Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1643 / 2208
(#) Twodoor hozzászólása Aug 19, 2014
Sziasztok.
Annyi lenne a kérdésem, hogy mekkora lehet az a maximális feszültség, amit még torzítás vagy károsodás nélkül elbír például egy ECL86-os?
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2014
(#) szili83 válasza Twodoor hozzászólására (») Aug 19, 2014
(#) Twodoor válasza szili83 hozzászólására (») Aug 20, 2014
Köszönöm.
(#) FordPrefect válasza szili83 hozzászólására (») Aug 20, 2014
Ne má .. Uao=550 V, azaz lezárt csőnél, 0 áramnál visel el ennyit. Ami egy erősítőnél ugyebár igencsak életszerűtlen üzemállapot. 300 V a megengedett üzemi feszültség, de ez sem szereti annyira, 250V-os max-ot javasolok, ezzel az élettartama többszöröse lesz, mintha 300 V-on izzasztanád.
(#) kristikoma válasza FordPrefect hozzászólására (») Aug 20, 2014
300V-ot sem bír A osztályban. 250V-ot tartósan bírja.
(#) küzmös Gergely válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 21, 2014
550V-ot még PL500-nak sem igen adnék, pedig az a cső azért bírja.. De ott is max. 400-450V a reális maximum HF célokra. A PCL86 bizony már 300V körüli feszültséget is anódizzással honorál. Reális maximum ahogyan kristikoma mondja A osztályban olyan 250-270V.
(#) djcaveman válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 21, 2014
És ha ECL86 PP ott mi lehet a max anód fesz?
(#) kristikoma válasza djcaveman hozzászólására (») Aug 21, 2014
Ott sem lehet több. Talán egy-két példány bírja a 300V-ot, de nem kockáztatnék.
(#) küzmös Gergely válasza djcaveman hozzászólására (») Aug 21, 2014
Igen.. PP esetében sem nagyon mennék 280-90V fölé.
(#) kristikoma válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 21, 2014
Csak azt nem értem, ha nagyteljesítményű erősítő kell, akkor miért ezeket a csöveket kell egyeseknek "kínozni"? 2db PL509 vagy 6P45SZ már 100W-ot tud helyből(lásd BEAG APX 100). Mindez egy jó érzékenységű hangdobozzal, ami bírja is a terhelést, hatalmasat szól. Az érzékenység legalább 90dB/W/m legyen. Ez most nem neked szól, hanem erről ez jutott eszembe.
(#) küzmös Gergely válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 21, 2014
Jó az a "kis" PCL/ECL PP is. 8W simán kijön belőle, ami azért érzékeny hangfalakon már komoly kis teljesítmény, és nagyon szépen is szól. Szerintem itt a kérdező csak kíváncsi volt. Esetleg még abban a fázisban van amikor nem "fedezett" fel más csövet és a meglévő tuningolásán ügyeskedne, illetve feszegetné az adott cső tűrőképességét. Amúgy igen.. én is végigléptem ezeket a fokozatokat és hihetetlenül gyorsan ki lehet nőni a 2-3-4W-okat. Mostanra már nálam is egy PL500PP szól. Olyannyira hogy már meg sincs a többi.. csak egy 6P1PSE van még üzemkész állapotban a polcon, de már igen régen muzsikát ő is.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2014
(#) kristikoma válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Aug 21, 2014
Jogos, amit írsz. Van aki azt sem tudja, hogy kimeneti teljesítmény duplázás esetén nem duplázódik a hangnyomás, hanem kb. 3dB-lel nő, amit éppen észre lehet venni. Ezért írom/mondom bárkinek azt, hogy érzékeny, jóminőségű hangdobozok kellenek. Utána lehet gondolkodni az erősítőn.
(#) pucuka válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 21, 2014
Még csak annyit, hogy a 250 V helyett 300 V -al járatva talán fél wattot lehet nyerni, amit észre se lehet venni, viszont a cső koppra ki van hajtva. Az inkább csak biztonsági tartaléknak jó.
(#) kristikoma válasza pucuka hozzászólására (») Aug 21, 2014
Valahogy úgy. Már rég mértem ilyesmit, de nem éri meg, főleg a cső élettartama miatt sem.
(#) kokimy hozzászólása Aug 21, 2014
Egy PCL86PP-n töröm az agyam, hogy kellene építeni. De
Lenne valakinek egy jó, s működő rajza?

A másik, felépítés, tervezés szempontjából mire figyeljek oda? Olvastam hogy kábelezésre nagyon kénye a csöves. Elég a minél rövidebb, s csavart vezetékek használata? Hang jelre pedig az árnyékolt?
(#) granpa válasza kokimy hozzászólására (») Aug 21, 2014
A téma képei közt szétnéztél? Van néhány.
(#) CIROKL válasza kokimy hozzászólására (») Aug 22, 2014
Üdv: Egy a sok lehetséges változatok közül .
PCL86pp
(#) kokimy válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 22, 2014
Köszönöm!
Nagyon szép kivitelezés. Akkor már a bevált kapcsolás meg van. A dobozolás pedig ilyen szépre nem fog menni, de próbálkozok majd.

A vezetékelés látom nem kritikus, csak a NYÁK-tól távol, s csavarva kell vinni.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2014
(#) CIROKL válasza kokimy hozzászólására (») Aug 22, 2014
Igen ez egy bevált kapcsolás már rajtam kivül sokan meg épitették és mondhatni ez egy kis csoda !
A kapcsolás azt a CHZ /Zoli / tervei és a dicséret neki szól , a nyák terv is van fent /megkeresem és megmutatom /
Bővebben: Link Itt egy kis fényezés róla a cikkben .
A vezeték csavarásának több oka is van , nálam special csak annyi lenne hogy nem kell külön összekötegelni ha csavarva van akkor nem esik szét .
A fűtés vezetéket meg eleve csavartan vezetjük a nyákig , a cső foglalatig .
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2014
(#) Doncso válasza kokimy hozzászólására (») Aug 22, 2014
Ez egy teszt győztes csöves erősitő. Kettő is készült nálam, mind kettő gyönyörű hanggal rendelkezik. CHZ zolinak még egy köszi a sokmindenért amit tett ezért az erősitőért.
(#) djcaveman válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 23, 2014
Ez csak egy kérdés volt részemről. és csupán a ti tapasztalatotokra voltam kíváncsi. Ebből a csőből több darab (kb. 30db) is van, és ezért építettem meg egy sztereó rendszert. 250V-ról működik a szerkezet. Mérések amint lesz időm, és energiám rakok fel ide. A GU50 PP CIROKL féle 2X50W már teljesen kész, a dobozolás 95%-os, mérések, képek itt is később.....
(#) szili83 hozzászólása Aug 23, 2014
Sziasztok!
GU-50PP építésén fáradozok. A következőben kérném a tanácsot.
290V-os AC-ból állítanák elő 400V-ot a csöveknek. De jelenleg 223V-os hálózati fesz. mellett 275V jön ki a trafóból.
Egyenirányítva pufferelve 375V-ot mérek. Majd ha megterhelem kb 100mA-el az leesik 365V-ra. Mi lesz ha a GU-k mennek teljes üzemmel? (úgy a terhelés mindennel együtt kb 2*120mA GU, előfok 40mA, Varázsszemek, rács 20mA, azaz 300mA lesz kb a max)
(#) djcaveman válasza szili83 hozzászólására (») Aug 23, 2014
Szerintem nem oszt, nem szoroz... az általad felvázolt példával élve,
Idézet:
„Egyenirányítva pufferelve 375V-ot mérek. Majd ha megterhelem kb 100mA-el az leesik 365V-ra. Mi lesz ha a GU-k mennek teljes üzemmel? (úgy a terhelés mindennel együtt kb 2*120mA GU, előfok 40mA, Varázsszemek, rács 20mA, azaz 300mA lesz kb a max)”
nem valószínű, hogy néhány wattnál több lenne a veszteség, ha kb. 345V-355V-ra esne le a feszültség... A segédrács feszültség stabilizált, és mennyi az értéke? Pentóda, Trióda, vagy UL kapcsolás? Érdemes ilyenkor ( ha nagyon ingadozik a hálózat ) több leágazást készít(tet)ni a hálózati trafón pl. 220V, 230V, 240V....
(#) szili83 válasza djcaveman hozzászólására (») Aug 23, 2014
Mellékelve a kapcsolás, benne van a tápegység is. A segédrács 250V.
A trafó már kész van, úgyhogy nem tudok vele variálni. (Fleta tekerte toroid)
(#) djcaveman válasza szili83 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Nekem is ő tekerte. Viszont én kértem a több leágazást... Az én kapcsolásom CIROKL gondolata alapján utánépített, mindenben követve az ő tanácsait (csak a dobozolás nem 2X50W és ezt tudja is.. Nálam a tápfesz 450V, G2: 250V stabilizált, nyugalmi áram 2X25mA, max kivezérlésen vágás előtt, 2X120mA/ csatorna. A trafó ennek megfelelően eléggé nagy, és puffer elkókkal igencsak meg van pakolva (940µF 450V) A meghajtás dc csatolt (érdekes, de egyben nagyon bevált, de egy kicsit nehéz beállítani), 6N6P, E88CC meghajtása van.
(#) daneg86 hozzászólása Aug 24, 2014
SziasztoK!
Ma piacon szereztem magamnak 2 egyforma elvileg ECL86-hoz való kimenő trafó párt.
Az egyik trafó papír szigetelése jóval sötétebb. Itthon kimértem őket:
Világosabb színű:
Primer: 10H 530 Ohm
Szekunder: 32,66uH 0,3 Ohm

Sötétebb:
Primer: 11,8H 554 Ohm
Szekunder: 29,06uH 0,3 Ohm

Szerintetek jók ezek az értékek ? A két trafó közti eltérés hangban fog valami észrevehető eltérést okozni ?
(#) Orbán József válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Idézet:
„A két trafó közti eltérés hangban fog valami észrevehető eltérést okozni ?”
100%, hogy fog okozni. Kérdés, hogy emberi érzékszervek tudnak-e különbséget detektálni, vagy csak a játszi képzelet...Természetesen ehhez feltételezzük, hogy a táp, csövek, alkatrészek 1% belül együttfutnak egyébként és az illető mindkét fülére egyformán abszolút hallással rendelkezik. Legalább is előnyös...
(#) kristikoma válasza daneg86 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Fogadnék, hogy ilyen kimenő van a ZK 140 magnóban, ott is ECL 86 a végcső. Próbáld ki, de nem lesz lényeges eltérés.
(#) daneg86 válasza Orbán József hozzászólására (») Aug 24, 2014
Úgy értettem, hogy észrevehető vagy zavaró eltérést fog e okozni
(#) granpa válasza szili83 hozzászólására (») Aug 24, 2014
Tele van a közepe? Be lehet fűzni néhány menetet, jól szigetelve, és már meg is van a fesz.
Következő: »»   1643 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem