Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1672 / 2208
(#) zimi1991 válasza mark.budai hozzászólására (») Okt 18, 2014
ERről a 190 wattos PP erősítőről volna kapcsolás is?
Illetve hol lehet ilyen os 51 es csöveket beszerezni?
(#) Orbán József válasza Hakkee hozzászólására (») Okt 18, 2014
Az már komoly vas lesz!
Csak az a kérdés, milyen méretű lemezt tudsz keríteni hozzá. Ha nagyon hosszúkás lesz a keresztmetszet, baj lehet az ablakmérettel.
(#) Hakkee válasza zimi1991 hozzászólására (») Okt 18, 2014
Szia! Keress rá a Rável VR-102 erősítőre, abban van akkora kraft. Béka oldalán talán még fent van! Csöveket én rádióamatőr börzén vettem, nem is drágán. Az ára kb. mint a gu50.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2014
(#) Hakkee válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 18, 2014
Beagos trafóm van erre a célra félretéve M102 vassal, 3db. Tíz centis pakettet gondoltam. Már csak a csévéhez kellene anyagot szereznem, csak nem tudom honnan. CHZ mester segített kiszámolni a menetszámokat, de csak 30cm2-re. 34-re nem tudom mennyivel lehetne csökkenteni a meneteket. A 30cm2-re: primer-2900, szekunder-98 menetet adott meg. Hogyan tudnám kiszámolni? Félek hogy nem fér fel.
(#) Orbán József válasza Hakkee hozzászólására (») Okt 18, 2014
Igen, ilyen aránytalan vasméretnél aztán ott a probléma, megvan a keresztmetszet, de az ablakméret nem elég a drótnak. Csévét legegyszerűbben nyák lemez lemaratással tudsz csináli, így üvegszálas anyaghoz jutsz, általában 1.5mm-esek, ebből összeragasztani.
A trafóknál az lenne az ideális, ha négyzet keresztmetszet adódna, de nem mindig jön össze.
Pl. nemrég rendeltem egy gyártótól vasat, van csévéjük is és szigorúan négyzet keresztmetszethez készül. A felhasználó aztán szükség szerint és a szokásos méretek szerint eltérhet, de ez az alap.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2014
(#) Hakkee válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 18, 2014
Hát már én is keresgéltem, de elég drága pl. a textil-bakelit. Egy tábla 6000 körül. Nekem meg nem kellene csak a fele, kb. 50*50cm. A nyák még drágább. 1mm-es kellene, úgy még nagyobb lenne a hely. Vasat honnan rendeltél?
(#) Orbán József válasza Hakkee hozzászólására (») Okt 18, 2014
US... Egy barátom behozta...
Ahol én néztem textilbakelitet - Békéscsaba - ott lehet venni az 1m-es táblából csíkokat, tehát 1m x valamekkora.
(#) Hakkee válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 18, 2014
Meg lehet kérdezni csabán honnan? Szarvasi vagyok, nincs is túl messze!
(#) Orbán József válasza Hakkee hozzászólására (») Okt 18, 2014
Ferroglobusz, város szélén balra az elkerülőn és a lámpáknál be a város felé az iparvágányon át, utána rögtön balra, parkoló előtte, be is lehet menni kocsival.
Csak 2 mm-es a legvékonyabb, múltkor kérdeztem, de ekkora csévénél nem ártana olyan vastag...
Tel.: 0666/453-453 Múltkor árult itt valaki fólia nélküli üvegszálas lemezt, tedd be a hirdetésbe, hogy keresel, hátha van még.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2014
(#) Hakkee válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 18, 2014
Köszi! Az nekem vastag. De mintha én is láttam volna azt a hírdetést. Meg fogom nézni.
(#) soos csaba hozzászólása Okt 18, 2014
Sziasztok!
Ma szórakozásból elő vettem a polcról a már régebben elkészített ECL86-os kis csöves erősítőmet, hogy javítsak a hangján!. Először is tekertem egy nagyobb kimenő transzformátort, mert az előző már kis-seb hangerőnél be torzított, így kapott egy nagyobb keresztmetszetű kimenőt. Így már sokkal teltebbek voltak a mélyei az ECL-nek, és nem torzított már annyira mint ezelőtt, viszont hiányzott még valami!, nem tetszettek a magasai, és le csatoltam az erősítőről a visszacsatolást (1K2 párhuzamosan vele a 3,3nF-os kondenzátort), így mindjárt elő varázsolódtak a magas hangok is és a mélyei szebbek lettek, de nagyobb lett a torzításom!, így addig kísérletezgettem hogy sikerült meg szüntetnem a torzítást!. A 8-as láb után lévő 10K-ellenállás után, és a test közt volt egy 470K-ellenállás amit le csökkentettem 10K-ra, és így már nem torzít az erősítő. Bele ütköztem ezek után egy másik problémába, mégpedig abban hogy az erősítő üres járatban nagyon búgott, de ezt is sikerült meg oldanom, még pedig azzal hogy az ECL86-os egyik fűtő lábát le kötöttem a testre, és nagy mértékben le csökkent a bugás, de még mindig hallatszik egy kicsit. A kérdésem az volna először is hozzátok, hogy nem károsodik a cső hogy ezeket a változtatásokat végeztem rajta?, a második kérdés pedig az volna hogy hogyan tudnám eltüntetni teljesen a bugást?.
(#) CIROKL válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 18, 2014
Elsődlegesen a nyákterv helyes tervezésével , láthatnám a nyák hátulját ?
A visszacsatolást megszüntetted nagyon nagy lesz az erősítés és vele a torzitás is , a másik a 470 kilot azt ne piszkáld az marad ...
(#) Szpisti válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 18, 2014
Azért az a 470k/10k csere elég durva... Ezzel alaposan leosztottad a meghajtó jelet a végcső-félen. Tegyél be egy 470K trimmert és tekerészd lejjebb , de ennyire kis értékűre ne, csak míg érzed a hangra a jótékony hatását.
A fűtést meg a csőlábakról 100-100 Ohmmal kösd össze, és azt kössed a testre.
A visszacstolást én sem szüntetném meg teljesen, azzal is játszhatsz , ha egy 22k trimmert teszel az 1,2k helyére.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2014
(#) mofesa válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 18, 2014
Az előfokcső katódkondenzátorával, és a visszacsatolással állítható az erősítés, a pentóda rácslevezetője 220K - 470K között szokott lenni. Laci nem véletlenül írta, hogy mutasd meg a fóliát is, mert azon is lehet földhurok.
(#) soos csaba hozzászólása Okt 18, 2014
Sziasztok!
Mindent ami a hangra hatással van egy trimerrel variáltam (csakis az ellenállások) variáltam a 9-es lábon lévo 100nf-os kondenzátort is de semmi!, és az adott értéket meg mértem a trimmeren és a megfelelő ellenállás értekkel helytesitettem!. CIROKL természetesen lehet látni a nyák hátulját, teszek is fel képet róla! Természetesen meg nőt jelentősen az erősítés ha le választottam a visszacsatolást, de ha ott maradt akkor le vágta a magasakat, és a mély hangokat is, egyáltalán nem tetszett úgy a hanga! most sokkal szebb a hangzás! A torzítás természetesen meg nőt jócskán mikor le választottam a visszacsatolást, de a 470K ellenállás le cserélése 10K-ra ezt ki kompenzálta!. Nem tudom akkor hol kellene piszkálni az erősítőt hogy ne torzítson be annyira ha fel tekerem a hangerőt, és ne vágja a magasakat és a mély hangokat?.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2014
(#) 6C4C válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 18, 2014
Szia! Ha a végpentóda rácslevezető ellenállása csak ilyen kis értéknél (10k) bizonyul "megfelelőnek", valószínűleg gázos, hibás a cső A meghajtófokozat ilyen mértékű terhelése sajnos komoly másodfokú torzítást hoz a rendszerbe... Ha lehetséges, inkább cserélj csövet...
(#) soos csaba válasza 6C4C hozzászólására (») Okt 18, 2014
Szia!, az lehet hogy gázos mivelhogy a cső alján ahol a lábak találhatók, a cső belsejében ki van fényesedve körbe, ez lehet a gázosodás jele?. Már csak az a baj hogy nincs több ilyen csövem csak PCL85-oseim vannak, de annak más a láb bekötése mint az ECL86-nak!
(#) 6C4C válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 18, 2014
Az még hagyján, hiogy más a bekötése a 85-nek, de valójában egy teljesen más cső, nem igen építenék vele SE-t... Habár talán van itt egy-két kolléga, akinek lehet hogy ezzel ellentétben mégis kedvező tapasztalatai voltak a 85-el...
Esetleg 82... Kisebb kimenőteljesítmény, kellemesebb triódarész...
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2014
(#) soos csaba hozzászólása Okt 18, 2014
Volna egy kérdésem!, hány ohmos kell hogy legyen a kimenő trafó primerje?, az enyém 195ohmos. 2X1500 menetet kapott 0,23mm-es drótból, és 0,7-est a szekunder rész, ez így jól van?.
(#) 6C4C válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 18, 2014
Valószínűleg már sokszor előkerült ez a kérdés a topicban... A 195 Ohm a primertekercs ohmos ellenállása, ami sajnos veszteség, DE a minket sokkal inkább érdeklő impedanciaillesztéshez (általában) kevés köze ven. Ami az áttétel négyzetével arányos. A csőadatlapból kinézed a szükséges anódterhelést, elosztod a hangsugárzóimedanciával, gyököt vonsz belőle és megkapod a szükséges áttételt... Nem írtad a szekunder menetszámot, így kérdésedre csak ilyen általánosan tudtam válaszolni...
(#) küzmös Gergely válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 19, 2014
Ha az a fényesedés ugyanolyan getter mint felül az nem baj, attól még lehet jó.
(#) soos csaba válasza 6C4C hozzászólására (») Okt 19, 2014
Szia!
Most a munkahelyemrol irok, es az ekezetek le maradnak, ezert el nezest!
Igen a szekunder tekercs menet szamai tenyleg le maradtak!, Tehat-0,7mm-es drot-bol 67 menet a 4 ohmos leagazasnak, es meg 67-menet a 8 ohmos leagazasnak.
(#) sturbi válasza Robid hozzászólására (») Okt 19, 2014
Jónak látszanak a kimenő rajzok, bár a másodikon a quad tekercsek hármas szorzója egészen biztos, hogy elírás (160+160 menet a jó). Ennek keservesebb a megekerése is a 0,19 mm-es primer és a 0.55 mm-es szekunder miatt.
Az első rajzon a primernek 0,23 mm-es, a szekundernek 0,7 mm-es huzalt javasol, nekem ez szimpatikusabb, bár a mentszámok mindkét esetben elég magasak a viszonylag kis vas miatt (nameg 320 V/65 mA már A osztályú beállítás a KT66-nak). M102/53-al (16 cm2-es) harmaddal kevesebb menetszámokkal meg lehetne úszni a tekerést. Ezekhez a menetszámokhoz M102/35 vagy más 10 cm2 körüli vas kell amúgy.
(#) 6C4C válasza soos csaba hozzászólására (») Okt 19, 2014
Az ECL86 7 kOhmos beállításához én a 8 ohmos szekundert 101 menetesre tekerném, a 72 menetnél lenne a 4 ohmos leágazás...Szerintem... De majd a trafó guruk kijavítanak, ha rosszat írtam
(#) bta válasza 6C4C hozzászólására (») Okt 19, 2014
Idézet:
„Az még hagyján, hogy más a bekötése a 85-nek, de valójában egy teljesen más cső, nem igen építenék vele SE-t”

Sajnos szoktak, "ha ló nincs, a csacsi is jó" jelszóval. No és ugy pocsék hangú SE-be, melyet egy jobb minőségű csöves rádió végfokozata is megszégyenít, ECL86-ot igazi luxus beletenni.
(#) bta válasza Robid hozzászólására (») Okt 19, 2014
Idézet:
„Szimpatikus a felépítése,a kimenője talán komplikáltabb.”

A visszacsatoló tekercs átvitele kritikus, az erre vonatkoztatott szórási rezonanciának vagy jól csillapítottnak kell lennie (Q<=0.7), vagy egybe kell esnie a kimeneti tekercsre vonatkoztatott szórási rezonanciafrekivel.

Miután a Quad trafókat valami bitumenszerűséggel impregnálták, nem fogod tudni pontosan lemásolni.

Egyszerűbb megoldás a kimeneti tekercset katódkörbe kötni, ARC módra. Egyetlen hátránya, hogy nem variálhatsz az nvcs mértékével.
(#) sturbi válasza bta hozzászólására (») Okt 19, 2014
Nem írtad, ha a kimeneti tekercset a katód körbe köti ARC módra, akkor a szekundernek is szimmetrikusnak kell lenni. Miért nem lehet variálni az nvcs mértékével ekkor?
(#) Zenner hozzászólása Okt 19, 2014
Sziasztok!

Azzal a kérdéssel fordulok Hozzátok, hogy EL84 helyére betehető-e a 6V6S?
Gitárerősítőben lenne ez a csere. A végfok SE, a kimenőtrafó 5K2 primeres. 5W-ra lett méretezve SM74-es hiperszilen. Az 5W nekem vígan elég, de mivel G# hangolásban játszok nagy torzítás mellett, van egy olyan érzésem, hogy alacsony feszültségről jár a szerkezet és amiatt tortyog, fullad. Az előfok 220V-ról megy, de már készül az új trafó, így 380V-ot fog kapni. Viszont az EL84 miatt a végfok tápfeszültsége nem mehet 250V fölé és attól félek, hogy most a végerősítő fogja elrontani a dolgot. A 6V6 viszont mehet nagyobb feszültségről. Annak tudnék 300V-ot is adni. Így talán megszűnne a probléma.

Vélemény?
(#) 6C4C válasza Zenner hozzászólására (») Okt 19, 2014
Nem igazán értem, hogy egy előfoknak/meghajtásnak egy EL84 előtt miért kellene 220V-nál nagyobb tápfeszültség??? Adatlap szerint 4,7V RMS a G1-en teljesen kihajtja a 84-et...
(#) Zenner válasza 6C4C hozzászólására (») Okt 19, 2014
Nem a kihajtással van baj, hanem azzal, hogy tortyog az erősítő.

Beszéltem a makos amp-os srácokkal. Ők mondták, hogy a 220V ilyen torzításra illetve hangolásra nagyon kevés.
Következő: »»   1672 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem