Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Oszcilloszkóp számítógépre
Lapozás: OK   13 / 29
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
A fejtegetésemből láthatod, hogy mennyit láthatsz az 1 MHz sávszélességből, az a megjelenítő sávszélességétől függ, mint egy ablak. Ezt tologathatod a keveréssel, különböző frekvenciákra.
A számítógéphez akár soros, akár pérhuzamos porton csatlakoztatott konverternek a sebességét az abban alkalmazott A/D átalakító sebessége határozza meg. Ilyen szempontból a hangkártya is az, csak annak a sebessége 44,1 kHz, ami egy hallható hang tartományának digitalizálására elég. Lehet más, nagyobb sebességű, más felbontású A/D -t használni, pusztán pénz kérdés, hiszen ma már szinte minden műszer kijelzője pont olyan mind a számítógépeké. Az adatátviteli sebesség pedig az általad említett tartományban nem nagyon korlátoz, (USB -nél 480 Mb/s) csakhát ez már nem hobbi kategória.
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Esetleg egy régi soros portos egérből nem lehetne összehozni valamit?
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Abból biztos nem, az egyáltalán nem ilyen célra készült, és abban nincs is A/D konverter.
(#) Medve válasza Nanok hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Hello, fogj egy feszültséghangolású közép(hosszú)hullámú vevőkészüléket...értesz a hangolásához?
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2013
(#) Nanok válasza Medve hozzászólására (») Jan 24, 2013 /
 
Mondjuk, a varikap dióda feszültségét kell állítani. De hogy lesz ebből spektrométer? Erre kíváncsi vagyok .
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
44,1kHz az kb. 22,7ms-os részletesség. Ha egy 555-el megcsinálnám hogy kapcsoljon 2,27ms-ig és legyen 20,43ms-ig szünet. Ha így kapcsolgatnám a jelet akkor elvileg láthatnám a 10-edét.
(#) Medve válasza Nanok hozzászólására (») Jan 26, 2013 / 1
 
Meglepően egyszerűen: Amit én követtem el, az egy házimozikban, DVD lejátszóban használatos rádióvevő volt, amely mivel digitális hangolású volt, PC-ről hangoltam, és közben a térerő jelet figyeltem. A PC a hangolás függvényében ábrázolta a térerőt. Hátránya ennek az volt, hogy a hangolást nem sikerült felgyorsítanom, így a műsorszóró sáv szkennelése kb fél perc volt (?). De ez így csak egy fapados megoldás, mert a PLL behúzásáról nincs visszajelzése a PC felé. Ha nem akarsz PC-zni, akkor lehet az ilyen modulokat közvetlenül feszültséggel is hangolni, ha kiiktatod a PLL-t és a varicapot hangolod fűrészfeszültséggel, szkópról, vagy amiről kedved tartja, a térerő jelet pedig -ha szkóp-, akkor a függőleges bemenet dolgozza fel.
Ja és a másik hátránya a PLL felbontása, ami rendszerint 50-100kHz (és kvantált), az URH esetén, ezen javíthat az analóg hangolás.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2013

spektrum.JPG
    
(#) bjina hozzászólása Jan 30, 2013 /
 
Sziasztok!
Tudna valaki olyan programot ajánlani, amellyel a pc-n belüli audio jeleket meg tudnám nézni-elemezni, mint egy tárolós szkópon? (jelalak, frekvencia) A pc-n belülin azt értem, hogy az audio file (waw, cda esetleg mp3) nem kívülről jönne be mint a hangkártya-szkópoknál, hanem hdd cd ill usb háttértárból lehet megnyitni. Szóval nem DSO ill hangkártya szkóp ...
(#) Medve válasza bjina hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Hello, én a Sound Forge-t használom például...lehet ms-ra skálázni. A függőleges sajnos eddigi tudásom szerint csak %, vagy Db lehet.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2013
(#) bbatka válasza bjina hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Audacity , freeware
(#) bjina válasza bbatka hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Köszönöm a javaslatokat, mindketőt letöltöm és kipróbálom...
(#) GPeti1977 hozzászólása Jan 31, 2013 /
 
Összehoztam egy kis USB hangkártyás szkópot.
Vettem az ebay-en egy olcsó usb hangkártyát, sajnos mono felvevőset adtak.
Megkerestem azt a pontot ahol nincs AC leválasztás, ide kötöttem egy műv. erősítő kimenetét.
A bemeneten bnc csatlakozó, osztó, ac/dc kapcsoló van, az usb +5V ból ICL7662 segítségével -5V állítok elő így a DC ofszetet (sugár le-fel mozgatása) is tudom potival állítani mint a rendes szkópon.
Sajnos nem lett valami jó mert zajos még.
Előnye hogy a DC is látható.
(#) noris válasza noris hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Sziasztok!

Gyors segítség kellene.
Nagyon jól működik a hangkártya előtét, amit építettem

Hátránya, hogy szimetrikus táplálás kell neki +-12V.
Segítenétek átalakítani olyanra, hogy 1 db 9V-os elemről elmenjen?
Nem gond a +- 4.5 Volt a fesz osztó úgyis leossza a mérendő jelet.

PLEASE!!!
(#) Alex2 válasza bjina hozzászólására (») Feb 15, 2013 /
 
Korábban már volt említve ez a PC-s szkóp program. A hangerő vezérlőpulton beállíthatod, honnan vegye a jelet (mic, line-in, wave, midi, amit hallasz,...). Ráadásul magyar nyelvű így tényleg egyszerű a használata. Arról nem is beszélve, hogy otthoni használatra ingyenes.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2013
(#) GPeti1977 válasza noris hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Megoldás lehet az icl7662, ez az ic 2 darab kondenzátorral a +9V ból -9V-ot állít elő.
(#) noris válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Köszönöm!
Tényleg egyszerűnek néz ki!
De, ha jól láttam, ez az ic oszcillátort tartalmaz 5KHZ -10KHZ.
Nem fog ez bezavarni a mérendő jelbe?
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2013
(#) Medve válasza noris hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Hello, én nem értem a kérdésedet, ha nem gond, akkor használd azt. Ha mégis gond lenne, (pl az osztó nagy fogyasztásával, impedanciájával) toldd meg egy OPA-val. Vagy ezzel mi a baj?

osztó.JPG
    
(#) GPeti1977 válasza noris hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
A kimenetre 5. láb LC szűrőt kell tenni, a kondi után kis 100uH tekercs majd pl. 22µF kondenzátor.
(#) noris válasza Medve hozzászólására (») Feb 17, 2013 /
 
Jól működik a kapcsolás, de nem tudom mindig használni.
Hátránya a kapcsolásnak, hogy kell hozzá egy szimmetrikus (-+)12V-ot előállító kézi készülék.
Ezt szeretném a mérésből kihagyni.
Ezért kellene ezt a kapcsolást átalakítani hordozható változatra(9v-os elem).
Így lehet használni az előtétet androidos mobillal is!
Az általad ajánlott kapcsolás jó ötlet.
Kevésbé értek az erősítőkhöz.
Ha berajzolnád az eredeti rajzba, hogyan alakítsam át, azt megköszönném.
Norbert
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2013
(#) noris válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 17, 2013 /
 
Köszönöm a választ.
Így kicsit bonyolultabbnak tűnik, mint ha csak szimmetrikus +-4,5 V-al dolgoznék.
Gyanítom, hogy csak valami egyszerű módosítás kell az eredeti kapcsolásra.
Sajna azonban nem értek annyira az elektronikához, mint szeretnék.
Abban kellene segítség, hogy az eredeti kapcsolást hogy alakítsam át.
(#) noris hozzászólása Feb 26, 2013 /
 
Egyszerű kérdésem lenne:

A szkóp előtét kapcsolások általában tartalmaznak egy soros kondit.
Van jelentősége, hogy az ellenállás osztó előtt, vagy után van?
(Nekem nem mindegy, hogy az 1µF kondi 250V , vagy 2,5V -os)

Mellékletben példa:
Az ellenállás osztó nem így fog kinézni, de a kérdés szempontjából ez most lényegtelen.
(#) Medve válasza noris hozzászólására (») Feb 26, 2013 /
 
Bizonyára van jelentősége, mert a szkópokban mindig(?) ezzel a kondival kezdődik a sor, tehát ott van a bemeneti csatlakozón. Én készültem a amúgy arra, hogy egy hangkártyán lévő, ugyanilyen célú kondit kiiktatom, de nem mertem mégsem megtenni. Legfeljebb nem megyek 10Hz alá...A régebbi kérdésedre ott a válasz a battery voltage divider résznél, ami a középfeszültséget állítja elő.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2013
(#) Alex2 hozzászólása Feb 27, 2013 /
 
Sziasztok!
A topik alapján megépítettem a hangkártyás oszcilloszkóp adaptert a mellékelt kapcsolási rajz szerint.
Az egészet egy kicsi fém dobozba raktam légszerelve, hogy árnyékolva legyen. RCA aljzatos ki és bemenete van. Eredetileg egy 3,5 jack <--> 2xRCA kábellel vittem a PC-be a jelet, de az RCA dugókat kicseréltem fém dugókra, hogy ne szedjen össze felesleges zajt.
Mérőfejnek kísérletezés után (furcsa mód) egy gagyi sárga RCA-RCA vékony videó kábel lett jó, persze átcseréltem fém dugósra. A másik végére egy átlátszó betétes zselés tollat használtam fel. A föld vezetéket a szkóp mérőfejekhez hasonlóan kivezettem belőle. Egész jó lett. Ha leárnyékolom a szabadon lévő mérőtűt, akkor kevesebb zajt produkál, mint ha be se lenne dugva a PC-be. Van rajta 5V/50V és AC/DC kapcsoló. Annyi gondom van vele, hogy AC módban bizonyos aszimmetrikus esetekben (pl. graetz híd utáni teve púpok) az 1u-s leválasztó kondi feltöltődik és a jel alját kicsit lenyeli, de nem vészes. Kisebb kondit nem akartam berakni, mert akkor az alacsony frekik elvesznek.
(#) pucuka válasza Alex2 hozzászólására (») Feb 27, 2013 /
 
Mindenesetre jól elbonyolítottad. A bemenet AC/DC kapcsolónak semmi értelme, a hangkártya egyenfesztt úgy sem visz át. Az átkapcsolható feszültségosztót jobb lett volna 1:10, vagy valamilyen kerek értékűre választani. A soros RC komplexum is felesleges, a diódák a határolást, (védelmet) az előtte levő osztóval anélkül is ellátják. Az osztó kompenzálására sincs túl nagy szükség, a viszonylag alacsony felső határfrekvencia miatt. A hangkártya bemenetének alsó határfrekvenciáját a kártya D/A átalakítója határozza meg, ennek megváltoztatásához nagyon kellene ismerni a hangkártyát.
(#) Alex2 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 27, 2013 /
 
A kapcsolást a Zeitnitz féle Scope programmal használom. A készítője javasolta EZT a kapcsolást. Ezt bővítettem ki. Az AC/DC kapcsolónak van értelme, mert a hangkártya nem tudja szűrni pl. az 50V-os egyenfeszt. Másrészt a jeltorzítás miatt jó, ha ki lehet iktatni. Ráadásul ha az egyenfesz kinyitja a védő diódát, akkor nem sokmindent fogunk látni a mérendő jelből. A feszültségosztó 5V/50V-ot ad, ami szerintem 1:10. Viszont a hangkártya bemeneti érzékenysége nem állítható, ezért fix értékű a hozzá tartozó feszültség is. az 5V és az 50V pedig a nálam előforduló feszültség értékekből adódott. Akinek más kell, az méretezze át. Nem nagy dolog, de nem hinném, hogy hiba lenne, hogy a saját igényeimhez igazítottam.
A progival 96 kHz-el digizek, így magasabb a felső freki illetve pontosabb az ábra. A hangkártya egy SB Audigy, így elég széles tartományban képes digizni.
(#) pucuka válasza Alex2 hozzászólására (») Feb 27, 2013 /
 
Igaz, hogy a bemenetre kapcsolt egyenfesz a diódákat kinyitja, így szükség van a bemeneti kondira, bár a hangkártya bemenetére sem illik egyenfeszültséget kapcsolni. A soros rc komplexumot minezek ellenére nem értem, az egyenszintet nem választja le a kondival párhuzamos ellenállása miatt, az 1uf II 47 kohmm időállandója úgy ránézésre is a hangkártya alsó határfrekije alatt van, tehát akkor mi is a szerepe?.
A mintavételezési frekvencia pedig csak a két 20 kHz -es csatorna átvitelére elég, Ami a hangkártya bemenetén sávhatárolva is van a szabványnak megfelelően. Ezen sem lehet változtatni. Ezt ragyogóan megfigyelheted a spektrumanalizátor funkció használatánál. 10 kHz felett szépen kiegyenesedik.
Mindezekkel együtt jól használható program.
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2013
(#) Alex2 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 28, 2013 /
 
Idézet:
„a hangkártya bemenetére sem illik egyenfeszültséget kapcsolni”

Sajnos ez nem illemprogram, ez egy illetlen szkóp, ami el nem ítélhető módon kaphat egyenfeszt is mérés közben. Ezért van az AC/DC kapcsoló.
Az RC "komplexum" azért van, mert az eredeti kapcsolásban volt. Nem firtattam a mibenlétét, működött, otthagytam.
A hangkártya nincs határolva 20 kHz-en. Ez csak városi legenda, és mindenki terjeszti. Illetve az ősrégi hangkarikban volt. Ha így lenne, akkor nem volna értelme a 48k/96k/192k mintavételezésnek.
A spektrum analizátorhoz a mellékelt képet nézd meg. gyönyörűen virít 23,5 kHz-en a jel, amit 555-össel küldtem rá. Sajnos csak 48kHz-en mintavételeztem, mert 96k esetén a hangkártyám 3,7 kHz-en levág, még ismeretlen okból. De dolgozok rajta.
A hozzászólás módosítva: Feb 28, 2013
(#) Doncso válasza Alex2 hozzászólására (») Feb 28, 2013 /
 
Szia. A soros rc tagnak a szerepét nem értem. Elmagyaráznád?
(#) agressiv válasza Alex2 hozzászólására (») Feb 28, 2013 /
 
Azért vág, mert hardveresen nem tudja a 96KHz-et.
(#) Alex2 válasza Doncso hozzászólására (») Feb 28, 2013 /
 
Én se értem, érdeklődj ITT.
Következő: »»   13 / 29
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem