Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   102 / 188
(#) p_istvan válasza gkari hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Normál kapacitást 6-800 nF-ig érdemes mérni, az 1µF vagy fölötte inkább csak szerencse kérdése (ekkor már nagyon leesik a rezgőkör feszültsége a nagyon megváltozott L/C viszony miatt) , azt már elkó bemeneten célszerű mérni. Lehetne módosítani az RCL elemek értékét, de az más irányban rontana a jellemzőkön. Ezek az értékek egy kompromisszum eredményei.
(#) p_istvan válasza gkari hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Ha +-0,25% kondid van, akkor 0,3% eltérésnél még nem mondhatod hogy 0,3% a hiba, csak az hogy ennyivel eltérnek! Mivel az etalon kondi tűréssávja +-0,25= 0,5% és azt viszont nem tudod, hogy ezen a sávon belül hol van az értéke. Sőt még azt sem, hogy melyikük van közelebb a pontos értékhez. Akkor mondhatod egyértelműen ki, hogy az összehasonlított kondenzátor biztos kívül van az etalon tűréstartományán +-0,25%, ha 0,5 %-nál nagyobb az eltérés köztük!
Ha linearitáshibát akarsz mérni, azt másképp kell, kell hozzá pár kis hőfüggésű jobb minőségű kondi, amelynek a pontos értéke nem kritikus. Ha érdekel leírom...
Sajnos csak több részben sikerült válaszolni...
(#) gkari válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Nagyon szépen köszönöm! Az elméleti oldalt illetően persze, hogy egyetértek, a firmware igen:v1.2x van beégetve egy jobb (fazékvasas induktivitással),ezen most nem tudok változtatni, de így is nagyon jól használható! Ha nem macerás, azért érdekelne (talán mást is) a "linearitáshiba" ügy.
(#) p_istvan válasza gkari hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Ha lesz lehetőséged töltsd be az v1.35-t. (A "normál" fojtótekercses induktivitásnak van némi frekvenciafüggése, amit a szoftver kompenzál, de jobb tekercsnél, erre nincs szükség)
- A méréshez kell n=2-10 darab kb. egyforma kondi (az olcsó poliészter fólia és kerámia nem jó).
- Ne legyenek túl kicsik a szórt kapacitások hatásának minimalizálása céljából, optimális az 5,000 - 9,999 nF ekkor 0,02 - 0,01% között lesz a mérés felbontása.
1; Meg kell mérni pontosan mindet, gondosan nullázva, hasonló körülmények között, lehetőleg kézzel sem melegítve őket, rövid mérővezetékkel vagy ha lehet közvetlenül a bemenetre csatlakoztatva.
2; kiszámítjuk a soros Cs = 1/(1/C1+1/C2+...+1/Cn) és párhuzamos Cp=C1+C2+..+Cn kapacitás értékét.
3; Ezután mérjük meg a tényleges soros és párhuzamos kapacitás értékét. (lehetőleg forrasztva összekötve, ha 2-3-nál több kondiról van szó és a forrasztás után időt hagyni a normális visszahűlésre) lehetőleg szintén közvetlen a bemenetre csatlakoztatva.
4; A mért és számított érték eltérése lesz a linearitás hiba a kondenzátorok névleges értékéhez képest a C/n és C*n kapacitásnál.
(#) gkari válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 5, 2012 /
 
Nagyon szépen köszönöm, sajnos, most még PIC égetést nem tudok megoldani, de amint módomban áll, megoldom-a többi nem probléma.
Nagyra tartom ezirányú munkásságodat!
Üdv!
(#) AccessDenied hozzászólása Márc 7, 2012 /
 
Nálam olyan tünetek vannak a frissen épített (1 órája lett kész) első LCM-3-asommal, hogy elkót jól mér, meg a polarizált állásban nagyobb kerámia kondikat is jól mér, 1µF-ost leméri kicsivel többnek, de ahogy átkötöm a polarizálatlan kondi mérő állásba 1,6µF-nak méri, az 1nF-os kondikat is 1,6nf-nak méri, lehet ezért, mert meggyaláztam egy 5V-os (5,06-nak mértem) samsung telefon töltővel tápnak? (természetesen kikötött fesz szabályzóval. Az 1nF-os kondik kerámiák, smd kivitel, 1%-os és a hőfok kompenzáltak, és azt írják, hogy -55 és 125 fok között 0,3%-nál kevesebb a kapacitás változása. Bővebben: Link Frekvenciákat is jól írja ki, kb ugyan az, mint a leírásban. Lemértem egy olyan kondit, amit a 33nf-osnak raktam be, és valami 220pF-ot mutatott rá, de a többi kondinak nagyjából jól mérte az 1,6x-osát, így aztán egy sima fólia 33nf-os ráforrasztottam még, a mostani 33nf-osra, és semmi sem változott, vagy legalábbis a kondi mérés. Az érdekes egyébként, hogy volt hogy jól megmérte az 1nf-os kondit 983pF-nak, de azóta 5x kikapcosltam, meg kalibráltam.... Valami jó tanácsotok nincs?
(#) AccessDenied hozzászólása Márc 7, 2012 /
 
Az előző oldalon tavih azt írja, hogy a firmware miatt mért neki 30-40%-kal többet, lehet hogy az 1.35-ös nálam a baj? Csak nekem 60-80%-kal mér többet polarizálatlan állásban.
(#) karaszbandi válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Minden állásban lenulláztad? Milyen tekercset használsz?
(#) arnd válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Kapcsolós az a táp/töltő? Nem lehet, hogy magas a zaja?
(#) AccessDenied válasza arnd hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Minden állásban lenulláztam, tekercsből azt használom, amit az eredeti készletbe adtak, lomexből vettem.

A táp gondolom kapcsolós, de belülről még nem találkoztam vele, viszont direkt a zaj miatt kipróbáltam elemről is, ugyan úgy produkálja a tünetet.

Most beleírtam az 1.2-es szoftvert, de azzal is ugyan ez van. Melyik alkatrész szakadása okozhatna ilyen hibát? Egyszer már ment, de nem látok rajta semmilyen szakadást, és csak lehet hogy valami megtört... Képeken az adatok, meg az 1µF-os kondi mérése, már 1,9x-esét írja, de most az új szoftverrel 1,6-szorosa megint, és lassan számol felfele is most.
(#) p_istvan válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Szervusz!
Idézet:
„Frekvenciákat is jól írja ki, kb ugyan az, mint a leírásban.”
Nem, egyáltalán nem jók az értékek aránya! (a 402 kHz kissé sok, a két "1 nF" nagyon nem egyforma)
Kérdés,
- Biztos NPO-kat adtak?
- Nem cserélted össze őket? (smd kondit nem nehéz mérés nélkül)
- És a keresztkérdés, a "33 nF NPO" (ha az) milyen méretű? (smd méretsorban)
István
(#) AccessDenied válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Az 1nf-os az smd.
A 33nf-os az egy olyan mint a képen. De most egy 50V-os fólia van bekötve helyette, és nem befolyásolta a mérés eredményét.
De most mértem több elkót is, és jónak tűnnek az eredmények 1uf felett, ilyen 200-30000µF-ig méregettem, most a polarizálatlan állás nagyjából a dupláját méri minden kondinak, amit le tud mérni, a polarizált meg az 1µF alattiaknak méri a dupláját. Egyébként a tekercset, amit eredetileg javasolnak a műszerbe 60nH körülinek mértem, jó ez? Nem kicsit többnek kellene lennie az induktivitásának, és terhelés hatására lesüllyednie 100nH-re?

1051575.jpg
    
(#) denon888 válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Tudomásom szerint 100uH az induktivitás.
(#) AccessDenied hozzászólása Márc 7, 2012 /
 
Most az 1.2-es szoftverrel lemértem a 100uH-es induktivitást, ami a leírásban ajánlva van, és 47,63uH-t mérek, szerintem ez is a fele. Igen, igen, az előbb elírtam, 100uH.
(#) denon888 válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Nulláztad a műszered? Gondolom 2 induktivitást vettél, és a másikat méred.
(#) AccessDenied válasza denon888 hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
10db induktivitást vettem, mert nem volt drága, és nehezen beszerezhetőnek találtam, így aztán gondoltam a kedves ismerősökre, akik meglátják és azonnal akarnak majd ugyan ilyet. Egyébként szerintem van egy vagon 100uH-es induktivitás itthon, csak nem tudom hogyan lemérni őket, úgy meg nem tehetem bele, hogy "na ez talán annyi". Persze, nulláztam. egyébként a nullázás tökéletes, lemegy 0-ra, aztán ha közelebb hajtom a mérőkábeleket, akkor 2pf, ha távolítom őket akkor -2pf azthiszem, de lehet +-0,2 volt, de én nem is akadnék fenn egy kevés hibán, csak már legalább 10% pontossággal tudnék kondit mérni, már az nagyon jó lenne. Nulláztam persze minden állásban, fejjel lefelé, meg az oldalán, de a kapcsolókat is állítgattam, ahogy kell.

Egyébként az jó, hogy beforrasztottam az M4-es szárú banán aljzatot a nyákba? Mert láttam megoldásokba, hogy arra a kis fülre húzzák ki egy kábellel, aztán a fülecskét csavarozzák a banán csavarjára?
(#) denon888 válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Mik azok az átkötések az 1Nf kondiknál? Az L állást is nulláztad? Meg mi az a fekete valami a kondival a tetején?
(#) p_istvan válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Már mondtam, hogy nem jó a Fcal (402 kHz).
Ha feltételezzük hogy jók az 1 nF-ok, akkor csak az induktivitás értéke lehet rossz (kicsi és ezért a tényleges frekvencia túl nagy ami a szoftverben túlcsordulást okoz...)
Ezt alátámasztani látszik, hogy nálad kétszer 33nF van párhuzamosan kötve és így lesz 85 kHz az Fesr éréke, ami csak úgy lehet, hogy az induktivitásod valós értéke 50 uH körül van. (Amúgy a 33 nF értékének jelentős változtatása nem javasolt)
Mi van az induktivitásra írva?
(#) AccessDenied válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Átkötés az nem teljesen az, mert az utolsó 2mm-en egy smd kondenzátor van. az a fekete valami a 33nF-os kondi, ami félig ki van forrasztva, és csak próbálkozásképp ráforrasztva a helyére egy 33nf-os másik kondi.

Nem lehet hogy meghalt az 1nF-os kondi? A két 33nF-os nincs párhuzamosan kötve, csak az egyik nincs teljesen kiforrasztva. "155-01-508db42,50 Ft.100uHy 0.32A 0.4R 10% RAD RLB0712-101KL (BOU) RoHS 7x10mm RM 3.0mm" ez az induktivitás típusa.

Most lemértem 4db kondit amit a szomszéd bácsi adott, csak azóta már meghalt szegény, hogy azok nagyon pontos műszer kondenzátorok, Rifa FS PFE210 a típusuk ha ez mond valamit.

kondi-mért-arány
20,5nF 40,76nF 50,29%
147nF 289,8nF 50,72%
51,1nF 101,2nF 50,49%
82,5nF 162,9nF 50,65%

Ez lett az eredmény, ami azt mutatja, hogy a mért eredmények aránya 0,43%-ot ingadozott, tehát könnyen elképzelhetőnek tartom, hogy 0,25%-os vagy 0,5%-os pontosságú kondi lehet, szerintem megpróbálom, hogy elhajintom ezt az 1nF-os smdt, és van itt egy szép piros 1nF 1000V WIMA MKS kondi, beteszem ezt, és az etalon kondik mért kapacitásának a ráírthoz való arányából kiszámolom, hogy mennyi amit betettem 1nF-osnak, és az icsp foglalatra illeszthető nyomógombokkal beállítom neki, és akkor jó lesz, igaz?
(#) p_istvan válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Ha a kerámiákkal van baj, akkor igen. Elképzelhető hogy csak nem NPO-t küldtek.
De volt már olyan, hogy a relé okozott bajt, kapcsolni kapcsolt, de bizonytalanul nagy átmeneti ellenállással.
A kvarc is lehetne, de akkor az elkó mérés is hibás lenne.
(#) MAGA VAN válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Üdv István!
Az SMD akár NP0-as is igen csalóka. Nem tartja az értékét, és a forrasztás során akár mi is történhet vele. Ebbe az eszközbe a két 1n-os kondinak , amint már többszöri mérés során bebizonyosodott , legjobban a stiroflex felel meg. Ebből a legjobb a fémházas lenne , de ez 1n-os értékben nem gyakori. A VIMA fólia (LOMEX-nél) még éppen megfelelő lehet erre a célra. Szelektív szűrőben használom, és megfelelően stabil.
Üdv
M-V
(#) AccessDenied válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Ma megnézem a kollégáét, mert együtt fogtunk neki építeni, rendelni, csak neki a kijelzővel van problémája, hátha az övé rendesen fog mérni Szerintem itt valami nagyobb gond kell legyen, elvileg ha pár %-kal eltérne az az 1nF-os kondi, akkor sem kellene a dupláját mérni a műszerrel... Meg egy ócsó multiméterrel megmérem ma ezeket az 1nF-osokat, meg a 33nF-ost. Egyébként az a 85KHz Fesr miért sok? Azt olvasom, hogy másoknak is itt körül van. Ha meg a relé bizonytalan lenne, akkor meg miért ez az 50,5%-os arány, ami mindegyik kondinál azonos nagyjából?

Lehet hogy az amerikából jött hőfok kompenzált smd kondik repülhetnek a kukába?
(#) AccessDenied hozzászólása Márc 8, 2012 /
 
Az agyam eldobom... összeszedtem itthon az összes jelenleg létező 1nF-os nem kerámia kondit, lemértem őket a mostani állással, és az etalon kondikal számolt aránnyal visszaszámolva kiválasztottam azt a kettőt ami a legközelebb állt az 1000pF-hoz, név szerint az 1nF 400v kondi 999,395pF-dal és egy kb 10 éves koromba valami tv-ből bontott Remix barna kondenzátor +-20% felirattal 1000,405pF-dal, amiket beforrasztottam az smdk helyére, és láss csodát: Fcal 350KHz, és a 147nF-os kondit 145,2nF-nak méri máris, még így is kellhet majd kicsit kalibrálni, de ez már egész elfogadható kezd lenni. A Ccal beállításakor a C9 értékét lehet beállítani, jól gondolom? Most a még működő 1nF-os 1%-os smd kondit 1,007nF-nak méri.
(#) p_istvan válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
A 85 kHz akkor lett volna sok ha a két 33 nF párhuzamosan lenne kötve...
Ez a kerámia kondi dolog láthatóan nem vált be, ahogy a MAGA_VAN kolléga írta, akár hősokkot is kaphattak a forrasztás közben.
Amúgy ahhoz az induktivitáshoz ne használj v1.3x sorozatú firmware-t, kalibrálni pedig egy 1-10 nF közötti pontos értékhez célszerű.
(#) AccessDenied válasza p_istvan hozzászólására (») Márc 8, 2012 /
 
Ez a 603-as smd tokozás feladta a leckét A weller pákába a legkisebb hegyem vége szerintem 1x1,5mm. Egyébként csináltam egy kis ón gömböt, és abba csipesszel belenyomtam a felét, majd a kiálló feléhez odalógattam egy kábelt, és nagyon rövid idő alatt, nagyon kicsi ónnal ráforrasztottam, de ezek szerint mégse voltam elég gyors. Igen, a firmwaret olvastam, hogy az újabbak fazékmagos kivitelhez készültek, csak akkor még nem értettem, hogy ez igazából mit is jelent. Azt hiszem megelégszem ezzel a 1.2-essel. Azért köszönöm a segítséget! Klassz kis műszer ez. Most már jön a dobozolás, azzal csak nem lesz gond...
(#) AccessDenied hozzászólása Márc 9, 2012 /
 
Ócó kínai multimétert? Az előlapon finomítok még egy kicsit, de jó lesz ez...
(#) abcdabcd válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 9, 2012 /
 
Esetleg a kijelző elé tehetsz egy mondjuk cd tokból kivágott átlátszó műanyagot...
(#) AccessDenied hozzászólása Márc 12, 2012 /
 
Egy PC alaplapról kiforrasztott induktivitást áttekertem 0,35-ös huzallal, olyan 60 menettel, és 100,4uH-nek mérem, és 0,4 ohmnak. Ez mennyire lenne jó az LCM3-ba?
(#) ekkold válasza AccessDenied hozzászólására (») Márc 12, 2012 /
 
Ha légréses a vasmag (és valószinüleg az), akkor jók az esélyek, egy próbát mindenképpen megér.
Nagyon kicsi az esélye, de előfordulhat , hogy porvasmag (AL=28), azzal durva mérési hibák lennének, de ez hamar kiderül, ha elkezded próbálgatni a műszert.
(#) bakaruha hozzászólása Márc 14, 2012 /
 
Sziasztok igaz hogy nem lc mérő de érdekelne a működése ha esetleg valaki ismeri vagy kapcsolási rajza is lenne hozzá megköszönném Bővebben: Link
Következő: »»   102 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem