Fórum témák
» Több friss téma |
Az Orosz gyártmányú "Elektronika" Digitális Órák javításával kapcsolatos információkat, tapasztalatok, rajzok szeretnék feltenni és várni.
Elsőként egy Elektronika 2-06 típusú óra kapcsolási rajzát tenném, fel és akinek van hasonló működőképes órája, azt szeretném megkérni, hogy a rajzon kékkel jelölt feszültségadatokat, ha le tudná ellenőrizni a sajátján azt megköszönném. Én ezeket mértem, de a kijelzés nem megy, az IC működnek, de lehet, hogy már nagy a feszültségesés a rácsnál (-22.2V). Ezt szeretném elsőként kontrollálni. Üdv.
A kijelző fűtése nem szakadt? (Ahol 5V helyett 6,1V-ot mértél.)
A táprészben nem mérted le a zenereket ,ill a tranzisztor emitter feszültségét.Ez a feszültség a legfontosabb a kijelzéshez.Amit számomra nehéz volt megemészteni,mindent a +30V hoz képest kell mérni.
A kijelző oldalán a kis üveg csücsköt is ellenőrizd ,ha az van letörve szintén kuka.
Szia!
A fűtés szálai épek. Azzal nincs gond.
A zenereket nem mértem még , a cső az ép
![]() Kösz a tippet. Igen nekem is nehéz volt felfogni, mert a + 9V meg a +30V aztán néztem a K176IE18 földjéhez (8.láb) képest is, hogy mi jön ki belőle a rácsra. Csak elsőre látszik egyszerűnek a dolog.
Találtam egy másik rajzot, hasonló kijelzővel, és ott a gyári adat szerint is -22V van a rácson. És ez jelenik meg /T1-T4/-en.
Legalább ez stimmel. (Csak a gyári rajzán cső adatlap feszültsége van feltüntetve (27V)).
Méregettem még, ami furcsa, hogy a gyári rajzon tápnál ~5v - ~ 5 v van írva ami ugye ~10V lenne a fűtésen. Kimértem és hozzávetőlegesen kijön a ~6.2, de az már lehet, hogy sok a fűtésnek ,amit szintén ~5 V -nakírnak.
Adatlap szerint is max ~5.8V ig mehetne el. Lehet, hogy itt lesz a gond, bár szemmel minden szál ép, de kiforrasztom és a szakadást leellenőrzöm.
A magasabb feszültség miatt írtam az elején is.
Igen, én is azzal kezdtem , amikor szétszedtem, de egyértelműen épnek látszik a fűtés, jó pár cső, VFD megfordult már a kezembe, ezért nem is gyanakodtam szakadásra.
Na majd kiderül ![]() De zavaró a 2x 5V is. (szerintem az is elírás) Ezért lenne jó egy működőképesnél mérni, mert lehet, hogy a 6.1V meg se kottyan neki. Csak 20 év után.
Ha majd működni fog: A tiédnek is van olyan érdekessége, hogy csökkentett fényerőnél nem lehet állítani a percet, órát? Nekem egy zöld fenekű van, a tiéd milyen?
Nekem Piros van. Még nem tudom tesztelni, ha működik akkor megnézem.
Esetleg, ha szét tudod szedni és mérni, akkor a cső első és utolsó lábán egy váltakozó feszültséget mérnél az jól jönne ![]()
IVL1-es cső, 5V a fűtési fesz, 120mA árammal. Az anód, és rácsfeszültség -27V. A két szélső a fűtés. A fűtést sötétben jól lehet látni, a csövön meg kis idő után érezni is. Sajnos azt kell mondjam, hogy valószínűleg szakadt a fűtés, ekkroa fesznél már nappali fényben is látható kéne legyen
![]()
Azt, még jó lenne tudni, neked, hogy oldották meg a fényerőcsökkentést, mert ahány sorozat óra annyi féle megoldás, ez a kapcsolási rajz a fő szériához való, de van olyan szintén hibás órám, aminek a fele (ellenállások, védődiódák) hiányzik.
És úgy is megy csak spóroltak.
Rendben a katalógus adatokat ismerem, de ezek mért adatok ?
A katalógusadattól nem lehet nagy eltérés. A fűtésben legalábbis biztosan nem, 6,1V megeszi a fűtést hamar (+20% feszültség, a gyári kb. 0,6W helyett kb. 0,9W fűtési teljesítmény, vagyis másfélszeres terhelés!). Nem tudom most szétszedni az órát, de nekem teljesen beültetett a panel.
'83, 09 havi gyártás az elemtartóban lévő címke szerint.
Igen, de adatlap szerint elmehet 5.8 -ig aztán ennél a tápnál úgy belőni, szerintem nagy a szórás, de erős a gyanú, hogy nem bírta a fűtés.
Inkább mechanikai behatás, mert terheletlenül lehet ilyen magas a feszültség egyébként. Forrasztási hiba nincsne, kondikat kicserélted? Bár az eredeti orosz az igazán oda való
![]()
Persze próbáltam új kondikkal is, de addig, amíg semmi fény, addig nem marad benne az új.
A fényerőnél, meg a K176IE18 as IC14. lába erre van kitalálva, lehet, hgy ha az földre van téve tiltja a kimeneteket, elvileg nem lenne szabad, de ki tudja hogy van ez náluk kitalálva, de egy hasonló órán majd este megnézem (amibe ez az IC dolgozik.)
Nekem is van, igaz régebbi G9.02-es számmal, 1980-as gyártmány, még fakávás. Külön VFD csövekkel. Nekem se csökkentett, se teljes fényerőnél nem állítható. Valószínű nem ez a gyári állapot.
![]()
Szia!
Másik kivitelhez volt szerencsém. Abban a quartz volt szakadt. A helyére egyszerű 32.768kHz -es óra quartz -ot téve, újra működőképes lett.
Nálad az a gond, hogy az egyik KT361B tranyó zárlatos, ha azt cseréled BC212 re úgy hogy a Bázis lábát áthajtod kintre akkor nem fog világítani a szegmens, de ennél az óránál ellenállással csökkentik a fényerőt, de teszek fel rajzot
![]() Nekem is van ilyen is ![]()
Köszi szépen, ez alapján már végig tudom nézni, hol lehet gond.
![]()
Látom, azért van rajongó bőven
![]()
Nincs mit, remélem meg lesz a hiba aztán abból is tanulunk.
Az szé,p IVL2-es a pici tesó
![]() Nekem is van fakávás is, de lámpát még csak a neten láttam, viszont nemrég hozzá jutottam egy kerámia bagoly órához a szeme világít IV-11 csövekkel ![]()
De jó, hogy ezt beraktad! Na, akkor a talány ezen az órán: A rajz bal oldalán, az óragenerátor körüli antenna. Ez egy darab kanóc a készülékházon belül, amikor először nézegettük kollégával, arra gondoltunk, hogy íme a titkos rakétaindító adójának antennája, de most már látom, hogy oda van írva a 32kHz: Ez valami külső órajelforrás-de minek? Az enyémben is elment egy PNP tranzisztor félzárlatba, de ez szerintem jellemző, kész alkatrésztemető a szegmensenkénti meghajtással, nem muxoltak még
![]()
Fotót kérünk róla, ha elbírja a téma!
![]()
Még egy: rajz alapján jól látom, hogy az elválasztónak villognia kéne? Mert akkor még egy hiba van, nálam csak folyamatosan ég a csík, a pont meg egyáltalán nem.
Ja, a vége felé meg már alig maradt benne alkatrész
![]() A kanócra meg lehet, hogy DCF77 atomóra vevőt kell kötni ![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |