Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   566 / 842
(#) Melphi válasza Ghoost hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Igen ez az.
Köszönöm
(#) proli007 válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 2, 2014 / 1
 
Hello! Nehezen de érthető. Viszont így van, az alsó és a felső a "sztereo" poti.
(#) szili83 válasza Ghoost hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Én NTC-FAN4-et tettm bele alkotó javaslatára a labortápomba. Nem bántam meg, nagyon jó, sőt többet is tud, mint amenyit kellene. Ha valami komolyabbat építek még, akkor megint azt teszem bele!! (pl esetleg valami tranzisztoros vagy félvezetős erősítő, habár a csöves az erősítő etalon már nálam. )
(#) Koree válasza Melphi hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Az általad mutatott kapcsoláshoz anno terveztem nyákot és meg is építettem.
De mivel ez eredetileg nem az én szellemi termékem így, ha Alkotó jóvá hadja akkor felteszem nagyon szívesen.
(#) Melphi válasza Koree hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Köszönöm, de úgy döntöttem meg tervezem magamnak a nyákot, mert nagyon kacifántos helyre kellene.
(#) Alkotó válasza Koree hozzászólására (») Máj 2, 2014 /
 
Ezt a kapcsolást Proli007 tervezte. Működik, de pl. az NTC FAN6 kicsit jobban kézben tartható (szintén proli007 munkája). Illetve az itt is melített NTC FAN4 látványosan ki is jelzi a hőfokot.
(#) Koree válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Oké most ,hogy mondod beugrott,hogy proli007 tervezte azt is
Ntc fan 4 is remek abból is csináltam egyet pár éve csak nincs használva.De nekem a labortápba megfelelt bőven a szóban forgó kapcsolás is.
(#) Kovidivi válasza zosza18 hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Szia.
Legfőbb problémának az áramkorlátot látom. Nem tudom, hogy van-e benne egyáltalán. Esetleg a bázisáram van korlátozva, ezáltal a kimenő áram, de nem vagyok biztos. Másik, hogy rövidzárban kimegy a biztosíték, viszont a tranzisztort nem tudom, ez meg fogja-e viselni. Sorosan és/vagy párhuzamosan akkor kötheted, ha építesz két ilyen kapcsolást, és ezeket egymástól független trafóról táplálod, vagy egy trafóról, viszont két külön szekunder tekercsről. Ebben az esetben teljesen mindegy, hogy melyik ág van szabályozva.
(#) zosza18 válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 3, 2014 /
 
Szia.
A trafó 2 külön szekunder tekercselésű. arról hajtanám. Azért gondoltam a fordított kapcsolást, mert nekem nem tetszik, hogy ha sorolom a 2-t, akkor a GND-n lesz az egyik szabályzó +a, a másik szabályzónak meg a -a és engem ez zavar, hogy nem fog ebbe belezavarni? Vázolom akkor a helyzetet ahogy írtad is. Ha ez így jó, akkor nincs több kérdésem. Az áramkorlát benne van, bár tervezek még pluszba áramkorlátot, biztos ami biztos. A lényeg hogy működjön, aztán már lehet csinosítgatni.
(#) zosza18 válasza zosza18 hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Most nézem, hogy a 2.2 vagy 22 értékű potméter az micsoda. Nem tudom kinézni, hogy milyen értékű, de gondolom nem 2,2 Ohm. Erről valami infó?
(#) szili83 válasza zosza18 hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Ez a tápegység 2db 2N3055-el nem fog elvinni sosem egy 42V AC szekunder feszültségű trafót, főleg 3A--t. Nekem a 36.5V AC-nál (2.5A) is már állandóan behalt valamelyik 2N3055....
Ajánlom az alkotó féle 2.7.4. kapcsolást. De én mai fejjel attila86 kapcsolóüzemű tápegységét csinálnám meg. (igaz az költségesebb, de hoszabb távra jó, főleg ha nincs semmi adott dolgod, nekem sok minden volt az alkotós féléhez, pl a trafó)

A nem régi kérdésedre, az 2.2k lesz. De szerintem felejtsd el ezt a kapcsolást.
(#) zosza18 válasza szili83 hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Szia.
Nekem 2x30VAC/4A a trafóm. Nem ismerem ezt a kapcsolást, de megépítették páran és jól működött. Amúgy istenigazából azért akarnám ezt összerakni szimmetrikus tápegységnek, mert megvan minden hozzá. megnézem azért az általad ajánlottakat is.
(#) szili83 válasza zosza18 hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Szerintem alkotó félét nézd meg. Ez több sebből vérzik. Meg 2db tranzisztorral 120W-ot eldiszipálni, háát nagyon határeset.
(#) zosza18 válasza szili83 hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Ki akartam combosítani még amúgy kicsit, de biztosra akarok menni, nem akarok felesleges NYYÁK-okat tervezni és készíteni, hogy aztán széttörjem mindet mert nem olyan mint ahogy azt én elvárom. Ezért nézegetek mindenfelé, hogy találjak egy "egyszerű" de normális szimmetrikus szabályozható tápot, mert ezt több évi működésre tervezem.
(#) zosza18 válasza zosza18 hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Nos megnéztem a két kérdéses tápot. Maradt alkotó féle táp mert ahhoz is van szinte minden itthon. Ebből fogok 2-t építeni és azt sorolni a végén, ha kell. A trafó adott hozzá 30VAC/4A ez bőven elég nekem alkotni.
(#) HERC hozzászólása Máj 4, 2014 /
 
Üdv!
Edison14 féle labortápot építette már valaki?
Eddigi Pc tápból "készített" tápom kinőttem illetve elmászott rajta a feszültség
kb annyi megjavítani mint utánépíteni valamit.
Azon gondolkodtam hogy duplán építem meg a nyákot és ahoz veszek egy dupla
szekunderes toroidot. Leírás azt írja 25V 75VA ne legyen nagyobb..
De mi lehet a legkisebb ahoz hogy a 30V 3A ki tudjam belőle venni?
Ha duplán megépítem akkor annak nem lesz közös földpontja azaz nem tudom majd a
két tápot közösen egy ármkörre használni? Vagy lehet valahogy közösíteni?
Nem vagyok nagyon otthon a tápépítésben ezért kérek némi segítséget.
(#) Melphi válasza HERC hozzászólására (») Máj 4, 2014 / 1
 
Szia!
Igen, én kétszer építettem meg nekem tökéletesen működött, csak eladtam mert akkoriban abbahagytam az elektronikát, kellő hűtéssel biztonságosan kivehető a 3A 30V.
Rajtam kívül már másoknál is láttam megépítve, vagyis garantáltan jó.
(#) HERC válasza Melphi hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Köszönöm!
De mégis mekkora toroidot vegyek hozzá?
Ha a kettőnek a "nulla" pontját közösen használom.
Pl. kell valahova 5V meg 12 azzal nem lesz gond?
Vagy valahol közösíteni kéne a két panelt?
Vagy egy graetz re építsem meg egy szekunderes trafóval?
(#) Melphi válasza HERC hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Dupla tápot szeretnél építeni, ha igen akkor 180VA toroid trafó bőven elég lesz a transzformátorodnak mivel két oldala lesz ezért 2db 24V tekercsel rendelkező transzformátort kell keresned, nagyon fontos hogy a két tekercs teljesen fügétlennek kell lennie egymástól, és mivel szeretnél rá feszültség és áram mérést is szerelni ezért feltétlenül szükséges kisebb feszültségű mondjuk 2db 9v os különálló tekercsek.
Összesítve, keress egy olyan trafót ami kb 160-180VA-es, van rajta 2db 24v-os tekercs, 2db 9V tekercs, vagy 12v-os, ennek a trafónak használtan az ára úgy nagyjából 3000-5000ft között van, ha csak szimpla tápot akarsz akkor olcsóbb a trafó is.
(#) Melphi válasza Melphi hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Azért fontos hogy a két tápegységet külön tekercsről üzemeltesd, hogy a tápegységed kimenete majd sorba köthető legyen, és így akár 1x60V 3A-ed is lehessen. Ez ugye avval jár hogy mindegyikhez kell egyenirányítás és pufferolás, de evvel nem kell külön foglalkoznod, mert ezt már tartalmazza a tápegység, megépítés után csak bekötöd a trafó és kész is.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2014
(#) Travolta válasza Melphi hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Annyival egészíteném ki a dolgot, ha mindkét csatornára külön áram és feszmérőt akarsz tenni (tehát összesen négy műszer), akkor a két független főtáp szekunderen kívül négy külön segédtáp szükséges a műszerekhez. Tehát 2x24V / 3A + 4x9V / 0.5A durván 200VA-es trafóra lesz szükséged.
(#) HERC válasza Melphi hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
A toroidon álltalában különálló a két szekunder.
De 4 szekunderest nehezen fogok találni.
Jól ráéreztél persze hogy szeretnék valami panelműszert bele.
Arra gondoltam ac/dc konverter-stabilkocka-pmr.
Lehet ez drága mulatság.
(#) Hp41C válasza HERC hozzászólására (») Máj 4, 2014 / 2
 
Idézet:
„Összesítve, keress egy olyan trafót ami kb 160-180VA-es, van rajta 2db 24v-os tekercs, 2db 9V tekercs, vagy 12v-os...”

Egy ilyen transzformátor elég ritka. Elegendő egy 180-200VA-es toroid, amin 2 db 28v-os, 3A -es, független szekunder tekercs van. Tekerj rá 10 menet szigetelt huzalt. Mérd meg a 10 meneten keletkező feszültséget. Majd 0.2 .. 0.3 mm -es zománc szigetelésű huzalból tekerj rá annyi menetet, hogy 9V feszültség feszültségű legyen. Ezután készíts még egy ilyen tekercset. A két tekercset jól szigeteld el egymástól és a már meglevő tekercsektől. Nem kell megijedni a menetszámoktól: Nekem egy kb. 60 .. 70 VA -es toroidnál 0.24 V/menet adódott, azaz 9V -hoz 38 menet kell.
(#) szili83 válasza HERC hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Ha toroidod van, akkor semmi probléma.
Rátekersz valami bontott trafóból huzalt, leszigeteled, és kész. Én 0.3mm-est tekertem rá, mert olyan 20mA csak az áramfelvétele a műszereknek. (lsd képen a keptonszalagos rész)
Oda nem kell pontos feszültség, csak egy greatz híd és egy jó nagy puffer, hogy brumm mentes legyen. (nálam 2200µF-os kondik vannak, a tekercsek pedig 12-15V közti AC-t adnak ki)
(#) HERC válasza szili83 hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
csak bontható trafóm nincsen...
Jól látom itt a képen amp és volt mérő is benne van?
Áramkorlátba hova kéne "beékelnem"? az árammérőt?
(#) zosza18 hozzászólása Máj 4, 2014 /
 
Hamarosan összerakom az alkoto féle tápot szimmetrikusan, meg az általában használatos tápokat szimmetrikusan, védelemmel és hűtéssel együtt természetesen bedobozolva. Legalább aki kedvet kap után építéshez, könnyen összerakhatja.. Teszek fel rajzokat és NYÁK-okat is, hogy minden meglegyen róla.
(#) szili83 válasza HERC hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Miért, EI-ből fogod csinálni, vagy ki van öntve a toroidod?

Igen, van benne V és A mérő is.

Idézet:
„Áramkorlátba hova kéne "beékelnem"? az árammérőt?”

Ezt nem értem. Az A mérőt a kapocsra kötöd a '+'-al sorba, és akkor méri a kapocs áramát. Ha eléri a beálított áramlimitet, akkor a tápegység leszabályoz, de az A mérő azt fogja mutatni.
(#) Hp41C válasza HERC hozzászólására (») Máj 4, 2014 / 1
 
Miért kellene a bontható trafó?
- Huzalért. A Villért -né kapható zománcozott rézhuzal. Megoldható vékony bekötőhuzallal (lehet műanyag szigetelésű) is. Esetleg, ha van kéznél, wire wrap huzallal.
- Nem tudsz rátekerni a meglevő trafóra. Egy külön 1-2 VA -es 230V / 2*9V vagy 230V / 2*12V transzformátorral is megoldható a műszerek táplálása. pl. 2x9V 2,8VA 230V
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2014
(#) Melphi válasza Travolta hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
Amit amit a kolléga meg akar építeni ahhoz nem kell segédfeszültség éppen ezért nem írtam.
(#) HERC válasza szili83 hozzászólására (») Máj 4, 2014 /
 
szili83: Nem még nincs trafóm/toroidom csak kézdeztem milyet kéne vennem.
Az áram mérőt igen sorosan kéne használni de gondoltam van olyan módja
hogy előre beállítani a korláton a mérő szerint mekkora áram folyhat.
Hp41C:Találtam egy hálózati adaptert amiből kioperálom majd a trafóból
a huzalt. Ugyhogy a kérdés szerintem megoldva.
Következő: »»   566 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem