültség csökkentésének arányában ezt is át kell méretezni. Az R1 a +/-17V tápodhoz 15k-ra cserélendő, ez jönne a másik kimenetről is. A túl nagy érzékenység (R1 elhagyása) miatt nagy amplitúdójú mélyhangoknál a relé leoldhat.
Oké! Rendben, akkor a relének elég csak a negatívat megszakítani, a DC figyelőnek meg kell a pozitív és a negatív.
Ja azt elfelejtettem, hogy ha sztereóban szeretném használni akkor 4X15Kohm ellenállással meglehetne oldani? A két pozitív menne két 15K-ra, és két negatív menne két 15K-ra. Vagy hülyeség?
Nyugodtan megpróbálhatod, a kapcsolásod olyan mintha 4 csatorna lenne. Esetleg R2 értékén növelni kell majd.
Elkészültem a szamóca féle koppanásgátlóval. A következőket tapasztaltam.: Működik rendesen, 28voltos trafóval próbáltam plusz egyenirányítóval. A relém bontott lehet, hogy nem is jó mert behúz meg minden de az érintkezőkön nem látom, hogy érintkeznének. Kikapcsolásnál ki is kapcsol egyből. Egyen feszültségnél (1 voltos elemmel, multiméter dióda vizsgálattal) első mérésnél kb 1 mp-en belül lekapcsol, másodiknál már egyből. Viszont ami zavar az az, hogy raktam egy puffert az egyenirányítás után és akkor már kikapcsolásnál nem kapcsol ki egyből hiába az AC figyelés.
Szia!
Én nem látok semmi okot arra, hogy a bemenő VDC ágba tettél egy kondit, és a AC megszűnésével nem engedjen el a relé, ha előtte valóban bontott. A panelen nincs valahol zárlat?
Nem találtam zárlatot. Pufferrel is bont csak későn. Kipróbáltam több trafóval is de mindegyikkel ezt produkálta.
Bocsi, nekem úgy tűnik, az elmondásod szerint, hogy az AC védelem igazából nem dolgozik, csak amikor nincs puffer kondi, természetesen hamarabb csökken az áramkör feszültsége, így hamarabb elenged a relé. Esetleg mért ki a diódát és az ellenállást ami a 2,2 µF -s kondira megy. Aztán mérhetnél feszültséget a T4 bázisán pufferral és a nélkül. És megszűnt Ac esetén feszültségcsökkenést pufferral és a nélkül.
A méréseket majd holnap elvégzem és majd írok, de amúgy próbáltam úgy is, hogy nem kötöttem be az AC figyelést, eredmény; el sem indul a koppanásgátló. Plusz még annyi, hogy nekem a C2-es kondi 220µF-os de 35V-os.
Szia! Csak töprengek: T4-nek nagy az áramerősítési tényezője és nehezen süti ki C3-at. (Szamóca 3 hete járt itt utoljára )
Tudnál nekem esetleg valami megoldást javasolni?
Nos, amíg nem sül ki a kondi, addig a T4 nyitva marad. Próbáld meg az elkó értékét csökkenteni 1 µF-ra. Esetleg ki lehetne próbálni az elkoval (C3) párhuzamosan egy nagyobb értékű 10K - 1000K ellenállás bekötését. Ezt én próbálgatnám más ellenállás értékekkel. Én ezt a védelmet nem építettem meg, gyakorlati tapasztalatom vele nincs. Próba..
És ha kicserélném a kondit 3db párhuzamos 0.33µF-os kerámia kondira? Az úgy 0.99µF lenne.
A diódahíd után raktam egy 4700µF/63V-os kondemzátort.
Köszi de elsőnek kipróbálom a 3db kondit, hátha az segít valamit. Holnap jelentkezem.
Na megcsináltam a méréseket.:
2,2µF (elko) bázison 1,5v-1,7v között ugrál. 2,2µF (elko) + Puffer bázison 1,46v-1,47v között ugrál. 3db 0,33µF bázison 2,5v-3v között ugrál. 3db 0,33µF + Puffer bázison 2,42v. A 3db párhuzamos kondival is későn kapcsol ki puffer esetén.
Azt nézd meg, az AC elvétele után mennyivel kapcsol le. Azonnal illene!
Az lenne a kérdésem, hogy ha nem adsz az AC bemenetre a trafótól váltó feszültséget, akkor is behúz a relé?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |