Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1090 / 1385
(#) 1984white válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Bocs a szünetért, ma csináltam egy viszonylag normális levilágítót
Ami nem tetszik az, hogy az első vonal vége eltűnt a számmal együtt. (szerintem itt aláment az uv)
Idézet:
„Mi az a szürkésbarna trutyi az első vonaltól a nagy sárga lakkrétegig”

Szerintem kevés vaskloridot tettem a vízbe, mert hamar elfogyott az ereje és 2 óra nem volt elég a lemaráshoz.
A he-s Chlorek vaskloridnak mi az optimális keverési aránya?
Na-oh -nál mennyi a jó keverési arány?
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) gulasoft válasza 1984white hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Neked is szól és Koleus-nak is. Én annó úgy csináltam, hogy kevertem egy iszonyat tömény előhívót, raktam mellé langyos vizet. 1-2mp-re lógattam bele az előhívóba, és utána gyorsan átraktam a sima vízbe, és ott lögyböltem. Ezt addig ismételtem amíg láthatón jött még le lakk. Ebből kifolyólag én nem tudom igazán az arányt.
Sajnos ezek a típusú lakkok soha nem lesznek erősebbek attól, hogy meddig világítod, ellentétben a dry fóliával.
(#) 1984white válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
És a tömény előhívó bekeverve meddig áll el?
Többször is használható így?
(#) gulasoft válasza 1984white hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
A vaskloridot is melegíteni kell, akár csak a nátriumperszulfátot. Mind a kettőt úgy lehet a legegyszerűbben melegíteni, hogy egy mosdóba raksz sok meleg vizet, ezt időnként cseréled, hogy meleg maradjon. Ebbe raksz egy műanyag tálat, és abba rakod a maratóanyagot. A nátriumperszulfát nem büdös, nem fog meg semmit, és jobban látszik ahogy telítődik. Nekem is van itthon kalapácsom, de ha valamit csavarozni kell, akkor inkább csavarhúzót használok, tehát azért mert valaki talál otthon 245434 kiló vaskloridot még nem feltétlenül kell azt használni. 30 éve használtuk azt még a szakközépiskolában. Szerintem ezt az anyagot már túlhaladta az idő. Ha mindenképpen ezt akarod használni, akkor ragassz a hátára egy szigetelőszalag darabot, és rakd a vasklorid tetejére fejjel lefelé, hogy a leoldódó réz a z edény aljára tudjon süllyedni, míg a panel a tetején úszik. (nátriumperszulfátnál gyakran kell mozgatni, mert ott ki tudnak alakulni buborékok amik alatt nem tud marni a marató)
(#) gulasoft válasza 1984white hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Korlátlan ideig eláll (le kell zárni, mert elpárolog a víz, egy 10 literes uborkás műanyag vödörbe raktam el, talán máig ott áll)
Ha úgy használod ahogy mondtam, akkor irgalmatlan sokáig, mert a lakk nem ebbe, hanem a langyos vízbe oldódik le.
(#) gulasoft válasza Koleus hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Kéne egy olyan tesztmaszk amit white is csinált. Mert így semmi infó nincs. Ha sárga maradt az egész panel, akkor nem volt elég fény. Ha nem maradt fent semmi, akkor átment a fény a maszkon.
(#) 1984white válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Holnap újra nekilátok az új levilágító tesztelésének.
A vaskloridot természetesen melegen tartottam. Négy deci vízhez adtam négy kávéskanál vaskloridot az előbb említett típusból. Gondolom, hogy kevés ez a mennyiség .
(#) gulasoft válasza 1984white hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Nem is biztos ám, hogy a vaskloridoddal volt a baj, mert ha nem oldod le tisztességesen a lakkot, akkor alatt nehezen tudja marni, és az már arra felé volt, ahol a lakk is fent maradt, és a megnézed egyre inkább, ahogy megyünk a fent maradt lakk felé.
Ez a dry-nál is előfordulhat, ott van egy olyan réteg ami már teljesen átlátszó, de ugyan ott ha alaposan levilágítod egy atom jó maszkkal, akkor az úgy bekeményedik, hogy nyugodtan túl lehet hívni. Ezeket a lakkosokat sajnos nem, itt azért vigyázni kell, hogy a lakk ahol kell fent maradjon.
(#) gulasoft válasza 1984white hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Hát az lópikula cintányér.
(#) Koleus válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Ok kössz az infót, majd kisérletezgetek.
Ha tömény az előhívó, akkor is megjelenne a kép bár egy pillanatra, mielőtt lekapná az egész lakkot.
De az is lehet hogy túlhiggitottam az előhívót, mert ma az egyik darabot, amit áztatgattam vagy 10 percig, beletettem sósav+hidrogén maratóba, és nem indult be a reakció.
(#) papus51 válasza Koleus hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Bár a kérdés nem hozzám lett címezve, azért válaszolok rá, mert nem láttam itt feljebb konkrét százalékos válaszokat.
Tehát, a P20-hoz és társaihoz (gyárilag fényérzékenyített lemezek) az előhívó 7 ezrelékes Nátriumhidroxid (NaOH) oldat.
A dry filmhez pedig 1 százalékos Nátriumkarbonát (Na2CO3, népiesen mosószóda) oldat.
Mindkettőt úgy szoktam készíteni, hogy tízszeres töménységű oldatot tárolok belőlük, és felhasználáskor egy keveset - az adott panel méretétől függően - felhígítok 10-szeresre .
1 liter így tárolt (10-szeres töménységű) oldathoz az alábbi mennyiségeket kell kimérni:
NaOH-ból 70gramm
Na2CO3-ból 100gramm.
Szerintem nem érdemes hideg zsíroldóval vagy SZiTi-vel vacakolni mert egyik vegyszer sem drága, és így biztosan jó lesz az oldat töménysége.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) Koleus válasza papus51 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Kössz az útmutatót.
Én is csak azért vacakolok, mert ez van kéznél. Azt láttam, hogy nem drágák az "eredeti" szerek, csak a környékemen nem beszerezhető. Megvárom hogy összejöjjön annyi megrendelnivaló, hogy megérje a postaköltség.
(#) mc-4 hozzászólása Feb 15, 2015 /
 
Sziasztok!
Ma csináltam próba nyákot, lefújtam P20-al.
Olyan sötét szürkés lett, vastagra fújtam?
(#) gulasoft válasza mc-4 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
A vastag az nem annyira gond ha jó a maszkod. Egyébként ént zöldesre emlékszem, de már 3 éve nem használok olyat.
(#) mc-4 válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Lehet olyan, homály volt nem akartam nagyon világítani.
(#) 1984white válasza papus51 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Szia!
Két decit szeretnék bekeverni egyszerre normál töménység mellett. Mennyi Naoh kell 2dl vízbe?
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) Bakman válasza 1984white hozzászólására (») Feb 15, 2015 / 1
 
7 ezrelékes (0,7 %-os) oldatot kell készíteni. 0,2 l x 0,007 = 0,0014 l = 1,4 ml.
(#) 1984white válasza Bakman hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Köszönöm
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Feb 15, 2015 / 1
 
1,4ml = 1,4gramm
(#) Koleus válasza Koleus hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Félsikert könyveltem el, töményítettem az előhívót, most már kirajzolódik a rajz. Többszöri próbálkozás után jöttem rá, hogy a rajz megjelenése után marad még lakk, nem lehet maratni .
Most ott tartok, hogy a rajzolat szépen látszik, de elég halvány, úgy hogy maratáskor mire lemarná a felesleget, jócskán lekapja a rajzolatot is.
Növeljem a levilágítási időt?
(#) kaqkk válasza Koleus hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Előhívásnál használj ecsetet és kézmeleg előhívót. A levilágítási időt inkább csökkentsd (ha p20 at használsz)
(#) Koleus válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Gyári lapot használok. Kössz, megpróbálom rövidebb levilágítási idővel.
Eddig 8 perccel kisérleteztem, megpróbálom 4-5 perccel.
A rajz pauszra van nyomtatva.
Látom, ez kicsit olyan mint a főzési receptek "és addig keverjük, még jó nem lesz"...
Csak hát tapasztalat nélkül, nehéz megállapítani mi a jó .
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) kaqkk válasza Koleus hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Nagyon sok a 8 perc , nálam 3-4mindig elég volt . De még a 2 perc is jó lehet...
(#) 1984white válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Milyen levilágítód van?
(#) kaqkk válasza 1984white hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Arcszoli, nézd meg az oldalamon
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) 1984white válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Nekem is az van, de betettem a csöveket egy szkenner dobozba. Rám is érvényes kb az idő amit írtál?
(#) kaqkk válasza 1984white hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Nem te különleges vagy .... persze hogy érvényes 2-3 perc bőven elég nyomtatott mesterfilmmel
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) pjg válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Szkenner dobozban még sok is.
(#) soskajoska válasza pjg hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
Ahhoz azért izomból kell dörzsölni!
Legrosszabb esetben is 1-2 um megy veszendőbe megfelelő (800-1000-1200) papír, vagy csiszológumi, illetve szappanos acéldörzsi használata esetén.
(#) ATOMIC hozzászólása Feb 16, 2015 /
 
Hali! Nyákot szeretem vonna maratni Sósav-Hidrogénperoxid keverékkel de nem nagyon jött össze a réz felület meg fehéredet. Ha jól tudom ez akkor van ha kevés a Sósav, de nem vagyok benne biztos. Szeretitek mi a probléma?
Következő: »»   1090 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem