Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   7 / 189
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 2, 2008 /
 
Ez azon múlik, h. mex pontosan melyik elrendezésre gondolt. De a cikkben szereplő "monostabil" kapcsolást nem lehet újraindtani az idő letelte elött! :yes:


S egy példával had támasszam alá az érverésem...
(#) LipiG hozzászólása Jan 6, 2008 /
 
Sziasztok!

Én rögtön 2 kapcsolásról is érdeklődnék.
Az egyik azt csinálná, hogy ha 12voltos jelet kap a bemenetén akkor kb 2-3 másodpercel később legyen a kimenetén is.Ez gondolom nem nagy gond.Viszont ha pl. 5-10 másodpercen belül újabb impulzust kap akkor már ne késleltessen, ha ezen kivül esik akkor igen.

A másikkal pedig irányjelzőt szeretnék kapcsolni úgy, hogyha kap 1 impulzust(12v) akkor amig 3at villan az index addig legyen bekapcsolva egy relé.Ja és ha ezen az időn belül a másik is kap impulzust akkor azt ne vegye figyelembe.
Előre is köszi!
(#) _JANI_ válasza LipiG hozzászólására (») Jan 8, 2008 /
 
Szia!

Az első ikapcsolásnál ha jól gondolom arról lenne szó,
h. egy inpulzus elindítana egy késleltető ciklust. Ha ennek letelte elött egy újab "RESETJEL" érkezik, akkor nemtörténik semmi. De ha a késleltetési ciklus "RESET" nélkül lefutot, akkor egy jel jelenik meg a kimeneten...
Jól gondolom?
(#) LipiG válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 9, 2008 /
 
Nem.
A resetjel elindit egy késleltetést.Az le is fut.Ha közbe megint jelet kap a késleltetés vagy kb 10 másodpercen belül akkor késleltetés nélkül legyen a jel a kimeneten.A 10 sec letelte után ha jelet kap akkor ugy müködjön mint az elöbb irtam.
(#) vtsoftware hozzászólása Jan 9, 2008 /
 
Sziasztok

Találtam a neten valahol, isten ments télleg' nem tudom már hogy hol, egy olyan kapcsolást amin...
asszem 8 infraled-el egy triac-on keresztül lehetett kapcsolni a 220-at.
Ha jól emlékszek villanykapcsolónak volt írva.
Volt benne egy 555-is IC is azért írom ide, nem akartam ennyiért új témát nyitni.
Tudnátok nekem ilyen kapcsolásokat mutatni?

Köszi szépen
(#) _JANI_ válasza LipiG hozzászólására (») Jan 9, 2008 /
 
OK! :heureka:
(#) GTI hozzászólása Jan 10, 2008 /
 
Gondoltam "hasznos" leszek

Ha valakinek gondja lenne "időzítéssel", áramkör tervezéssel ebben a programban elég sok minden benne van, bár igaz hogy csak DEMO, de azért tud ezt-azt. Érdemes megnézni.

555 Timner pro

(#) _JANI_ válasza GTI hozzászólására (») Jan 11, 2008 /
 
Nemrosz progi .
De pont a lényeges részeket cenzúrázták. :vomit:
Viszont az értékszámítási opciók rendesen működnek!
(#) vari hozzászólása Jan 12, 2008 /
 
Sziasztok!

Megépítettem életem első monostabil kapcsolását 555-össel, de olyasmi történt, amire nem számítottam.
Az egész úgy nem működik ahogy van, viszont ha közelítem a kezem a kondenzátorokhoz, akkor a kis led gyorsan villogva kigyullad ( szinte pislákol), ha elveszem a kezem, akkor abbahagyja. Ez mitől van?

Üdv

Ja amúgy az 555-ös cikk alapján 3,6 s-ra van beállítva...
(#) PCB válasza vari hozzászólására (») Jan 12, 2008 /
 
Szia !

GND valahol lemaradt talán ?
A rajzot csatolhattad volna.


Üdv!
(#) vari válasza PCB hozzászólására (») Jan 12, 2008 /
 
Hát, a kapcsrajz ami alapján csináltam, az az 555 adatlapjában ami van, monostabil példa. A két kondenzátor 100 nF-os, az ellenállás 330K-s.
De valahol biztos elkötöttem valamit, holnap újult erővel átnézem.
(Kerámiakondinál számít a polaritás? Nem találtam erre jelölést, a lábai is egyforma hosszúságúak...)

Mindenesetre érdekes a jelenség,amit produkál...

Egyébként trigger jelnek hány voltosnak kell lennie?
(#) bmateusz válasza vari hozzászólására (») Jan 12, 2008 /
 
Üdv! Én ilyet akkor tapasztaltam, amikor a kvarc köré túl nagy kondenzátort raktam. Talán nálad is ez a gond.
(#) szabi83 válasza vari hozzászólására (») Jan 12, 2008 /
 
330k + 100n ez így 36mS, nem 3,6 sec.

különben ezt leszámítva, jól működik :yes:

Üdv
(#) PCB válasza vari hozzászólására (») Jan 12, 2008 /
 
Szia !

Problémád a kérdésedből, és amit leírtál előzőleg, arra enged gondolnom, hogy te a kettes lábat nem jól használod.

Indító jelet akkor adsz ha a 2. lábat testre húzod, viszont ezután a 2. láb nem maradhat a levegőben hanem egy ellenálláson keresztül azt tápra kell kötni.

Üdv!
(#) vari válasza PCB hozzászólására (») Jan 12, 2008 /
 
Hát igen, akkor tényleg lehetséges...
Meg akkor az a 3.6 ms-os időzítés is...

Gyorsan összedobtam egy rajzot eagle-lel, meg tudnád mondani, hogy mi a rossz benne?
(Még csak most ismerkedem a programmal...)
(#) PCB válasza vari hozzászólására (») Jan 13, 2008 /
 
Szia !

A hibát nem írom le, azt magadnak kell kideríteni.

Rajzon C2 értéke nálam 680nF de ez mindegy.

Segítségnek a kép !

Üdv!

555.gif
    
(#) vari válasza PCB hozzászólására (») Jan 13, 2008 /
 
Ja, hogy a reset, meg a lednek előtétell., meg a trigger lába ellenállással a pozitívra..hmm

Oké, így már világosabb.
Ha hazaérek ez lesz az első

(kicsit félek, hogy ennyi nyüstölés után még életben van-e az 555-ös)

Köszönöm szépen a segítséget
(#) vari válasza PCB hozzászólására (») Jan 13, 2008 /
 
És IGEN, működik!!

Bár még mindíg nem értek valamit.
Ráadom a trigger impulzust, ekkor szépen megy a beállított időpontig.
Viszont nem lehetne úgy megcsinálni, hogy a triggerjelnek nyomva van pl egy kapcsoló, és ennek elengedése után induljon az időzítés?
(#) PCB válasza vari hozzászólására (») Jan 13, 2008 /
 
Szia !

Mi történik most ?

Megnyomod és idul az időzítés.
Szeretnéd ha fordítva működne ?
Mit kell akkor tenni ?

Gondolkozz kicsit !

Meg kell fordítani a folyamatot !
Hogyan ?

Kapcsoló bekapcsolt állapota tartja a 2. lábat tápon és elengedéskor kapjon trigger jelet.

Tehát kapcsolóval tápra húzod a 2. lábat és a GND -t pedig 100K-val kötöd fel a 2.lábra.

Ahogy a rajzon volt, csak fordítva.

Üdv!


(#) tp hozzászólása Jan 13, 2008 /
 
Üdv mindenkinek!

(Nem olvastam végig a fórumot ha volt már ilyen jellegű kérdés akkor szóljatok és megkeresem)

Szóval a problémám az lenne hogy én azt szeretném ha egy inpúlzust adok egy kapcsolásnak akkor a kimeneten megjelenjen egy adott hosszúságú jel, DE!
nem vagyok benne biztos de ha 555-tel csinálok egy monostabilt és mondjuk egy érintő kapcsolót teszek a 2es lábra és hosszú ideig nyomvatartom akkor a kimeneten megjelenik a jel de mivel folyamatosan úgy tartottam a jel a kimeneten is megmarad és miután elengedtem a gombot és letelt a monostabil ideje utána szűnik meg.
ha nem így van akkor javítsatok ki lehet rosszúl emlészem vagy raktam össze legutóljára a monostabilomat..

Szóval nekem egy olyan kapcsolás kéne aminek ha adnék kézzel egy érintő(vagy akár bontó)kapcsolóval egy impúlzust annál csak jóval rövidebb kb pár század másodpercnyi jel jönne ki a kimeneten akármeddig tehenkedek a gombon. A következő jel csak akkor jönne a kimeneten ha elngedem a gombot és újra megnyomom.Úgy gondoltam ezt monostabillal meg lehet oldani de elbizonytalanodtam?Ha mégis tudja ezt a monostabil akkor ne harapjátok le a fejem..
(#) vari válasza PCB hozzászólására (») Jan 13, 2008 /
 
Jé, és értem is hogy mi miért történik...
Köszönöm szépen, hogy elmagyaráztad!
(#) whalaky hozzászólása Jan 13, 2008 /
 
Sziasztok!
Nekem egy újraindítható monostabil-ra lenne szükségem. Az adatlapon taglalják ugyan hogy az 555 tudja, de a hogyanra sehogy nem kapok választ.
Olyasmire kéne, hogy amig a bemeneten vannak impulzusok, addig a kimenet folyamatosan H szinten legyen, és az utolsó impulzus után az időzítés leteltével essen vissza L szintre.
Tudn avalaki adni egy sémát? Az időzítés számítása ugyan az mint a normál monostabilnál?
(#) tp válasza whalaky hozzászólására (») Jan 14, 2008 /
 
Helló! Ilyen kellett nekem is már egyszer. Egy sima monostabillal meg lehetett oldani. A trigger bemenetre azt hiszem amit egyébként a testre kéne lehúzni na az a láb és a test között van egy kondenzátor és mikor feltöltődik az ellenálláson keresztül akkor szűnik meg a jel a kimeneten... ha jól emlékszem. Na a kondival egy tranzisztor kollektorát és emitterét párhuzamosan kötjük és mikor a tranyó bázisára feszültséget adsz a kondit kisüti a kimeneten megjelenik a jel ha a bázison megszűnik a jel a kondi feltöltődik és a beállított idő után a kimeneten megszűnik a jel. Nekem is lerajzolták majd megkeresem de remélem érthető..
(#) whalaky válasza tp hozzászólására (») Jan 14, 2008 /
 
Igen, érthető, köszönöm.
Közben ezt megtaláltam én is, de javasolták a 74HC123-at, ami alapban újratriggerelhető. Kb anyiba kerül mint egy 555, egy tokban 2 időzítő van.
Igaz ez csak monostabil, de nekem most pont ez kellett.
(#) tp válasza whalaky hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
Igen. Én meg nem kaptam 74HC123-t ezért modták helyettesítsem egy 555-tel!
(#) whalaky válasza tp hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
4538?
(#) tp válasza whalaky hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
Nem ismerem (4538) illetve kezdő vagyok még, most szünetel az a projekt ahova kellett volna a 74123.. de próbapanelon már öszze volt rakva 555-tel és nekem megfelelő volt szerintem marad az 555.
(#) tp hozzászólása Jan 17, 2008 /
 
most nekem a #165028-dik hozzászólásomra kéne megoldás???
(#) PCB válasza tp hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
Szia !

Tegyél egy flip-flop -ot a 2. láb és a kapcsoló közé.
Érintésre flip, kis idő mulva flop. Következő ilyen csak akkor lesz, ha újra hozzáérsz.

Üdv!
(#) tp válasza PCB hozzászólására (») Jan 17, 2008 /
 
Helló!
utánanéztem de megmondom őszintén nem értem...
Már írtam be mielőtt válaszoltál a kezdő kérdések topicba ott is flip-flop-ot javasoltak.( de abból milyet rs, jk??)
Illetve azt javasolták ez hasonló probléma mint az elsőbség jelző áramkör.
A flip flop bemenetére adok egy jelet akkor megőrzi a kimeneten ezt a jelet amíg a resetre nem adok jelet nem?
és ezt a jelet ha rákötöm a monostabil bemenetére akkor a monostabil kimenete attól kezdve hogy megnyomtam a gombot magas szinten lessz,ha kap resetet a flip flop akkor elkezdődik a monostabil időzítése és ha letelt akkor a monostabil kimenete újból 0 lessz.
Ha így működik akkor a kimeneten addig lesz jel ameddig a flipflop kimenetén mlussz az időzítése a monostabilnak.
most akkor valamivel nem vagyok tisztában vagy nem tudom te hogy értetted a működtetést.
csatolom én hogy szeretném ha működne az egész.
Egy kapcsolóval létrehozok egy jelet és a felfutó él tehát amikor megnyomtam a kapcsolót (vagy lehet bontó kapcsoló is akkor a lefutó él mind1)
akkor a kimeneten kiad egy rövid általam beállítható jelet függetlenül attól meddig nyomom a gombot ha felengedem és újra megnyomom ismételten lejátszódik a fojamat.
Ha a te elképzelésed is így működik lécci magyarázd el vagy rajzold le.
Következő: »»   7 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem