Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Érdekességek
 
Témaindító: Gatery, idő: Szept 5, 2006
Lapozás: OK   100 / 614
(#) zolika60 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Érdekes tudomány a vegyészet is.
(#) Hp41C hozzászólása Jan 14, 2014 /
 
Egy kis történelem. Sajnos, angol nyelvű...
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
(#) 20sz Jófiú válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Csodálkozom rajta, hogy a tranzisztort nem magyarok találták fel.
(#) _BiG_ válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Pedig a kezdetek bizony nálunk gyökereznek... Lásd melléklet a korabeli újságból - 1930!
Kemény Károly is kaphatott volna a Nobel-díjból...
(#) 20sz Jófiú válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Igen! Emlékeztem valahonnan erre az olvasmányra. Gondoltam is, hogy egy ilyen nagy kaliberű találmány nem lehet csak hazai alkotó vívmánya. Persze gondolom a háttér megint közbeszólt.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
(#) _BiG_ válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Nem a háttér, vagy nem csak az. Abban az időben még nem ismerték a félvezetők fizikáját úgy, mint később, már a 40-es években. A kvantumfizikai magyarázat is hiányzott - elektron- és lyukvezetés, kontaktpotenciál, potenciálgát... Így vaktában nehéz használható dolgot csinálni. De az ötlet megvolt

Mellékletben némi korabeli vakarózás arról, hogy is működhet a kristály.

A másik egy 1949-es, már kommunista időben történő "harcoskodás", hogy az új területen is "úttörő munka" keletkezzen a kristályokkal - de ekkor már létezett a tranzisztor, csak ugye mi voltunk hátrányban, a s***ünk meg kint a gatyából. De ez már történelem.

Ejnye!
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2014
(#) szamóca hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
Csőmánia.
(#) kérdező hozzászólása Jan 15, 2014 /
 
Szerintetek ez működhet?
Fahasogatógép
(#) Sir-Nyeteg válasza kérdező hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Természetesen, nagyon sokan használnak ilyent. (nekem is van ilyen hasítókúpom)
Pár dolgot veszélyesen csinál a srác a videón, meg szerintem túl nagy a fordulata, de egyébként valóban így működik.
(#) szamóca válasza kérdező hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Évek óta.
Még ez is.
(#) zolika60 válasza kérdező hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
(#) kérdező válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Köszi.
Valahogy ez nálam kimaradt. Évekig hasogattuk a fát, és nem jutott eszembe. (Most éppen távhős lakásban vagyunk, de ha valamikor felmerül újra a fahasogatás, csinálok egyet.)
(#) zolika60 válasza kérdező hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Nekem kell és van is mit hasogatni.
(#) Electricboy hozzászólása Jan 16, 2014 /
 
Magyar, óra koncepciók. Óra mániásoknak kötelező, viszont másnak is érdemes megnézni.
Link
Remélem nem lett még linkelve
(#) Prendick válasza Electricboy hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Nagyon jók. Egy ilyen órát akarok! Évtizedek óta nem hordok órát, de ez kéne.
(#) Norberto válasza Prendick hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Építsd meg!

Tuti egyedi lesz az egész Földön!
(#) Electricboy válasza Prendick hozzászólására (») Jan 16, 2014 /
 
Jól néz ki, na meg könnyen olvasható ellentétben pl: ezzel
Én sem hordok órát, de olyan remek, gyönyörű ötletek vannak hogy simán viselnék ezekből párat mind 2 kezemen
(#) Gery78 válasza Electricboy hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Nekem ez az egyik kedvencem... Szerintem ez meg is építhető akár... Esetleg ismerős valakinek ez az óra? Hol szerepelt?
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2014
(#) Electricboy válasza Gery78 hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Mintha már itt is láttam volna régen HE-n, de nem biztos.
(#) zenetom hozzászólása Jan 18, 2014 /
 
A cím megint butaság, talán valami szuperkondival (a sárga alkatrész) lehetséges, csak túl kicsinek tűnik. Vélemény?
Izzólámpás "trükk".
(#) peti333 válasza zenetom hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Amikor elveszi a kábelt, akkor látszik, hogy a fénye gyengül egy fokozatot, és úgy marad, tehát van valami másik áramforrás is. A kondi túl kicsi, így az a tippem, hogy valamilyen változó mágneses mezőbe helyezi, amihez a tekercs a deszka alatt van, amikor fogja, akkor is valahol a közelében.
(#) kérdező hozzászólása Jan 19, 2014 /
 
Villanygőzmozdony
Nem gondoltam, hogy ilyen is létezett. Biztosan nem a szuper hatásfokáról híres, de a szénnél jobb. (Abban az esetben, ha olcsóbb a szén, mint a villany.)
Ráadásul 15kV-ról forraltak.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
(#) granpa válasza kérdező hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Ez csak kuriózum: Szén-(gőz)erőmű-villany-távvezeték-gőz>>>>szén-gőz! Igaz: nem füstöli tele a környéket a pálya mentén.
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
(#) Csongi_ válasza zenetom hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
(#) _BiG_ válasza kérdező hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
De nem az olcsó szén miatt csinálták, hanem a drága szén miatt.

Ha olvastad a dumát mellette, abban kifejti, hogy anno pont a háborús körülmények miatt nem jutott szénhez Svájc (ott csinálták). Áramuk volt vízerőműből, de szénből behozatalra szorultak volna.
Mivel gőzmozdony is volt sok, ami szenet igényelt, megérte átalakítani - illetve kiegészíteni - a villanyos gőzfejlesztéssel. Ezek a mozdonyok szénnel is működtek emellett.
Nem 15 kV-ról forraltak, hanem transzformátorral kisfeszültséget állítottak elő, mert a nagyobb áram jobban melegít (pont emiatt használnak kis áramot nagy feszültségen az erőátvitelben, hogy kicsi legyen a veszteség, ott pont nem jó a meleg).
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
(#) pucuka válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Svájcban nincs szénbánya, viszont vizierőművekből villany van bőven.
(#) _BiG_ válasza pucuka hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Ezt írtam én is - "háborús körülmények miatt nem jutott szénhez Svájc", "Áramuk volt vízerőműből, de szénből behozatalra szorultak volna"!
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2014
(#) kérdező válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
(Rosszul fogalmaztam, természetesen ha villanyból van több, abból érdemes gőzt csinálni.)
Látom oldalt van a trafó. Ettől függetlenül, ha az ellenállás megfelelően nagy, akkor lehet 15 kV-ról fűteni. (Csak akkor komoly szigetelés kellene, ami akkoriban még nem biztos, hogy volt, meg eleve nedves környezetben nem szerencsés nagyfesszel játszani. )
Bár ha vízerőművel ment, akkor valóban környezetbarát módon üzemelt.
(#) kameleon2 válasza kérdező hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Lehet, hogy fura, de a mai hőszivattyúk hatásfokával - talán nem is lenne olyan nagy bolondság (4-es COP fölött).
(#) _BiG_ válasza kérdező hozzászólására (») Jan 19, 2014 /
 
Lehet azzal is fűteni, elméletben, de valahogy nem azt csinálták, hanem rátettek egy böszme trafót... (Ami ráadásul a 16,6 Hz-es táplálás miatt 3-szor nagyobb volt, mint egy 50 Hz-re méretezett.) Mert a 15 kV-hoz nagy ellenállás kell, ami vékony fűtőhuzalt jelent. A vékony huzal nagy felületi görbületet, ami nagy térerősséget, azaz koronázást, kisülési veszteséget. Vagy nagyon vastag szigetelést igényelt volna, ami rossz hővezető, és emiatt eléghet a huzal és a hőleadás is romlik...
A mérnökök nem voltak hülyék

A vízerőmű nem környezetbarát, vannak veszélyei. A síkvidéki feleslegesen nagy és csúnyán belenyúl a környezeti élővilágba, az életterek minőségébe (pl. Kínában csúnya pusztításokat csinált már eddig), a hegyi meg azért veszélyes, mert a felduzzasztott folyó alámossa a hegyoldalt és az belesuvadhat a tóba. Erre is volt példa Olaszországban. 300 méter(!) magas szökőár csapott át a gáton, a duzzasztó alatt, a pár km-re levő falut elsöpörte, több, mint 3000 ember halt meg...
De Kínában is volt gátszakadás a '70-es években, ott legalább 200000 ember halt meg, és további tíz- és tízezrek váltak földönfutóvá...
Kinek hiányzik ez?
Következő: »»   100 / 614
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem