Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Induktivitás mérő
 
Témaindító: 021, idő: Dec 13, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 7
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Valami nem teljesen jó, raktam fel egy oszcilloszkóp ábrát és mellé a mérési ábrát. A helyzet az, hogy a 0,92µF kondi 29Hz-nél felel meg 10kOhm-nak, a 0,22µF-os 160Hz és 10nF-os 3100Hz-en. És ha ezeket az adatokat beírom a képletbe akkor az jön ki, hogy olyan 5kOhm körüli értékhez tartozik az érték. Ezek után a tekercset még kalibrálni sem tudom, mert nincs etalonom. Mi lehet a gond, mi lehet az oka ennek az ellenállás feleződésnek?

Szkop.PNG
    
(#) p_istvan válasza Nanok hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Szervusz!
Ennek megértéséhez először a váltakozóáramú impedancia, illetve az áram és feszültség egymáshoz képesti fázisszögével kellene tisztába lenned: Bővebben: Link
Csak úgy, egyszerűen nem adhatóak össze az ohm-os és kapacitív vagy induktív impedanciák.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2013
(#) Nanok válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Most egy picit megzavarodtam. Azzal tisztában vagyok, hogy a kondenzátoron 90 fokot siet az áram a feszültséghez képest. Tekercsnél meg 90-et késik, de én a feszültségcsúcsokat hasonlítottam össze. Akkor nem mérési hibáról van szó, hogy kalkuláljak? Kondenzátornál osszam a frekvenciát kettővel és tekercsnél? Esetleg készítsek másmilyen mérőhidat?
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2013
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Linkelted az LRC mérő programot. Azzal mérd meg az L, és a C értékét, a rezonancia frekvenciát Thomson képlettel számíthatod. Nem fontos neked újra feltalálni a képletet, még a levezetést se. Ez arról szól, hogy az a frekvencia a rezonancia frekvencia, ahol az induktivitás (Xl) és a kapacitás (Xc) reaktanciája megegyezik. A PC -s mérőpogram az ún. háromvoltmérős impedancia mérés elvén alapszik, összesen 1 db viszonylag pontos ellenállás kell bele.
(#) p_istvan válasza Nanok hozzászólására (») Jan 31, 2013 / 1
 
Amig nem tudod értelmezni amit belinkeltem, addig nem fogsz tudni előrelépni!
De hogy konkrétabb legyek:
1; Z = sqrt(Xc^2 + R^2) --> Xc = sqrt(Z^2 - R^2)
2; I = Ur/R (az ellenáláson eső(mért) feszültség és ellenállás hányadosa)
3; Z = U/I (teljes fesz és áram)
4; Z = U/(Ur/R) --> R*U/Ur

Az 1; és 4; pontból:
Xc=sqrt((R*U/Ur)^2 - R^2) --> Xc= R * sqrt( (U/Ur)^2 -1)
(ha nem néztem el valamit)



De azt is el kellene döntened, hogy impedancia vagy rezonancia elven szeretnél mérni, mondjuk elkót csak impedancia méréssel érdemes mérni. Amit belinkeltél az nem rezonancia elven mér!
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2013

Z.jpeg
    
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
De szeretném megérteni, hogy mit hibáztam el. Xc=1 / (2pi*f*C ) behelyettesítek
Xc=1/(6,28*29*1u)= 5490 Ohm, holott 10KOhmnak kellene megfelelnie, a feszültségcsúcsok alapján. A többi kondenzátoros mérésnél is kb. 5kOhm-ot kaptam.
(#) p_istvan válasza Nanok hozzászólására (») Jan 31, 2013 /
 
Ott rontod el, amikor azt gondolod, hogy ha R = Xc akkor a felére csökken a feszültség pedig nem...
(#) RoliNyh hozzászólása Feb 16, 2013 /
 
Szép napot !

Nem tudom jó helyre kérdezek e, de mindenki meg van huzatva a PIC es mérővel. Nekem egy olyan áramkör kéne, ami induktivitást konvertál frekvenciára PIC nélkül ha lehet. Gyakorlatilag van egy multiméterem, ami tud frekvenciát és kitöltési tényezőt is mérni 60 MHz ig. Szóval ez elé kéne nekem valami előtét áramkör.

Egyébként a méréshatár és felbontása.:

10Hz - 0.01Hz
100Hz - 0.1Hz
1KHz - 1Hz
10KHz - 10Hz
100KHz - 100Hz
1MHz - 1Khz
60MHz - 10KHz

Egyáltalán megoldható e, vagy hyülyeséget álmodok?
Vagy inkább vegyek egy célmüszert 4-5EFt ért?
(#) Nanok válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Szép napot!
Szerintem megoldható, létezik rezonancia alapú mérés. Egy oszcillátort kell építened amiben van egy precíz etalon kondenzátor (vagy aminek tudod a pontos értékét) és az induktivitás amit mérni szeretnél. Ezekből a Thomson képlet segítségével vissza tudod számolni az induktivitást.
De tudok még javasolni esetleg egy egyszerű hangkártyás mérőt, Bővebben: RLC mérő.
(#) Gafly válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Ilyet mar csináltam, teljesen jól működik. Egy CMOS IC kell hozzá, meg praktikusan egy hárompont stabilizátor. Nem tudom hova tettem, remélem még megvan...
(#) RoliNyh hozzászólása Feb 16, 2013 /
 
Érdekes a PC-s megoldás, ha jól gondolom, ott hangfrekvenciáról táplálják az áramkört. Viszont hátránya, hogy helyhezkötött.
A CMOS IC-s változat érdekelne, remélem megtalálod...
A Google most nem a barátom, mert akárhogy próbáltam keresni, mindig a PIC es kapcsolásokat akarta rámtukmálni.

Én valami olyasmire gondoltam, ami egyenáramról táplálva valamilyen rezgőkört alkot az Lx mérendő induktivitással. A kimenete pedig ad valami szabványos TTL négyszög (vagy szinusz, bár nem tudom azt lehetne e mérni) jelet amit a frekimérőm tudna fogadni...
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2013
(#) _vl_ válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Általában ezen az elven működnek ezek, csak sokszor a frekimérésre használt mikrokontroller beépített komparátorát használják.
Arra keress rá, hogy LC meter LM311.
Egyébként szerintem a változtatható/adaptív frekiválasztással ott lesz az igazán komoly kihívás, hogy a szükséges kondikat és tekercseket előállítsd vagy beszerezd.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2013
(#) pucuka válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
A PC -s megoldás működik laptopon is, és mindjárt nem lesz helyhezkötött.
Lehet rezonancia módszerrel is frekvenciát mérni, ahogy Gafly is mondja CMOS áramkörből (pl. CD40106, meglehet elballag 50 - 60 MHz -is is) építesz méréshatáronként fix, pontos kondenzátorokkal egy oszcillátort. A frekvenciát mérheted a frekvencia mérős multiddal.
De látok néhány problémát:
A változó induktivitás, és a frekvencia között nem lineáris összefüggés van, (lásd a Thomson képletet) Ezért az induktivitás értékét a mutatott frekvenciából csak egy árszámítási táblázatból tudod kinyerni.
Az általad közölt frekvencia méréshatárok közül a két utolsó a nagy átfogása miatt elég pontatlan eredményt fog adni, és ez pont a kis induktivitásoknál gond lehet.
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Egy CD4011-el megvolt

Három LED, szinte már PIC szintű kényelem:
- Power (be van kapcsolva)
- Connected (van rajta tekercs)
- Run (oszcillál, azaz hihető amit a frekvenciamérő mutat).

Pucukának ebben igaza van:
Sajnos a frekvenciamérőn nem lehetett közvetlenül leolvasni a mH értéket
De excel táblába beírva rögtön jön az eredmény
(#) pjg válasza Gafly hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Túl bonyolítjátok az egészet. Amennyibe kerül a PC perifériája annyiból egy jó kis PIC-kes műszert lehet csinálni. És még pontos is lesz. Manapság a PC szemfényvesztés. Igazából szinte semmire sem jó.
(#) RoliNyh hozzászólása Feb 16, 2013 /
 
Nyilván nem is az utolsó két méréshatárt terveztem használni.
De ezek még mindig csak elméletek.
Úgy nem oldható meg, hogy ne kelljen átszámolni?
Vagy nekem mindegy, ha induktimitás feszültség előtétet tudnátok ajánlani.
Elvégre a kézi Lx Cx mérőkben is meg van oldva valahogy, hogy rendes értéket mutasson.
Vagy azokban eleve a processzorban lévő szoftver számolja ki? De ezt nem a PIC es mérőkre értettem. Hanem pl ilyenre.:

LRC_Meter.jpg
    
(#) pucuka válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Meg lehet oldani az átszámolást PIC -el.
Az műszer amit mutatsz, az másképpen mér, nem a frekvenciát változtatja, az fix, hanem a meghatározott frekvencián ellenállást, impedanciát mér, és akkor a mutatott érték lineáris.
A mérési módszer megegyezik a PIC -es megoldással, abban a PIC ugyanazt a szerepet látja el, mint a multiban a legtöbbször alkalmazott 7607 feszültségmérő csip.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2013
(#) RoliNyh hozzászólása Feb 16, 2013 /
 
Hát akkor a következő kérdésem is adott. Lehet építeni házilag olyan áramkört, ami a tekercs impedanciáját méri, és ezt átalakítja feszültségre, frekvenciára, ellenállásra vagy akármire amit aztán lineárisan meg lehet jeleníteni egy multiméterrel?

De ismétlem, felejtsük már el a PIC-et, AVR-t stb processzoros megoldásokat.
Programozni kell, programozó kell hozzá, még sose foglalkoztam vele, mire elkészítem ki tudja mennyibe kerül majd.


A laptop nem megoldás. A tablet sem.


Kerestem GOOGLEval úgy is hogy "LC meter LM311", szintén a PIC es kapcsolásokkal akart megetetni.

Maradjuk a kéziműszernél ha kérhetem.
(#) _vl_ válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Abban a PIC csak frekvenciát mér! Illene tudni ezt észrevenni, és képesnek lenni a helyére egy akármilyen frekimérő berakni...

Gugli, első találat, negyedik oldal, Figure 1.
(#) RoliNyh válasza _vl_ hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Igen azt látom, de mivel angolhoz sík hülye vagyok (meg máshoz is ) nem tudtam kitalálni, hogy akkor most ez lineáris eredményt ad, vagy ennél is át kell számolni, amit a prici végez...
(#) Gafly válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Akkor jön a "B" terv:
Különböző frekvenciákkal áramgenerátorosan meghajtani a tekercset, és mérni a rajta eső feszültséget (sajnos ugyanakkor ebben a veszteség is benne van!).
Ilyet még nem csináltam (valamint 1 CMOS IC-nél jelentősen összetettebb áramkörről beszélünk)...

Az egyébként miért zavar, hogy van egy kalibrácciós görbe/képlet ami a mért feszültség/frekvencia értékből megadja az induktivitást? Valakinek (vagy Te, vagy a PIC, vagy a PC) csak kell számolnia végül...
(#) _vl_ válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Nade a képleteket sem érted, meg az - egyébként meglehetősen egyszerű - áramkör működését sem? Azért ez nem atomfizika...
(#) pucuka válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Lehet, hogy csodálkozni fogsz, de a PC, a PIC, és a multiméter (ami lehet akár egy analóg deprez műszerből kialakított feszültség mérő) is ugyanazon az impedancia mérés elvén működik, több kevesebb körítéssel.
Ez az az ún. három voltmérős módszer. Egy hiteles ellenállásból, és a mérendő impedanciából egy feszültség osztót készítünk. Ezt a feszültség osztót egy állandó (és lehetőleg kerek értékű) váltakozó áramú feszültség generátorral megtápláljuk, és feszültséget mérünk az osztó alsó, ismeretlen tagján. Az ellenálláson és az ismeretlen értékű R, L, és C tagon mért feszültség arányából számítható az R, valamint az impedanciák abszolút értéke, amiből számítható az l, és a C értéke is. Mivel ezek mind lineáris összefüggések, hitelesítéssel, és ahttp://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_723.htmlz ellenállások értékének jó megválasztásával a feszültség mérő kijelzője ohmban, uH -ben, nF -ban skálázható, így közvetlenül leolvasható.
A gyakorlatban a feladat egy stabil kimeneti feszültségű, és frekvenciájú nagyfrekvenciás generátor építése (1 MHz körüli frekvencián szokás) jobb lenne egy színuszos, de egy négyszögjelet előállító generátort könnyebb, és nem okoz túl nagy mérési hibát, valamint egy átkapcsolható (méréshatár váltó) referencia ellenállás és impedancia hálózat megépítése. A feszültség mérő pedig bármi lehet (komparátor köré még jó sok alkatrészt kéne használni, mire használható A /D konverter lesz belőle)
(#) pjg válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Akkor mélyen a zsebbe nyúlni és venni egy kész műszert. Az a legolcsóbb.
(#) Kovidivi válasza pjg hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Én 22$-ért vettem E-bay-ről kijelzővel együtt egy alkatrész tesztert, mindent mér, induktivitást is. Így lehet rákeresni: Bővebben: Link. A pontossága nekem megfelelő, tekercset induktivitását is szépen méri.
(#) peterpan válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Az is lehet : ez kell neked:
Bővebben: Link
nekem is van, működik, bár én frekimérőhöz csináltam.
Üdv.: PP

rajzbig.jpg
    
(#) _Peti_ hozzászólása Feb 16, 2013 /
 
Ajánlom mindenkinek a mellékletben szereplő PIC-es induktivitás-kapacitás-frekvencia mérőt.
(#) peterpan válasza peterpan hozzászólására (») Feb 16, 2013 /
 
Megdolgoztattál: ez az eredeti!
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2013
(#) RoliNyh hozzászólása Feb 19, 2013 /
 
Kovidivi!

Az ebayen én is nézelődtem, 18-20$ tól lehet kapni már kéziműszert is, ami kimondottan induktivitásmérő. Arra lennék kíváncsi, hogy egy előtétáramkört ki lehe e olcsóbban hozni.
Bár amiket eddig hallottam, nem vagyok biztos benne, hogy sikerülne...

Peterpan!

Kösz szépen a rajzot. Hogy is működik ez? A kiírt frekvenciát kell behelyettesíteni a táblázatba, és abból olvasható le a valós induktivitás méret? Mert az első rajz bal oldali táblázata erősen nem lineáris. De a jobb oldali táblázat meg az.
(#) pucuka válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 19, 2013 /
 
Amit peterpan csatolt, az a rezonancia frekvencia méréses módszer. Nincs ellentmondás a két nomogram között, ha látnánk minkét oldali tengely pontos beosztását egyértelmű lenne. Ha egy logaritmikus függvényt log - log koordináták között ábrázolunk, akkor lineáris lesz.
Ez az az átszámítás, amiről beszéltem, amit többféleképpen lehetséges, de el kell végezned.
Ha pontos RLC, vagy ezek közül bármelyik mérésére van szükséged, akkor híd mérést kell alkalmaznod, ami nem egyszerű, és elég drága műszereket igényel. Ellenállás dekád, etalon kondenzátorokat, induktivitásokat.
multiméter (szerű) műszerekben az áramgenerátoros, háromvoltmérős módszert alkalmazzák, a lineáris kijelezhetőség miatt. A három voltmérő gyakorlatilag egy, a másik kettőt normalizált ellenállással, és ismert fix feszültséggel helyettesítik.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2013
Következő: »»   5 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem