Fórum témák
» Több friss téma |
Én mostanában több trafót is tekergettem, lásd a trafó méretezésnél. Ugyanakkora primer betáp feszültségnél a nagyobb menetszám kisebb gerjesztést eredményez. Az ottani esetben, igaz, 220V-ra méretezett trafó 1.5T-vel 840 primer menetszám volt, amikor ezt lecsökkentettem 1T-re, 1330 menet volt szükséges. Prímán működik, már használják egy napja azt a trafót.
Egy gyors ellenőrzéshez ITT a segítség.
Valójában, te autótrafót csináltál a rajzod szerint. És igaz is, amit leírtál róla. De miután ez műveleti erősítők megtáplálására szolgál, feltehető, hogy kell a galvanikus leválasztás. Tehát mégiscsak granpa válaszát kell figyelembe venni.
Félreértés lehet, a primer tekercs a segéd trafó szekunderével lenne ellen-sorba kötve, a fő trafó szekunderhez nem lenne hozzányúlva.
A hozzászólás módosítva: 9:56
Tökéletesen igazad van.
Azt nem értem, hogy miért mondod hogy nem jó az, hogy azt mondom hogy úgy jó ahogyan mondod. ![]() Ilyen trafót én is csináltam sok éve, mostani eszemmel két hibát látok benne: - Nincsen törésgátló - Tumbler kapcsolót át kellene törölni popsitörlővel, mert koszos
Én csak azt írtam, köthetem bárhogyan, a gerjesztés kisebb lesz a +/-.menetekkel a primerben.
![]()
Ez meg szerintem nem igaz, az egyik irányba kötve növekszik, a másik irányban meg csökken.
Engem meg lehet győzni.
Axióma: Ez jól működik? Tegyünk egy próbát: 1# A fenti számolóval tegyünk egy kísérletet, 100V primer 10 cm2 a vas, 50 Hz 1T 2# Primer marad 100V, gerjesztés 1.5T Az ellen bekötésnél csökken a gerjesztés? Szerintem igen, de annak betudható, hogy én ezeket napi szinten használom - gerjesztéssel való méretezés... Ha tévedek - megengedem és akkor eddig mindent rosszul csináltam, hol a hiba??
Az a ceruzás rajz jó amit feltettél. Most rajzold le azt, amiről beszéltem és amit szerintem mindenki így gondolt. Valaki le is írta, hogy miután két szekunder van, inkább a primert kell górcső alá venni. Egyből látni fogod a különbséget, meg azt, hogy különböző kapcsolásról beszéltek, meg azt, hogy a saját rajzára mindkettőtöknek igaza van.
Számolóka? Ehhez nem kell. Már eleve probléma, hogy gerjesztést emlegetünk. A gerjesztés egy trafóban a menetek száma szorozva az árammal. ( N x I ) Ebből jön a gerjesztések egyensúlya. ( Np x Ip = Ns x Is ) De már annyira beidegződött ez az elnevezés, hogy mindegy, mindenki egyre gondol. A hozzászólás módosítva: 11:31
Én ezt a mellékelt ábra szerint képzelem el. A trafó primer menetszáma gerjeszti a vasat. Ha ezzel a menetszámmal ellentétes irányba kötöd be az utólag feltekert néhány menetet, akkor az "kioltja" az eredeti primer tekercs néhány menetét. A kevesebb menetszám pedig nagyobb gerjesztést fog eredményezni.
Ha fordított irányba kötöd be a többlet meneteket, akkor pedig növeli a primer menetszámot, azaz csökken a gerjesztés.
Szerintem kommunikációs zsákutcába kerültünk.
Én azt bizonygatom, hogy neked igazad van, te meg azt hogy nekem nincsen, amikor azt mondom hogy igazad van. ![]() Legyen olyan, hogy egyikünk sem szól hozzá a holnap(vasárnap)i ünnepi ebéd elfogyasztása utánig... Szakértőkre persze az önkéntes szájzár nem vonatkozik. ![]()
Igen. De tegyük hozzá, hogy a betáp az A és a B pontok közé kerül, tehát a nagyobb, meg a kisebb tekercs végeire, jelen rajzodnál az északi, meg a déli pontra. Ezen belül a kis tekercs lehet egyenesen, vagy fordítva bekötve. Egyik irányban nő, másik irányban csökken a gerjesztés. ( Tudom, hogy tudod, de ha nincs rendes rajz, akkor félreérthető. Nem biztos, hogy jól fogalmaztam meg. )
Ódenkánál az A és C pontok közé, tehát a B pont nem kap betápot. Ezért ott tényleg nincs a gerjesztésben változás.
Én meg pláne nem győzködök tovább, mindenki higgye olyan színűnek a havat, amilyen jólesik.
![]()
Csináltam egy próbát...nem nekem van igazam.
![]() Egy szekunder feszültséget mértem, amikor a primerrel 2 féle képen bekötöttem. A bekötés irányától függően a feszültség a normál bekötéshez képest csökkent, vagy nőtt, tehát itt nem volt igazam, ha úgy vesszük. Ha úgy vesszük, hogy a gerjesztésről beszélünk, akkor nézzük meg a menetszámokat 1T vs. 1.5T-nél. Amiből az IS következik, hogy a teljesítményünk jelentősen megváltozik! Lásd a trafóméretezésnél, 57 VA (840 menet) vs. 41 VA (1330 menet) Lásd ITT Igen, minimum 2 malomban őrölés van, én gerjesztés, teljesítmyény oldalról és mások feszültség oldalról...nekem eddig az első szempontok voltak mérvadók. Kinek a pap, kinek a feszültség. A hozzászólás módosítva: 12:33
Tudjátok, még sem értem...
![]() ![]() ![]() Valami a mérésekkel szemben szól. Egy egyszerű példa, mint én: Van 230V 2300 primer menet. Szekunder menet - helyesbítés nélkül 230 menet, vagyis 23V szekunderünk. 10 menet/V. A primer menetszámot megnöveljük 50%-al. Ami 3450 lesz. Ezzel a voltonkénti menetszámunk 15 menet/V. A maradó 230 menetes szekunderben, amit osztanunk kell 15-el, 15.22 voltunk lesz. No, így aztán végkép tanácstag ![]() Hol tévedek? ![]()
Mégsem jött össze a Gafly által javasolt 1 napos csendes meditáció.
Ha megpróbálnád lerajzolni egymás mellé a saját kapcsolásodat, meg amit javasoltam, vagy Alkotó javasolt, egyből megértenéd, hogy miért őrölsz egy másik malomba. Nyilván nem teszed meg, dehát a te dolgod, nem kell mindent megértened.
Nem tévedsz, a menetszám arány határozza meg a feszültségarányt.
Nem tévedsz sehol. (Bár a 230 / 15 az 15,33).
Mivel a primer menetszámot változtatod, a szekunder menetszám marad, az áttétel változik. A trafód áttétele az eredeti esetben 1:10 (230 menet / 2300 menet), a második esetben (230 menet / 3450 menet) 1:15 Tehát a 23 V-ot el kell osztanod 1,5-tel vagy fordítva számolva 23 x (1/1,5). A zavart szerintem az okozza, hogy arányos számokat választottál, ezáltal fejben számolva "elvárható", hogy az 50 % valóban fele vagy kétszeres változást okozzon. De itt nem, mert az 1/1=1 viszont az 1/1,5=0,6666
Szerintem próbáld meg Granpa megfejtését átnézni itt a Tiéd alatt...
Egy az a malom, csak kérdés (?) kié a jó. @ Gabtronic Azt a 15.22-őt elnéztem a billentyűkön, természetesen a végtelen .3333333333333 a jó. Az önkényesen választott áttételek csak a megértést segítik - szerintem - de bármilyen eltérésnél, fix szekunder menetszámnál igaz, kisebb lesz a szekunder feszültség. Lehetséges, a legelső hsz-em, a mindkét esetben csökken a kimeneti feszültség, mégis igaz? A hozzászólás módosítva: 15:06
Tudtam, hogy nem rajzolod le... hiszen te éppen trafótekercselő üzemmódban vagy és nehogy már más mondja meg a tutit.
Ha már azt kérdezed, hogy kié a jó, hát az alapvető feladat megoldására a tied biztosan nem jó. A feladat az volt, hogy egy duplatekercses szekunder trafó szekunder feszültségét kellene 1...2V-tal csökkenteni. Erre írták, hogy inkább a primerrel kellene babrálni, mert az egyszerűbb. Ha megnézed azt a rajzot, amit ide becsatoltál, bár nincs rajta a két szekunder tekercs, de az látható a rajzodon, hogy a tápfesz az eredeti primer tekercsre van kötve. Az, hogy te meghosszabbítod, vagy éppen lerövidíted a primer tekercset, csak a rajzodon levő izzólámpára lesz hatásos. Vagy nő a feszültség, vagy csökken a betáphoz képest. Ha még odaképzeled a két szekunder tekercset, akkor láthatod, hogy azokon ugyanolyan feszültség fog indukálódni, mint a plusz tekercs nélkül, hiszen a trafót az eredeti helyén gerjesztetted meg! Vagyis az áttétel nem változott meg, így a szekunder feszültség sem. Erre azt írtad, hogy a gerjesztés ugyanakkora marad. Ez igaz, de a megoldandó feladat szempontjából ez egy rossz megoldás. A hozzászólás módosítva: 15:35
Eredetileg alacsonyabb -bőven a műveleti erősítő maximális tápfeszültsége alatti- feszültséggel működtettük volna az egész áramkört, így fel sem merült ez a kis "baki".
Ettől függetlenül igazad van és ez tanulópénz. Néhány plusz alkatrész és nincs ez a gond... A diódás dolog működhet, ha jól emlékszem 7,5A-t tud szekunderenként a transzformátor. Az utólagos Zener odaforrasztása nekem is eszembe jutott már, megnézem mennyire tudom megoldani. Látom nagy szakmai diskurzust indítottam el ![]() Köszönöm mindenki segítő szándékát! A hozzászólás módosítva: 19:52
Én már meguntam ezt. Primerrel ügyködtünk, pont. A Kolléga tiszta vizet öntött a gordiuszi csomóra, a menetszámok áttétele egyenlő feszültség áttétellel, Napnál világosabb.
Az alap primer menetszámot megnöveljük, az áttétel alapján a szekunder feszültség kisebb lesz. Furcsa, én zavarban vagyok és nem örülök, hogy igaz az állításom. ![]() Idézet: „Mindkét bekötési móddal csökken a gerjesztés.” ... a kimeneti feszültség és a teljesítmény is. Részemről lezártam.
Műveleti erősítős áramkört szinte kivétel nélkül stabilizált 2X15V-ról szoktuk járatni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |