Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   663 / 1207
(#) don_peter válasza devergo74 hozzászólására (») Ápr 20, 2015 1 / 1
 
Nem foglalkozz vele mit mond.
Igenis sokat segít, sok esetben, de vannak olyan programok amelyek nem biztos, hogy csont nélkül működni fog a valós hardverben.
Oda kell figyelni és nem lesz gond.
Használj csak nyugodtan...
(#) Pali79 válasza devergo74 hozzászólására (») Ápr 20, 2015 /
 
Az MPlab szimulátora az ami megbízható, de az nem látványos. Én próbálkoztam sokat a Proteus progival, de nem működött sose normálisan. Összeraktam próbapanelon és ott meg működött. Tehát szimulátorba nem életbe meg igen, na ezt rakd össze...
(#) Kovabe hozzászólása Ápr 20, 2015 /
 
Sziasztok
Egy I2C EEPROM-ot szeretnék olvasni illetve törölni de nem tudom hogy kössem be. Kérhetnék ebben segítéget? Az EEPROM 24LC16B és egy pickit2 clone-om van.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2015
(#) icserny válasza Kovabe hozzászólására (») Ápr 20, 2015 /
 
PICkit2 Readme szerint:

  1. Connections for 24LC devices
  2.         ---------------------------------------
  3.         PICkit 2 Pin             24LC Device Pin (DIP)
  4.         (2) Vdd !                8 Vcc
  5.         (3) GND                  4 Vss
  6.         (5) PGC                  6 SCL (driven as push-pull)
  7.         (6) AUX                  5 SDA (requires pullup)
  8.                                  7 WP - disabled (GND)
  9.                                  1, 2, 3 Ax pins
  10.                                     Connect to Vdd or GND per
  11.                                     datasheet and to set address


! 24LC devices may not program properly below 3.6V VDD.
This is a limitation of the PICkit 2 AUX IO pin.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2015
(#) Kovabe válasza icserny hozzászólására (») Ápr 20, 2015 /
 
Köszönöm, most adtam fel a mai termelést de holnap megprobálom.
(#) matheattila válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Az tény hogy vannak esetek amikor nem megy a Proteus-ban viszon a valóságban igen, én is megjártam, de nem valami egyszerű kis áramkörrel hanem egy teljes USB kezeléssel.
Viszont ennél egyszerűbb áramkörök (vagyis programok, mert az fut a mcu-ban) tuti, hogy működnek, én már évek óta használom sikeresen és nem csak PIC-ekkel hanem pl AVR-ekkel is jól működik, de persze ehhez mindent jól kell beállítani.
Ha valami mégsem működik akkor az meg lehet próbálni egy hasonló tudásu mikrovezérlővel, mert lehet, hogy hibás a szimulációs modell.
(#) Hp41C válasza Kovabe hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Idézet:
„SDA (requires pullup)”

2k7 felhúzóellenállás az SDA vonal és a Vdd közé.
(#) Pali79 válasza matheattila hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Nekem egy egyszerű LCD kijelzés nem akart működni, persze az is lehet, hogy én vagyok sügér hozzá, minden esetre az életben egy próbapanelon összerakni és látni, hogy tényleg működik, mégiscsak más érzés.
(#) Kari55 hozzászólása Ápr 21, 2015 /
 
Szia mindenki.
Lehetséges, hogy tönkre vágtam a PIC16F877a kontrollerem 39-es lábát? Ugyan próba panelen nem jelenik meg a 7 szegmenses kijelző g szegmense ami a program szerint erre a lábra van kötve.

Ha másik szegmensre kötöm, akkor az nem látszik

Köszönöm.

Kép 2.png
    
(#) killbill válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
A valosagban sincsenek ellenallasok a PIC es a kijelzo kozott? Mert kellenenk.
(#) Kari55 válasza killbill hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Nincsenek, de az összes többi működik 5 Voltról.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2015
(#) icserny válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 21, 2015 / 1
 
Idézet:
„az összes többi működik 5 Voltról.”
Egy darabig...
(#) killbill válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Mukodik, egy darabig. Jol mondja a kollega is. A LED aramat be kell korlatozni. Ha nem teszel oda ellenallast, akkor majd a PIC bekorlatozza, de az nem tesz jot se a PIC-nek, sem a LED-nek. A LED feszultsege kb. 1.6-2V (szintol, alapanyagtol fugg). A kimeno feszultseg 5V tapnal mondjuk kb. 4.8V. A ketto kozotti kulonbseg ~3V. A LED arama legyen 10mA. Az ellenallas erteke U/I, azaz 3V/10mA = 300 Ohm. Szoval 270..330 Ohm kezdesnek jo lenne. Igazabol nem tudom fejbol, hogy a PIC kimenete mekkora aramot tud, meg kell nezni az adatlapjaban.
(#) Kari55 válasza killbill hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Tehát lehetséges, hogy kimúlt a PIC 39-e lába? A PICkit2 klónom sem ismeri fel.

Kép 3.png
    
(#) killbill válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Bizony lehet. Es mivel a 39-es lab a PGC, ha az rossz, akkor a programozo sem tud a PIC-eddel kommunikalni.
(#) Kari55 válasza killbill hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Jó a PIC, át tettem másik érintkezőkbe és felismerte egyből.
Csak most ha a VDD 11 és VSS 12 lábakra rádugom a pozitív és negatív pontokat, közéjük egy 100 nanós kondival, tudom szimulálni az áramkört, de írni, csak ha a PIC 31 és 32 lábakat kötöm a tápra.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2015
(#) Kovabe válasza icserny hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
És valoban, müködik a dolog. Köszönöm
(#) killbill válasza Kari55 hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Nem egeszen ertem, amit mondasz, de mindegy is. Radugod a tapot es szimulalod az aramkort? A PIC osszes VDD es VSS labat be kell kotni, kulonben nem mukodik megbizhatoan. Ennek a topic-nak a tetejen sarga alapon van meg par hasonlo okossag.
(#) Kari55 válasza killbill hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Igen, próbapanelon programozom a kontrollert, és az USB porton kapja a tápot.

Ahogy a videón látszik
(#) matheattila válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Beállítottad az LCD beállításainál is az időzítéseket és a regiszter címeket?
(#) Pali79 válasza matheattila hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Ha arra gondolsz, hogy a Proteusba állítottam-e valamit, akkor a válasz: nem. A pic programban természetesen inden jól be van állítva, mert mint említettem az életben működik is.
(#) tibo_o hozzászólása Ápr 22, 2015 /
 
Sziasztok!
Tudna valaki egy jó leírást a következő esetre:
Valaki már ismerős és boldogul egy adott PIC típussal. Szeretne, leggyorsabban, legcélszerűbben egy ismeretlen, leírásokban, cikkekben nem szereplő de a megismerttel azonos családba tartozó típussal elindulni, majd kódot adaptálni. Milyen lépéseket kövessen?
(#) bbalazs_ válasza tibo_o hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
1. toltse le az adatlapjat (ennek hianyaban sokat fog szivni).
2. toltse le az erratat (ennek hianyaban egy tokeletes koddal is sokat szivhat)
3. adaptalja a programot az uj tipusra az adatlap ismereteben.

Ennel konkretabbat nem tudok irni, mert nem tudjuk,mirol van szo pontosan.
Sajnos a microchip huzasait nem mindig lehet felfogni a mi szintunkon.
(#) cross51 válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Ha esetleg 4bites üzemmódban használtad a proteus allergiás rá, ha nem csak a felső 0x20-as byte-ot írod ki hanem két nibble-be.
(#) Georgee hozzászólása Ápr 22, 2015 /
 
Üdv Uraim, el akadtam a PIC projektemben, a programot már megírtam, de magával a nyomtatott áramkörömmel van gond. Az elektronika PIC16F628A icre van alapozva, az autómba használnám ál riasztónak ami egy ledet villogtat, illetve a felkapcsolt lámpára figyelmeztet. Minden szépen működik a labortápomról, de ahogy az autómba bekerül, elkezd melegedni a 7805 és a puffer kondenzátor, viszont a motort még be sem indítottam. Az autó ISO csatlakozójára van kötve a táp, a másik vezeték a gyújtáskapcsolót figyeli. Valakinek van valami ötlete miért melegszik az áramkör az autóban?
(#) Pali79 válasza Georgee hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Egy kapcsolási és nyák rajz sokat segítene.
(#) Georgee válasza Pali79 hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Csatoltam a kapcsolási rajzot, a PCB rajz az per pillanat nem elérhető, a másik gépemen van. Mint írtam, a 7805 melegszik a kondival együtt a kocsiban, ettől függetlenül dolgozik az áramkör, tehát amit tennie kell azt teszi is. De labortápról hajtva több órán át semmi melegedés nem észlelhető, a labortáp szerint 50mA az áramfelvétel. Valakinek ötlet miért melegszik a kocsiban?

kapcsi.JPG
    
(#) Bakman válasza Georgee hozzászólására (») Ápr 22, 2015 / 1
 
A 7805-ös lábaihoz lehető legközelebb: A bemenetre (és a nulla közé) 300 nF/50 V, a kimenetre 100 nF/50V. A kimeneten lévő 100 µF -os kondit (el nem tudom képzelni, honnan ered ez a butaság) rakd át a 7805 bemenetéhez, a 330 nF és a tápcsatlakozás közé. A kontroller 5-ös lábához a lehető legközelebb szintén 100 nF/50 V kondi. A 100 nF-os kondik lehetőleg kerámia alapúak legyenek. Remélhetőleg ennyi elég is lesz.

Az optocsatolók nem a legjobb elrendezésben vannak bekötve, de ha így is működik, akkor hajrá. Valahogy úgy kellene, ahogy a képen is van.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2015

opto.jpg
    
(#) Georgee válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Köszi a segítséget, a 100nF-os kondi a lehető legközelebb van a PIC-hez, észre vettem, hogy rossz helyen van a 100µF-os kondi most hogy írtad. Az opto csatoló meg azért került oda, mert másképp nem tudtam leválasztani a 12V-ot az IC lábáról és ugye bár a test az közös, csak 2 helyről van kapcsolva a 12 volt, de így is működik. Nekiszaladok majd még egyszer a dolognak, hátha alakul, és nem fog fűteni. Köszi az infót
(#) Bakman válasza Georgee hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Nem biztos, hogy kell a leválasztás, akár egy fesz. osztóval is megoldható a dolog. Igazábol arra akartam utalni, hogy az opto tranzisztorának ellenállása nem jó helyen van. Most az emitter és a nulla között van, de jobb, ha a kollektor és a +Ut közé rakod, valamint az emitter direkt a nullára megy. A jel pedig a kollektorról vehető le.
Következő: »»   663 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem