Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Akkor inkább a meglévő erősítőmet turbóznám fel (el84se) a kimenőim elég nagyok lehet az el84-el még egyet párhuzamosan kötni. Van értelme és mennyivel tud majd többet? Előre is köszi.
A csőben csillámlemezek tartják a helyükön az elektródákat. Az anód bizonyos részei kezdenek izzani, ez az épp láthatótól a sárgásvörösig terjedhet. Ez utóbbi azonban csak néhány percig látványos, utána csőcsere. A felizzott elektróda deformálódhat (zárlatok), gázt bocsáthat ki, ill, a katód is elvesztheti emittálóképességét, teljesen, vagy részlegesen.
Szerintem jóval többet tud!! 45 W anóddisszipációval SE ben több mint 10 Wattot kellene kiszedni belőle!
80 Volt anódfesz mellett 1 Anódáram! Nem semmi 6C33C -B 65 W-t tud eldisszipálni az anódon!
Igen, ez működő kapcsolástechnikai fogás, akár SE, akár PP esetén alkalmazható, max 3 csőig. Elméletileg megkétszereződik a teljesítmény, 7-8 W lesz 2xEL84 se-be. De a kimenő áttételét felére kell csökkenteni. Azonfelül a csövek munkapontját egyedileg kell beállítani, vagy válogatva alkalmazni őket, de az állítás lehetőségével.
Lehet, már nem emlékszem rá pontosan, régen volt vele dolgom. Az utóbbi időben 6P45sz-et favorizáltam.
Tényleg, most hogy nézem, csillám. Istenigazából fémnek hittem, olyan színe van. De akkor sem normális szerintem, hogy basszusokra fényesebben világít (minimálisan, és kisebb anódfesznél meg nem.) Megmértem a trafót, 70.3V->1,8V Ergo áttétel a számítások szerint 39:1. Más feszekkel is hasonlót produkált. Lehetséges? Ennél szerintem jóval magasabbnak kellene lennie. (legalább 10x) Akkor talán megvan a gond. Ha tényleg ez okozta, az eddigi próbálkozások károsíthatták a csövet?
Akkor lehet ebből építek se-t (6c33c) 4250Ft az elektroncso.hu-n. Nagyon brutálisan néz ki!!!
Az izzításnak nem örül(t), túlvezérlést meg rettenetesen jól viseli. A lényeg, hogy az anódáram, anódfesz szorzat ne legyen több 9W-nál Nálad ez valahol 11,5W-nál áll. Az áttátel ilyen beállításhoz még sok is, olyan 1:32 kéne 4 Ohm-hoz.
Kösz a gyors választ,akkor meg se szólal 50--60V-ról?
Itt a kapcsolás: LINK Szerinted ezt érdemes megépíteni.Ez is PCL86-os csővel megy,pont úgy,ahogy írtad:két fokozata van:A trióda felerősíti a bemenő feszt,ami megy a végpentódára... Kimenőtrafónak megteszi egy 230/12voltos trafó,vagy nem úszom meg a kimenőtekercselést?
Kicsit kevesebbel! Ez egy alacsony anódfesszel ( nagy anódárammal) működő igen ksi belsőellenállású (130 Ohm!!! ) trioda! Így, mivel triodáknál Rt=Rb-re szoktak illeszteni 130 Ohmos hangszórót közvetlenül meg tudna hajtani. Azt olvastam, hogy atorzításnak jót tezs, ha 3Rb-re illesztünk ( egy ksi telejsítményveszteséggel ), így 5 cső párhuzamosan elvileg meg tud hajtani egy 8 Ohmos hangszórót kimenő nélkül (16 Ohmosat 3 is ), de SRPP kapcsolásban, ami alacsony kimenőimedanciát eredményez, 4 csővel már láttam kapcsolási rajzot!
Katalógus szerint 120 Volt anódfeszen érzi igazán jól magát!
köszi. én megpróbálom a 6c33c-t most találtam az elektroncsőn kapcsolást 15w se-ben :eek2:
200 V anódfeszel, 200 ohm katódellenállással kéne tudnia legalább 3W-ot (Ra=3,5K). Segédrácsra jó a 100 ohm. Rácslevezetőnek pl. 470 Kohm.
A cső 11 W-ot tud eldisszipálni, tehát 200 V anódfesznél 55 mA lehet az anódáram. Ha a rádióban csak 115 V volt az anódfesz (százakárhányohm katódellenállással), akkor az ahhoz méretezett kimenő nem az igazi ide (kicsi a teljesítménye (1,25 W) és nem jó az áttétele sem). ECL/PCL 86-hoz, EL84-hez való kimenő jó lenne 250 V anódfesszel, 40-43 mA anódárammal szerintem (bár nem ismerem a cső határadatait).
6C33C SE-ben 15-18 W, és még nincs is keresztre feszítve
Hú, látom pörögnek itt az események, nem bírom követni
Leesett nekem is, ez az a böszme nagy trióda
Ebben biztos vagy? Az adatlap szerint 3500ohm az ideális váltóáramú anódellenállás, míg 8 a hangszóró, ezeknek a hányadosa nekem 437.5 Vagy valamit rosszul érzelmezek?
Sturbi: A rádióban 115V volt az anódfesz, a katódellenállás 250ohm. Az ahhoz méretezett kimenővel próbálkoztam idáig, és 2W-nál többet nem sikerült kicsikarni az erősítőből. ECL/PCL-em nincs, bár valami hasonló típus nélküli van, esetleg kipróbálom majd azzal, bár inkább ez az erősítő működjön.
Tényleg 11W-os.
Uamax:250V Ikmax:75mA Segédrács:1,9W
Szija! Nem igazán. A trafónak meg kicsit kevés az áttétele.
Á=ngyök(Ra/Rt) , ez egyezik a feszültségáttétellel
Rendben, utánanéztem az elektroncso.hu oldalon, bár józan paraszti ésszel nem világos, miért kell azt a gyököt vonni. Elvileg a feszültségek aránya egyenlő a menetszámok arányával.
Akkor mindezek után mit gondoltok, mi lehet a gondom? Érdemes lenne kipróbálni valami nagyobb keresztmetszetű hasonló áttételű hálózati trafóval kipróbálni légrés "csinálása" után?
Akkor megpróbálom megépíteni a sima PCL86-os kapcsolást,remélem a HAM-bazárban lesz hozzá cső .
Nagyon kiváncsi leszek erre a kis végfokra,még egyszer sem hallottam csöves erősítőt szólni,eddig csak tranyósokat és IC-seket építettem. Ha az anódfesz egyik pl. pozitív ágát fogom meg,ugye nem ráz meg?(le lesz választva két trafóval a hálózatról) Kimenőtrafót mire érdemes tekerni?,valami szétszedhető vasmagú trafó kéne,de eddig még nem nagyon láttam olyat. Itt aztán van élet,nemrég még 84oldal volt
No, most megnéztem Müszi barátunk klasszikusát. Én sok dolgot másképp oldanék meg....
De kinek a pap, kinek a papné....
Ha nem lesz már nekik, adok egy marékkal...+ 2 DB ZK kimenő.
Mert négyzetes az összefüggés. Ha az áram 2x-es lesz a feszültség meg fele, az 4x-es változás.
Ha van jó PCL86-os kapcsolásod,szívesen várom.
Tudnál adni kimenőt?
Azért ne tapogasd azt az anódot. Jobb azzal vigyázni. Ha kikapcsolod, mindig figyelj arra, hogy a pufferokba se maradjon számottevő fesz, ezt egy 40W-os villanykörtével kisütheted. (Rövidzárral TILOS!) Ha jól sikerül, nagyon meg fogsz lepődni a hangján.
PCL86-osom is van, kiépített. A ZK kimenők orsós magnóba voltak, ECL86-oshoz. 2-t tudok nélkülözni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |