Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
hmm. Érdekes gondolat. Kíváncsi leszek, hogy válik be. Néztem a kisebb átmérőjű csőszegecs majdnem 8.-/db, elég drágán mérik.
Amúgy sincs sok értelme, ha nem éli reneszánszát a panel készítés, mert alkatrész lábon lehet forrasztani alul felül, + alkatrészlábbal is át lehet kötni a VIA-at. Csőszegecs útóljára 40 éve volt divat mikor keménypapírból volt a nyák.
Szervusz!
Hol láttál kis tételben 8 Ft-ért (100 db-ig) (Van úgy, hogy furatfémezéshez van a nyákterv, de házilag ez nemigen megy, és az alkatrészláb ráadásul nem mindig forrasztható mindkét oldalról.)
Nagyon nem néztem utána, de csak 1000 darabos csomagban láttam, de abból van 0,6-os is.
Igen a conr..d nál én is olyan árban láttam ...
Én is nézegettem már, és talán ott a legolcsóbb. Arra leszek kíváncsi IC alá is lehet-e viát rakni.
1,1mm es furat kell majd a szegecsnek 0,7mm a "lukméret"és 0,2 a szegecs falvastagsága...
Én főleg SMD-vel dolgozom, ezért inkább a 0,6-os 0,8 furattal érdekelt, mert annak csak 0,1 mm a falvastagsága, és így talán elférne a TQFP tok alatt is. Még kisebb is van, de azt itt nem láttam.
A c...os csegecs drága 8 Ft os darabárral ... én más forrást kerestem de csak ebben a méretben találtam ...
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2014
Sziasztok!
Nemtudom volt e már ilyen kérdés sajnos most nem tudok keresgélni maratnék már. A kérdés vasalt nyákot mivel érdemes letisztítani maratás előtt, újlenyomatos lett, vagy erre nem érzékeny a vaskloridos marató?
Csiszolás/súrolás után denaturált szesz, izopropil-alkohol, vagy aceton.
Az alkohol zsíroldó hatású
Meleg szappanos víz.
Szerintem arra gondolt, hogy miután felvasalta a rajzolatot, és azután lett ujjnyomos, az számít-e.
Én nem szoktam vele törődni, nem szokott gond lenni vele. A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2014
Igen pontosan erre gondoltam!
Akkor nem foglakozom vele. Köszönöm minden segítő szándékú fórumtársnak.
Hivatalosan ennek a külső átmérője 0,9mm (persze lehet pici eltérés)
Ha 0,9-el fúrsz az szerintem 0,95 lesz ebben az esetben belemegy. De ha pontosan 0,9 mind a kettő, akkor passzentos lesz szerintem. Én 1-es fúrót használnám hozzá, úgyis rányitod a szegecs végét. Egyébként akinek más méretben kell Nekem is most jött meg nemrég és sajnos csak 0,8 és 1-es fúróim vannak.
Sziasztok!
Első nyákomat szeretném elkészíteni első körben Positiv 20 lakk segítségével. Ezt levilágítás után NaOH vizes oldatával kezeltem, de sajnos a lemezről mindent levitt, az árnyékban maradt részeket is. Kísérletképpen fújtam a lakkból egy másik fémlemezre, majd infralámpa alatt történő szárítás után UV levilágítás nélkül tettem egy csepp NaOH oldatot a megszárított lakkra. Leoldotta a lakkot teljesen. Normális ez?
Szia!
Egyáltalán nem, mindig jó híg oldatot készíts és ha nem kezdi előhívni 1 percen belül akkor kicsit teszel még bele, megint kipróbálod, ha kell még teszel bele és ha látod hogy elkezdni előhívni akkor jó lesz. El is teheted pár hónapig és pár nyákig tökéletesen eláll az előhívó. Egyébként olvasgass kicsit: Bővebben: Link Bővebben: Link
A másik lehetőség, hogy csinálsz egy marha töményet, közvetlen mellé raksz két vizes edényt, 1mp-re berakod a marha töménybe, és rögtön utána a vízbe. Ezt addig ismételgeted, amíg szemmel láthatóan már nem történik semmi. Ilyenkor jön a másik még tiszta vizes edény. 1mp tömény, utána a tiszta víz. Ha a víz tiszta marad, kész az előhívás.
Ugye UV-vel világítod, vagy napfénnyel leszorítva üveglappal a nyákot?
Kiindulási alapnak, számszerűsítve:1 liter vízbe 7-10 gramm tömény NAOH kell, víz keménységtől függően. Tehát nagyon kevés kell a vízbe kb. kávéskanálnyi.
Köszönöm a tanácsokat és a cikkeket!
Ha ennyire érzékeny a lúg töménységére, akkor akár használhatnék kálium-/nátrium-karbonátot (K2CO3/Na2CO3) vagy trisót is? A NaOH oldatot úgy csináltam, hogy 1-2 ml csapvízhez egy spatulányi NaOH-ot adtam, ami talán max. 10 mg lehetett (analitikai mérlegem nincs). Tehát a töménység valszeg megfelelt a nagym6 által ajánlottnak. Persze tudok hígabbat is csinálni, meg korábban próbálkoztam szódává átalakított szódabikarbónával is (Bővebben: Link), ami csak forrón kezdte ki a lakkot úgy-ahogy. Amit pedig a NaOH művelt a levilágítatlan lakkal hidegen is pár mp alatt az rémisztő volt... A levilágításra bankjegyvizsgálót használok "blacklight" fénycsővel. Remélem, jó lesz. Link javítva. Használd a link gombot! -moderátor- A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2014
Nekem a kristályos nátrium hidroxid mellett működött ugyanúgy a kálium hidroxid is. De ezek ugye nem karbonátok.
Már nem emlékszem pontosan, de ezekből kb. 30-35 szem kristályos tabletta formában tettem kb. 2 deci vízbe oldani. De ne vedd receptnek, függ a hőmérséklettől is, és jobb ha magad játszod be a szükséges töménységet ha ilyen vegyszered van. De sokkal jobban járnál, ha vennél egy üveg TN 140-et(nem egy nagy beruházás), annak állandó a töménysége. Ez utóbbit én a ráírt 9:1 helyett 6:1 arányban higítom langyos vízzel. Figyelni kell, mert ha elég fényt kapott, egyből szedi lefelé a lakkot intenzíven. Nekem is van abból a blacklight pénzvizsgálóból, elég gyenge és pici a felülete - rengeteget kell világítani vele. Vegyél egy 4 csöves arcbarnítót és megoldódik a levilágító problémád (ha kell egy keress priviben).
Ha nincs a közelben Szpisti ajánlott TN 140, akkor egy megoldás: Addig kell higítani vízzel, amíg a tökéletesen megvilágított próbát kb. 40 másodperc alatt oldja le. Csinálj valahány -hulladékból- nyákot a próbához. Én így csinálom, és az anyag önmagától évekig jó, csak az előhívások mennyisége korlátoz. De amikor már lassul az előhívás telítődés miatt, pici NAOH hozzáadva, ismét jó lesz.
A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2014
Megkérdeztem a TN140 gyártóját, mit tartalmaz. Elsőre azt mondták, hogy "nem árulhatják el"
Majd aztán kihúztam belőlük, hogy NaOH-ot mégpedig egy beállított koncentrációban, mert hogy a leoldáshoz a lúgnak egy aránylag szűk koncentráció tartományban kell lennie. A túl tömény mindent visz, ami nem meglepő, merthogy észtereket tartalmaz (Bővebben: Link), amiket a lúg elhidrolizál, így vízoldható lesz. A Wolf vegyésze szerint a bankjegyvizsgáló nem jó. Inkább a 250 W-os fehér fényt kibocsátó lámpa. Egyelőre nem találok magyarázatot arra, hogy miért is működne ez a lakk, csak egy sejtésem van. Az biztos, hogy a lúg töménységének kiemelt szerepe van! Link javítva. Használd a link gombot! -moderátor- A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2014
Ezeket a fúrókat láttad? Én a 20PC MICRO HSS TWIST DRILL BIT SET 0.3mm - 1.6mm BITS -ből vettem 2 készletet minidrillekhez kapott fúrókat kiegészítendő.
Na végül a vasalásos technika működött 100μm-es vörösréz szalagra, amit itt Bővebben: Link vettem. Ugyanitt kaptam 50μm-es 10 cm széles vörösréz szalagot is.
A rajzolatot tartalmazó rézlemezt üveglapra ragasztottam, majd H2O2/HCl elegybe mártottam pár mp-re, majd a nyomtató festéket acetonnal mostam le. Működött. Gondolom, a maratáshoz salétromsav is jó lenne, amiből régebben volt nekem 65%-os is... Elolvasva az itt közölt tanácsokat feltűnt, hogy nem esik szó arról, hogy a tisztított nyákot végül milyen vízben (csapvíz?/ioncserélt víz?) kell elöblíteni a fotolakk felvitele előtt. Nálunk elég kemény a víz, úgyhogy a lemezen maradt egy nagyon kevés vízkő. Lehet, hogy ez is zavarja a lakk szétterülését? |
Bejelentkezés
Hirdetés |