Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   44 / 2208
(#) Ricsi1992 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Lehet,hogy érdekelnének a csövek,kimenők.Irtam pü-t.(a többit pü-ben)
(#) Imi65 válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Már én is
(#) Imi65 válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Sztem 100V-osnál a hangszóró előtt lehetett. De nem biztos...
(#) Tom025 válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Az én 100V-os kimenőm ellenállásai 15ohm:4ohm, szóval nem valószínű, hogy az lehet...
(#) szabi83 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Köszi, akkor át kell tekernem, mostmár csak csőt kellene szereznem Jah ez a két kicsi trafó elég kimenőnek áttekerve nem? remélem igen

max 2*1-4W hoz, milyen csővet ajánlasz?

(#) szabi83 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
aham érdekes

trafóról kép..


PIC_0005.JPG
    
(#) sturbi válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Letöltötem az UBL21 adatlapját innen:UBL21
A 200 V Ua, 200 V Ug2-höz 200 Ohm katódellenálást javasol, amin 13 V esik. Ekkor az anódáram 55 mA, a segédrácsáram 9,5 mA, tehát a katódáram 64,5 mA.
A kimenőtrafó 21:1 áttételű 8 ohmra, a primer induktanciája 3,5 Kohm az átvinni kívánt alsó frekvencián. A primer oldali teljesítmény ekkor 4,8 W, 10 % torzításnál. Ez a szekunderen kb.3,5 W.
Ezt a teljesítményt lehet a csőből kicsikarni, ha a kimenőtrafó illesztése jó.
(#) sturbi válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 17, 2008
360 Ohm primer oldali Rdc szokásos érték rádiók, TV-k hasonló méretű kimenőtrafóinál, a 4 Ohm is normálisnak tűnik a szekunderen.
Szerintem PCL vagy ECL 86 kimenője lehetett, ki kéne próbálni. A primer oldalra szoktak egy R-C tagot kötni freki korrekció céljából (pár nF+10-20Kohm).
Nézd meg az áttételt, abból kiderül, lehet 100V-os is.
(#) Imi65 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 18, 2008
Nem írtad, vagy nem figyeltem, hogy a DC ellenállást mondod. Úgy persze korrekt a primernek a 2-300 Ohm, de a szekunder 4 Ohm-ját kicsit sokallom, tekintve, hogy az azért elég vastag drót, és nem is túl sok menet.
(#) Imi65 válasza sturbi hozzászólására (») Feb 18, 2008
Teljesen egyetértek, a 2W azért kevés egy 11W-os lámpától Ettől többet tud a PCL is a 9W-jával. Tom kimenője meg 1:39-es. Ezért nem tudja kivenni a "tudományt" a csőből
PL82-vel csináltál valamit, kedves sturbi? Találtam belöle pár lezsírozott példányt. Ha jól rémlik, ez is volt hangfrekis vég TV-kbe (de mostanság eléggé rogyadozik az emékezőm ). Talán ez is a PCL környéki tudománnyal rendelkezik, de majd rátekintek, mit is tudhat valójában. Most nézem a Tesla katalógust, ez inkább a PCL82-re hasonlíthat, mert volt függőleges végfok is, meg van hangfrekis beállítása is.
(#) kocos válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 18, 2008
Nekemis van egy db, Tesla Suprafon lemezátszóban volt! Mármint ECL82
(#) Imi65 válasza kocos hozzászólására (») Feb 18, 2008
ECL82 volt haai gyártású gépbe is, nekem pl. volt egy Terta 422-esem, abban is az volt a végcső, meg a Badacsony rádióban is. De a Badacsonyban nem a triódája volt a feszerősítő, hanem valahogy másképp volt kialakítva, ma ezt is megnézem. Cavinton
(#) Imi65 válasza kocos hozzászólására (») Feb 18, 2008
Egyszer kinyiffant a saját magam által - több TV-ből - összerakott Horizont TV-be a PCL86-os. Akkor országos hiánycikk volt éppen. Volt viszont PCL82-s. Fogtam egy kb 5 x 6-os nyákot, rátettem egy foglalatot, és felfogattam a panel szélére. A megfelelő elektródákat, és a fűtést is bekötöttem kis huzalokkal a megfelelő pontokra, és láss ( hallj ) csodát, újra lett hang. Akkor - 15 évesen - rettenetes büszke voltam magamra.


Egy ismerős műszerész kiment Lengyelországba, és 100 db-os tételben hozta volna be a PY88-at, PCL85-öt, meg még az ördög tudja mit. A magyar határőr kérdezte:
Mi ez? - Rádiócső
Miért kell ennyi? - Mert itthon nem lehet kapni.
Ezek újak? - Igen.
Van róluk számla? - Hát.....
Akkor nem hozhatja be. - Ha használtak lennének, behozhatnám?
Akkor igen. - És miből tudja, hogy újak?
Maga mondta. - Visszavonom, akkor?
Dobozban vannak, egyenként becsomagolva. - Ha nem lesznek papírdobozban, behozhatom?
Akkor igen.
Több száz POLAMP feliratú kis papírdobozka ott maradt a határátkelő kukájában.
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 18, 2008
Szija!
Itt vannak az adatlapok.
(#) sturbi válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 18, 2008
Idézet:
„Imi65 írta:
szekunder 4 Ω-ját kicsit sokallom, tekintve, hogy az azért elég vastag drót, és nem is túl sok menet.”

Valóban, a szekunderen nagyon sok a 4 ohm, az általában 1 Ohm alatt van ilyen kis kimenőknél is.
(#) Moszkvai válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 18, 2008
Köszönöm a jó tanácsot EcoPityu, megfogadom és tekerek még a trafóra az a biztos!
(#) szabi83 válasza sturbi hozzászólására (») Feb 18, 2008
megmértem, újra, 1.8ohm
(#) Norberto válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 18, 2008
Ilyen kis értékű ellenállások mérésénél elég pontatlanok az átlag-műszerek Tehát ezek alapján az még lehet akár 0,9 ohm is...
(#) sturbi válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 18, 2008
PL 82 inkább a PCL 86 környékén mozog, de egy kicsit jobban meg lehet izzasztani, jó erősítőt lehet belőle építeni (én is építettem valamikor).
A PCL 82 kisebb teljesítményű, csak 5.5 W anóddisszipációjú a pentródája, szemben a PCL 86 vagy PL 82 9W-jával.
(#) sturbi válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 18, 2008
Az már jobb (16 ohmos hangszóróhoz már jó is lehet akár)
Mérd meg a feszültség áttételt (50 Hz-el) , egyből okosabbak leszünk (vagy nem)
(#) Müszi hozzászólása Feb 18, 2008
Sziasztok!
A tapasztalataimat szeeretném megosztani veletek. Van nekem ugyebár egy PCL86-os sztereó SE végem, és ma kapott egy másik potmétert és egy kimenő trafót.
Több kisérletet is végeztem a kimenőkkel, rangsorolva hangminőségileg a következők:
1. helyen végzett a TESLA B100 tipusú orsós magnó hálótrafója (220/2x17,5V)
2. helyen egy másik TESLA tipusú orsós magnó hálótrafója, kicsit nagyobb vaskeresztmetszettel.
3. helyen a házilag tekert 10cm2-is trafó lett: A csöves cikkemben levő tekercsadatok alapján készült.
4. helyen a VIDEOTON TV-ből kibányászott hangkimenő volt
5. helyen a kis UNITRA magnó hálótrafója volt: (220/8V; 3cm2)

Tehát ez is bizonyítja azt hogy nemkötelező megtekerni a kimenőt, ha van kéznél sokféle hálózati trafó, azok közül is érdemes válogatni.
VIDEOTON dobozkákkal (15W) élvezetes a zenehallgatás, ilyen gyönyörű hangú erősítőt még nem hallottam szólni, mint ez a csöves PCL-ekkel.

A 16-os képen a legújabb ECL86-os üdvöske, a 17-esen a mostani szép hangú végem.
Lassan már a 16-odikat taposom, és még ennél szebb hangú csövest még életembe se hallottam.

Mellesleg a készülék maga is kinézetileg elég szép lett (KÖSZI MARCIBÁCSI )

Üdv.: Müszi
(#) Imi65 válasza sturbi hozzászólására (») Feb 18, 2008
Igazából a felhasználási területre gondoltam, mert a Tesla katalógus szerint használhatják függőleges végfoknak, ill. hf végfoknak. Hazai vonatkozásban a PCL82-t használták ilyen univerzálisan, bár a korábbi szervízszakirodalom szerint szegény PCL sehova se felelt meg igazán.
(#) Imi65 válasza Müszi hozzászólására (») Feb 18, 2008
Műszeresen vizsgálva is ugyanez a helyzet?
(#) Müszi válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 18, 2008
Az ehhez tartozó mérőeszköz a fülem volt...
(#) kocos válasza Müszi hozzászólására (») Feb 18, 2008
Azért a keréktárcsa ezüstnél sztem szebb, mondjuk a mattfekete ! Egyébként jó lett! A fadobozost is ha lecsiszolnád, pácolnád, lakkoznád, vagy akár lazúrozndád, még jobban nézne ki!
(#) Imi65 válasza Müszi hozzászólására (») Feb 18, 2008
Igen, ezt értem, hogy Te jobbnak hallod.
De a félvezetős erősítők hangminősége nem igazán a THD értéktől függ. Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy ezt véletlenül nem dokumentáltad-e?
(#) Norberto hozzászólása Feb 18, 2008
Imi65! Lenne egy kérdésem feléd... mit tudsz mesélni a 6N3P jelzésű kettőstriódáról? Mire használható fel például? Fejhallgató-erősítőhöz ideális lehet esetleg?
(#) kocos válasza Norberto hozzászólására (») Feb 18, 2008
Nekem is van kettő, nemrég szereztem! Ha jól emlékszem ECC88 hoz hasonló, de nem biztos


nekem 6N2P kellene igazából, veszek is egy valaggal, ha lesz pénzem
(#) burgdavid válasza Müszi hozzászólására (») Feb 18, 2008
Szerintem mi vagyunk itt a legfiatalabb csövesek, én a 18 at taposom

Amúgy hirtelen felindulásból csináltam néhány méricskét a szkóppal+számítógéppel, bár nem tudom hogy ilyenformán mennyire korrektek az eredmények, inkább csak tájékozató jelleggel érvényesek. Hanggenerátor progival adtam jelet a kimenők szekunderére, és a primert szkópoltam. Hát 50Hz alatt nemnagyon igyekszenek átvinni, 200Hz től 8kHz ig szép az átvitel, 9-11kHz között olyan szinten begerjed a legtöbb trafó, hogy 10v/div állásba nem látom a sinus tetejét, utána 20khz ig megint szép, azontúl pedig kiakad a hangkártya. Mértem Orion, VT hangkimenőket, ezeknek a leggyengébb a mélyátvitel, még 50Hz en is gyenge, a képkimenők elég korrektek, a hiperszil képkimenő ittis győzött, a brg kismagnó táptrafója meg 10kHz en új életre kel
A képkimenőket újra kéne tekerni, csak derót meg idő hiányában nem tudom, mert valószínűleg illesztési problémák miatt torzít hallhatóan az egész sávon.
Közbe Sound Forge-al csináltam mérőlemezt, úgyhogy méricskélek csöves kapcsolásban is.
(#) kocos válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 18, 2008
Kivéve a fűtést, mert a 6N2P csak 6.3 Volttal fűthető a 4-5 lábon
Télleg 85 a 6n3P, mér nekem is beugrott
Következő: »»   44 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem