Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1368 / 2208
(#) zoli_cso hozzászólása Máj 13, 2012
Huh,nagyon koszonom,amugy akitol vettem mar csinalt par csovest, itt egy link Bővebben: Link
(#) (Felhasználó 1947) válasza zoli_cso hozzászólására (») Máj 13, 2012
Nem jelent semmit. Ha kihagyta az ellenállásokat, az mindenképp hiányosság.
Megnéztem a linket. Az olcsó alkatrészek használata, valamint a ck és önmetsző csavarok miatt nem szimpi, de ez magánvélemény.
(#) zoli_cso hozzászólása Máj 13, 2012
Meg volna egy utolso kerdesem ,az miert van ha bekapcsolom az erositot az em 84 es vu meterek skalaja nem egyforman van,vagyis egyik lejebb van mint a masik,jel nelkul es jellel is ugyan ez van.
(#) (Felhasználó 1947) válasza zoli_cso hozzászólására (») Máj 13, 2012
Látod, ezt igy "távgyógyitással" nem tudom megmondani.
Szórhatnak a hangolásjelzők paraméterei.
Magyarul nem egyformák.
(#) zoli_cso hozzászólása Máj 13, 2012
De az nem folyasolja be az erosito mukodeset (vagyis hang minoseget)?Vagy esetleg a hangsugarzok impedanciaja nem egyforma?
(#) (Felhasználó 1947) válasza zoli_cso hozzászólására (») Máj 13, 2012
Nem hinném.De látatlanban nem tudom megmondani a hiba okát
(#) bakos13gab válasza zoli_cso hozzászólására (») Máj 13, 2012
Egyetértek Lukival. Az amúgy nagyon ötletes és szép elrendezésű erősítőket minőségben hazavágja az olcsó kiegészítők (csavar, gombok, csatlakozók) használata. Ettől lényegesen szebb csavart lehet kapni már nem egészen talán 3,2Ft-al többért is...
(#) (Felhasználó 1947) válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 14, 2012
Jobban megnézve a fotót a belvilágról, az igazi nagy probléma már a hálózati csatlakozónál fennáll:
nincs földelővezeték, a sasszi nincs földelve!!
Lásd a pirossal jelölt részt.
Ez igy nem megfelelő, sőt,életveszélyes.
Csodálkozom hogy nem tűnt fel eddig senkinek.
Nem leszólni akarom az erősítőt, hanem próbálok építő jellegű kritikát adni, főleg ha életvédelmi szempontoknak nem felel meg.
(#) pucuka válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 14, 2012
Nem is kell a sasszit földelni. A készülék házát kellene a védőföldre kötni, ha fémből, vagy vezető anyagból lenne. A sasszit viszont nem kell, és nem is szabad a védőföldre fémesen kötni, mert több berendezés összekötése esetén földhurok keletkezik. Az üzembiztos leválasztás a hálózati trafó feladata.
(#) (Felhasználó 1947) válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 14, 2012
Kösz a szerkesztést.
(#) (Felhasználó 20218) válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Máj 14, 2012
Azt hiszem megoldódott a probléma. Egy barátom tanácsára kicseréltem a potmétert 50K-ról 10K-ra (25K-ra akartam, de az pont nem volt a boltban), és természetesen ez már fémtokos, plusz minden jel árnyékolt kábelen utazik már. Most a potméter bármelyik állásában szépen szól a szerkezet!
(#) (Felhasználó 1947) válasza pucuka hozzászólására (») Máj 14, 2012
Beszéltem már erről egy szakemberrel. Hiába fa dobozos-pontosabban keretes- egy csöves erősitő, az I. év. osztályba tartozik, mivel szabadon megérinthető fém részt, részeket tartalmaz.

Idézet:
„I. érintésvédelmi osztály (röviden: I. év. osztály)
I. év. osztályba kell sorolni azt a gyártmányt, amelyben az áramütés elleni védelem nemcsak az alapszigetelésen
alapul, hanem járulékos biztonsági óvintézkedést is alkalmaznak olyan módon, hogy a gyártmány testje el van látva
olyan szerkezettel, amelyhez a villamos hálózat védővezetője csatlakoztatható úgy, hogy a megérinthető, villamosan
vezető részek még az üzemi szigetelés meghibásodása esetén sem kerülhetnek tartósan veszélyes feszültség alá.”


Szóval kell földelni.

Más a helyzet pl: egy régi csöves rádió esetén, ott már nem kell földelni a sasszit, hiszen zárt dobozban van, nem megérinthető.
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 14, 2012
Nem feltétlenül kell földelni egy fémházas készüléket. Ha veszel egy fémházas erősítőt, az sem védőérintkezős dugóval van forgalomba hozva. Viszont kettős szigetelésű........Az emlegetett készülék viszont egyik előírásnak sem felel meg.
[OFF]Ezért is macera, ha egy kettős szigetelésű erősítővel "összehozunk" egy védőföldeléses házú számítógépet. Ezzel a - jelvezetéken keresztül - földeltté tesszük a kettős szigetelésű berendezésünket. Szóval, vannak azért bajok, pedig ezt minden további nélkül megtehetjük, mert a kereskedelem ehhez árul kábeleket.
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 14, 2012
Persze arról már nem szól az idézeted, hogy mindkét ágban el kell helyezni olvadóbetétet, mert hiba esetén nem tudhatjuk, melyik éren jön a fázis (ez nálunk nincs szabványosítva - nem is lehet, ha kétféleképpen is bedugható a dugaljba, nem beszélve arról, ha mondjuk hosszabbítóba/elosztóba dugjuk), ha védőföldes a készüléked. :yes:
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 14, 2012
A nagy értekezések mellett azonban csak ki kellene emelni Luki fórumtárs figyelmeztetését, mert erre a készülékre vonatkozó megállapításai helytállóak. Valóban bajba kerülhet a felhasználó, ha a transzformátor üzemi szigetelése sérül.
(#) mayky hozzászólása Máj 14, 2012
Én bekötöttem a védőföldelést a kézzel érinthető fémrészekre. Az erősítő földjét meg egy 10 ohmos ellenállással kötöttem össze, úgy ahogy az Audio Research is teszi.

http://www.arcdb.ws/VT60/ARC_VT60_schematic2.gif
(#) Imi65 válasza mayky hozzászólására (») Máj 14, 2012
[OFF]Rossz a linked.
(#) mayky válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 14, 2012
Én is tapasztaltam már, hogy nem jön le az oldal.
Indulj el innen:
www.arcdb.ws
Majd keresd meg mondjuk a VT60-as csöves erősítő táp rajzát, de amint látom Pioneer hsz-ében itt a rajz.
(#) Pioneer válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 14, 2012
Ez érdekes először nekem is rossz volt. Mindegy, mert kimásoltam a képet. Parancsoljatok.
(#) (Felhasználó 1947) válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 14, 2012
Természetesen a szóban forgó erősitőről beszéltem, és az ezzel hasonló felépitésű csöves cuccokról.
Az hogy te milyet találsz ki neki, az a Te dolgod, ettől még az érintésvédelmi szabványok/szabályok nem iródnak felül
(#) (Felhasználó 1947) válasza Imi65 hozzászólására (») Máj 14, 2012
Részben igazad van.Egy gyári erősitő, fémházas kivitele ellenére lehet kettős szigetelésű.
Ha jobban megnézed benne a hálózati trafót, rögtön látszik a kettős, egymásba kapcsolódó csévetest, elválasztólemezzel, hőbiztositékkal, profi impregnálással.
Néha még szigetelőbakra is teszik a hálózatit.
Namost a nagyrészt sufniban készült csövesek nem rendelkeznek ilyen trafóval.Elválasztott primer/szekundert sem nagyon látni, impregnálásról nem is hallottak páran, a pénztárgépszalag szigetelőpapírról nem is beszélek már...
Személy szerint adok a biztonságra és az érintésvédelemre.Ha másnak ez nem fontos, az az Ő dolga.Tovább nem is szaporitanám a szót.
(#) Orbán József hozzászólása Máj 14, 2012
Hipersil dilemma.
Érdekelne vélemény kimenőtrafók dolgában. Valahol egy magyar fórumon a "nagyok" némiképp leszólták a hipersil kimenőket, valamely Never End Hi-Endendend Csillagos Ég erősítő kapcsán.
Mert bizony a lemezelt az igazi - mondották vala.
Elképzelhető, hogy a sokkal jobb (50Hz-re, hálózati célra készült) vasak nem igazán jók kimenőnek?
Ha jó mégis a hipersil, akkor érdemes a rosszabb gerjesztési adatokkal rendelkezőt választani? Mindent elhiszek, ha okos mondja...
Az SMXXA és SMXXB 2-3x-os eltéréssel rendelkezik gerjesztés tárgyában. Ilyeneket be tudok szerezni...
Lehet, hogy jobb a "rosszabb?"
Van jelentősége egy GU50-es SE építés szempontjából vajh?
(#) compaqamplifier válasza edison14 hozzászólására (») Máj 14, 2012
Az lenne a legideálisabb ha zseb telepet tudnánk leutánozni. Az már másodlagos hogy ki hogy éri el bár a cső látványosabb a greatz meg takarékosabb.
(#) (Felhasználó 1947) válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 14, 2012
A Német VAC hipersil magok bőven jók kimenőtrafónak.
A régebbi EI magok közül a sziliciumtartalmúak sem rosszak.
GU-50 SE-hez bármelyik elsőrangú.
A lényeg a profi tekercselésen(is) függ.
(#) Orbán József válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 14, 2012
Köszönöm a segítséget! Sejtésem szerint (sajnos) a GU végén még nem jön ki az a finomság, ami megérné a cizellált körítést, de nyilván nem lehet trehány egyik eleme sem. A vasak minőségéről mi a véleményed? Lehet előnyösebb a "lustább" vas, illetve tehet-e jót az áramkörnek a kisebb vas adataival tekercselt nagyobb q-s kimenő?
(#) zoli_cso válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 14, 2012
Szia,lehet igazad van de ha szeretnek egy csoves erositot es nem tudok epiteni vagy nincs 1000 eurom akkor?
(#) (Felhasználó 1947) válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 14, 2012
Szerintem megéri a GU-50SE mind a minőségi alkatrészeket, mind a jó kimenőt.
A saját épitésű GU-50SE-m hiperszil kimenőkkel épült, de hallottam toroidos, és EI maggal szerelt kimenőtrafóst is.
Nagyon nagy különbséget nem hallottam közöttük.
Talán a toroidosnak egy picit jobbak voltak a magasai.
Ha nagyon jó akarsz lenni, használj SM85B-t kimenőnek, ennyi bőven elég.
A táp elkészitésére is figyelj, sokat számit milyen, és mi jön ki belőle.
(#) bakos13gab válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 14, 2012
Ha a végén nem jön ki a finomság, akkor lehet, hogy az elején van a probléma...
A GU50 is bőven tudja azt, amit egy másik hobbicsöves másik csővel. Másképp szólhat, de nem rosszabbul (max nem tetszik). Csak hogy megvédjem kicsit (és nem is lihegném túl).
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Máj 14, 2012
Gondolom, valami ilyesmiről beszélsz (persze sarkítva). Azért is emeltem ki, ne bújhasson meg az érintésvédelemről szóló mondandód, mert a barkácsolásnál (is) mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a baleseteket elkerüljük.
Egyébként ezért nagy felelősség készüléket gyártani, forgalmazni.
(#) pucuka válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 14, 2012
Azért ezen a rajzon is látszik, hogy csak a ház van földelve (CHASSIS) A test (COM) egy 10 ohmos ellenállással csatlakozik. Az viszont nem világos, hogy miért pont 10 ohm, érintésvédelemnek sok, földhurok megszakításnak kevés.
Következő: »»   1368 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem