Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1695 / 3959
(#) proli007 válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Hello!
Tényleg este volt, és igazad van, jelre "bénítja" a kimentet.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza elektro777 hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Hello!
Gondolom nem kivezérlésjelzőnek, hanem "kalimpának" használod.
Ha a poti maximumra van tekerve, és a jel túlvezérli az első tranyót, akkor annak emittere nem tudja követni a bejövő feszültséget. Ezért a bázis-emitter dióda karakterisztikája "megjelenik" a bemeneten, ami a jel csúcsainál visszaterheli a PC kimenetét. Ez okozhat torzítást. Megoldás lehet, ha emitterkövető kapcsolás van a bemeneten, de azt sem szabad túlvezérelni.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Hello!
Összedobtam és megmértem számodra.
IC: CD40106BE
Fet: IRLR024N
Terhelés: 5W-os 12V-os izzó, ami maximum kb. 310mA-t vett fel a 10V-ról.
Tápfeszültség: 10V
Kondi 100nF
Frekvencia: 2,2kHz
Kitöltés: 1,6..97,8%
Műszer:MX-25328 De hasonló mérési eredményre jutottam, a LAVO2 Deprez műszeremmel is.
(Növekvő frekvenciánál, romlik a maximum érték. De nem tudom, a méréseidnél figyelembe vetted-e az esetleges tápfeszültség esést, ha az esetleg nem volt elég stabil.)
üdv! proli007
(#) szendi001 válasza (») Jún 10, 2012 /
 
A kérdés arra vonatkozott, hogy a foglalat konstrukciójából adódóan a kerámiában lehetséges a nagyobb szorító erő, valamint a merev konstrukció miatt a jobb hőre adott válasz. Ezt a kolléga audiofil "varázs tulajdonságként" értelmezte, de a kérdés arra vonatkozott, hogy nem rosszabb sokkal a bakelit foglalat típusból adódó minősége. Pl.: nem kontaktos-e.
A kötözőzsinór (mármint nem a csomagon kívül lévő, hanem a mivel bekötjük) ettől függetlenül nem mindegy: A flexibilis sodrott vezetéknek a lágy PVC bevonata leolvad a nagy fülek miatt adódó hőterheléstől, egyben mikrofóniát okoz a rezgés miatt létrejövő kapacitás változástól. Ide ideálisan selyem, vagy kompozit szigetelésű kb 0,7 mm2 merev vezeték az ideális, ami sodorva mereven a sasszi alatt marad. Eddig ez konstruktőri megfontolás, de sajnos "audiofil" de nem szakmai képzettséggel rendelkező fórumokon (ez nem olyan, varázs honlapokra gondolok) elindulnak az aranyozás és egyéb irányokba, amely tévút. A fentieket elektroncsöves erősítőt gyártó szakemberek oktatásról származtatom.
(#) Addye válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Hello! Megterveztem EAGLE-ben a kapcsolást és a NYÁK-ot, de elég kusza lett az utóbbi :/ Most csináltam kb másodszor ilyet Ha lesz időd, nem néznél rá, hogy hogyan lehetne javítani? Automata huzalozást választottam a NYÁK-nál, de 2 rétegben oldotta meg. Lehetséges lenne egy 1 rétegű NYÁKlapra optimalizálni? Elég sokat vesződtem vele, de nem jön össze sehogy Nagyon megköszönném, ha tudna valaki segíteni!

Szerk.: Elfelejtettem csatolni az előbb

zajzar.rar
    
(#) reloop válasza Addye hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
A Sprint-Layout-ba ástam bele magam, rajzolok neked elrendezési képet.
Az adaptered ténylegesen hány voltos? A T1-nek ajánlanék stabilabb munkapontú kapcsolást és olcsóbb tranzisztort.
Javaslom folytassuk a gitár effekt témában. Ott rá is kérdezhetnél, van-e valakinek kipróbált kapcsolása.
(#) Addye válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Rendben, írtam ott
(#) nedudgi válasza davidovics hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
(#) elektro777 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Szia proli007!
Köszi a válaszod!
Igen igazság szerint látványosság ként használom, de sajnos még maximális kivezérléssel sem villan fel az összes led, ezért a poti teljesen felvan tekerve.
tudsz nekem egy olyan kapcsolást linkelni amit beiktatva megoldható hogy ne terhelje vissza a hangkártyát?
Köszi!
(#) fecooo8778 válasza peter1995 hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
A trafóról.
(#) proli007 válasza elektro777 hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Hello!
Nos rajzoltam hozzá, egy egyszerű emitterkövető kapcsolást a bemenetére.
A két ábra között, megnézheted, mi a különbség. A PC a meghajtó generátor, az 1k R6 ellenállás, pedig a PC hangkártya kimeneti ellenállását modellezi. (Ezek nem kellenek majd az áramkörnél, és a potit is vissza teheted a bemenetre.)
Látható, hogy az eredeti kapcsolásnál 1V csúcsértékű túlvezérlésre hogy terheli a fokozat a bementi jelet. 500mV-nál szépen levágja a tetejét. Ezt hallod mint torzítást. (A zöld a generátor jele, a barna a mutatja az erősítő visszahatását a bemeneti jelre.)
Az emitter követő kapcsolásnál láthatóan kis terhelést mutat, de szépen követi a szinusz hullámát. Ez azért van, mert egy emitterkövető "impedanciát illeszt". A bementi impedanciája nagy, a kimeneti meg kicsi. Valamint sokkal kisebb a mögötte lévő terhelés visszahatása a bemenetre.
Az első erősítő tranzisztor munkapontját is érdemes beállítani. A bázisosztó (itt R2) ellenállását úgy kell megválasztani, hogy a kollektor feszültség, kb. a féltápon legyen. Ekkor a legnagyobb az erősítő kivezérelhetősége. Szükség is van rá, mert mint írod nem jeleznek az utolsó Led-ek. Ha 10 fokozatból áll a kivezérlés jelző, akkor az egyenirányító diódák után, kb. 9V feszültségre van szükség, hogy az utolsók is égjenek. De ha kicsi az első tranyó kivezérelhetősége, akkor ez nem lesz meg. Tovább rontja a helyzetet, ha a diódák nem germániumok, vagy Schottky diódák, mert a közönséges szilícium diódának a maradék 0,7..1V feszültsége levonódik a jelből. És már nincs is meg a szükséges feszültség.
üdv! proli007
(#) Atomlight hozzászólása Jún 10, 2012 / 1
 
Üdv!

Terveztem magamnak néhány nagy fényerejű lámpát éjszakai bringázáshoz, és maradt felesleges elektronikám. Taskled H6flex - 3A, de van a bflex-ből is 1A-es verzió (4-4db). http://www.taskled.com/
Érdekel valakit?

A h6flex Ideális az alábbi led típusok meghajtására:
- XML
- P7
- MC-E
- SST50/90

Részletek:
http://www.taskled.com/h6flex.html

Ár: 9000 Ft/db.
(#) Noorbi88 hozzászólása Jún 10, 2012 /
 
Sziasztok!

Egy teljesen kezdő, gondolom sokak számára átrágott kérdésem lenne.
Teljesen kezdő vagyok elektronikában a led/ellenállás illetve kapcsoló bekötésen tovább nem terjedt eddig a tudásom.

Most szeretnék bekötni egypár kapcsolót illetve lámpát a kocsimba.
a mellékelt képet rajzoltam meg, én így képzelem el a bekötést természetesen elhiszem hogy ennek köze sincsen a valósághoz.
Köd/Távfény/ködlámpa három külön is kapcsolható fény lenne, valamint a Cersh lenyomásával mind a három fényforrás egyszerre villanna fel.
és ha csak simán kötném rá a kapcsolóra a köd/távfény/ködlámpákat, akkor ezeknek megszűnne az a tulajdonságuk hogy egyesével is fel tudjam kapcsolni őket.

Az a kérdésem lenne, hogy a három diódát ahogy elhelyeztem így működő képes lenne e a szerkezet?

Ha irtózatos baromság amit rajzolta, illetve kérdeztem..
Bocsi

kérdés.JPG
    
(#) proli007 válasza Noorbi88 hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Hello!
Inkább reléket alkalmazzál, mert főleg a diódázott kapcsoló, megfekszik az izzók induló áramfelvételétől.
A ködlámpa üzeméhez előírások vannak. (Ma már pénzt is kérnek érte a rend rendíthetetlen őrei!)
üdv! proli007
(#) Sick-Bastard válasza proli007 hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Köszi.

Még megnéztem valamit. A tápra (10db sorba kötött 1,5V AA elem) kötöttem magát a LEDet az ellenállással és így 640mA-t fogyasztott.
Ezek alapján 3-76% helyett 4-100% körül van a kitöltés.
Megnéztem a(z) NE555 ICvel is ezt a kapcsolást. Kisebb a minimum fényereje, de a maximum is kisebb.

A másik kapcsolás amivel bohóckodom az az adatlapján szereplő 4. pontban a PWM kapcsolás. SB

ne555 pwm.jpg
    
(#) Noorbi88 hozzászólása Jún 10, 2012 /
 
Köszönöm akkor ezen még matekozom egy pár kört igen sajnos folyamatosan tapasztalom, terep-járózom, és amiért csak tudnak meg akarnak vasalni

Köszönöm még egyszer N.
(#) davidovics válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Én is itt kerestem rá és találtam róla az adatokat.
Köszönöm a válaszaidat.Nagy segítség volt számomra.
(#) bundibacsi válasza proli007 hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Köszi!Kipróbáltam úgy néz ki hogy jó.
(#) zolika60 válasza nl hozzászólására (») Jún 10, 2012 /
 
Tapasztalat.
(#) elektro777 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Köszönöm szépen a fáradságod!
Szóval akkor beiktatom az áramkörbe azt a plusz 5 alaktrészt, és akkor elvileg ahogy a szkóppal szimuláltad is kismértékben fogja terhelni a pc kimenetet. Még annyit kérdeznék hogy az használna vagy ártana hogyha kivenném a tápból a 12V-os stabkockát? Vagy jobb a stabil tápfesz? Anélkül a tápfesz 22V környékén van, és szerintem nem befolyásolna rossz irányban az áramkörön, mert ugye a rajzodon is 1/1 es feszültség osztó van szóval úgyis fele feszültség esik a tranyón és a ledek előtétjét 510 ohmosra változtattam ami még minden kimeneten 4 ledre oszlik szét, szóval még el kell bírniuk azt a feszt is bőven, de lehet tévedek javíts ki ha igen.
(#) sztankovics bruno válasza didyman hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Na itvagyok szia intel Celeron 2.880ghzsl7l2 malay.
végülis a lényegy, hogy nagyobbat akartam teni bele annyit még tudtam h kezeli a celeront demedig..
És az intelt ? A sipolás a beépitett kicsi piezo hang azt gondolom vágod,ez a rendes bekapcsná is eggyet csippant jobb körülmények között.
de evvel a procival semmi beált a gép!
Elöreis köszi a segitségedet
(#) gerikeh96 hozzászólása Jún 11, 2012 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni hogy ha a csengőreduktorra fordítva rákapcsolok egy 9V-os elemet akkor azt feltranszformálja-e, mert a sima transzformátornál úgy tudom, hogy nem lehet.

Üdv.
(#) Tomi94 hozzászólása Jún 11, 2012 /
 
Van egy M5218 típusú IC-m, gondoltam megcsinálom belőle a monitor fejhallgató erősítőmet, mert láttam már ezt az IC-t egy magnó kapcsolási rajzában ilyen célra, és egész jól szólt. A kapcsolás nagyon egyszerű az adatlapi rajz szerint, csak a szimmetrikus tápfeszültségével van problémám, mert én egy 12V-os stabilizált adapterről akartam használni. A második képen látható kapcsolást találtam a neten a problémára, de az 5V-os feszültségre működik. Ha 7805 helyett 7812 IC-t teszek be, és a táppal az utólag berajzolt helyre csatlakozok, akkor már működhet, vagy a másik IC-t is helyettesíteni kell? Vagy netán - mivel a tápom stabilizált, egy táskarádióval összekapcsolva pl. abszolút nem hallani búgást, ellentétben annak a gyári tápjával - elég csak az ICL7660-hoz tartozó részt megépíteni, és ezzel csatlakozni a megfelelő helyre?
(#) proli007 válasza elektro777 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Hello!
A Led-es részt nyugodtan járathatod 22V tápról, de az első két tranyónak, legalább egy 15V-os zénert betennék az erősítő fokozat tápjára, és így állítanám be a második tranyó munkapontját. Ugyan is a két tranyó munkapont beállítása a tápfesz leosztással történik, így ha a Led-ek rángatják a tápot, visszahathat a bemenetre. (kb. 330ohm kell a zéner elé.)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza gerikeh96 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Hello!
Viszont ha leveszed az elemet, jól megrúghat a trafó. Ugyan is az áramkör bontáskor a nyitási indukciót, jól feltranszformálhatja.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza Tomi94 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Hello!
Inkább alakítsd át "féltápfeszes" üzemmódra. A 3-as lábra 2db 10kohmbólálló osztó, alsó taggal párhuzamosan egy 10µF-os elkó. (ez elég mind két erősítőnek. A kimenetre meg egy 100µF-os kondit tegyél a 270ohm-al sorba.
üdv! proli007
(#) Peet19 hozzászólása Jún 11, 2012 /
 
Üdv!

Nemrég kezdtem el foglalkozni az elektronikával és egy kicsit kísérletezgettem ma és történt valami amit nem értek.
Egy egyszerű lapos elem + kivezetésére sorba kötöttem egy kondit, utána 2db 100 ohm
-os ellenállást és egy ledet.
A led katódját a - -hoz érintettem, ekkor világított a led, de amint feltöltött a kondi elaludt a led.
Ettől függetlenül a led lábainál 2.4V -ot mértem. Ez hogy lehet? A feltölt a kondi nem engedi át az áramot? Mi a különbség az áram és a feszültség között?
Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) eyess válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Hogy mi a különbség a terhelés.Terheletlenül mérhetsz a lapos elemen 4,5 voltot még akkor is ha le van merülve.De ha már Ampert nézzük , akkor kiderül , hogy ha le van merülve vajmi kevés energia van benne.
(#) Sick-Bastard hozzászólása Jún 11, 2012 /
 
Üdv!

Az alábbi kép az NE555 adatlapjából származik.

Ha jól értem a szöveget akkor:
- a trigger-re órajelet kell kötni, ami lehetőleg 99%os kitöltésű legyen
- a kontroll lábra meg egy szinusz vagy bármilyen jel köthető

Na itt akadtam meg egy picit.

Ha én egy szinusz jelet kötök rá akkor hogyan tudom szabályozni hogy folyamatosan ugyanolyan PWM jelet kapjak?

Én egy zéner diódára gondoltam, amivel belövöm hogy milyen kitöltést szeretnék, de ez nem működött.

Ha a kontroll lábra egy kondit teszek akkor meg egy monosatbil multivibrátort kapok.

SB

ne555 pwm.jpg
    
(#) eyess válasza Noorbi88 hozzászólására (») Jún 11, 2012 /
 
Azt hiszem ezt az összeállítást így nem használhatod.Ugyanis a köd fények a távolsági fényekkel együtt nem világíthatnak , csak a tompított fénnyel , és ezek is külön külön vezetékeken .Egy azon vezetéken nem bírja + bizti stb.Számolj alap hangon ha egyszerre menne az 4 izzót jelentene ,ami mondjuk 4x 12v/ 55- 100 w ki milyet tesz bele.
Következő: »»   1695 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem