Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Masat-1 magyar műhold vétele
Lapozás: OK   4 / 6
(#) Kera_Will válasza neocska hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
FM modulációra van fejlesztve nem SSB és CW ...

-118 dB érzékenység ... talán jó lenne -130dB még jobb .

Játszadozni lehet vele ...de amúgy felejtős.
(#) neocska válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Értem, akkor marad a nemrég linkelt darab, ami direkt ilyesmire volt készitve.
(#) gaben62 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Hát ez a masat tényleg nagy dolog, a rádióamatőrök most már nem unatkoznak.
Én megfogtam az adott frekvencián, egy kézi szkenerrel, csak szaggatott jeleket lehetett hallani.
Igen megcsinálták, ezért érdemes volt 10-15ezer eurot kidobni, a rádióban CCIR műsorsávban, meg nincs egy normális műsor, magyar zene számot, nem is adnak le szinte.
(#) neocska válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Ez alkalmas lenne a vételre?
(#) Kera_Will válasza neocska hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Ez sem !!!

Hiába megy 1300 megáig ... csak AM és FM ben vesz
.

Masathoz CW és SSB vevő kell !!!
Single Side Band .

Lépésköze is sűrű, a műhold tökéletes vételéhez szükséges 100Hz pontosággal hangolható rádió kell.
SSB módban.

Érzékenysége nagyából meg is lenne.
Esetleg a távírójelét hallhatod benne mint sustorgás szaggatása AMben, keskeny(NBFM) FMben .

Esetleg 1 kiegészítő adapter építésével vehető lenne az ssb .
3dik kfre 455re építeni kell 1 ZETASDR jellegű I/Q Tayloe detektoros rádiót.

455kHz*4 ~ 1820 kHz helyett venni tudsz 1843kHz kvarcot (komplett kvarc oszcillátort) éppen jó is lesz erre .
cd4093, 74hc74 , 74hc4052 , ne5532 , ezekből áll a ZETA SDR plusz 5 6 ellenállás kondi.
Ebből 2 hangfrekis csatorna áll elő I/Q detektált jel
Ezt 1 jobb hangkártyára rávezetni és SDR programmal feldolgozni. pl.: HDSDR , Rocky sdr .
Persze előtte bele kell mászni a rádióba és kikell hozni 1 vékonyka árnyékolt dróton (koax!!!) a 455 kHz sávszűrő elől a vett jelet.

ZETASDR linkje itt is van 1 másik topicban ...
" SDR (Softver Defined Radio) " címmel fut itt keressél rá!
(#) phr3ak hozzászólása Feb 21, 2012 /
 
Tényleg lehetetlen lett volna ezt megcsinálni elterjedtebb FM moduláción AFSK-val?
(#) pucuka válasza phr3ak hozzászólására (») Feb 21, 2012 /
 
Az AFSK (?) nem FM moduláció. Egyébként csak FSK és annak verziói vannak, ASK ról nem tudok. Ezt az adásmódot, mint már írtam, nyilvánvalóan a hatékony energiagazdálkodás, a kis sávszélességgel együtt járó kis adóteljesítménnyel történő nagy hatótávolság elérése miatt választották. A jó jel/zaj viszonyhoz a zajhatárolt érzékenység növeléséhez a vevőoldalon, ahogy többen is írtuk, igen keskeny sávszélességgel rendelkező vevő, és produkt (szorzó) detektor tartozik. Ilyen tulajdonságokkal, csak a CW vételre alkalmas "mindentudó" asztali rádiók alkalmasak. A kis sávszélesség miatt, a frekvencia pontosság is kritikus, ráadásul a doppler effektus miatt a vételi frekvencia is változik. Ezért alkalmasak az SSB vevők a feladatra, de más típusú vevők nem.
(#) Wiver hozzászólása Feb 23, 2012 /
 
És ez miért jó? Vagy mire? Vagy kinek? Vagy miért volt rá szükség?
(#) simonsen válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 25, 2012 /
 
Helló!

Tudomásom szerint az SDR vevőnek kel egy hangkártya a dekóder programnak is kel egy hangkártya nem fog össze akadni??

Itt van egy olcsó rádió ssb vételre és egy transverter kel 70cm re.
itt a link:
http://www.qsl.net/sp5ddj/taurus%20eng.htm

Jobb ötletem most nincsen.

Üdv Simonsen!
(#) simonsen válasza gtk hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia!

Azt javaslom egy sima fém lemezre rakjál fel egy ilyen -
sugárzót ennek alapból töb mint 2Db a nyeresége és a nyílás szöge is elég nagy.
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSL0WfqGvq69mzMcW1P4881oBeNmMMpKWg__ps_E4WcjAPsjIqgdvTGbokT

Ebből létezik 4es változat is.
Üdv!
(#) simonsen válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia!
Lehet az előbb nem jó helyre írtam.
Itt egy jobb antenna 2dB-nél jobb a nyeresége egy sima fémlemez kel neki reflektornak.
Ha kellenek méretek a frekvenciára vagy egy programom.
link: Bővebben: Link
Üdv Simonsen!
A LINK gomb nem design-elem!
A db jelentése darab. A deciBell jelölése dB.
Frankye
(#) Ferkógyerek válasza simonsen hozzászólására (») Feb 26, 2012 /
 
Szia!
Annyira nem fogott meg a dolog, hogy egy külön antennát építsek hozzá.
(#) Kera_Will válasza simonsen hozzászólására (») Feb 27, 2012 /
 
Idézet:
„kel egy hangkártya a dekóder programnak is kel egy hangkártya nem fog össze akadni


Erre van a VAC alkalmazva .
Virtual Audio Cable -> VAC .
Ekkor csak 1 "kis vas HW erőforrás" veszteség lép fel.
Van free verziója:
VAC link
(#) Tibu válasza simonsen hozzászólására (») Feb 29, 2012 /
 
Én meg találtam egy ilyen SDR leírást kapcsolási- meg nyák és beültetési rajzzal.

1MHz - 500 MHz tartomány.

Nagyon régen foglalkoztam már ilyenekkel. Azóta elszaladt mellettem a világ.

Ha valaki leírná róla a véleményét megköszönöm.

http://yu1lm.qrpradio.com/HF-VHF%20SDR%20receiver-part1-YU1LM.pdf
(#) cnccoder hozzászólása Feb 29, 2012 /
 
Sziasztok !

A jelek vételéhez milyen érzékenységű vevő kellene, ha lenne mennyi dBm értékű a vevő bemenő pontján, az antenna plusz nyereséget nem számolva ? Abból a kifejlesztési pénzből egy kis spec vevőt erre készíthettek volna a népnek, amit most kapkodnának mint a cukrot . Annak idején Farkas Bercit legalább láttuk a TV-ben . Itt a 21. században, meg hol tartunk pedig.
(#) hatcsupasz hozzászólása Feb 29, 2012 /
 
Egy kis érdekesség:

Masat-1 vétele Budapesten
Bővebben: Link

Masat-1 naponkénti földkörüli pályáinak animációja
Bővebben: Link

Innen a link: Bővebben: Link
(#) Kera_Will válasza cnccoder hozzászólására (») Márc 2, 2012 /
 
kb.: 0,1 - 0,2 uV 430 MHz ez kb.: -130 dBm körüli érték.

Ezzel már ellehet indulni ... na meg a yagi nyeresége is sokat segít.
(#) Tibu válasza Tibu hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Kitudna segíteni valaki, hogy az alábbi linkben található beültetési rajzokon az LXX-szel jelölt alkatrész mi akarna lenni?

A szövegben van két helyen is utalás, de egyik helyen mH mértékegységet ír, másiknál meg nF-ot.

http://yu1lm.qrpradio.com/HF-VHF%20SDR%20receiver-part1-YU1LM.pdf
(#) pucuka válasza Tibu hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Ez a kapcsolás kétféle verzióban készült - mint írja - az egyik RC, a másik LC szűrővel, a keverő után. Az LC szűrő L2 -es induktivitását nevezi LXX -nek, értékét a mérési eredményeket mutató grafikon alatt találod, különböző esetekre. Az LXX=470 nF valószínűleg elírás, 470 uH lesz a helyes.
(#) Tibu válasza pucuka hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Azt megértettem, de a rajzon nem tudom értelmezni azt a két nagy LXX feliratú négyszög alakú valamit 1-2-3 és 4-5-6-tal számozott kivezetésű alkatrészeket.

Vagy az valami forgó-kondi lenne?
(#) pucuka válasza Tibu hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Az egy balansz modulátor, ott van felette a típusjele is. A lentebbi kapcsolásban trafós megoldás szerepel, annak is ott van az elkészítési módja.
Tudod hogy működik a kapcsolás, vagy elmondjam?
(#) Ferkógyerek válasza Tibu hozzászólására (») Márc 3, 2012 / 1
 
Azok fazékmagra tekert induktivitások.
(#) Tibu válasza pucuka hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
A beültetési rajzra gondoltam.

Ferkógyerek a fezékmagra tekert induktivitást írja, ami hasonlít az elképzelésemhez, viszont nem világos, hogy ahol a tekercselést magyarázza és a szigetelt huzalokat A-B-C, vel jelöli, azt hogy kell beépíteni, mert a beültetési rajzon 1-2-3 és 4-5-6 van jelölve, ami gondolom a huzalok végei lennének. De hogy kell ezeket párosítani?

Ha leírnád a működését megköszönöm, mert biztos közelebb visz a megértéshez.

A fenti kérdésemből meg gondolom leszűrhető, hogy mennyire vagyok képben, vagy éppen eltévedve.

Amúgy lehet, hogy ezzel már inkább az SDR fórumon lenne a helyem, úgyhogy elnézést, akik ezt OFF-nak találnák.
(#) Tibu válasza Tibu hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Azt hiszem megvilágosodtam.
Kicsit megzavart, hogy melyik blokkrajz, melyik beültetéshez tartozik.
(#) pucuka válasza Tibu hozzászólására (») Márc 5, 2012 / 1
 
Ez egy elég "egyszerű" szinkrodin vevő. A VCO által meghatározott vételi frekvenciát lekeveri egy kiegyenlített (balansz) keverővel az alapsávba 0 - X kHz -is terjedő sávba. A sávzélességet, ezzel az érzékenységet a balansz modulátort követő alluláteresztő szűrő határozza meg. Ezért ez egy elég kritikus pontja a vevőnek. (ezt méregette hosszasan) A balansz modulátor (demodulátor) lelke egy nagyon pontosan szimmetrikus áramkör, esetünkben egy transzformátor. A legnagyobb szimmetria elérésére a három tekercs drótját egyszerre tekerik a vasmagra, így biztosítható a legnagyobb szimmetria.
(#) Kera_Will hozzászólása Márc 8, 2012 /
 
Aki lemaradt és nem látta az itt vissza nézheti a startot. Szaknarrációval egybe kötve :
MASAT arhiv
Érdemesebb letölteni és offline nézni kb.:450MB
Kb.: 2 óra.
Jó szórakozást!
(#) Mather hozzászólása Márc 8, 2012 /
 
[OFF] Sziasztok! Lenne egy teljesen elméleti kérdésem. Nem lehetne- e megnöveli a sávszélt, ha más frekvencia tartományban, más kódolással történne a kommunikáció? (nagyot fogtok kacagni) Mondjuk Wifi-s kommunikáció elvileg megoldható lenne? Egy ilyen 400mW körüli cumóval: http://dl.ubnt.com/ls2_datasheet.pdf
(#) zolika60 hozzászólása Márc 14, 2012 /
 
Bővebben: Link
Sajnos a BME nem érhető el, gondolom túlterhelt.
(#) pucuka válasza Mather hozzászólására (») Márc 14, 2012 / 1
 
Tudod, az a helyzet, hogy ezt a programmot tisztességesen megszervezték, megtervezték műegyetemi oktatók vezetésével a mérnök palánták, a legszélesebb ismert lehetőség figyelembevételével.
Nem a nagyközönség számára készítették, és a rendelkezésre álló szűkös energia nem tette lehetővé nagyobb teljesítmények, nagyobb sávszélességet (szintén teljesítményigényes) használatát.
A frekvencia sávoknak megvan a Nemzetközi Rádiószabályzatban (és ennek elfogadásával a magyar jogrendben is) előírt használati rendje. A WIFI által használt frekvenciák nem használhatók Űr - Föld viszonylatban, mert egy ilyen üzemmód a föld azon fellületén amely felett elhalad, zavarokat okoz, még viszonylag kis teljesítmény esetén is. A wifis kommunikációval működő "cumó" teljes teljesítmény felvétele 10 - 20 W nagyságrendű, és melegszik is rendesen, ami "ott fent" nem biztos, hogy jó ötlet, hol hűteni, hol melegíteni kellene.
Az egész projekt célja a tapasztalat szerzés, hogy a jövőbeni eszközöket jobb hatásfokkal lehessen elkészíteni.
(#) Jáger László hozzászólása Márc 14, 2012 /
 
Ez egy elég kicsi műhold, tulajdonképpen ez csak Maszatka !
Következő: »»   4 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem