Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   639 / 780
(#) FRobert hozzászólása Feb 27, 2016 /
 
Kedves Skori!
A segédtápod a TNY255 el briliáns. Ma megépítettem, és járatom is már több mint két órája, kérek tőle 118mA-16V on és alig langyos. Még a kimeneti rövidzárlattól sem iszonyodik, habár egy pár egymás utánni szikráztatástól egy kicsivel melegebb lett. Viszont gondolom, hogy meg lehet oldani egy 0.x ohm smd ellenállással, ha zárlat van a tápban, akkor az szakadjon meg.
A táp áramfelvételét nagyából megértettem hogy kell kiszámolnom. Még a kapcsoló tranzisztorok fogyasztását kérdezném újra.
Úgy értettem a képlet a következő:

2*F(maximális frekvencia)*Qg(teljes kapu töltés nanocoulomb)

pl:
2*200.000Hz*0.000000114Coulomb=0,045A (akkor ezzel e segédtáppal egy traktort is el lehet hajtani)
Segédtáp kipipálva. Kezdhetek agyalni mitől forrósodik a trafóm maximális terhelés alatt. Az excel táblázat az üresjárati meddó áram a mágnesezési induktivitásban, 3,14A számolt ki.
Üresjáratban hideg, 3A terhelésnél melegedik, és 6A nál 3 perc után nem tudom az ujjam a dróton tartani. Azért beszúrom az excelt is hátha én tévedtem valahol és sikerül megvilágosulni.

800W_jav.xls
    
(#) mmajka hozzászólása Feb 27, 2016 /
 
Kedves Szakértők!

A minapi netes barangolásom közben találtam egy kapcsolást (csatolmányban). Nem ragoznám különösebben csak annyira, hogy szimpatikus és kielégítené az igényeim.

Hozzáértők véleményét kérném abban, hogy működőképes lehet e a kapcsolás?
(#) vteo válasza mmajka hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
Ezen a fórumon IR2153-and-2xATX-transformer "maxenete" nevű fórumozó sikerrel készítette el. (Ha ezt olvastad akkor bocs!)
Amivel számolnod kell:
Ez a táp keménykapcsolású, azaz nem rezonáns ennek minden hátrányával és előnyével.
Ami nem tetszik benne, hogy az 5 ohm-os NTC elég nagy igénybevételnek van ki téve. A fórumon erről vannak rossz tapasztalatok.
(én még biztosan betennék egy külső 12-15V zennert az IC tápellátásához, nem hagynám, hogy az IC-t fűtse.)
A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2016
(#) mmajka válasza vteo hozzászólására (») Feb 27, 2016 /
 
Jól látod, ez a cikk volt amit olvastam.

Az általad leírt észrevételek érdekeltek igazán. Amúgy meg nem hiszek el mindent a neten leírtaknak, azért kértem hozzáértő véleményt.

Köszönöm a válaszod
(#) Transztyuszeres hozzászólása Márc 1, 2016 /
 
@Katt:
Épp IR2153S-el és IRF820-al kísérletezem.
Trafóból kiszedtem a légrést.(zcs)
Most az Uds aggaszt, ilyen (kép).
Ilyenkor pontosan mi zajlik le?
(#) Transztyuszeres válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Márc 1, 2016 /
 
Bocsi, ez lemaradt: Uds Ugs
Az előző kép a terhelt.
(#) Skori válasza FRobert hozzászólására (») Márc 1, 2016 /
 
Idézet:
„...gondolom, hogy meg lehet oldani egy 0.x ohm smd ellenállással, ha zárlat van a tápban, akkor az szakadjon meg.”
Olvass utána a Multifuse néven kapható, PTC alapú, "öngyógyuló" félvezető biztiknek.

A kiszámolt 45mA hihető érték.

A huzal ellenállásán átfolyó áram I^2 * R teljesítményveszteséget okoz, de a skin hatás miatt valamivel rosszabb lesz a helyzet. Magyarul az áram négyzetével kb. arányos lesz a huzal melegedése. Azonban a huzal ellenállása a melegedéssel növekszik , ami még ront egy kicsit a helyzeten. Tehát dupla áram esetén a melegedés több mint 4x akkora lesz. Az üresjárati 3A-hez képesti, a +6A esetén simán lehet forró. Nagyobb huzalkeresztmetszet kellene.
(#) Skori válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Márc 1, 2016 /
 
Szerintem elég logikus, csak végig kell gondolni. A holtidőben hamarabb megfordul a terhelés árama, mint ahogy a másik oldali FET kinyit. Mivel mindkét FET zárt, az áramirány megfordulása a feszültségváltozás irányát is megfordítja. Ha kicsit feljebb tekered a frekit, hogy rel. későbbre tolódjon az áramirány megfordulása, akkor jobb lesz a helyzet.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2016
(#) glaci hozzászólása Márc 1, 2016 /
 
Sziasztok!
IR2153-as ic-re épülő rezonáns tápba, a trafót egy pc tápból vettem ki.(EI 28)Szétszedtem de nem tekertem át, hanem tettem bele légrést és csináltam hozzá egy fazékmagos induktivitást. Az így összeépített alapinduktivitás 1,154mH és rezonáns induktivitás 103uH lett. A rezonáns kondi 47nF a beállított freki 66,9KHz. A táp terheletlen kimenő fesz 12,3V két 55W-os izzót rátéve a fesz visszaesik 10,2V-ra, az áram 9,2A. A két első kép az áramváltón vizsgált jel. A fetek és az egyenirányító hőmérséklete kb 1 órás üzem után sem ment 50 fok fölé.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2016
(#) Skori válasza glaci hozzászólására (») Márc 1, 2016 /
 
Köszi, hogy megosztottad, bár gondolom sokan kíváncsiak lennének a tényleges kapcsolásra, és esetleg a NYÁKra is. Gratula.
(#) glaci válasza Skori hozzászólására (») Márc 1, 2016 /
 
Korábban már kelkerült de ott még újratekert pc trafóval.
(#) hobbyboby válasza elektromoska hozzászólására (») Márc 2, 2016 /
 
Erről - illetve a belsejéről - esetleg egy tűéles fotót, vagy a teljes kapcsolási rajzot az alkatrész értékek feltüntetésével -
ha meg tudnál adni ...

azt előre megköszönném!

Már régóta keresem ezt, de sehol a neten ilyesmi.
A tipusa XS-ET60D ... és gondolom - kínai.

Az enyém kapott egy zárlatot, és - az állítólagos zárlatvédelme ellenére - simán meghalt ....
(#) hobbyboby válasza gefffry hozzászólására (») Márc 2, 2016 /
 
Nagyon elképzelhető, hogy egyáltalán nem FET, hanem csupán sima npn tranzisztor, melyet bármely nagyobb teljesítményű (18-23W) ám rossz s kidobott kompakt fénycső-izzó (energiatakarékos lámpa) elektronikájából ki lehetne termelni.
(egy kis kukázás valamely veszélyes hulladékos gyűjtőben!)

Tipusa 13003D

A rajzon pedig a kocka - mely felkiáltójellel jelzett - egy sima DIAC, tipusa DB3
(#) hobbyboby válasza hobbyboby hozzászólására (») Márc 2, 2016 /
 
Erről egy fotó esetleg ....

hátha valakinek többet mond.

P2126638.JPG
    
(#) Transztyuszeres hozzászólása Márc 3, 2016 /
 
Megjöttek az IC-k végre (kép).
Bedobom a közösbe a kapcsolási rajzom: 1000W IRS27951S
Ha valaki talál benne hibát, szóljon. Építő jellegű kritikákat is elfogadok.
Kezdődhet a nyáktervezés...
(#) Ge Lee válasza hobbyboby hozzászólására (») Márc 3, 2016 /
 
Mezei önrezgő táp, az is az egyszerűbbik fajtából. Kismillió rajzot találsz róla a neten, de annak a néhány alkatrésznek a visszarajzolásához sem kell diploma.
Tranzisztor, dióda, esetleg diac, más baja nem lehet. Ha minden jó és mégsem megy, akkor jön az, hogy a gyűrűn a 4 menetes tekercseket meg kell toldani 1 menettel.
(#) FRobert válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Márc 3, 2016 /
 
Szia.
Én ajánlanám, hogy a segédfeszültségnek használd a skori step-down konvertert, én is egy ilyen táp megépítésével küszködök, és nagyon meg vagyok elégedve azzal amit nyújt a TNY255. És ne feledjük, hogy stabilizált a konverter kimenete, azzal ellentétbe, hogy a segédfesz valtakozik a kapcsoló frekvencia függvényében (látom az zennert és a 100 ohmos ellenállást, de elég nagy a feszültség válozás a szabályzás miatt) . A trafó által előálított segédfeszültség jó a relének, ventilátornak. És még nem említettem például egy hővédelmet, mert olyankor nincs trafómüködés.
Egy pár szót, ha irnál a trafóról. Milyen tipusu magot használsz, felhasznált huzal keresztmetszet.
Az én trafóm nagyon melegedik. 5,3A terheléssel a kimeneten 5-7 perc alatt elértem a 120 Celsius fokot. A lorylaci excel táblázata alapjan tekertem meg, a feszültségek rendebe is vannak, csak a nagy forrósodás ami gáz. A táblázat: primérnek 0,2 drótból 27 szálat ajánlott, valamint szekundérnek 29 szálat. Utánna is néztem skori honlapján a trafó számolónak és a 27 szál 0,2 es drót 5A áramsürűségnél, 4,2A áramerősséget bír.
Kiváncsi vagyok a te tapasztalataidra, de addig is jó epítést. Kell az a két fojtótekercs a kimenetre, mivel hogy rezonáns táp?
(#) Transztyuszeres válasza FRobert hozzászólására (») Márc 3, 2016 /
 
Mag: ETD49(3C90) freki: kb. 58kHz
Szigorúan sokszor 0.05-ös Litze huzal! (több szálból)
Primer: 20 menet
Szekunder: 2x6-7 menet
Lszórási: 25uH (csak átfedéssel jön össze)
Lmágnesező: 300-500uH
Crez: 2x150nF/400V WIMA MKP-4

Az a tekercs a kimeneten nem kimondottan fojtó szerepet tölt be, hanem zavarszűrést, kicsi az induktivitása és elkó után van.
Majd ha összeraktam többet tudok.

Van TNY256-om, az nagyobb áramú, csináltam is vele már tápot, bevált. Ez a verzió egyelőre így lesz, aztán majd meglátom.
(#) voodoo válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
Szia!

Tetszik, hogy végre elfogadtad a javaslatot, és normális 2222A/2907A komplementert használsz shiftelésre ezért jár a piros pont.
Az R13-R14 /10 ohm -ot én keménynek találom, szerintem elég lenne oda kb 270...330 ohm.
(#) Transztyuszeres válasza voodoo hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
Köszi!

Azért 10 Ohm, mert abból van sok.
Egyébként ment direktbe ellenállások nélkül is a 21531-el.
(#) Transztyuszeres válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
Idézet:
„Mérések, Rds(on) amim van fet 1A-en:
2db IRF740: papíron 0.55 Ohm, mérve 0.8-0.9 ergó gagyi
2db IRFP460: papíron 0.27 Ohm, mérve 0.46 szintén zenész...
STH8NA60FI: papíron >1Ohm(0.96), mérve 1.1 Ohm, ez már jobban hangzik.”


Ezt a hozzászólásomat visszavonnám!
Lemértem - ahogy Kovidivi javasolta - a HQ-s, ill. a pécsi alkatrészboltos IRFP460-at, IRF740-et: 0,22 és 0,56 Ohm. Az STH is 0,9.

Elnézést!

Viszont a kínai(eBay) 47N60C3 tényleg gagyi: 0,055 helyett 0,09 Ohm!
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2016
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
Azokat az adatokat általában 10V Ugs mellett és 10A körül adják meg. Egyébként a Vishay 460 az 20 Co-on 1ohm, az a 2-3 tized az -60 Co környékén van az adatlap szerint.
(#) Skori válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
Valamit benéztél, mert a Vishay IRFP460 25C-on max. 0,27ohm az adatlap szerint.
Az Rdson vs. Temp grafikon pedig normalizált, azaz 25foknál van az 1 érték (ami a 100%-nak felel meg), tehát nem ohm-ban van skálázva. Ezt néhány oldallal ezelőtt Transztyuszeres-nek is leírtam, amikor hasonló észrevételei voltak.

Adatlap 3. oldal.
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2016
(#) Skori válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
Na igen, annak idején EZT írtam neked.
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
Gondoltam nem sok a különbség és egyszerűbb beállítani az 1A-t és leolvasni a feszt.
Egyébként a panelműszer árammérése pontosabb; MY 64-1,00A, panelmüszer-0,99A.
(#) mark.budai hozzászólása Márc 5, 2016 /
 
Sziasztok! Építettem egy skory-féle önrezgő rezonáns tápot, de nem bírok vele. EI33, 40 menet primer, 2x7 menet szekunder, 33V van a szekunderen, de ha megterhelem 10W-tal, esik 3V-ot a feszültség, és ez még a kisebbik probléma. Az alsó fet nagyon melegszik, már üresjáratban is. Ilyenkor egyébként 6VA-t vesz fel a hálózatból a tápegység.
Már kicseréltem benn a feteket (IRF740), a gyűrűmagos trafót is, de ugyan az marad. A trafóm szórási induktivitása 108uH, most 47nF van rezonáns kondinak, igaz a freki csak 57kHz.
Kötöttem egy áramváltót a trafó primerével sorba, és ezt látom a szkópon a 10W terhelés mellett. Terheletlenül egy egész jó négyszögjel van.
A passzív alkatrészek mind pontosak, mértem őket. Mi lehet még a gond vele?

szkop.jpg
    
(#) ferci válasza mark.budai hozzászólására (») Márc 5, 2016 /
 
Szia!
Próbálj meg +1-1 menetet tenni a gyűrűre.
(#) mark.budai válasza ferci hozzászólására (») Márc 5, 2016 /
 
Szia!
Tekertem rá, így 570uH lett, de még mindig nagyon melegszik az alsó FET.
(#) ferci válasza mark.budai hozzászólására (») Márc 5, 2016 /
 
Csatold be, melyik tápról van szó pontosan, mert többfajta is létezik... van soros fojtós, stb.
(#) mark.budai válasza ferci hozzászólására (») Márc 5, 2016 /
 
Erről a kapcsolási rajzról van szó, csak nekem soros fojtó nélkül, mert áttekertem a PC trafót, és ketté választottam a csévét egy műanyag lappal, így 108uH lett a szórási induktivitás.
Következő: »»   639 / 780
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem