Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1919 / 3965
(#) kadarist válasza Trabantmen hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Szia!
A segédprogram alapján megtudhatod az ellenállás értékét.
(#) cross51 hozzászólása Feb 9, 2013 /
 
Sziasztok!

Egy egyszerű kérdésem lenne a feszültségszabályzókkal kapcsolatban.
Egy LowDropOut-os (1117-es) miben különbözik egy normál (7805-ös) feszültségszabályzótól ?
Köszi!
(#) depi52 hozzászólása Feb 9, 2013 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy egy 7812 1A-os stabilizátor képes meghajatani-e egy 0,25mA-os ventit és egy ilyen kivezérlés jelzőt Bővebben: Link de a ledek cserélve lennének ezekre 16 drb ebből Bővebben: Link és 5 drb ebből
Bővebben: Link
Bordához van rögzítve ami épp a venti előtt van.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2013
(#) proli007 válasza cross51 hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Hello!
Kisebb lehet a ki-bemnete közötti feszültség amiről még működik. De miért nem nézted mag az adatlapját. Az első oldal 4. pontja erről szól. Ennél 1,2V, míg a 78xx-nél 2V felett.
üdv! proli007
(#) cross51 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Igen lehet hogy az első négy oldalban ezt írják le csak én most kezdtem el angolt tanulni mert eddig németel foglalkoztam így eléggé nehéz lenne megérteni a google fordító meg zavaros.
De köszi.
(#) proli007 válasza cross51 hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Cseppet félreolvastál. Nem az első 4 oldalról van szó, csak erről..
(#) Samus1989 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Köszönöm, már csak egy kérdésem maradt. A trafón négy kimenet van, és mivel váltóáram, nincs jelölve a pozitív-negatív kimenet. A kapcsoláson sincs, illetve egy 0 van. Fogom a két csoportban lévő egy-egy tetszőleges kimenetet, a kettőt kötöm a 0-ra, a másik kettőt pedig egyet-egyet a 15V AC-re?
(#) blackdog válasza depi52 hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Alapvetően képes. De hűteni kell. És azt nem árultad el, hogy a LED-ek össz. árama mekkora lesz. Ezt csak te tudhatod.
(#) depi52 válasza blackdog hozzászólására (») Feb 9, 2013 /
 
Sajnos én se tudom, de hűtve az van de már egy ismerős irta hogy elég lesz rá.
(#) c27 hozzászólása Feb 10, 2013 /
 
Sziasztok.

Van 2db 81tb12-es tirisztorom, ki akartam próbálni. A katódra a negatívot az anódra pedig egy égőn keresztül +12V-ot tettem, amikor a vezérlőelektródáját hozzáérintettem az anódra elindult, de ahogy elvettem kb 0,5mp késleltetéssel el is aludt ugyan ez volt egy 12V-os villanymotorral az szépen leállt, de érzékelhető volt, hogy nem azonnal hanem egy kis késleltetéssel kezdett megállni. A másik tirisztor késleltetés nélkül megáll csak akkor megy ha a vezérlőelektródáját az anódra kötöm. Fordított polaritással is hasonló a helyzet ha a vezérlőelektródát rákötöm az anódra megy a motor/égő ha leveszem azonnal elalszik, gondolom mind a két tirisztor kuka? (Kb. 500A-esek lehetnek pedig.) Ha jól sejtem nem lett volna szabad elaludnia az égőnek amikor az anód + kap, fordított polaritásnál meg nem lenne szabad neki mennie. Vagy netalán valamit rosszul csináltam?
(#) IRONbene válasza kadarist hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Elméletileg (datasheet) mikroAmper nagyságú áram a fogyasztása az ICk-nek.
A stabilizátornak létezik minimum árama ?
(#) kadarist válasza IRONbene hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
A stabkocka nyugalmi áramát a "Quiescent Current" vagy "Bias Current" címszónál keresd. De ha ilyen kicsi az áramfelvétel, akkor meg nem fog világítani vagy csak nagyon halványan a soros LED.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2013
(#) granpa válasza c27 hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Így séróból nem gömbölyű, de nézd meg 'Skori' honlapján az alkatrészek vizsgálata c. fejezetet.
(#) kadarist válasza c27 hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Szia!
Kondenzátorral pufferelt áramforrást használtál vagy esetleg akkumulátort?
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Kondisat, és elég gyatrán puffereltet, már én is sejtegetek valamit, keresek pár elemet.
(#) c27 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Helló.
Elemmel az egyik működik, ahogy Skori honlapján le van írva a másik az csak ha a vezérőelektródája folyamatosan rá van kötve az anódra. Szóval az valószínűleg kuka.
Ha csak diódaként akarom használni akkor csak kössem össze a vezérlőelektródáját az andóddal vagy inkább valami ellenálláson keresztül kössem össze azokat?
(#) MrBrown hozzászólása Feb 10, 2013 /
 
Sziasztok,
Garázs takarítás közben előkerült egy 250VA-es (rá van írva) hálózati toroid trafó. Szépen-igényesen kivitelezett darab. Két 250V-os (ez is rá van írva) szekunder tekercse van. Arra emlékszem hogy legalább 200mA-re (már csak a vas méretei miatt is) vannak méretezve, de remélhetőleg többre is. A kérdésem az volna hogy van-e olyan módszer ami a trafó megbontása és a huzalátmérő lemérése nélkül jó közelítéssel megadja a maximális folyamatos terhelhetőséget. Gondolok itt izzóval beterhelésre, feszültség esés / melegedés figyelésére...
köszönöm.
(#) granpa válasza MrBrown hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
"Rá van írva"; mi a kérdés? Addig terheled, míg el nem éred ezt az áramfelvételt a primeren (a cosfi-vel ne foglalkozz, elég jó a hatásfoka egy toroidnak ~0.97). Ha több tekercs (pl. fűtés, etc.) is van, az összteljesítmény annyi!
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2013
(#) MrBrown válasza granpa hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Arra gondoltam hogy 2x250V sok menet aminek kell a hely így nagyobb fizikai méretű vasra tekerték a férőhely miatt. Illetve ha annó mondjuk 250mA-es tekercseket kértem akkor még ha rá is fért volna vastagabb huzal miért tekerték volna azzal...
(#) granpa válasza MrBrown hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Na azért ekkora különbség nem szokás (~3 szoros!). A kérdés az: Neked hány Amper kell a 2x250v-on? Valamint, ha ráírták: 250VA, akkor annak annyinak kell lenni.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2013
(#) MrBrown válasza granpa hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Örülnék a max. 400-400mA-nek...
Terheljem be egy-egy 100W-os izzóval a szekundereket aztán meglátjuk?
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2013
(#) granpa válasza MrBrown hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Csak fokozatosan; melegszik-e? Kéne tudnia 2x~500mA-t. Mérd a primer áramot is közben, és ahol jobban emelkedik, ott a vége.
(#) MrBrown hozzászólása Feb 10, 2013 /
 
Van tapasztalatod, 230V os hagyományos izzó bírja a 250-et legalább a néhány perces tesz idejéig?
(#) proli007 válasza c27 hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Hello!
Soha nem kötjük egy tirisztor vezérlő elektródáját az anódra közvetlenül. Maximum ha az áram nem haladhatja meg a Gate maximális áramát. A gyufát is így szokták próbálni..
Egy 500A-es dolgozónak, már jelentős tartóárama is van, ha ez alatt terheled kialszik. Aksival célszerű próbálni, nem egy vacak táppal.
üdv!
(#) kuka88 hozzászólása Feb 10, 2013 /
 
Sziasztok,
Szeretnék építeni egy ledes zseblámpát magamnak. 3W-ra gondoltam. Kérdésem pedig az lenne, hogy ha ezt a 3 wattos ledet 3db AA-s (2500mAh) akksival látnám el akkor helyes-e az a számításom, hogy kb. 3óra üzemideje lenne?
Köszönöm
(#) gkari válasza kuka88 hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Ezt akkor lehet pontosabban megválaszolni, ha tudható, hogy mennyi a LED nyitófeszeje, tehát mekkora előtétellenállás kell hozzá, ami szintén fogyassza a delejt. Ha nem kell előtét, akkor szerintem több, mint 3ó(lehet az 7 is).
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Jó, mert derogálna 2W-os ellenállásokból összerakni a műterhelést
(#) IRONbene válasza kadarist hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Igen azt hiszem jobb lesz párhuzamosan ! Köszönöm !
Egyébként a stabkocka bemeneti és kimeneti ellenállása mennyi ?
A katalógusban nem találok semmi Ohmos értéket.
(#) proli007 válasza IRONbene hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Hello!
Még szép, hogy nem találsz. Ez nem egy ellenállás, vagy egy hangfrekvenciás erősítő. Kimeneti impedanciát ki lehetne számolni, ami egy terhelőáram változáshoz tartozó feszültségváltozás lenne, mint bármely négypólus belsőellenállását. (dU/dI) Ráadásul dinamikusan és statikusan más-más érték lenne. Csak éppen értelme sok nem lenne, mire használnád?
üdv! proli007
(#) nyogo83 hozzászólása Feb 11, 2013 /
 
Hello!
Lehetséges UV-s vagy OTP EPROMot helyettesíteni EEPROMmal? Konkrétan 27C512(64kx8, 90ns) illetve 27C256(32kx8, 90ns) EPROM-ot szeretnék kiváltani vele. Ha lehetséges, mit keressek helyettük?
Következő: »»   1919 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem