Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciamérő
Lapozás: OK   43 / 74
(#) ptesza válasza yo_annesz58 hozzászólására (») Jan 12, 2015 /
 
Ezt a JDM programozót ehhez építettem, amúgy msp430-al szoktam bűvészkedni. Lejebb betettem két képet a programozásról. Simán tudtam törölni, a HEX file beleírás és vissza olvasás is simán megy. Első alakalommal én is azon csodálkoztam ,hogy ilyen furán áll a panel , de majd ha dobozba kerül akkor átfordítom.

uJDMcct.GIF
    
(#) ptesza válasza papus51 hozzászólására (») Jan 12, 2015 /
 
Igen be lett a hátoldalon egy rövidke vezetékkel.
(#) yo_annesz58 válasza papus51 hozzászólására (») Jan 12, 2015 /
 
Nos itt a kapcsolás,ami a neten több helyen felbukkan

50mhz.gif
    
(#) yo_annesz58 válasza papus51 hozzászólására (») Jan 12, 2015 /
 
Itt meg be is jelöltem
(#) yo_annesz58 válasza yo_annesz58 hozzászólására (») Jan 12, 2015 /
 
Nem tudom miért ez nem akar felmenni,de mindegy is
A második Tr után azért tesznek csatolókondit mert potenciálkölönbség van,mert a HC132 bemenetén KÖTELEZŐEN,MŰKÖDÉSI FELTÉTELKÉNT 2,25V környékén kelllennie ÉS NEM ANNYINAK AMENNYI A TR2 KOLLEKTORÁN VÉLETLENSZERŰEN LÉTREJÖN.
Ahogy gerenk is írja A második
nagyfrekvenciás tranzisztor beállítása egyenáramú csatolás esetén kritikus , a trigger billenési
küszöbének közelébe kell a kimenő szintjét állítani.
Nem csupán az a feladat hogy HC132 bemenete ne lógjon a levegőben hanem hogy osto feszöltsége és aa bemenőjel eredője a Schmitt-trigger érzékenységi sávjában legyen.
Nekem pl a Tr2 kollektorén 1,4V sikeredett és csak négyszöget mért(természetesen) a bázisellenállással belőttem a 2,25V-t és úgy jó lett.
(#) papus51 válasza yo_annesz58 hozzászólására (») Jan 12, 2015 /
 
Idézet:
„bemenőjel eredője a Schmitt-trigger érzékenységi sávjában legyen.”

Egy Schmitt-triggernek nincs érzékenységi sávja! Itt valami alapvető fogalomzavar van.
A Schmitt-triggernek "érzéketlenségi" sávja, hiszterézise van, amelyet át kell lépnie a bemeneti feszültségnek ahhoz, hogy a kimenet átbillenjen. Pont a nemkívánatos zavarok bejutását hivatott csökkenteni.
Az általad feltett kapcsolásban két dolog indokolja az osztó jelenlétét:
1. Az előtte lévő kapacitív leválasztás
2. A bemenő fokozat érzékenységének növelése azzal, hogy az osztóval beállítják a Scmitt-trigger bemenetét a hiszterézis feszültség tartomány közepére, és ezáltal kisebb bemeneti jel változás elegendő az átbillentéséhez, ezzel kvázi megnő az egész áramkör érzékenysége.

Ennek a megoldásnak a hátránya, hogy feleslegesen megnövelték az IC bemenetén az impedanciát, pedig az azt megelőző fokozatnál már néhány száz Ohm körüli volt, itt meg már ismét több száz KOhm. Ezzel megnőtt az áramkör zavarérzékenysége, teljesen feleslegesen.
(#) yo_annesz58 válasza papus51 hozzászólására (») Jan 13, 2015 /
 
csak gyengébbek kedvéért használtam az érzékenységi sáv kifejezést-hiszterézis v. ez lovagolás a szavakon-egyszerűen arról van szó,hogy egyáltalán nem mindegy hogy milyen DC
(nyugalmi,alap,kiinduló) szinthez képest érkezik a mérendő jel a HC132(mérő) bemenetére,
és ahogy Te magad is írod:A bemenő fokozat érzékenységének növelése azzal, hogy az osztóval beállítják a Scmitt-trigger bemenetét a hiszterézis feszültség tartomány közepére, és ezáltal kisebb bemeneti jel változás elegendő az átbillentéséhez, ezzel kvázi megnő az egész áramkör érzékenysége.
EZÉRT CSINÁLJUK AZ EGÉSZ BEMENETET aminek üzembiztos,tranzisztorpéldánytól független megvalósítása igenis ENNEK AZ OSZTÓNAK A BEÉPÍTÉSE,de ne keverjük az okot az okozattal
Nem azért kell az osztó mert csatolókondi van,hanem azért kell csatolókondi,hogy AZ OSZTÓ
SEGÍTSÉGÉVEL OPTIMÁLIS ÉRZÉKENYSÉGŰVÉ MŰKÖDŐVÉ HASZNÁLHATÓVÁ tehessük a szerkentyűt.Ha pedig nincs az osztó akkor más módszerekkel pl a Tr2 bázisellenállásának változtatásával kell elérnünk ugyanezt a HC132 bemenetén.
Akiknek csak négyszöget mér(és ahogy látom eddig sem voltak kevesen) jó lesz ha erre figyelnek.
(#) yo_annesz58 válasza ptesza hozzászólására (») Jan 13, 2015 /
 
ok én a JDM-t nem ismerem(egyszerű,de olvastam róla ezt-azt) nekem Propic van(párhuzamos portos)
és melyik fájlt nyomattad rá?
Ennek a kapcsolásnak van egy kicsit módosított LCD bekötésű változata-ha az ahhoz való PIC-et rakom ebbe(a Vicsys-be) akkor ugyanezt írja ki,mint most a tiéd.
(#) ptesza válasza yo_annesz58 hozzászólására (») Jan 13, 2015 /
 
Azt ami a itt van.
Bővebben: Link

Netán van egy másik cikk is?
(#) papus51 válasza yo_annesz58 hozzászólására (») Jan 13, 2015 /
 
Nálam már a harmadik példány működik, pedig se osztó, se kondi.
Amúgy a Vicsys féle megoldásban, ha megnézed, a T2 bázisa a kollektorról kap DC negatív visszacsatolást, ezzel automatikusan beáll a kollektoron a megfelelő DC szint.
De nem akarlak meggyőzni, és nem értem miért kiabálsz?
Idézet:
„EZÉRT CSINÁLJUK AZ EGÉSZ BEMENETET
AZ OSZTÓ SEGÍTSÉGÉVEL OPTIMÁLIS ÉRZÉKENYSÉGŰVÉ MŰKÖDŐVÉ HASZNÁLHATÓVÁ”
(#) yo_annesz58 válasza papus51 hozzászólására (») Jan 13, 2015 /
 
ok felesleges tovább ragozni-én csak arra akartam rávilágítani(tapasztalatból-lehet hogy én extrém
ócska tranzisztorpéldányt fogtam ki és láttam hogy másoknál is volt ilyen gond) hogy a HC132 ezen bemenete az áramkör kritikus pontja lehet.
ps láttam a MAX038 generátorodat szép munka,csak gratulálni tudok-abban is ez a frekimérő van?
(#) papus51 válasza yo_annesz58 hozzászólására (») Jan 13, 2015 /
 
Köszönöm, igen. Kb. 10Hz-től indul a frekvencia mérés és 38MHzig tart, mert többet nem tud a MAX038.
(#) yo_annesz58 válasza pjg hozzászólására (») Jan 13, 2015 /
 
persze,csomó változatban van fenn és mindegyikben ott van az R7,R8 osztó
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy kizárólag ezzel az osztóval működik(2,25V nyugalmi DC)
és azt sem, hogy Vicsys kapcsolása nem működik!
de azt igenis mondom, ha ez az osztó nincs, akkor más módszerekkel kell ugyanolyan kondíciókat teremteni HC132 bemenetén,beállítani mintha ott lenne.
Az osztó arról gondoskodik(persze előtte a csatolókondival) hogy Tr2 szélsőséges szórása esetén is üzembiztosan működjön a trigger.-és a számlálás.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2015
(#) yo_annesz58 válasza ptesza hozzászólására (») Jan 13, 2015 /
 
ok maradjunk ennél.ne bonyolítsuk.
Ha jól értem először használod a PIC-t és a JDM-t is.
(#) ptesza válasza yo_annesz58 hozzászólására (») Jan 13, 2015 /
 
Igen. Ez az első. Amúgy MSP430-on alkotgatok.
Amúgy kinai a PIC.
(#) kocsgab002 hozzászólása Jan 23, 2015 /
 
Srácok.
BF960 vagy BF981 használható a Vicsys féle kapcsolásban ugye, jól gondolom?
Köszönöm
(#) papus51 válasza kocsgab002 hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Én BF982-vel építettem meg. Azzal működik.
(#) kocsgab002 válasza papus51 hozzászólására (») Jan 23, 2015 /
 
Köszi, csak sajnos ezek az általam elérhető típusok.
(#) kistee válasza papus51 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Az enyémben BF966 van.
(#) kocsgab002 válasza kocsgab002 hozzászólására (») Jan 24, 2015 /
 
Nos, összejött, BF960-al hibátlanul elindult, viszont BF981-et ne vegyetek, mert azzal nem ment.
(#) yo_annesz58 válasza gerenk hozzászólására (») Jan 27, 2015 /
 
Szia!
párhuzamos JDM is lenne?
mert én azt sorosnak ismerem
(#) gerenk válasza yo_annesz58 hozzászólására (») Jan 27, 2015 /
 
Szia !Az enyém párhuzamos portról működik, de van soros portos is.
Ezzal kezdtem a PIC-ek égetését, semmi gondom nem volt vele, 16F84, F628, F690 simán vitte. WinPic 800 progit használtam. A JDM külső tápos, az F690 esetében az égető feszültséget kicsit meg kell emelni. A rajzokat megtalálod itt a topikban
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2015
(#) kistee válasza gerenk hozzászólására (») Jan 27, 2015 /
 
A JDM az soros (COM) portra csatlakozó programozó. Ami a párhuzamos (LPT) portra csatlakoztatható, az nem JDM.

Olyant én is építettem, azzal programoztam fel a 18F2550-et a PICkit2-be.
(#) gerenk válasza kistee hozzászólására (») Jan 27, 2015 /
 
Úgy legyen !
(#) Alesso05 hozzászólása Jan 29, 2015 /
 
Helló Èpítettem egy frevenciamèrőt ,8 èvvel ezelőtt.A bemeneti jelerősítőt:Rózsa Sándor ,:Amatőr mèrőkèszülèkek èpítèse, című könyvèből csináltam.A frekimèrő rajza:1983 Rádiótechnika szeptembri havilapban találtam ICM 7216 D IC- vel. Így kèszült el a digitális frekimèrő. Sajnos kèsőn vettem èszre,hogy mièrt mèr nagyon pontatlanul. A jelerősítő nem nègyszögesít, ezèrt a számláló (SN74196) rossz jelet kap. Tudtok olyan schmit triggert, ami nègyszögesit? Ha lehet egyszerű ès jó legyen. Be szeretnèm èpíteni. Köszi szèpen.
(#) ha9pi.feri válasza Alesso05 hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Szia! Az enyémben 74HC132 van, két inverter sorba kötve és 30MHz-ig működik. A 74AC132 60 MHz-ig is megy (állítólag).
(#) papus51 válasza Alesso05 hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Szia!
Első ránézésre az egész bemenőfokozat elég érdekes. A kondenzátorok értékeiből gyors közelítésre úgy tűnik, hogy 10KHz alatt ez nem fog erősíteni semmit. A 0,5uH is annyira pici érték, hogy értelmét nem látom az áramkörben, az gyakorlatilag egy darab vezetéknek felel meg, még 1MHz frekvencián is.
10KHz alatt nyugodtan figyelmen kívül lehet hagyni mind az emitter köri kondikat, mind a kollektor köri induktivitásokat. Maradnak a gyakorlatilag megegyező értékű emmiter és kollektor ellenállások, ami kb. egyszeres erősítést fog eredményezni.
Amúgy tanulságos lenne, ha leírnád mit értesz konkréten pontatlan mérés alatt.
(#) gerenk válasza Alesso05 hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Ezt a bemenő fokozatot használom, a 74196 tizes osztó helyett inkább a gyorsabb
74S196 megfelelőbb.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2015
(#) papus51 válasza gerenk hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
Igen, ez korrekt. Gyakorlatilag megegyezik a vicsys féle bemenő fokozattal. Nálam is ez működik.
(#) pucuka válasza papus51 hozzászólására (») Jan 29, 2015 /
 
A csatoló kondenzátorok értékéből még nem következik egyértelműen az alsó határfrekvencia, kellene ismerni a fokozatok bemenő impedanciáit is. A kollektor köri kisértékű induktivitások frekvencia kompenzációt végeznek, 50 MHz környékén hatásos lehet.
Minazonáltal ez csak egy nagyerősítésű kompenzált szélessávú erősítő, a komparálást a számláló IC -re bízni merész dolog.
Következő: »»   43 / 74
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem