Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Árammérés PC-vel párhuzamos porton
Lapozás: OK   1 / 1
(#) ocalibra hozzászólása Jan 5, 2008 /
 
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy árammérőt párhuzamos portra. 230V-os fogyasztó áramát mérném.

A párhuzamos porton lévő cucc mást is mérne (1/0 értékeket), de ezt megoldom relékkel, ezzel nem lesz gond.

Kb. 10 másodpercenként vennék mintát az árammérésből és az 1/0 állapotú relékből is úgy, hogy a párhuzamos port 2 bitjét címzésre használnám, hogy éppen honnan akarok jelet venni (árammérés vagy relék állapota).

Ezt is úgy ahogy megoldom, de lehet hogy majd erről is kérnék ötleteket, de most koncentráljunk a 230V-os árammérésre!

Úgy gondoltam, hogy a fogyasztóval sorba kötött ellenálláson (okon) eső feszt mérném. Ez nyilván váltó lenne. Ezt egyenirányítanám, és ellenállás lépcsővel vagy mivel kialakítanék egy rendszert, ami digitális jeleket adna nekem:

pl. 16 lépcsőn gondolkozom: 1,3 amperenként, ami 230V-on kb. 300 Watt! Ennél pontosabb mérés nem nagyon kell. Így 16 lépcsővel 4800 Wattot tudnék mérni, ami bőven elég. Ezt a 16 lépcsőt átalakítanám 2-es számrendszerre (5 bit elég), és ezt már be tudom olvasni a párhuzamos porton.

A kérdésem, hogy hogyan egyenirányítsak (graetz sztem jó lesz), aztán mivel alakítsam ki a lépcsőket, hogy digitális jeleket kapjak belőle?

Aztán hogy hogyan alakítom át 2-es számrendszerre, az már csak egy cmos ic kérdése, olyat fogok találni.

Ehhez az egészhez aztán írok egy progit, és regisztráló rendszert építek

Szal pls help, hogy a fentieket hogyan csináljam!

Köszi!!!
(#) dpeti válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
az a 16 lépcső az 4 bit akar lenni nem?
log2 16 = 4

így marad 4 bited másra.

4 bites ADC típust most hirtelen nem nagyon tudok, de ha beleteszel egy 8 biteset, és csak a felső 4 bitjét használod, akkor ugyanott vagy.
---
ha EPP módban használnád a párhuzamos portot, akkor megtehetnéd azt, hogy
kiküldesz egy címet (mert EPP-nél lehet Adatot és címet is), ezt pl tárolná egy sima latch, ennek a megfelelő bitjei meg címeznék az ADC-t, meg amit még digitálisan figyelni szeretnél.
Ez +1 alkatrész és így mind a 8 bitjét ki tudnád használni az ADC-nek is.

De ha valaki talál 4 biteset, akkor végülis mind1
(#) dpeti válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
ja+ optocsatolókkal érdemes lenne leválasztanod majd a cuccod az lpt portról...
(#) Prinner válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
Az árammérés eszköze mindenképpen egy áramváltó legyen, a szekunder kimenetét kötelező mindíg ellenállással, vagy rövidzárral terhelni, mert ha üresen hagyod, akkor nagy feszültségek jelenhetnek meg a kimeneten! Ez biztosítaná a 230V-os hálózatról való leválasztást is.
Az egyenirányítást nem célszerű diódával csinálni, mert az egy nemlineáris áramköri elem, elrontaná a pontosságot. Helyette szerintem csinálj egy műveleti erősítős szinteltolót, aminek +2,5V az offszetfeszültsége (ha nem folyik áram, akkor 2,5Vdc fesz mérhető a kimeneten). Az erősítést (vagy csillapítást), pedig állítsd be úgy, hogy max csúcsáramnál se menjen túl +5 és 0V fölé és alá a kimenet. Ehhez ún. rail to rail kimenetű műv. erősítő szükséges, hogy a tápfeszültségig (koppanásig) kivezérelhető.
Az opa kimenetét én egy mikrovezérlő (PIC vagy AVR), AD bemenetére kötném, ami megfelelően feldolgozza a jelet, és illeszti a párhuzamos portra. Mivel az AD-k bemenete 10 bites felbontású, ezért megoldható hogy 2 csomagban küldi el az eredményt a pC-nek.
(#) ocalibra válasza dpeti hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
Igen, már leesett mikor elküldtem, hogy a 16 télleg csak 4 bit
(#) ocalibra válasza Prinner hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
Huhh ez nekem már egy kicsit húzós))
Nagyon tákolmány lenne az eredeti ötlet?
(#) kobold válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
Árammérésre V-F konverter, vagy a terhelt vezetékre csavart induktivitás nem jöhet szóba? A második esetben pl. a leválasztás egy az egyben megoldott volna, és egyenirányítás helyett lehetne pl. adott időegységre integrálni.
(#) dpeti hozzászólása Jan 5, 2008 /
 
ha nem tákolmányt akarsz, akkor analog.com -on vannak cél IC-k erre a célra...
(#) ocalibra hozzászólása Jan 5, 2008 /
 
Szívesen adnék pontot, mert tök jó válaszok jöttek, de nem tudom kinek Na meg még nem is döntöttem mi legyen
(#) dpeti válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
itt pl:

Bővebben: Link
(#) kobold válasza dpeti hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
A megjelölt "pontosságra", ha lehet így fogalmazni a durva felbontás miatt, ellenállás-hálózat meg pár komparátor-tároló is elég lehet.
Néztem a linken lévő IC-ket, ügyesek, csak házilag nem olyan könnyű a tokozásukkal dolgozni (csak saját vélemény).
(#) dpeti válasza kobold hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
a házi megoldásra én már írtam, hogy a digitális részét hogyan lehetne, csak másokban felmerült, hogy hogyan lehetne nem kontár módon megoldani...
ha már egyszer erről szól a téma, gondoltam belinkelem...
(#) kobold válasza dpeti hozzászólására (») Jan 5, 2008 /
 
Oké, befogtam...
(#) ocalibra válasza dpeti hozzászólására (») Jan 6, 2008 /
 
Ez az EPP mód kicsit kimaradt
Most gondolkoztam éppen rajta!

Tehát sima módban ezek szerint vagy csak írni vagy csak olvasni tudok a porton???

Tehát nem tudom azt megtenni, hogy 4 biten címezek, másik 4 biten meg olvasok? Természetesen egyszerre Mármint úgy, hogy miközben a kiszemelt 4 címbitet adott értéken tartom, és közben a másik 4 bitről meg olvasok?

Gyanítom hogy így van!

Akkor ennek kicsit utána kell néznem!

EPP módban pedig ezt meg tudnám tenni?
(#) Medve válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 6, 2008 /
 
Hello, a 8 adatbit egyszerre csak egyirányú lehet, nem úgy, mint a PIC-eknél. Viszont ha az adatbitekből négyet bementként használsz (ill 8-at), még mindig marad négy egyéb vezérlő jeled kimenetként. PL strobe, autofeed, init, select.
(#) dpeti válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 6, 2008 /
 
egyik módban sem tudod ezt megtenni...
vagyis megpóbálhatod, csak nem ajánlott.
ahol csak kiírsz valamit a portra ott nem lesz gubanc, viszont ott ahol olvasol és határozott potenciálra van kötve a bemeneteid által az a pár láb, na oda nem lenne jó írni.
DE:
ha SPP módban csinálod, akkor a 8 bited felhasználhatod olvasásra, és még van pár handshaking jel más memóriacímen, amit használhatsz más célra...
(#) ocalibra válasza Medve hozzászólására (») Jan 6, 2008 /
 
Tehát 4 bit megtartja állapotát, amit adtam neki, és addig a másik 4-en pedig beolvasok? Ez így megy?
(#) dpeti válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 6, 2008 /
 
nem tudom ezen mit nem lehet megérteni...

Van 8db ADAT vonalad, azon egyszerre vagy írhatsz, vagy olvashatsz, DE
EZEN KÍVÜL van még 4 db handshaking vonalad, aminek a segítségével egyéb extra vezérléseket is meg tudsz oldani. Ezek egy másik memória címen vannak, mint az adatvonalaknak a regisztere.

Olvass már utánna a "Parallel Port Standard"-nak...
Neked is meg nekünk is könnyebb dolgunk lenne.
(#) ocalibra válasza dpeti hozzászólására (») Jan 7, 2008 /
 
Azért ezért kicsit kár volt
(#) proli007 válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 8, 2008 / 4
 
Szerintem számodra leg célszerűb megoldás az
- áramváltó (gyári)
- egyenirányító (Ic-vel)
- és PIC a végére.

Aztán a PIC-et vezérelheted a párhuzamos porton, de visszaolvasást alkár egy biten is megoldhatod. Pld.: az alsó D0..D1 két bittel vezéreled, hogy melyik csatornán mérjen, a D2..D3 bittel, hogy melyik mért bitet adja vissza a PIC, az ACK bemenetre. A maradék D4...D7 biteken vezérelheted a reléket.
Nos ekkor még kétirányú port sem kell. (De ezt akár diszkrét elemekkel is megoldhatod, ha a PIC nem tetszik, bár abban az A/D is benne van, ami pld. 10 bites, nem kell multiplexer a bemenetére.....)

Persze Én nem a párhuzamos bemenettel kezdenék ki, hanem a sorossal. Azzal a PIC simán kommunikálhatna oda-vissza. Mérhetne és vezérelhetné a reléket. Sokkal egyszerűbb és kevesebb drót. Ja, és az USART is benne van a PIC-ben.

üdv! proli007
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem