Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » AC motor szabályzó
Témaindító: tibor.bata, idő: Szept 25, 2006
Témakörök:
Szia!
A póluscserés forgásirányváltás működik. A fordulatszámot viszont úgy szeretném szabályozni, hogy fokozatosan kezdjen el forogni valamennyi fordulatszámig és utána egy " x " idő eltelte után fékezzen majd forogjon a másik irányba is " x " ideig majd álljon meg. Ha ezt túl bonyolult lenne megoldani akkor marad a sima kézi szabályzós megoldás. Üdv.: Petya
Szia!
Nem az eredeti helyére szeretném visszaépíteni. Teljesen szétégett a panelja. A felpörgési idő alatt nagyobb terhelésnek lenne kitéve, majd mikor elért egy " x " fordulatot akkor állandó lenne a terhelés még a lépek súlya nem csökken. Ahogy csökken a terhelés úgy kellene a fordulatot is vele együtt kompenzálni. Kézi szabályzáshoz ezt építeném meg hozzá. Ez megfelelő lenne? Üdv.: Petya
A programozott fordulatszabályozásra nem tudok most konkrét kapcsolást, megoldást. Természetesen megvalósítható ötlet. Bizonyosan van valakinek ilyen áramköre is. Ilyet "egyszerűen" egy frekvenciaváltóval tudnék elképzelni de ez nem az a kategoria.
Szia!
Köszönöm a segítséget! Szétnézek még máshol is hátha lelek ilyen kapcsolást. Üdv.: Petya
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy fordulatszámszabályozót körfűrészhez a motor teljesítménye 1500 Watt megoldható a szabályozása?
Milyen a motor fajtája. Gondolom egy fázisú rövidrezárt forgórészü. Ahhoz nincs frekiváltó. A gyári frekiváltók mindig háromfázisú motorokhoz vannak gyártva annak ellénére, hogy esetleg egy fázisról vannak táplálva. Ha netán szénkefés motor akkor azt viszonylag olcsón tirisztorral lehet szabályozni.
Meglévő egyfázisú motor esetén egyszerűbb mechanikus variatárcsás szijhajtást alkalmazni.
Köszönöm a válaszodat ,sajnos a motor fajtája nemtudom milyen. Csak 1-2 dolgot tudok róla:
fesz: 230 V AC 50Hz telj: 1500 W ford: 5700 rpm típusa:CMI C-TKS 1500-75ECO asztali körfűrész Sajnos nemtudom megnézni a motorját közelebbről,mert garanciás a gép. Izzókkal nemtudom leszabályozni a teljesítményét? Vagy úgy nem lehetséges?
Szia!
Az 5700-as fordulat azt sejteti, hogy kefés motorod van. Ahogy elektron írta, az ilyen motort viszonylag egyszerűen lehet triakos szabályzóval szabályozni. Lejjebb, a #1202769 hozzászolásban egy ilyen kapcsolásra van link.
Szia!
Köszönöm, szerinted az a kapcsolás megfelelő lenne a szabályozásához, 2 W-os ellenállások jók a kapcsoláshoz ? Még a fojtótekercset keresgélem,de csak 100 uH -t találtam. / C1-C4 / 100nF 400V fóliakondenzátor jó ? Diakból csak egy fajtát találtam a Hestorban /ER 900 = DB 3 Diak, 2A / 25-36V/ gondolom ez nem jó hozzá a feszültségérték miatt,triakból szerecsére nagy a választék. Köszönöm
A kapcsolás megfelelő. 0,5 (0,6) W -os ellenállások is megfelelők, felesleges 2 W -ost használni. Az induktivitásnak jobb lenne a 200 uH, de ha nincs, használhatod a 100 uH -t, legfeljebb a zavarszűrés nem lesz tökéletes. Arra figyelj, hogy az induktivitás az átfolyó áramot elbírja. (elegendően vastag huzalból legyen) A kondenzátorok megfelelőek. Diakból amúgy sincs nagy választék, szinte mindegy melyiket használod, mindegyiknek a billenési feszültsége 25 - 36 V között van.
Körülnéztem jobban, és találtam nagyobbat ilyen típusú:
220 uH / 5A DPU 220 A5 fojtótekercs, toroid Típus: zavarszűrő Ellenállás: 97 mOhm Átmérő: 41 mm Szélesség: 13 mm
Köszönöm a segítséget beszerzem az alkatrészeket és kipróbálom.A biztonság kedvéért teszek bele egy biztosítékot is.
Ez a triak megfelelő lenne? BTA 16-600 B Triak, 16A/600V
Üdv mindenkinek!
A képen látható egy egyszerű szobai ventillátor 50w-os 230V 50Hz-es AC motorja, ennek szeretnék kétfokozatú fordulatszám szabályzót készíteni, nem potméteres, hanem átkapcsolós megoldásra gondoltam. A magasabbik olyan 1300/min körül lenne, az alacsonyabb meg olyan 200/min körül. Előre is köszönöm az ötleteket és a segítséget.
Sziasztok!
Megépítettem egy egyszerű fordulatszámszabályzót de nem működik. A probléma az hogy akármilyen állásban van a potméter a fordulatszám maximumon van. Mi lehet a hiba?
Attól függ, milyen motorod van, amit szabályozni szeretnél. A kapcsolás izzólámpához készült. Csak az univerzális soros motorhoz (kefés) jó, asszinkron motorhoz nem igazán. Asszinkron motor esetén akkor működik úgy ahogy, ha a motoron állandó, nem túl nagy terhelés van. Pl. ventilátor.
Szia! Próbáld ki hagyományos izzóval, mint terheléssel. Ha nem tudod változtatni a fényerejét, akkor az összeépítésnél csúszott be valamilyen hiba. Ha küldesz róla egy fényképet, lehet hogy észreveszi rajta valaki, hogy mi a baj. Ha az izzó fényerejét tudod változtatni, de a motor állandó fordulaton forog, akkor Pucukának lesz igaza, hogy a motorodat ezzel a szabályzóval nem lehet szabályozni.
A kivitelezéssel kapcsolatban néhány észrevétel:
A képen látható tolókapcsoló nem hálózati feszültségre való. A triakkal párhuzamos RC tag (R3 C3), feszültségekre erősen igénybe vett. Az ellenállás még elmegy, de az a két raszteres kondenzátor nem odavaló. A rajzon is fel van tüntetve, hogy 400V-os legyen, de inkább 630V-os MKP kondi kellene oda. A 200K-os trimeren a vezérléstől függően rajta lehet közel a teljes hálózati fesz, robusztusabb trimer jobb lenne (vagy ha beállítottad, mérd meg, és tegyél be a helyére fix ellenállást). Hálózati áramköröknél nem túl szerencsés a vezetősávok közét rézöntéssel kitölteni, vagy legalábbis azon vezető sávok között nem, ahol a hálózati feszültség jelen van. Az induktivitás, amit készítettél valószínűleg nagyon kis értékű, persze ettől még működhetne az áramkör. Egy akkora vasra menet menet mellé tekerve kitölthetnéd a teljes toroidot egy kicsit vastagabb huzallal. Kefés motorhoz jónak kellene lennie a szabályzónak. Izzólámpás terheléssel működik? Meg kellene mérni, hogy a triak vagy a diak vagy a C3 kondenzátor nem lett-e zárlatos. C1 és C2kondenzátorokon kb. 30V-os váltakozó feszültséget kellene mérni. Ha megnézted ezeket, akkor próbálok még segíteni.
Sziasztok.
Nem tudom hogy jó helyre írok (remélem jó helyre) van nekem egy 12v-tos pc vízhűtésbe való szivattyúm aminek a vezérlése beadta a kulcsot. Arra gondoltam hogy nem-e tudok készíteni vezérlést neki én. A motor AC, Hz alapján lehet állítani a sebességét szerintem elegendő volna 60HZ is. Hogyan tudnám 12V dc -ből 12v AC ra alakítani a feszültséget hogy elinduljon a motor???? Gondolom valahogy meg kellene szaggatnom hogy hol az egyik ág kapja a 12v-tot hol a másik. Még valami esetleg ha 12V AC trafóra kötöm akkor úgy jó lesz? A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2013
Elnézést kérek csak most tudtam ránézni a dologra, itthoni elfolglaltságaim miatt.
A triac nem zárlatos sem a diac sem a C3 kondi ami 400V-os és igen kicsi.(szeretek biztosra menni). Az izzólámpás terhelésre sem reagál azaz max. fényerő bármilyen állásban a poti. A C1 kondin 30V-ot mérek, a C2-őn kb 20V-ot. A rajzon nincs bekötve a trimmerpoti csúszkája én a C1 P1 R2 csomópontra kötöttem. A trimmer az előírt 0,5 W-os.
Hi!
A P2 potit csavard a legnagyobb ellenállás értékűre, és úgy mit csinál az izzó. Üdv.
Felcsavartam mindkét potit max.ra megmérve 64Kohm az ellenállás de a fényerő maximális maradt a P1 potit álllítottam közben de a fényerő nem változott. Valamit nagyon elrontottam.
Hi!
Tegyél még a potikkal sorba egy 470-820 K ellenállást, akkor mit csinál azizzó? A feszültségeket AC, vagy DC feszültségmérésben végezted? Vagy esetleg leválasztó trafóról, és oszcilloszkóppal? Üdv.
Tettem egy 330 kohmos ellenállást és egy kevéssé csökkent a fényerő. Potira reagálás nincs pedig nekem a gépnél erre lenne szükségem. A szkópot egyelőre nem tudom beüzemelni mert ki tudja hol van?(lakásfelújítás). AC mértem a feszültségértékeket hálózatról ami kész életveszély nem is fűlött a fogam hozzá de a trafó a fenti okok miatt még nincs meg. Amint meglesznek a cuccok ránézek, köszönöm az eddigi segítséget.
Úgy tűnik, hogy az R1, P1, P2 ohmos tagok eredője és a C1 kondenzátor időállandója kicsi. Vagy a potit és a trimert kellene 470K és 1M értékűre cserélni, vagy a C1 kondenzátort kicserélni nagyobbra, vagy párhuzamosan kötni vele még egy-két kondit, amíg nem lesz megfelelő a szabályozási tartomány.
Szisztok.
Azt szeretném megkérdezni hogy egy opton keresztül hajtanak meg egy triakot egy kapunyitó vezérlésben a nullát kapcsolgatja a motorra. Ugye ha jól gondolom a sebességet tudom vele szabályozni ha pwm-el hajtom meg. Viszont hogy kezelik le a nyomatékot semmi visszacsatolás nincs a pic fele. Mi alapján érzékelem azt pl hogy megszorul a motor?
Minden villanymotornak megnő az áramfelvétele, ha megáll. Olyannyira, hogy le is ég. Az áramfelvételből tudsz visszacsatoló jelet produkálni.
Asszinkron motorok PWM -es, és fázishasításos fordulatszám szabályzásnak vannak veszélyei, korlátai, ui. a nyomatékuk is változik. Általában állandó terhelés esetén lehet alkalmazni. A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2013
Szerinted melyik megoldást használják? Pwm vagy fázishasitás.
Tegyük fel hogy be van állitva az erő a vezérlésen és ugye csuk a motor közé szorul valami majd megáll mert nem tud tovább zárni. Ez elvileg akkor hogy is müködik? Hogy van megoldva az erő beállitásának figyelése. Nem látszik jól, de a fehér nyil megy a pic lábára és más nincs csak uln-el kapcsolt kimenetek. A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2013
Nem ismerem az áramkörödet. Gondoltam magad szeretnél fabrikálni.
Ha triakkal kapcsolnak, akkor a fázishasításos megoldás jöhet szóba. Ha valamilyen módon figyeled a motor által felvett áramot, az áram növekedése arányos a motor által kifejtett nyomatékkal erővel, egészen a billenő nyomatékig. Onnan kezdve felborul az arányosság. A motor le is áll, a felvett árama a rövidzárási áramig nő, és megáll. Le is ég, ha nem teszel semmit a védelem érdekében, ill. újra elindulni sem tud. |
Bejelentkezés
Hirdetés |