Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1575 / 2499
(#) Davidd válasza reloop hozzászólására (») Aug 6, 2014 /
 
Értettem, holnap jelentkezem a mérésekkel.(Azokkal, amiket leírtál néhány hozzászólással feljebb)
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2014
(#) Davidd válasza Davidd hozzászólására (») Aug 7, 2014 /
 
Szia! Próbáltam feszültségeket mérni, de előtte helyesen bekötöttem a végtranyókat és mostmár nem melegszik a 100 ohmos ellenállás, de mostmár meg a primerben az izzó kezd el világitani teljes fényerővel. Alig van tápfesz, így semmi sem melegszik, de nem is megy. Véletlen kapott féltápfeszt, akkor nem világított az égő(negativ rész leesett). Próbáltam más végtranzisztorral, ugyan az a helyzet.
(#) frecsko válasza Davidd hozzászólására (») Aug 7, 2014 /
 
A T8 helyére nem PNP tranyó kellene?
(#) reloop válasza Davidd hozzászólására (») Aug 7, 2014 /
 
A nyugalmi áram potiját eltekerted R10 felé?
(#) elektros90 hozzászólása Aug 7, 2014 /
 
Sziasztok!
Találtam még régebbről egy Dracula Fetes végfok panelt,gondoltam megépítem, kipróbálom.
A táplálás +/- 38V. Az erősítést 30 ra állítottam be. Az vele a problémám, hogy hatalmas a keresztezési torzítás, valamint a negatív félperiódus hamar szaturációba kerül. Notebookról már kb. 0,2V (bemenet) amplitúdónál elkezd vágni a negatív rész. Szerintetek hol a probléma? TL071 hajtha a feteket.
(#) Davidd válasza reloop hozzászólására (») Aug 7, 2014 /
 
Tekergettem én mind a 2 irányba, semmit nem változtatott. Ez a kapcsolás nekem valamiért nagyon nem akar elindulni. Szerintem beültetem a másik panelbe az alkatrészeket és meglátom mi lesz. Mellékelek egy képet a panel aljáró. (Ez az a panel amék még vár a teljes beültetésre. Vannak helyek ahol úgytünik összeérnek, de valójában nem) Egyébként neked mi a gondolatod arról hogy T8 nak pnp-t kellene tenni?
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2014
(#) reloop válasza Davidd hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
A korábban helytelenül bekötött végtranzisztor akár meg is hibásodhatott, és most zárlatod van. Ki kéne őket mérni mielőtt folytatnád az építést.
A kvázi-komplementer kapcsolásban épp az a lényeg, hogy egyforma a két végtranzisztor.
(#) reloop válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Szia! Mekkora nyugalmi áramot állítottál be? Mekkora az IC tápfeszültség?
(#) enree hozzászólása Aug 8, 2014 /
 
Sziasztok! Még mindig ennek a problémának a megoldásán pörgök, egyik kész rajz se vált be úgy, ahogy szerettem volna, mindegyik sántított valahol, ezért nekiálltam kísérletezni és az itthon talált dolgokból a mellékelt kis erősítő született. Ez nem zajos, elég hangerőt produkál a fülesre, szóval kiváló, de van egy dolog, amit nem értek; ha a zölddel karikázott helyre teszem a potit, akkor nem recseg, ha a pirossal karikázott helyre teszem, akkor olyan mennydörgést csinál, hogy a tegnap előtti vihar semmi hozzá képest... Ennek mi az oka? Mielőtt kérdeznétek, igen, ugyanaz a poti
Köszönöm Reloop fórumtárs sok sok segítségét!

P1070920.jpg
    
(#) enree válasza enree hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Most vettem észre, hogy a potikat rosszul rajzoltam, természetesen nem így vannak kötve, nem az előző eszköz kijáratát húzzák földre
(#) pjg válasza enree hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Pedig már átrajzoltam.

pot.jpg
    
(#) enree válasza pjg hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Köszi Nem sejted, mitől lehet ez a jelenség?
(#) pjg válasza enree hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Próbáld meg a zöld poti előtt lévő 1 mikrós kondit a csúszka és a TDA közé tenni.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2014

pot.jpg
    
(#) enree válasza pjg hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Kipróbáltam, semmi változás...
(#) pjg válasza enree hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Passz!
(#) CHZ válasza enree hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Köss be egy kondit és ellenállást a módosított rajz szerint.

P1070920.jpg
    
(#) enree válasza CHZ hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Sajnos ez sem jó még a működése is bizonytalanná vált tőle... Nem értem.
(#) CHZ válasza enree hozzászólására (») Aug 8, 2014 / 1
 
Poti akkor recseg így, ha DC kerül rá. Ha jól kötötted össze akkor működnie kell.
Valamit elszúrtál, mérj a potin DC feszt...
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2014
(#) enree válasza CHZ hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Nyertél! Tettem az OP kimenetére és a TDA bemenetére is 1u 63V fóliát és megszűnt! Az normális, hogy kint van az OP kijáratán a fél tápfesz (9V)?
Most előjött egy másik dolog; ha középállásban van a poti, akkor búg a kimenet, maximum, minimum közelében nem (bár deszkán van összeszúrva 10cm-es vezetékekkel, lehet az a baja).
(#) Szpisti válasza enree hozzászólására (») Aug 8, 2014 / 1
 
Az ic bemenetére egy 220nF-al csatlakozz a poti csúszkájáról, és nem kell a bemenetet testre húzni ellenállással!
(#) enree válasza Szpisti hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Igen, köszönöm, ezt csináltam most és jó, de most meg búg középállásban... :/
(#) Szpisti válasza enree hozzászólására (») Aug 8, 2014 / 1
 
Az meg valami földhurok gond lesz.
A testpontokat vidd csillagpontba a tápelkó testpontjára. A bemenetre menő vezetéket árnyékoltan vidd, és csak az egyik végét kössed testre .
(#) CHZ válasza enree hozzászólására (») Aug 8, 2014 / 1
 
Sejtettem.
Idézet:
„normális, hogy kint van az OP kijáratán a fél tápfesz (9V)?”

Normális, az lenne a rossz ha nem lenne..
Brumm, szerelési hiba, rossz vezetékezés, táp és egyebek.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2014
(#) enree válasza CHZ hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Mindkettőtöknek nagyon köszönöm! Átdugtam a továbbfűzött földeket a kondi mellé és megszűnt a brumm is! Azt jól sejtem, hogy a virtuális föld miatt van egyenfesz a kimeneten? Ha -+tápról járna az IC, akkor ez nem állna fenn, ugye?
(#) Szpisti válasza enree hozzászólására (») Aug 8, 2014 / 1
 
Az ic belső kapcsolása úgy van kialakítva, hogy a kimenet féltápra áll be normális esetben. Ezért szükséges a kicsatoló elkó a hangszóró előtt - leválasztja egyenáramúlag a hangszórót.
Így a kimeneti tranzisztorok a nyugalmi (kivezérlés nélküli) állapothoz képest a meghajtó jeltől függően a fél tápfesztől a + táp és a test irányába váltakozva hozza létre a hangszórót vezérlő jelet - az elkón keresztül a testhez képest.
(#) elektros90 válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Szia. Az IC tápfeszültsége 12V. A nyugalmi áram pedig 82mA körül volt, ahogyan a cikkben volt írva. Aztán valameddig próbálgattam, fellángoltak a gate ellenállások, szerintem a tranyóknak is annyi... Majd a jövőhéten játszok velök.
(#) reloop válasza elektros90 hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Használj hatékony hűtést, mert a source-követő MOSFET könnyen megfut hőre.
Ne várj jelentős kivezérelhetőséget, az IC tápfeszültségéből lejön annak maradékfeszültsége (1,5V), és a FET Ugs feszültsége (4V).
Azt írtad 0,2V amplitúdójú 30x erősített jeltől klippelt, valójában ennyit tud a kapcsolás.
Amit keresztezési torzításnak érzékeltél az nem lehetett gerjedés?
(#) Davidd válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Igen tudom, hogy ez a lényege a kvázi-komplementeres erősítőnek, csak maga a rajz megfele-e annak, mármint okés hogy 2 npn a végtranyó de a kapcsolás többi része.
(#) reloop válasza Davidd hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
A rajzzal nincs gond, csak helyesen kell beültesd az alkatrészeket.
(#) Davidd válasza reloop hozzászólására (») Aug 8, 2014 /
 
Ma egy kis inverterrel eltöltöttem az időt, de holnap újra nekiesek idegesít mostanában semmi sem akar elindulni, attól félek hogy a vizsgamunkám sem fog indulni. (tda7294 féltápos, és az lesz majd a sulirádió, amiatt kell a mikrofon előfok is. Tudom 110V rendszer lenne az igazi, de nem annyira hatalmas suli, 3 folyosóra kellenek a hangszórók...)
Következő: »»   1575 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem