Fórum témák
» Több friss téma |
Ahogy javulnak a lakkok, megy fel a hőtűrés. Anno, még a 70C° is sok volt.
Évekkel ezelőtt profi tekercselő ismerősöm mutatta, olasz tekercselőhuzalai 200 fokra készültek. A zománc átütési szilárdságára már nem emlékszek, de messze überelte a mi 25V/réteges ismereteinket.
A 25V elég érdekes. Egyszer olvastam egy pdf-et amiben huzalok mérése volt leírva, a lényeg hogy 5-600V-ig egyik lakktípus sem ütött át.
Az már nagyon régen volt, mikor úgy tanultuk, ha rétegenként 25 V-nál nagyobbra jön ki a feszültség, 1 réteg szigetelést közé! Granpa számára biztos ismerős.
Egyébként már úgy 30-35 éve simán sorbatekerem a trafókat és inkább lakkozom. Nem sok égett le azóta, ami igen, az sem sorzárlat miatt. A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2015
Sziasztok!
Egy 2500 Wattos toroid lágy indításával próbálkozom egy ideje. A transzformátort sehogy sem tudtam működésre bírni, mindenféle lágyindítás ellenére kivágja a biztosítékot. A primer tekercsel sorosan kötöttem egy 100 Wattos izzót majd így kapcsoltam a hálózatra. Ha jól tudom normális működés mellett az izzó felvillan majd kialszik. Nálam az izzó teljes fényerővel folyamatosan világít. A próba után multiméterrel ellenállást mértem a primer tekercsen, 0,5 - 1 Ohmot mutattak a műszerek. Ezután rákapcsoltam 5V egyenfeszültséget, a labortáp áramkorlátja 1A-nél bekapcsolt, ekkor a primer tekercsen eső feszültség 0,46V volt. A következő lépésben 1V egyenfeszültséget kapcsoltam rá, ekkor 0,815V feszültség esett és 1,78 A áram folyt át a tekercsen. Ezekből az adatokból számolva 0,458 Ohm ellenállás adódott. Ehhez képest más transzformátoraimnál elvégezve a fent leírt mérést 38 - 45 Ohm adódott. Jól következtetek, hogy a 2,5 kW-os transzformátor primer tekercse zárlatos? Kívülről a szigetelésen át égés vagy egyéb sérülés nem látható. Mit tehetnék, hogy biztosan tudjam mi a probléma? Köszönöm, Ádám
Szia! Az előtét legyen mondjuk egy közönséges vasaló, úgy mérj majd primerfeszültséget!
Ha van ismert szekundered, akkor azt teheted hogy arra kötsz feszt egy másik trafóból (mondjuk 12V-ot a toroid 12V-os tekercsére) és megnézed hogy mi van a primeren. Ha a 230-tól durván eltér akkor gond van.
Köszönöm mindkettőtöknek, próbálkozom a leírtakkal és jelentkezem az eredménnyel.
Primerrel sorosan kapcsolt vasaló esetén a primeren eső feszültség 3 V. A trafóból halk zaj hallatszik. Talán valahol átütött a feszültség és azt hallom zizegni.
szerk.: Megnéztem egy új trafónál is ezt a vasalós dolgot. Annál 225 V mérhető a primeren. A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2015
A szekunder kivezetés, vagy kivezetések nem zárlatosak esetleg? Nincsenek esetleg hibásan összekötve?
A primeren mért feszültség sajnos zárlatra utal.
Ha tényleg a primerre kötötted és tényleg rendes vasaló, akkor az a 3 V az nagyon kevés (zárlat van).
Kiszereltem és kikötöttem a helyéről, teljesen terheletlen a szekunder oldal. A kivezetések egymástól el vannak szigetelve. 10 vezeték jön ki, sztereo végfokot hajtana. (90V - 45V - 0V - 45V - 90V)
Tuti a primeren van. Szépen feliratozták, minden kivezetésről tudható, hogy micsoda.
Sziasztok!
Mivel baromi drága egy 300VA-es trafó (átlag 16.000 felett) ezért tekerek egyet. Viszont honnan szerezhetnék bandázs szalagot? Nincs valakinek tippje? A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2015
Villanyszerelő boltban szokott lenni, vagy RÖLTEX (rövidáru, -cérna, gomb, szalag)-ben veszel selyemszalagot, és lakkozod. Teflonszalaggal (vízszerelő bolt) Ez kicsit nehéz, mert a lyukon nem fér át a spulnija.
Jól számold ki a feltekerendő huzalhosszt, és használj 'fűzőtűt'. A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2015
Konkrétan az a fólia szalag érdekelne. Szövet jellegű szalagom van itthon.
Valamelyik trafós témában emlegetnek beszerzési helyet (Warnish-szalag), de a szövetszalag épp oly jó.
Ha azzal készitem a szigetelést tuti nem fér be ahova én akarom rakni. Azért is szeretnék a gyárihoz "hasonlóval" dolgozni.
Jó 'vadászatot' a trafósban, vagy valaki 'séróból' beírja a lelőhelyet. Kicsit macerás, de járható a teflonszalagos is (olcsóbb és, jó) de át kell tekerni egy kisebb spulnira, ami átfér a lyukon.
Tudom... Más fórumokon is írják... Csak ha elszakitom akkor lesz gáz...
Nem szakad könnyen, csak összetapad,-sodródik. Jó a vízszerelős is, a gázos kicsit vastagabb (de könnyebb vele bánni).
Holnap megyek vásárolni és kipróbálom. Köszi a tippet!
Helló!
Van egy TST 50/004 2x12V 50VA toroidom. 24V-os bekötését próbálgattam, de a vége az lett hogy kiment a primer oldalon a 250mA-es üvegbiztosíték. Már csak 200mA-esem van és azt terheletlenül is leolvasztja. Létezik, hogy jelentősebb melegedés, külsőleg látszó nyom nélkül hazavágtam ilyen rövid idő alatt? Az incidens után multival a szekundereknek 2 ohmot, primernek 50 ohmot mérek, eredetileg nem tudom mennyi volt. A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2015
Bontsd szét a "próbálgatott" bekötést, ki tudja, mit kötöztél 3 vagy 4 dróttal, legyen szabadon az összes szekunder kivezetés. Utána indítsd el "lágyban " egy 40-60 wattos soros izzóval és meglátod, van-e vmiféle zárlat trafón belül.
200 mA-es bizti kevés 50 VA-es trafóhoz bekapcsra is. A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2015
A 250mA-es bizti onnan jött, hogy ezt pákatrafónak szántam, és az Attila86 féle "Forrasztóállomás II"-höz ekkora a primer biztosíték.
Köszi az izzós ötletet, nem vagyok otthon a trafók lelkivilágában. Kipróbálom, aztán írok a továbbiakat illetően. A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2015
Pl. 35 VA-es Puskás trafóhoz adnak meg 250 mA-es biztit gyárilag..
Neked 630 mA-es a javaslatom.
Ezt megfogadom, köszi!
No, úgy néz ki szerencsére nincsen probléma, indításnál fel sem villan az izzó, ha csak az nem gond hogy 120V-ot sikerült mérnem multival az összes szekunder kimenetre földhöz viszonyítva. Azt gondoltam volna hogy jobb a szigetelése egy ilyennek.
Ne a földhöz (?) mérj szekundert és hogy ne vágjon át a műszer sem, azért tegyél rá vmi pici terhelést is. Minél jobban növeled, az izzó is világítani fog egyre jobban.
Szigetelést másképp kéne nézned, nem holmi kapacitív áramokra hagyatkozni. A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2015
Mértem, csak ezt azzal nyugtáztam hogy rendben van, de megvannak terheletlenül a 14 voltok.
Nekem ez a mániám hogy földhöz viszonyítva méricskélni szoktam, mert első a biztonság. Szükséges földelni vagy elenyésző a kapacitív árama? Bedobozolás híján nem volt tervben a földelés, nincs is nagyon mit földelni. Multi szerint a legkisebb, 20mA méréshatár mellett az áram földhöz viszonyítva 0.
Ha egy rajz után mész, akkor aszerint is "földelj". Forrasztóállomásnál nem árt, amikor a pákával érzékenyebb cuccokat forrasztasz, de ez más téma úgyis.
Multival pedig úgy ne mérj, ahogy valszín csináltad a 20 mA-es határban, mert azt is tönkrevághatod egy tényleg hibás trafónál. A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2015
|
Bejelentkezés
Hirdetés |