Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Órák csőből - Nixie, VFD, stb.
Lapozás: OK   9 / 23
(#) colosseum hozzászólása Nov 25, 2014 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem h* nincsen-e valakinek elfekvőben ZM1206-os fogalalta. De ha esetleg tudja valaki h* mi a pontos neve akkor az is segítene és rendelnék valahonnan.

Köszönettel Balázs

* hogy!
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2014
(#) kisgeri válasza colosseum hozzászólására (») Nov 26, 2014 /
 
Szia! B17A a típusa. Sajnos nekem sincs, pedig jól jönne 4db. Az adatai itt vannak.
(#) colosseum hozzászólása Dec 1, 2014 /
 
Sziasztok!

Lenne egy elég fontos kérdésem , próbálom méretezni a szegény kapcsolási rajzom és a következő problémával állok szemben: (zm1206-os cső)
Az anód oldara kellene ugye ellenálást rakni. Kevés keresgélés és gondolkodás után "(Uanód - Uégési)/(Ifolyamatos x 6)" képletet találtam ami egy Z573M-csőre vonatkozik, gondolom , hogy a 6 azért 6 mert 6 cső van abban a kapcsolásban.
Ahogy én láttam az adatlapom 12mA-t vesz fel a cső max.(ez gondolom Digitenként). Gyors számolás után 180V 15K -> 2W egy 3W-os ellenállást néztem.
De kezdek bizonytalan lenni abban az értelemben hogy jol számoltam-e. MErt ezt még a "képlet" megtalálása előtt számoltam és ezzel az égési feszültséggel nem nagyon tudok azonosulni az adatlapomból.
Mivel itt még Bias feszültségek is vannak az élet nem annyira egyszerű :/

Köszönettel Balázs
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2014
(#) Pali79 válasza colosseum hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Szia! Nem tudom, hogy milyen a kapcsolásod, de ha multiplexelve hajtod akkor inkább 10k kellene, különben leképzelhető, hogy nem lesz elég a fényerő. Ha simán hajtod akkor jó lehet a 15k is. De nem annyira kritikus ez. Egyébként jó minőségű esetleg adatlappal is rendelkező ellenállásból amiben le van írva, hogy mekkora feszültséget bír, elég lehet 1W is.
(#) sooty válasza colosseum hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Szia, a korábban mellékeltem neked az adatlapot amiben ott a grafikon az anódfesz meghatározására. Valamint egy példakapcsolást is mellékeltem, abban még az anódellenállás értéke is látszik 3,5k 1/2w nézd meg. Szerintem ajánlatos ennél a csőnél betartani amit az adatlap ír és nem a nixis ökölszabályt használni. Az értékeket a meghajtó impulzus ideje függvényében kell meghatározni (150-500us) tartományban ajánlott. 70Hz frissítési frekvenciát ajánl a vibrálásmentes kijelzéshez. A tizedespontokhoz +10k ellenállást ír elő.
(#) sooty válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Ez egy pandicon. Nem egyszerű nixicsöves kapcsolás, mert a 8 digit egy gáztérben van .
(#) colosseum válasza sooty hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Scooty köszönöm gyors válaszod , igen bogarásztam, a mellékelt kapcsolásban sem nagyon bízok ezért akartam mindenet ujraszámolni.
Multiplexelve szeretném használni.
Mert az adatlap azért nem annyira egyértelmű. A végén pl az utolsó 3 ábra sem teljesen evidens.
Mivel ritka egy darab ezért pontosan szeretném beállítani minden értékét.

Pl 7. oldal ha a Katód oldali feszültség 90V( Vkk ) és a max árfolyó áramot 10mA-ra korlátozzuk (Iap) akkor a Ikk 2.1mA De mi az Ikk ? Katód terhelése amikor csak a Bias-okon folyik az áram?
Rajz szerint Vaoff-t is limitálni kell, azt próbálom most megfejteni?
Ugy gonodlom,hogy ez lehet az az érték ami nekem kell.

Most eddig itt járok a számolások után. Sajnos nehéz kibogarászni hogy mennyi is az üzemi feszültsége.
Persze összelehten dobni úgy , hogy 190V 3.5K screen 105V Vkk 100V Vaoff 115. De nem hiszem hogy a legpontosabb lenne.

Amit eddig sikerült "kukáznom az adatlapból":
Vcc->170V előtéellen hozzá 2.5K
Vkk 100V
Vaoff 115V Ellenállás kérdéses.
screen 105V Ellenállás kérdéses.


Balázs
(#) kocsgab002 válasza colosseum hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Szurkolok, mert gyönyörű cső, remélem viszontlátom Tőled valami szép órában, vagy műszerben.
(#) colosseum válasza sooty hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Egy gyors matekot most eszközölök mert ezek a idő intervallumok sehogy nem jönnek ki nekem.
1 sec 1 Hz -> 70Hz => 0,01428sec -> 142,ms ami kicsit bőven távol áll a 150-500us-től ahhoz még jön 3 nulla.
(#) colosseum válasza sooty hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Úgy gondolom, hogy a következő értékek lesznek megfelelőek:

Vcc-> 190V 2.6K és melegedni se fog. elvileg igy 8mA lesz
Üzemi fesz elvileg akkor 169,1V
Vkk 100V
Screen 105V -> az ide illőt sem.
Vaoff 115V -> az ide illő ellenálást még nem tudom.
(#) sooty válasza colosseum hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
A 70Hz -el (ami a minimum!) nekem nem ez jött ki, 14,28 ms ,de azt még osztani kéne 14-el ami egy katódra eső időtartam, mert az adatlap a 14 digites csőé, kb. 1000 us nem optimális, de nagyságrendileg nem eltérő.Az a kapcsolás pedig ehhez a csőhöz készült.
(#) colosseum válasza sooty hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Igen igen igazad van. De az enyém is 8 Digites csak a 1206-sak csak 8asok.

(#) kocsgab002 válasza sooty hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Ez a pí értéke
(#) sooty válasza colosseum hozzászólására (») Dec 1, 2014 /
 
Tudom, azért írtam, hogy a példakapcsolás a 8 digiteshez készült és működik, ezért gondolom, hogy alpul lehet venni az ott szereplő értékeket.
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Jan 26, 2015 /
 
Egy kérdés, kedves kollégák:

Megkopott nixie cső festését mivel lehetne pótolni, lehetőleg piros érdekel, mivel az általam használt csőben higanygőz is van, ezért a lekopott "pucér" üvegen keresztül lilás köd van a számok körül. (Ugye ez a higanygőz miatt van, ami az élettartamot hivatott szolgálni.) Ezt a "lilás ködöt" szűrte ki az eredeti festék. No de ugye sajnos ez el/le kopott szinte teljesen. (Valaki biztosan vízzel törölgette... Vízzel oldható a piros festék a cső üveg burkolatáról.

Szóval szeretném pótolni a piros festést, és keresem az ideális megoldást. Kérem, hogy akinek volt hasonló tapasztalata, legen kedves ossza meg velem a tudását.

Hálásan köszönöm, kedves kollégák.
(#) sooty válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Jan 26, 2015 /
 
Lámpalakk sajnos a piros elég bordós beütésű, viszont van belőle narancssárga is, a kettőből szerintem kikeverhető egy piros szín. (És kapni is lehet)
(#) boris92 hozzászólása Feb 24, 2015 /
 
Sziasztok!
Segítséget kérnék nixie csöves órával kapcsolatban. van 8 db z573m vörös csövem. egykori Metripond gyártmányú mérleg kijelző volt. Kibontás előtt a készüléket beindítottam, a csövek jók. Szeretnék megpróbálkozni óra építésével, és mivel az első alkalom lesz hogy ilyesmibe fogok előtte tanácsokat és véleményeket szeretnék kérni, kinek milyen tapasztalatai vannak. 2 db órát szeretnék kihozni belőle tehát 4-4 cső állna rendelkezésre. megvan a hozzájuk tartozó 8 db 7414-es ic-is. nagy szükségem lenne kapcsolási rajzra.
A segítségeteket előre is köszönöm.
(#) Pali79 válasza boris92 hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
A cikkek között találsz többet is. Használd a keresőt!
(#) vicsys válasza boris92 hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
A7414 nem lesz jó...
(#) granpa válasza vicsys hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
Lehet, hogy 74141-es?
(#) V1rusH hozzászólása Feb 25, 2015 /
 
Sziasztok!

Találtam egy régi számológépet. Kérdésem, hogy tudok-e órát építeni a benne lévő csövekből?
a számológépről a fotó a sajátom, a csövekről képet innen mentettem, de ilyesmi csövek vannak benne, de mintha nem lennének ekkora szívó csonkjaik.
A kép hsz-ére adott válasz szerint VFD és nem NIXE csövek. Melyikhez könnyebb meghajtást építeni?
(#) sooty válasza V1rusH hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
Hogyne tudnál, szép mini vfd csövek (NEC LD8035) . Csak kell hozzá majd nagyító is. Egy változata.
(#) V1rusH válasza sooty hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
Klassz masina!
Nem kell hozzá nagyító, mert mellettem lesz az éjjeliszekrényen, így elég közel ahhoz, hogy le olvasható legyen.
(#) sooty válasza V1rusH hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
Régen nekem se kellett... Bővebben: Link
(#) V1rusH válasza sooty hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
Hú, ebben van valami olyan doksi, amiből lehet nyákot készíteni?
(#) sooty válasza V1rusH hozzászólására (») Feb 25, 2015 /
 
Google fordtó, ha zavar a sok kocka. De a csatolmányokban minden ott van, a nyákterv, elvi rajz stb. is.
(#) V1rusH válasza sooty hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Nos képet a nyákról találtam, de 1:1-es fólia képet nem. De a fotó is jó, abból megtudom rajzolni. 13 cső van a számológépben és ma sikerült beüzemelni is!
Úgy látom a csöveken kívül és a az ellenálláshálón kívül nem tudok mást felhasználni belőle.
Ez a kép már a sajátom.
(#) sooty válasza V1rusH hozzászólására (») Feb 26, 2015 /
 
Az egyik gifben ott a panelterv (nyákrajz) a másik gifben a pontos mérete a panelnek, hogy milyen méretben kell kinyomtatni a másik gifet. (76,2x76,2 mm)
(#) V1rusH válasza sooty hozzászólására (») Feb 27, 2015 /
 
Ok, köszi a segítséget!
(#) V1rusH válasza V1rusH hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Nekem ez a kivitel jobban tetszik, mint az üvegbúrás.
Következő: »»   9 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem