Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   41 / 2208
(#) kocos válasza sturbi hozzászólására (») Feb 14, 2008
Velem is így van, pedig csak 23 vagyok
(#) abraboro válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 15, 2008
Szia! Nekem van két EZ81-em, Az egyik tiszta újnak néz ki, a másik kicsit régebbi tipus, kopottabb ,de van EZ80-as is. EZ80-ból van 5db. Ha jó neked. Van még PY88, DY86, DY806. Van 1 AZ21-em, ha érdekel. Van kép is. Ne tévesszen meg a kép Ez 2db cső, csak a három felvételt egybevágta a telcsim.

DSC00027.JPG
    
(#) Mate78 válasza abraboro hozzászólására (») Feb 15, 2008
Helló!

Köszi szépen hogy gondoltál rám.
Egy EZ81-es érdekel,csak írd meg mit kérsz cserébe,és hogy hogy juthatna el hozzám a cső.



üdv.

Máté
(#) abraboro válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 15, 2008
"....cserébe tudok adni E/PCL86-hoz való kimenőt,két egyforma is van,de azok kicsik,kb.3cm2-esek."

Engem Ezek érdekelnének, adnék még hozzá esetleg EBL21-et, ha érdekel. De előbb majd még letesztelem az egyenirányítókat! (Majd délután)
(#) EcoPityu hozzászólása Feb 15, 2008
Srácok!
Több helyen láttam, hogy egymásnak ajánlgattátok, hogy egyenirányítsa a váltót , ha kevés, és pufferálja, mert az úgy több lesz....
Ez azért nem pont így van!
Az egyenben mért feszültség a kondin, az az őt tápláló effektív váltófesz csúcsértéke/1,41x-ese (gyökkető)!/ annak a munkavégző képessége pont ugyanannyi, mint az őt tápláló váltófesznek, még kevesebb is, mert a graetz hídon esik vagy 1,2 volt/2db dióda sorban/.
Ezt akár ki is próbálhatjátok, kössetek váltó 12v-ra graetzet, és jól puffereljétek fel. aztán egy autóizzóval terheljétek a váltót, majd az egyenirányítottat. A kondi kisütéséig, és egyben az átlagfeszültség eléréséig talán egy felvillanásnyival erősebb lesz az egyen, de utána már nem. Tehát sajnos ilyen módszerrel nem lehet sumákolni a fűtéssel azt bizony, ha kevés, és aláfűtött a cső, akkor feljebb kell tekerni!!
(#) Imi65 válasza sturbi hozzászólására (») Feb 15, 2008
Szija!
Kis lámpások nem annyira kényesek az aláfűtésre. A végcsövek viszont igen, mert egyrészt eltűnhet az oxidkatódot védő elektronfelhő, másrészt pedig a magasabb hőmérsékletű részek túlterhelődhetnek, és idő előtt kimerülhetnek.
(#) Imi65 válasza kocos hozzászólására (») Feb 15, 2008
Próbálom feltölteni emilbe az Rt 1969-et kocosnak. Jó lassú, még a negyede sem ment fel. Kéri még valaki?
(#) Imi65 válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 15, 2008
Akkor még 1!
Szervízes gyakorlatokon mutatták az "öreg" szerelők, hogy marokba fognak egy adag forrasztóónt, és a végével "ívet fognak" a PL500 sapkáján, vagy akár a PY-on is. Az ívet kb 5-7 mm hosszúra lehetett nyújtani. Akkora energiát lehetett elvonni a fokozatból, hogy símán olvasztotta az ónt.
(#) Imi65 válasza kocos hozzászólására (») Feb 15, 2008
Ja, az a rajzot én is láttam, a Hetényi László tervezte.
(#) Imi65 hozzászólása Feb 15, 2008
Elviekben megérkezett kocosnak az RtÉk 1969.
(#) abraboro válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 15, 2008
Működik mindkét EZ81.
(#) Imi65 hozzászólása Feb 16, 2008
Szjasztok!
Újra itt, köztetek. Mégiscsak van szívük a moderátoroknak. Köszi nekik!
(#) Imi65 hozzászólása Feb 16, 2008
Most látom, hogy nem látom, miről volt szó tegnap este.
(#) kocos válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 16, 2008
ÜDV!
(#) Imi65 válasza kocos hozzászólására (») Feb 16, 2008
Köszi Neked is.
(#) Imi65 válasza kocos hozzászólására (») Feb 16, 2008
Szija!
Nézegettem a PCL86-os gyári beállításait (TV-rajzok). [ Már elég régen kellett utoljára nézegetni, de talán öszesen 2x, mert a csőcsere 98%-ban segített. Meg aztán akkoriban nem tervezői szemmel néztem, hanem jövedelemforrás volt.] Elég nagy meredekségű pentóda ez, a maga minden előnyével, hátrányával. A hátrányok között pont a gerjedékenysége az, ami nekünk a legtöbb bosszúságot okozza. Szinte nincs is olyan kapcsolás, ahol ne lenne ellenlépés a gerjedés megakadályozására. A bemenet lezárása kis értékű kapacitással, anódok közötti - csak magas frekvencián hatásos - csatolás, a kimenő primer söntölése R-C taggal (mintha a félvezetősökön is láttunk volna már ilyet ).
(#) Mate78 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 16, 2008
Üdv!

Ne menj sehova.

(#) Imi65 válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 16, 2008
Szija!
Tegnap sem önként tettem, kizárt a technika. Épp most olvastam az egyik moderátor üzenetét, aki elmagyarázta, mi is történhetett. Kocos barátunk visszahozott, ha rajtam múlik, én itt leszek.
A PCL85-öst is nézegettem, a pentódának jó nagy előfesz kell, legtöbbször 470 Ohmos katódellenállással állítják elő.
(#) burgdavid hozzászólása Feb 16, 2008
Hello! Itt az ígért anyag! Van ebben minden mi jó Csövek működése, csöves tápok, LC RC szűrők méretezése, hangfrekis kapcsolások: triódás, pentódás fesz. erősítők, A osztályú teljesítményerősítők etc. Tele van képlettel, lehet számolgatni
Valahol van még műszerész tankönyv is majd aztis megnézem
(#) Imi65 hozzászólása Feb 16, 2008
Van egy egyszerű kis progim, kimenőszámító. De sztem .exe fájl nem helyezhető fel.
(#) Imi65 hozzászólása Feb 16, 2008
Itt lenne, ha mégis felmegy...
(#) burgdavid válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 16, 2008
Ellenüteműhöz vagy A osztályhoz való? Furcsa hogy 2X **** a primer meg a szekunder is.
(#) Imi65 válasza burgdavid hozzászólására (») Feb 16, 2008
Én úgy látom, hogy ellenüteműhöz jó igazából. A progit nem én csináltam (sajna ilyet nem tudok), a srác meg nem biztos, hogy mindent jól értelmezett. (=2x szekunder)
(#) Imi65 válasza burgdavid hozzászólására (») Feb 16, 2008
Úgy tűnik, csak ellenütemhez jó, oda jogos a 2x primer, hisz az szimmetrikus. A szekunder meg 2xn, tehát pl.2x43=86 menet. Egy ilyen egyszerű kis progi nem fog túl sok mindent kiszámolni, inkább csak tájékozódásra jó.
(#) Imi65 válasza burgdavid hozzászólására (») Feb 16, 2008
Hát ez tényleg hasznos lehet. Ezekkel a könyvekkel talán csak az a baj, hogy mindent elméleti alapon közelítenek meg. Ha valami mégsem úgy működik, "ahogy a nagykönyvben meg van írva", sajna semmilyen további támpontot nem nyújtanak. Régen a Rádiótechnikák foglalkoztak közszükségleti cikkek szervizelésében járatos szakemberek bevonásával konkrét hibák ismertetésével, ez ma már nem divat. De rajtunk - egyedi készülék konstruktőrökön - ez sem segítene....
(#) burgdavid válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 16, 2008
Valóban elméleti alapokon nyugszik eza könyv, hiszen főiskolai tananyag volt a 80as években. Viszont akinek kevés információja és tapasztalata van a csövekről annak jó kiindulási pont lehet. Szerintem
(#) burgdavid válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 16, 2008
"De rajtunk - egyedi készülék konstruktőrökön - ez sem segítene...." Annyi előnyünk azért van a "gyári" készülékekkel szemben, hogy mi minden alkatrészt ismerünk amit egyszer beszereltünk egy kapcsolásba

Nekem is van egy jópár ilyen köny pl Terta 811 javítása, aztán a Kádár könyvek stb... Régen rajzot, meg komplett leírást adtak a cuccokhoz, (az AKAI orsósomhoz is van egy csomó) manapság meg érjük be egy jobb esetben angol kezelésivel

Nade kéne már építeni valamit Megint kutattam a műhelyembe és a kezembe akadt 6db PCL84. Fülhallgatóerősítőnek szerintem még jó. Vagy a géphez között kis genius hangszórókat meghajtani, VT hangkimenővel.
(#) Imi65 válasza burgdavid hozzászólására (») Feb 16, 2008
Hja, ez így van.
A PCL 84-et egyszer próbáltam, ha jól rémlik 1W körül tudtam kicsikarni belőle, épp egy VT kimenővel. De ennek a pentódája lineáris igazán, mert azt szélessávú feszerősítőnek használták a TV-kben a videó végfokozatban. Valahol láttam, mintha szkópba is raktak volna ilyet, ennek holnap uánnanézek.
(#) Imi65 válasza burgdavid hozzászólására (») Feb 17, 2008
No, megtaláltam azt a rajzot. A pentóda, mint szélessávú, kompenzált erősítő, a triódát vezérelte, ami katódkövető kapcsolásban hajtotta a a szkópcsövet. DC-től 3,5M-ig terjedt az átvitele. Az Rt-ben a PCL86-ossal láttam füleserősítőt.
(#) Imi65 hozzászólása Feb 17, 2008
Az ember mindig talál érdekes dolgokat, ha nézelődik. Most találtam a II. Kádár könyvbe egy rádiókapcsolást, amibe 3!!! EL84-et pakoltak. 2 ellenütemben "vitte" a főhangszórót (gondolom, jó nagy lehetett, akkor még nem a 6 cm-es hangszórók tipikus teljesítménye volt a 10W) A másil EL SE-be vitte a 3!!! magashangú hangszórót. A vicces a, hogy ezek külön külön ki is voltak vezetve. "Bikábelezés (?) 1950 körül?
Következő: »»   41 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem