Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lehet,hogy érdekelnének a csövek,kimenők.Irtam pü-t.(a többit pü-ben)
Sztem 100V-osnál a hangszóró előtt lehetett. De nem biztos...
Az én 100V-os kimenőm ellenállásai 15ohm:4ohm, szóval nem valószínű, hogy az lehet...
Köszi, akkor át kell tekernem, mostmár csak csőt kellene szereznem Jah ez a két kicsi trafó elég kimenőnek áttekerve nem? remélem igen
max 2*1-4W hoz, milyen csővet ajánlasz?
Letöltötem az UBL21 adatlapját innen:UBL21
A 200 V Ua, 200 V Ug2-höz 200 Ohm katódellenálást javasol, amin 13 V esik. Ekkor az anódáram 55 mA, a segédrácsáram 9,5 mA, tehát a katódáram 64,5 mA. A kimenőtrafó 21:1 áttételű 8 ohmra, a primer induktanciája 3,5 Kohm az átvinni kívánt alsó frekvencián. A primer oldali teljesítmény ekkor 4,8 W, 10 % torzításnál. Ez a szekunderen kb.3,5 W. Ezt a teljesítményt lehet a csőből kicsikarni, ha a kimenőtrafó illesztése jó.
360 Ohm primer oldali Rdc szokásos érték rádiók, TV-k hasonló méretű kimenőtrafóinál, a 4 Ohm is normálisnak tűnik a szekunderen.
Szerintem PCL vagy ECL 86 kimenője lehetett, ki kéne próbálni. A primer oldalra szoktak egy R-C tagot kötni freki korrekció céljából (pár nF+10-20Kohm). Nézd meg az áttételt, abból kiderül, lehet 100V-os is.
Nem írtad, vagy nem figyeltem, hogy a DC ellenállást mondod. Úgy persze korrekt a primernek a 2-300 Ohm, de a szekunder 4 Ohm-ját kicsit sokallom, tekintve, hogy az azért elég vastag drót, és nem is túl sok menet.
Teljesen egyetértek, a 2W azért kevés egy 11W-os lámpától Ettől többet tud a PCL is a 9W-jával. Tom kimenője meg 1:39-es. Ezért nem tudja kivenni a "tudományt" a csőből
PL82-vel csináltál valamit, kedves sturbi? Találtam belöle pár lezsírozott példányt. Ha jól rémlik, ez is volt hangfrekis vég TV-kbe (de mostanság eléggé rogyadozik az emékezőm ). Talán ez is a PCL környéki tudománnyal rendelkezik, de majd rátekintek, mit is tudhat valójában. Most nézem a Tesla katalógust, ez inkább a PCL82-re hasonlíthat, mert volt függőleges végfok is, meg van hangfrekis beállítása is.
Nekemis van egy db, Tesla Suprafon lemezátszóban volt! Mármint ECL82
ECL82 volt haai gyártású gépbe is, nekem pl. volt egy Terta 422-esem, abban is az volt a végcső, meg a Badacsony rádióban is. De a Badacsonyban nem a triódája volt a feszerősítő, hanem valahogy másképp volt kialakítva, ma ezt is megnézem. Cavinton
Egyszer kinyiffant a saját magam által - több TV-ből - összerakott Horizont TV-be a PCL86-os. Akkor országos hiánycikk volt éppen. Volt viszont PCL82-s. Fogtam egy kb 5 x 6-os nyákot, rátettem egy foglalatot, és felfogattam a panel szélére. A megfelelő elektródákat, és a fűtést is bekötöttem kis huzalokkal a megfelelő pontokra, és láss ( hallj ) csodát, újra lett hang. Akkor - 15 évesen - rettenetes büszke voltam magamra.
Egy ismerős műszerész kiment Lengyelországba, és 100 db-os tételben hozta volna be a PY88-at, PCL85-öt, meg még az ördög tudja mit. A magyar határőr kérdezte: Mi ez? - Rádiócső Miért kell ennyi? - Mert itthon nem lehet kapni. Ezek újak? - Igen. Van róluk számla? - Hát..... Akkor nem hozhatja be. - Ha használtak lennének, behozhatnám? Akkor igen. - És miből tudja, hogy újak? Maga mondta. - Visszavonom, akkor? Dobozban vannak, egyenként becsomagolva. - Ha nem lesznek papírdobozban, behozhatom? Akkor igen. Több száz POLAMP feliratú kis papírdobozka ott maradt a határátkelő kukájában.
Szija!
Itt vannak az adatlapok. Idézet: „Imi65 írta: szekunder 4 Ω-ját kicsit sokallom, tekintve, hogy az azért elég vastag drót, és nem is túl sok menet.” Valóban, a szekunderen nagyon sok a 4 ohm, az általában 1 Ohm alatt van ilyen kis kimenőknél is.
Köszönöm a jó tanácsot EcoPityu, megfogadom és tekerek még a trafóra az a biztos!
Ilyen kis értékű ellenállások mérésénél elég pontatlanok az átlag-műszerek Tehát ezek alapján az még lehet akár 0,9 ohm is...
PL 82 inkább a PCL 86 környékén mozog, de egy kicsit jobban meg lehet izzasztani, jó erősítőt lehet belőle építeni (én is építettem valamikor).
A PCL 82 kisebb teljesítményű, csak 5.5 W anóddisszipációjú a pentródája, szemben a PCL 86 vagy PL 82 9W-jával.
Az már jobb (16 ohmos hangszóróhoz már jó is lehet akár)
Mérd meg a feszültség áttételt (50 Hz-el) , egyből okosabbak leszünk (vagy nem)
Sziasztok!
A tapasztalataimat szeeretném megosztani veletek. Van nekem ugyebár egy PCL86-os sztereó SE végem, és ma kapott egy másik potmétert és egy kimenő trafót. Több kisérletet is végeztem a kimenőkkel, rangsorolva hangminőségileg a következők: 1. helyen végzett a TESLA B100 tipusú orsós magnó hálótrafója (220/2x17,5V) 2. helyen egy másik TESLA tipusú orsós magnó hálótrafója, kicsit nagyobb vaskeresztmetszettel. 3. helyen a házilag tekert 10cm2-is trafó lett: A csöves cikkemben levő tekercsadatok alapján készült. 4. helyen a VIDEOTON TV-ből kibányászott hangkimenő volt 5. helyen a kis UNITRA magnó hálótrafója volt: (220/8V; 3cm2) Tehát ez is bizonyítja azt hogy nemkötelező megtekerni a kimenőt, ha van kéznél sokféle hálózati trafó, azok közül is érdemes válogatni. VIDEOTON dobozkákkal (15W) élvezetes a zenehallgatás, ilyen gyönyörű hangú erősítőt még nem hallottam szólni, mint ez a csöves PCL-ekkel. A 16-os képen a legújabb ECL86-os üdvöske, a 17-esen a mostani szép hangú végem. Lassan már a 16-odikat taposom, és még ennél szebb hangú csövest még életembe se hallottam. Mellesleg a készülék maga is kinézetileg elég szép lett (KÖSZI MARCIBÁCSI ) Üdv.: Müszi
Igazából a felhasználási területre gondoltam, mert a Tesla katalógus szerint használhatják függőleges végfoknak, ill. hf végfoknak. Hazai vonatkozásban a PCL82-t használták ilyen univerzálisan, bár a korábbi szervízszakirodalom szerint szegény PCL sehova se felelt meg igazán.
Azért a keréktárcsa ezüstnél sztem szebb, mondjuk a mattfekete ! Egyébként jó lett! A fadobozost is ha lecsiszolnád, pácolnád, lakkoznád, vagy akár lazúrozndád, még jobban nézne ki!
Igen, ezt értem, hogy Te jobbnak hallod.
De a félvezetős erősítők hangminősége nem igazán a THD értéktől függ. Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy ezt véletlenül nem dokumentáltad-e?
Imi65! Lenne egy kérdésem feléd... mit tudsz mesélni a 6N3P jelzésű kettőstriódáról? Mire használható fel például? Fejhallgató-erősítőhöz ideális lehet esetleg?
Nekem is van kettő, nemrég szereztem! Ha jól emlékszem ECC88 hoz hasonló, de nem biztos
nekem 6N2P kellene igazából, veszek is egy valaggal, ha lesz pénzem
Szerintem mi vagyunk itt a legfiatalabb csövesek, én a 18 at taposom
Amúgy hirtelen felindulásból csináltam néhány méricskét a szkóppal+számítógéppel, bár nem tudom hogy ilyenformán mennyire korrektek az eredmények, inkább csak tájékozató jelleggel érvényesek. Hanggenerátor progival adtam jelet a kimenők szekunderére, és a primert szkópoltam. Hát 50Hz alatt nemnagyon igyekszenek átvinni, 200Hz től 8kHz ig szép az átvitel, 9-11kHz között olyan szinten begerjed a legtöbb trafó, hogy 10v/div állásba nem látom a sinus tetejét, utána 20khz ig megint szép, azontúl pedig kiakad a hangkártya. Mértem Orion, VT hangkimenőket, ezeknek a leggyengébb a mélyátvitel, még 50Hz en is gyenge, a képkimenők elég korrektek, a hiperszil képkimenő ittis győzött, a brg kismagnó táptrafója meg 10kHz en új életre kel A képkimenőket újra kéne tekerni, csak derót meg idő hiányában nem tudom, mert valószínűleg illesztési problémák miatt torzít hallhatóan az egész sávon. Közbe Sound Forge-al csináltam mérőlemezt, úgyhogy méricskélek csöves kapcsolásban is. |
Bejelentkezés
Hirdetés |