Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   189 / 399
(#) dudassandor1 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Az Urbán-féle Quad 200W-os verziójáról van szó. A hangszóró kimeneten mértem, 8Ohm műterheléssel 32V-ot 100Hz szinuszjellel. Ha teljesen feltekerem a hangerőt a végfokon, és a keverőn is 0dB szint fölé vezérlek (ez már szerintem torz jel), akkor volt 33-33,5V.
Az "erőtlenséget" arra értettem, hogy gyári adat szerint +-60-65V tápfeszültség mellett 8Ohmon 200W teljesítményt kellene leadnia. Ehelyett meg 130W-ról beszélek.
(#) Alkotó válasza dudassandor1 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Ez a mérés így egyezik azzal amit én is szoktam mérni. De két apró felvetés eszembe jutott.
1. A kimeneti feszültséget 1kHz körül is mérd meg (a multik adatlapján csak 400Hz-es felső határt szoktak megadni, de tapasztalatom szerint nagyon jól mérnek még néhány kHz-en is). Ez lényegtelennek tűnik, és bizonyos esetekben nincs is baj a 100 Hz-el, de ha mondjuk számítógépes függvénygenerátort használsz, akkor azok átlagos hangkártyái durván másmilyenek 100 Hz-en és 1 kHz-en.
2. Számomra bizonytalan a "0 dB"-es bemenő jel. Ne ebből indulj ki, hanem ténylegesen nézd meg a kimeneti jelalakot, és addig növeld a bemeneti jelet, amíg éppen vágni nem kezd a jel teteje és alja (jó estben ez éppen egyszerre történi). Tehát itt most tedd félre a keverőt, és használj valamilyen függvénygenerátort. Manapság több olyan végfokozat is van, aminek nagyobb bemenő jelre van szüksége, de ez nem baj, mert pl. a keverők is képesek akár több voltos kimenő jelet is adni. (Pl. a B. Ludwigos modifikációnak is 2000 mV a névleges bemenő szintje -alapból-)
(#) dudassandor1 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Köszönöm! Kipróbálom az 1kHz szinuszjellel is! Jogos lehet a bemenő jel szintjének emelése is. (Az adatlap szerint 0,8V szükséges)
Igaz, hogy egyenlőre csak pc-ről tudok jelet adni stb.
(#) dudassandor1 válasza dudassandor1 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Méregettem megint, csak sajna oszcilloszkóp nélkül vakon repülve.
Ha a gyárilag megadott 0,8V bemeneti jelszintet adom a végfoknak, akkor van a h.sz. kimeneten 30V és a keverő 0dB-t mutat. Ha viszont felemelem 1V-ra a bemeneti jelet, akkor már van a h.sz. kimeneten 40V is, csak a keverő szerint ez már túlvezérelt jelszint (+3dB). Hát igen, csak a jelalak ismeretlen...
(#) HA5AWS válasza dudassandor1 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Szia!
Ha a számítógépednek van hang ki és bemenete, akkor nagyon jó kis programok vannak hangfrekis mérésekhez. Természetesen a bemenetre menő jelet le kell osztani, de a jelalakot meg tudod nézni. Egyéb mérésekről nem is beszélve. Természetesen nem pótol egy valódi szkópot, de mindenképpen hasznosabb mint a vakrepülés.
Üdv: Gábor
(#) dudassandor1 válasza HA5AWS hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Köszi! Éppen próbálgatok egy Souncard Scope nevű progit. Igazság az, hogy nem értek az oszcilloszkóphoz (mivel nincs) nem igazán tudom, mi mire való! A visszaosztás milyen értékű ellenállásal történjen? Igazából még az jutott eszembe, a testelések miatt nem fog összegerjedni? Mivel ugye bezárom a kört, ha ki is, illetve vissza is csatlakoztatok a gépre?!
(#) HA5AWS válasza dudassandor1 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Szia!
Összegerjedés földhurok mivel ugyan az a ki és bemenet nagy valószínűséggel nem lesz. Szkópok kezelése nem egy nagy ördőngősség, pár perc alatt elsajátítható. Bemeneti osztót úgy számold ki, hogy a gép egy voltnál nagyobb jelet ne kapjon!!! Amíg tanulod a mérést kösd össze a hang kimenetet a bemenettel és nézd mi változik a képernyőn a kezelőszervek állítására.
Sok sikert: Gábor
(#) Alkotó válasza dudassandor1 hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Ismét azt javaslom, a keverőt most ne használd, mert megtévesztő következtetésekhez vezet téged.
Ha PC a "hanggenerátor", akkor annak alaphangkártyája aligha fogja kivezérelni az erősítődet. Ettől még használhatod, csak kell egy előerősítő egység, ami képes 2-3V nagyságrendig felerősíteni a (nálam 850mV-os) maximális amplitúdót.
Sajnos valamilyen jelalakvizsgáló eszköz nélkül nem tudod megmérni meddig "jó" a jel, és hol kezd el vágni, ezért az ehhez a ponthoz tartozó kimeneti feszültséget, és bementi feszültséget sem tudod megmérni.
A keverő szintje amit 0dB-nek gondolsz, az teljesen független a jelenlegi erősítőméréstől, hiszen honnan tuná a keverő, mekkora jel kell a végfoknak. Amiket eddig én láttam, annak a kivezérléstől függetlenül lehet állítani a kimeneti jelszintet, igazodva a használt végfokok bementi szintjéhez, és általában tudnak 4-5V amplitúdót is, ráadásul azt több kimeneten egyszerre is (több végfok).
(#) dudassandor1 válasza HA5AWS hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Így fogok tenni, köszönöm!
(#) dudassandor1 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Lehet hogy ez vezet(ett) félre, hogy a keverőnek hiszek! Megpróbálok függetleníteni a keverőtől, a gyári irományoktól stb. Köszönöm segítséged addig is!
(#) compaqamplifier válasza dudassandor1 hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Nekem 24 voltról 22 volt mért volt?
(#) dudassandor1 válasza compaqamplifier hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Hogy volt?
(#) compaqamplifier válasza dudassandor1 hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
24 V volt a +- táp és oszcilloszkóppal 22 voltot mértem. Ez a torzítás széléig vitt eredmény, itt még nem torzított.
(#) dudassandor1 válasza compaqamplifier hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Ah, így már értem, hogy volt a Volt!
Igen, ahhoz hogy meglegyen a teljesítményem, közel annyi feszültség kéne AC-ben a h.sz. kimeneten mint DC tápfesz.
(#) Alkotó válasza compaqamplifier hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
A szkóp vélhetően csúcsértéket mutat, a számításokhoz pedig effektív érték kell. A kettő közti jelentős eltérés félrevezető lehet.
(#) Norba21 hozzászólása Aug 1, 2012 /
 
Sziasztok!

2N3442 vagy BD249C Miben jobb az egyik a másiknál? Üdv.: Norbi
(#) djhans válasza Norba21 hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
+-50 voltos quad-hoz mindenképpen a 2N3442, mert a BD249C csak 100V-os és az határeset.
(#) compaqamplifier válasza Norba21 hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
2sc5200 is annyiba kerül mint a bd249c, így jobban megéri a 2sc mint í bd... Mellesleg bele is lehet "erőltetni" ha Urbános.
(#) kukac_24 válasza djhans hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Én MJ15003-akkal használom, azok nagyon bírják.
(#) Directors hozzászólása Aug 2, 2012 /
 
Üdv!

Az Urbán-féle Quad 200W +-58V 4 ohmon nem okoz neki problémát? MJ15003-as tranzisztorok vannak.

A tápot 60V-ig írja.
(#) dudassandor1 válasza Directors hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Az ajánlás szerint 4Ohm terhelésnél 200W kimenő teljesítményhez +-50-55V kell neki. A tápfeszültséged terhelés alatt biztosan fog egy kicsit esni, akkor talán hogy nem lesz gond. (talán lesz aki pontosabbat is ír majd)
Én 8Ohm mellett +-63V tápfeszültséggel látom el (+-60-65V kell a 200W-hoz 8Ohm-nál), és a táp terhelés alatt 4-5V-ot esik.
(#) Gránátalma válasza Directors hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Az MJ nem véletlenül van TO3as tokban. Nyugodtan ráadhatod
(#) Directors válasza Gránátalma hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Köszi.
(#) Directors válasza Gránátalma hozzászólására (») Aug 3, 2012 /
 
Ma kicsit játszadoztam az erősítővel. Megküldtem neki elég szépen. jól is szól minden.

Mértem közben a tranzisztor hőmérsékletét. 80-85C fok közötti. Szerintem még mászna egy kicsi felfelé. Ez természetes?

3mm-es L-profillal van rátéve a bordára.
Ilyen a szigetelő a borda és a tranzisztor között. Bővebben: LinkHővezető pasztát nem raktam köz. Én úgy tudom ezek közé nem is kell.
(#) Koree válasza Directors hozzászólására (») Aug 3, 2012 /
 
Üdv.
Pedig nem árt.Én ha TO3-at szerelek mindig teszek pasztát.
(#) Directors válasza Koree hozzászólására (») Aug 3, 2012 /
 
Szétszedtem,bekentem vele. Valamivel jobb a hőátadás. De még így is olyan 75-80 fok körüli.
(#) Gránátalma válasza Directors hozzászólására (») Aug 4, 2012 /
 
Szia!
Pasztát mindenképp tegyél.
Szerintem nem baj, ha olyan meleg. Használd ha elkezd torzítani akkor csúszik a munkapont, ebben az esetben baj van. Egyébként meg mehet.

A osztályú erősítőknél megesik, hogy a TO3as tranyó ház 120fokon megy és az úgy van jól.
(#) 769gregory válasza Directors hozzászólására (») Aug 4, 2012 /
 
Így van. Én régen kezdő koromban csináltam a JLH féle A-osztályú 10 w-os erősítőt (még a nem hamisított) 2n3055-el. Inkább hűtőfülekkel, mint bordával, sőt volt borda nélkül is, és leolvadt róla az ón, de nem lett baja, persze fél percig se ment így. (Beraktam egy pohár vízbe gyorsan.)
No. szóval sokat bírnak.
Üdv.
(#) Directors válasza Gránátalma hozzászólására (») Aug 4, 2012 /
 
Akkor nyugodt vagyok.
Köszönöm a segítséget.
(#) compaqamplifier válasza Gránátalma hozzászólására (») Aug 4, 2012 /
 
Jó csak a Quad 405 végfokozata az nem a osztályos. Van benne a osztályos rész is.
Következő: »»   189 / 399
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem