Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   43 / 2208
(#) djhans válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Akkor inkább a meglévő erősítőmet turbóznám fel (el84se) a kimenőim elég nagyok lehet az el84-el még egyet párhuzamosan kötni. Van értelme és mennyivel tud majd többet? Előre is köszi.
(#) Imi65 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
A csőben csillámlemezek tartják a helyükön az elektródákat. Az anód bizonyos részei kezdenek izzani, ez az épp láthatótól a sárgásvörösig terjedhet. Ez utóbbi azonban csak néhány percig látványos, utána csőcsere. A felizzott elektróda deformálódhat (zárlatok), gázt bocsáthat ki, ill, a katód is elvesztheti emittálóképességét, teljesen, vagy részlegesen.
(#) kocos válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Szerintem jóval többet tud!! 45 W anóddisszipációval SE ben több mint 10 Wattot kellene kiszedni belőle!
80 Volt anódfesz mellett 1 Anódáram! Nem semmi

6C33C -B 65 W-t tud eldisszipálni az anódon!
(#) Imi65 válasza djhans hozzászólására (») Feb 17, 2008
Igen, ez működő kapcsolástechnikai fogás, akár SE, akár PP esetén alkalmazható, max 3 csőig. Elméletileg megkétszereződik a teljesítmény, 7-8 W lesz 2xEL84 se-be. De a kimenő áttételét felére kell csökkenteni. Azonfelül a csövek munkapontját egyedileg kell beállítani, vagy válogatva alkalmazni őket, de az állítás lehetőségével.
(#) Imi65 válasza kocos hozzászólására (») Feb 17, 2008
Lehet, már nem emlékszem rá pontosan, régen volt vele dolgom. Az utóbbi időben 6P45sz-et favorizáltam.
(#) Tom025 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Tényleg, most hogy nézem, csillám. Istenigazából fémnek hittem, olyan színe van. De akkor sem normális szerintem, hogy basszusokra fényesebben világít (minimálisan, és kisebb anódfesznél meg nem.) Megmértem a trafót, 70.3V->1,8V Ergo áttétel a számítások szerint 39:1. Más feszekkel is hasonlót produkált. Lehetséges? Ennél szerintem jóval magasabbnak kellene lennie. (legalább 10x) Akkor talán megvan a gond. Ha tényleg ez okozta, az eddigi próbálkozások károsíthatták a csövet?
(#) djhans válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Akkor lehet ebből építek se-t (6c33c) 4250Ft az elektroncso.hu-n. Nagyon brutálisan néz ki!!!
(#) Imi65 válasza djhans hozzászólására (») Feb 17, 2008
Helyesen
4Ohm1:26
6Ohm 1:21
8Ohm 1:18
(#) Imi65 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Az izzításnak nem örül(t), túlvezérlést meg rettenetesen jól viseli. A lényeg, hogy az anódáram, anódfesz szorzat ne legyen több 9W-nál Nálad ez valahol 11,5W-nál áll. Az áttátel ilyen beállításhoz még sok is, olyan 1:32 kéne 4 Ohm-hoz.
(#) Ricsi1992 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Kösz a gyors választ,akkor meg se szólal 50--60V-ról?

Itt a kapcsolás: LINK

Szerinted ezt érdemes megépíteni.Ez is PCL86-os csővel megy,pont úgy,ahogy írtad:két fokozata van:A trióda felerősíti a bemenő feszt,ami megy a végpentódára...
Kimenőtrafónak megteszi egy 230/12voltos trafó,vagy nem úszom meg a kimenőtekercselést?



(#) djhans válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
köszi. én megpróbálom a 6c33c-t most találtam az elektroncsőn kapcsolást 15w se-ben :eek2:
(#) kocos válasza djhans hozzászólására (») Feb 17, 2008
Kicsit kevesebbel! Ez egy alacsony anódfesszel ( nagy anódárammal) működő igen ksi belsőellenállású (130 Ohm!!! ) trioda! Így, mivel triodáknál Rt=Rb-re szoktak illeszteni 130 Ohmos hangszórót közvetlenül meg tudna hajtani. Azt olvastam, hogy atorzításnak jót tezs, ha 3Rb-re illesztünk ( egy ksi telejsítményveszteséggel ), így 5 cső párhuzamosan elvileg meg tud hajtani egy 8 Ohmos hangszórót kimenő nélkül (16 Ohmosat 3 is ), de SRPP kapcsolásban, ami alacsony kimenőimedanciát eredményez, 4 csővel már láttam kapcsolási rajzot!
Katalógus szerint 120 Volt anódfeszen érzi igazán jól magát!
(#) djhans válasza kocos hozzászólására (») Feb 17, 2008
köszi. elektroncsőn találtam kapcsolást
(#) sturbi válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
200 V anódfeszel, 200 ohm katódellenállással kéne tudnia legalább 3W-ot (Ra=3,5K). Segédrácsra jó a 100 ohm. Rácslevezetőnek pl. 470 Kohm.
A cső 11 W-ot tud eldisszipálni, tehát 200 V anódfesznél 55 mA lehet az anódáram.
Ha a rádióban csak 115 V volt az anódfesz (százakárhányohm katódellenállással), akkor az ahhoz méretezett kimenő nem az igazi ide (kicsi a teljesítménye (1,25 W) és nem jó az áttétele sem).
ECL/PCL 86-hoz, EL84-hez való kimenő jó lenne 250 V anódfesszel, 40-43 mA anódárammal szerintem (bár nem ismerem a cső határadatait).
(#) sturbi válasza djhans hozzászólására (») Feb 17, 2008
6C33C SE-ben 15-18 W, és még nincs is keresztre feszítve
Hú, látom pörögnek itt az események, nem bírom követni
(#) Imi65 válasza djhans hozzászólására (») Feb 17, 2008
Leesett nekem is, ez az a böszme nagy trióda
(#) Tom025 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Ebben biztos vagy? Az adatlap szerint 3500ohm az ideális váltóáramú anódellenállás, míg 8 a hangszóró, ezeknek a hányadosa nekem 437.5 Vagy valamit rosszul érzelmezek?

Sturbi:
A rádióban 115V volt az anódfesz, a katódellenállás 250ohm. Az ahhoz méretezett kimenővel próbálkoztam idáig, és 2W-nál többet nem sikerült kicsikarni az erősítőből. ECL/PCL-em nincs, bár valami hasonló típus nélküli van, esetleg kipróbálom majd azzal, bár inkább ez az erősítő működjön.
(#) Imi65 válasza sturbi hozzászólására (») Feb 17, 2008
Tényleg 11W-os.
Uamax:250V
Ikmax:75mA
Segédrács:1,9W
(#) Imi65 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Igen, ebből még bátran vonjál gyököt.
(#) Imi65 válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Szija! Nem igazán. A trafónak meg kicsit kevés az áttétele.
(#) sturbi válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Á=ngyök(Ra/Rt) , ez egyezik a feszültségáttétellel
(#) Tom025 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Rendben, utánanéztem az elektroncso.hu oldalon, bár józan paraszti ésszel nem világos, miért kell azt a gyököt vonni. Elvileg a feszültségek aránya egyenlő a menetszámok arányával.

Akkor mindezek után mit gondoltok, mi lehet a gondom? Érdemes lenne kipróbálni valami nagyobb keresztmetszetű hasonló áttételű hálózati trafóval kipróbálni légrés "csinálása" után?
(#) Ricsi1992 hozzászólása Feb 17, 2008
Akkor megpróbálom megépíteni a sima PCL86-os kapcsolást,remélem a HAM-bazárban lesz hozzá cső .

Nagyon kiváncsi leszek erre a kis végfokra,még egyszer sem hallottam csöves erősítőt szólni,eddig csak tranyósokat és IC-seket építettem.

Ha az anódfesz egyik pl. pozitív ágát fogom meg,ugye nem ráz meg?(le lesz választva két trafóval a hálózatról)

Kimenőtrafót mire érdemes tekerni?,valami szétszedhető vasmagú trafó kéne,de eddig még nem nagyon láttam olyat.

Itt aztán van élet,nemrég még 84oldal volt
(#) Imi65 válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Feb 17, 2008
No, most megnéztem Müszi barátunk klasszikusát. Én sok dolgot másképp oldanék meg....
De kinek a pap, kinek a papné....
(#) Imi65 válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Ha nem lesz már nekik, adok egy marékkal...+ 2 DB ZK kimenő.
(#) Imi65 válasza Tom025 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Mert négyzetes az összefüggés. Ha az áram 2x-es lesz a feszültség meg fele, az 4x-es változás.
(#) Ricsi1992 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Ha van jó PCL86-os kapcsolásod,szívesen várom.

Tudnál adni kimenőt?
(#) Imi65 válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Feb 17, 2008
Azért ne tapogasd azt az anódot. Jobb azzal vigyázni. Ha kikapcsolod, mindig figyelj arra, hogy a pufferokba se maradjon számottevő fesz, ezt egy 40W-os villanykörtével kisütheted. (Rövidzárral TILOS!) Ha jól sikerül, nagyon meg fogsz lepődni a hangján.
(#) Imi65 válasza Ricsi1992 hozzászólására (») Feb 17, 2008
PCL86-osom is van, kiépített. A ZK kimenők orsós magnóba voltak, ECL86-oshoz. 2-t tudok nélkülözni.
(#) szabi83 hozzászólása Feb 17, 2008
Sziasztok mesterek

van 2 db kb 4-5VA trafóm, 360ohm/4ohm a két kivezetése, nem tudom, létezhet, hogy ez kimenő vagy 100V-osban lehetett?

Üdv,
Köszi
Következő: »»   43 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem