Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   85 / 189
(#) naberius válasza Inhouse hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Hello,
Idő közben összeraktam egy próba verziót, de ennek a képeit nem merem megosztani, mert pokháló módon, minden lengő kivitelben lett rögzítve vezeték vezeték hátán... elég borzasztóan nézett ki, de végülis működött (:
Gondoltam megosztom a panel tervet, nem végleges, de valami ilyesmi lesz.
Üdv,
Naberius
(#) MACIKAM33 hozzászólása Jan 30, 2012 /
 
Sziasztok,
Szeretném ezt az időzítőt megépíteni.
Szerintetek működne?
Egy harang kapcsolgatásához kellene.
Esetleg valaki át tudná ültetni nyákrajzra?
Előre is köszi a segítséget.

img001.jpg
    
(#) rockersrac hozzászólása Jan 30, 2012 /
 
Sziasztok! Olyan fajta kérdésem lenne, hogy hogy tudok 40Khz-t előállítani 555ic-vel? Az oldalon található programmal már kiszámoltam egy értéket, csak az a baj, hogy az 10k-ra jött ki az (R1) és nekem pedig csak 100K poti van itthon(és egyenlőre nincs pénzem potit venni, meg amúgy is, ha lehet akkor ezzel a potival csinálnám)! Egy pwm jel lenne ez, egy monitor fénycső vezérlő panelhez, mert a video ic az 60-65s után leveszi a pwm jelet, és ezt szeretném megszűntetni! Tudnátok ebben segíteni? Mellékeltem az általam kiszámolt értékeket! Remélem tudtok segíteni nekem! :hide:

555pwm1.png
    
(#) Novak válasza rockersrac hozzászólására (») Jan 30, 2012 /
 
Hol itt a probléma? Nem igazán értem.
A 100kohmos potival a 10 kohmot vígan be tudod állítani. De ha túl durva a szabályozás és finomabb beállítás kellene, akkor köss a potival párhuzamosan egy 10-15 kohmos ellenállást, és kész is van a kb. 10k-s potid.
(#) mekkmesterke hozzászólása Feb 8, 2012 /
 
Helló
Nekem 1 olyan problémám lenne hogy 1 teljesítményvezérlőt szeretnék a pákámnak. DC16,12 voltot kap a kapcsolás.A kimeneten 0-15V-ot szeretnék kapni. Összeraktam mind2 kapcsolást TINA-ban de egyik sem működik. Akárhogy változtatom a potmétert semmi változás nem történik a kimeneten. Ugyanúgy a tápfeszültséget adja le. Mi lehet a hiba?
(#) _JANI_ válasza mekkmesterke hozzászólására (») Feb 8, 2012 /
 
Szia! Bár az 555-ös adatlapja szerint az IC MAX. tápfeszültsége 18V.
Lehet, hogy a szimulátor program nem jól "számol", ha az 555-ös IC, 15V-nál nagyobb tápfeszültséget kap.
A szimulátor oszcilloszkópjával is megnézted a 3-as kimenet a jelét?
(#) mekkmesterke válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 8, 2012 /
 
Nem a feszültség nagyságával lesz a probléma. Én is erre gondoltam először és 10V-t adtam rá utána de ugyan az a helyzet.
(#) _JANI_ válasza mekkmesterke hozzászólására (») Feb 8, 2012 /
 
Mozgass át minden csomópontot és alkatrészt. Hátha van valahol egy lógó vezeték.
Próbáld meg alacsonyabb frekvencián beindítani oszcillátort. ( PL: C1 = 1-10µF )
(#) mekkmesterke válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 8, 2012 /
 
Ugyanaz a helyzet. Megpróbálom összerakni proteusba hátha csak a programmal vannak problémák.
(#) Tas84 válasza mekkmesterke hozzászólására (») Feb 8, 2012 /
 
A színesebbik kapcsolást én is használom, nyugodtan összerakhatod.
Ahogy már írták szkóppal nézd meg az kimenetét, ha ott megvan a pwm, akkor FET körül lesz a gond.
(#) mekkmesterke válasza Tas84 hozzászólására (») Feb 8, 2012 /
 
Rendben. Akkor összerakom. Csak a progival akartam kiszámolni hogy mekkora értékű alkatrészekkel tudom elérni hogy 16,12V-ból max csak 15V-t add le.
(#) Tas84 válasza mekkmesterke hozzászólására (») Feb 8, 2012 /
 
Ez a kapcsolás ki-be kapcsolgatja a feszültséget egy adott frekvencián - ami elég gyors -, úgyhogy a műszer a tápfeszültséget fogja mutatni, de a teljesítmény (áram) az csökkenthető a potival.
Tehát, úgy gondolom, hogy az jó volt a szimuláció. Szkóppal nézd meg a kimenetet.
(#) mekkmesterke válasza Tas84 hozzászólására (») Feb 8, 2012 /
 
Köszi a segítséget. Így már értem hol volt a hiba. Most már csak annyi a dolgom hogy 15V-ra csökkentsem a maximális kimeneti feszt.
(#) _JANI_ válasza mekkmesterke hozzászólására (») Feb 9, 2012 /
 
A kimenő feszültséget szerintem zéner diódával tudod a legegyszerűbben beállítani. ( PWM jelnél, a csúcsfeszültség levágásával. )
Vagy a tápegységet kell belőni, hogy 15V-ot adjon az áramkörnek...
(#) mekkmesterke válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 9, 2012 /
 
A táppal fogok játszadozni, az tűnik a legcélszerűbbnek.
(#) white_ful hozzászólása Feb 14, 2012 /
 
Tisztelt fórumtársak!

Az alábbi időzítő megépítésében kérném a segítségeteket! A kapcsolás DC 12 és 15V között kellene, hogy működjön és 12V-os NYÁK reléket kellene hogy vezéreljen.Az alábbi időzítéseket kellene, hogy tudja:Egy beékező + 12V-os jelszintre (impulzusra) kelle, hogy elinduljon az alábbi folyamat.
1 beérkezik az impulzus.
2. kb. 1-2sec-re meghúz egy relé majd elenged. 3. 2- 3 sec szünet
Meghúz egy relé 10-20 sec-ig (ez potival lehetne hangolni) 5. 1. sec szünet, de akár rögtön kezdődhet a következő ciklus.
6. meghúz egy másik elé 10-20 sec-ig (ez potival lehetne hangolni)
7. 1 sec szünet.de akár rögtön kezdődhet a következő ciklus.
8. meghúz egy másik elé 10-20 sec-ig (ez potival lehetne hangolni)
9. 1 sec szünet, de akár rögtön kezdődhet a következő ciklus.
10. meghúz egy másik elé 10-20 sec-ig (ez potival lehetne hangolni)
11. Ciklus vége.

Ebben kérném a segítségeteket, mivel lenne a legegyszerűbb kivitelezni a kapcsolást?

Köszönöm előre is a segítségeteket!
(#) poros válasza white_ful hozzászólására (») Feb 15, 2012 /
 
PIC a megoldás.
(#) Novak válasza poros hozzászólására (») Feb 15, 2012 /
 
Vagy bármilyen mikrokontroller...
(#) Inhouse válasza white_ful hozzászólására (») Feb 15, 2012 /
 
Elvetemült ötlet, de elvileg megoldható digitális áramkörökkel, kapuk és pl. egy 4017-es számláló...de erre már valóban jobb a mikrokontroller.
Mégis mire kell ez a cucc?

Üdv
Inhouse
(#) white_ful válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Egy meglévő 12V-os rendszer kiegészítéséhez kellne ez a kapcsolás, részletekbe most nem akarok belemenni mert az hogy a relékkel mit fogok vezérelni már részletkérdés.

Készítettem egy idődiagramot, amin tán jobban látszódik, hogy hogyan kellene működni a kapcsolásnak.

A folyamatot egy 12V-os indítja el, . majd a diagram végén leáll.

szerintem ezt még meg lehetne oldani időzítőkkel, csak azt hogy oldom meg hogy ne ismétlődjön az egész. -CSak az az impulzus aktiválja és annak hatására 1x fusson le.

IMG_0400.JPG
    
(#) Gyula77 hozzászólása Feb 21, 2012 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék tőletek kérni.
Olyan késleltetett bekapcsolást létrehozó kapcsolást keresek, amely a következőknek kellene, hogy megfeleljen:

- tápfeszültség 12-24V
- TTL indítójel az időzítés elindításához (az indítás kezdetétől a kikapcsolás végéig jelen van)
-a kimeneten 24V-os relé kapcsolása
- késleltetési idő 1-2 perc

A működése röviden:

A bemeneten egy OR kaputól megkapja az indító jelet amely elindítja a késleltetést. A késleltetés letelte után behúz a kimeneten lévő relé, amely behúzva marad a bemeneti jel meglétéig. A bemenő jel elvesztése után a relé kikapcsol. Újabb bemenő jel esetén a folyamat újra indul.
A relé tekercsének az egyik lába folyamatosan a +24V Ut van, tehát a nullát kell kapcsolni a folyamatban.
Üzemelés szempontjából stabilnak kell akár napi 24órás üzemre kell hogy tervezve legyen.

Aki esetleg hasonló dolgot látott vagy épített kérem segítsen.

Köszönöm
(#) zoli12 hozzászólása Feb 21, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy automatában elromlott a papírpénz elfogadó, így hát ki szerettem volna cserélni. Csakhogy az új papírpénzvizsgáló 50ms-os jelet generál, az automata vezérlő elektrónikának viszont ez túl kevés és nem érzékelte a jeleket. A régi papírpénzvizsgáló 100ms-os jelet generált (lemértem oszcilloszkóppal), ezért megépítettem a képen látható monostabil kapcsolást ami egy 50ms-os jelet "elnyújt" 100ms-ra. Az áramkör tökéletesen működik is, csak az a baj, hogy valami bezavar, mert néha-néha a kimeneten megjelenik a 100ms-os jel, ami nagyon nem kívánatos. Megjegyezném hogy érintésre is nagyon érzékeny. Beszereléskor ahogy hozzáértem, folyamatosan jöttek a jelek a kimeneten..
Azt szeretném megkérdezni, hogy van-e valami tippetek hogyan lehetne kiküszöbölni ezt a bezavarásos dolgot? Esetleg árnyékoljam az áramkört?(tegyem letestelt fémdobozba?) A bemenetre tegyek szűrőkondit?

Előre is köszönöm a segítséget.
(#) reloop válasza zoli12 hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Szia! A bemenetet felhúzó 47k-t cseréld kisebbre 1-4,7k pl.
(#) Novak válasza zoli12 hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Egy integráló tag sem ártana a bemenetre, hogy a nagyon rövid, zavar jellegű impulzusok ne indítsák be:
Az IC2-es lábát kösd le földre egy 100 nF-os kondival, a bemenetre pedig sorosan tegyél be egy 5-10 kohmos ellenállást.
Illetve az 555-ös 8-as és 1-es lába közé is illene berakni legalább egy 100nF-os hidegítő kondit.
(#) zoli12 válasza Novak hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Azt már próbáltam hogy az IC 2-es lábát lekötöttem a testre egy 10nF-os kondin keresztül, de annyira lehúzta a bemenő jelet, hogy az 555-ös már nem érzékelte. Talán pikós nagyságrenddel kéne próbálkozzak..?

Köszi a gyors választ mindkettőtöknek!
(#) Ati hozzászólása Feb 25, 2012 /
 
Üdv!

Egy kis segítséget kérnék ha lehet.
Időzítést kellene megoldanom kb 2 perc.
A probléma az, hogy a fogyasztást szeretném lecsökkenteni (555 nek 5-15mA).
Ha valakinek van valami használható ötlete, legyen szíves megírni!
Köszönöm!
(#) demonherceg hozzászólása Feb 29, 2012 /
 
Sziasztok.
Van itt egy kapcsolás az 555-el,és ebben szeretnék segítséget kérni.
Ez igazából egy tápfeszültség kimaradást jelző indikátor.
Azt szeretném kérdezni,hogy ezt át lehet-e alakítani akkufeszültség figyelőnek.
A cél az,hogy ha az 555-ös 2-es lábán eléri a a feszültség a 14V-ot a zöld led kigyulladjon.
A rajzban az 5,6V-os zennerdióda a referencia feszültséget állítja elő és azt szeretném lecserélni 12V-osra.
Aki tud segítsen!!! Előre is nagyon köszönöm.

A piros a moderátorok színe!
Frankye

555-7.tif
    
(#) kadarist válasza demonherceg hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
Szia!
Cseréld le a 10 kohm-os potit 47 kiloohmosra és állítsd be úgy, hogy a neked megfelelő (14V) feszültségértéken billenjen az IC.
(#) demonherceg válasza kadarist hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
Nagyon köszönöm.

De 5,6V-os ZD-t nem kell kicserélnem? Mert nincs 5,6V-os ZD-m csak 12V-os. Azzal működne?
(#) kadarist válasza demonherceg hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
Nem kell kicserélni, mert a poti értéknövelésével hozzá állítod a megnövekedett bemenő feszültséget.
Következő: »»   85 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem