Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   93 / 132
(#) angespl hozzászólása Aug 23, 2013 /
 
Hello nekem olyan problémám volna hogy van egy 5w- os (4ohm) valami orosz ojan fadobozos tv hangszóró be ütéssel
autós ovál méretű hangszóróm. Na nekem e-hoz kellene hangváltót úgy méretezni hogy 20w ról meghajtva ne torzitson. a másik hangfal ami mellé van kötve az jobban terhelhető ( abba be van kötve egy hangfalba egy (13as 20wos 4ohmos) és egy (sal magassugárzó 4ohmos 150/300w )
az erősitő egy unitra erősítő(4*20w (de csak 2*20w müködik stereó-ba ) .köszönöm
(#) fery45 válasza V. A. Lucky hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Igen, a magas sugárzó előtt egy sorba kapcsolt kondenzátor képezi a hangváltó szerepét. a mély és közép előtt nincs semmi, a saját tekercsének induktivitása képezi a magas hangokkal szembeni induktív impedanciát. Ez a megoldás gyakori az egyszerűbb készülékeknél. Szerintem egy külön hangváltó nem indokolt. Lehet,hogy ezzel elrontanád a hangminőséget. Egyszerűen a kiszerelt erősítőt hosszabb hangszóró vezetékkel összekapcsolhatod a hangfallal.
(#) fery45 válasza angespl hozzászólására (») Aug 23, 2013 / 1
 
Kicsit zavaros számomra a problémád. Az 5 wattos hangszóróra 20 wattot vezetve torz lesz a hang a hangszóró túlvezérlés miatt. Ezek után még örülhetsz annak, hogy nem égett le a hangszóród a négyszer nagyobb teljesítménytől. A másik kérdésedet nem értem. Így félre érthető. Magyarázd részletesebben.
(#) V. A. Lucky válasza fery45 hozzászólására (») Aug 23, 2013 /
 
Köszönöm a választ!
(#) angespl válasza fery45 hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
na szóval igy van blokvázlatba igy már értitek

hangfal.png
    
(#) fery45 válasza angespl hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
A 20 wattos erősítő az 5 wattos hangszórót tönkre teszi. Leéghet a hangszóró tekercse. 20 wattos erősítőre minimum 25 wattos hangszórót (kat) kell rákapcsolni. A rajzod alapján egy előtét ellenállást kellene sorba kapcsolni a hangszóróval, amely ellenállása 12-20 ohm körüli. Az elképzelésed szerintem alapból nem jó. Kétszer 4 ohmos erősítő kimeneted van. Ezt csak olyan hangszóróval vagy hangszórókkal terhelhetők, amelyek impedanciája 4 ohm! Az egyik erősítő kimenetet egy darab hangszóróval terhelnéd, amely valószínű, hogy 4 ohmos, de a másik erősítő két hangszórója párhuzamosan kapcsolva nem lehet 4 ohmnál kisebb. Ez csak úgy képzelhető el, ha ez a két hangszóró egyenként 8-8 ohmosak.
Párhuzamosan kapcsolt hangszórók eredő impedanciája csökken, a sorba kapcsoltaké összeadódik, úgy mint a fizikában tanult ellenállásoké. ( Lásd középiskolai fizika!) Bocsáss meg nem kioktatlak csak segíteni szeretnék. Szerintem ez így NEM megy. Más felállásban gondolkozz!
(#) ptesza válasza fery45 hozzászólására (») Aug 24, 2013 /
 
Sokkal inkább célszerű nagyobb erősítőt használni.

Soha nem éri el a clip-et ami már torzítás és károsítja a hangszórót. Ha mégis torzulást tapasztalsz az már a hangszóró sajátja. Ilyenkor van túlterhelve , vissza kell venni. Nem kell előtét ellenállás sem , hogy potyára fűtsön ,csak nem kell ész nélkül tekergetni a hangerő potmétert. Az hogy erősítő 4 ohm-os azt jelenti a legkisebb terhelőimedancia 4 ohm lehet. Akár 8 vagy 16 ohm-os hangsugárzó is köthető rá, de 4 ohm-nál kisebb nem.
(#) dudassandor1 válasza ptesza hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Teljesen egyetértek!
(#) teddysnow hozzászólása Szept 29, 2013 /
 
Sziasztok

Nagy baj ha egy "magas leválasztó" tekercs DC ellenállása 2 Ohm lett?
(#) ptesza válasza teddysnow hozzászólására (») Szept 30, 2013 /
 
Ennél konkrétabban tedd fel mert így nem tudjuk mire gondolsz.
(#) teddysnow válasza ptesza hozzászólására (») Szept 30, 2013 /
 
Van egy egyszerű hangsugárzóm, mély és magas. A hangváltó funkcióját egyetlen fóliakondenzátor tölti be és ezt szeretném kiegészíteni egy tekercsel. A padláson találtam egy valamilyen feszültség invertert, amiben voltak tekercsek. Kipróbáltam a őket és nagyon mélyen vágtak, kb. 500Hz-nél. Arra gondoltam, hogy letekerek belőle fülre, amíg jószólós lesz. A tekercs fazékmagos, tudom nem a legjobb kivitel, jobb lenne, ha légmagos lenne, de ez van. Vasmag nélkül viszont már nem jó, mert túl magasan vág 10K felett. Ellenben, ha csak az egyik fél fazekat húzom a tekercsre, akkor az olyan 3KHz-nél fog dolgozni.
Mivel sorba kötöm a mély hangszóróval, így a tekercs ellenállása hatással lesz rá. A kérdésem arra irányul, hogy a 2 Ohm-os DC ellenállása sok vagy kevés egy hangváltónak, mennyi szokott lenni? Jó úton haladok-e azzal a tekercsel?
(#) reloop válasza teddysnow hozzászólására (») Szept 30, 2013 /
 
Szia! Magad is elbírálhatod: Bővebben: Link
(#) teddysnow válasza reloop hozzászólására (») Szept 30, 2013 /
 
Szia!

Sok az a 2 Ohm, úgy nézem. Letekerek belőle és mind két fazekat rárakom.

Köszi.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2013
(#) reloop válasza teddysnow hozzászólására (») Szept 30, 2013 /
 
Akkor van igazán esélyed, ha nem túl vékony a vezeték. Az előbbi linken 1mm átmérőt jelöl általánosan.
(#) teddysnow válasza reloop hozzászólására (») Okt 1, 2013 /
 
0,3 mm -es a vezeték. Letekertem addig, amíg jónak szólt. 0,9 Ohm lett a DC ellenállása. Beépítettem az egyik hangsugárzóba, majd összehasonlítottam a párjával. A mély hangja javult, talán a magas is elkülönülve szólt, de halkabb lett a közepe. Egy plusz közép hangszóróval lett volna tökéletes, ezért kivettem és maradt a régiben.
Köszönöm a segítséget.
(#) dudassandor1 válasza teddysnow hozzászólására (») Okt 1, 2013 /
 
Az vékonyka vezeték erre a célra, szerintem ide nem ideális. 0,8 mm alatt én nem tennék váltótekercsbe huzalt.
(#) Davidd hozzászólása Okt 2, 2013 /
 
Sziasztok! Kérdésem az lenne, hogy a hangváltóban a bipoláris kondi 15µF értékü. Ezt kitudom váltani több kisebb kondival? Tudom, hogy párhuzamosan összeadodik a kapacitásuk, de nincs semmi hatással a hangra, hogy több kondiból van összerakva?
(#) dudassandor1 válasza Davidd hozzászólására (») Okt 2, 2013 /
 
Javallott a fólia kondik használata, kicserélheted több darab párhuzamosan kapcsoltra, nem lesz rosszabb a hangja. A feszültség értékre is figyelj még oda.
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2013
(#) Davidd válasza dudassandor1 hozzászólására (») Okt 2, 2013 /
 
Oké köszönöm szépen, alapbol 250V-os kondikat használtam volna. Azért kell ilyen nagy értékü, mert 18dB/oktávos hangváltóba kerül C2-nek. 2kHz-től indul a vágás.
(#) szamóca válasza Davidd hozzászólására (») Okt 2, 2013 /
 
A feszültségtűrés értéke, nem függ a vágási meredekségtől, frekvenciától.
(#) Davidd válasza szamóca hozzászólására (») Okt 2, 2013 /
 
Tudom. Csak azért írtam, hogy tudjátok milyen felhasználás van. Itt arra gondolok, hogy két kondi sorosan van ha azt vesszük. Lényeget megtudtam amire kíváncsi voltam, köszönöm!
(#) szili83 hozzászólása Okt 7, 2013 /
 
Hangváltót szeretnék csinálni.
-3 utast (mély, közép, magas)
-maximum 50W teljesítmény, de nagyobb sem gond (4W-os erősyítőhöz lesz)
-impedancia: 8 ohm

Kell még valyon ezen kívűl valami más az elkészítéshez? Van valakinek egy jó rajza? Köszönöm!
A tekercsek elkészítéséhez instrukció is jó lenne.

Köszönöm!
(#) szamóca válasza szili83 hozzászólására (») Okt 7, 2013 /
 
A kérdésed ilyen.
" Szeretnék egy autót készíteni.
-négy személyes ( elől kettő hátul kettő)
-maximum 80LE, de ha 100 az se baj. ( gázolajos lesz)
- fogyasztás: 5l
Kell valami szerszám az elkészítéséhez? Van egy rajza valakinek, meg hogy hogy csináljam?"

Vedd a fáradságot, és olvass bele a topikba. Belátod majd, hogy nem olyan egyszerű egy rendes hangváltó elkészítése.
(#) Hangszoro2000 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 7, 2013 /
 
Legalább a hangszórók típusa és a doboz kellene.
(#) szili83 válasza szamóca hozzászólására (») Okt 7, 2013 /
 
Akkor még mit kell tudni, és hol, találok hozzá leírás. Beleolvastam, de nem igazán találtam választ a kérdésemre. Nagyon hosszú, és nem is igazán tudom mit keressek. Kérem aki tud segítsen. Köszönöm!!!
(#) szili83 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Okt 7, 2013 /
 
Még doboz sincsen, majd ha kész lesz.

Minden hangszoró 8 ohmos lesz.

Magas: Még nincs meg, de ~30W körüli 100dB-es lesz a kiszemelt
Közép: 50W 89dB
Mély: http://www.hangszorobolt.hu/?showid=3599&level0=20
(#) Hangszoro2000 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 7, 2013 /
 
Ehhez egyszerűbb lesz készen megvenni egy univerzális váltót. A közép és magas hangnyomását viszont illeszteni kell a mélyhez majd.
Műszaki szempontból Jó biztosan nem lesz, talán az árát sem éri meg, de ha neked tetszik az már elég.
(#) szili83 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Okt 8, 2013 /
 
Ezért szeretnék valamit készíteni.....
(#) Primary hozzászólása Okt 14, 2013 /
 
Az alábbi hangváltót építgetem: http://sound.westhost.com/project09.htm
stabilizált +-12V-os tápom van, érdemes csinálni egy 15V-osat hozzá?
(#) Lacko12 hozzászólása Nov 21, 2013 /
 
Sziasztok!
Építgetek egy Visaton Alto 1-es hangsugárzó párt.
Megterveztem hozzá a hangváltót, és a tanácsokat szeretném kérni hogy megfelel-e a kivitelezés, vagy esetleg valamit jobb lenne máshogy kialakítani rajt.
Köszi szépen előre is a válaszokat!
Következő: »»   93 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem