Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Elvileg mehet a 9V -os elemről sorban, csak az a baj, hogy mikor új elemet teszel rá akkor nincs ami áramot korlátozzon, és ki tudja meddig bírnák a ledek (lehet azonnal tönkremenne).
Szóval áramkorlátozó ellenállás mindenképp szükséges. Ha merül az elem akkor meg már lehet (szinte biztos) kevés lesz a nyitófesz, hogy világítsanak a ledek. Így előfordulhat, hogy van egy szinte teljesen jó elemed, de már nem világítanak a ledek mégse. Én inkább azt javasolnám, ha mindenképp a 9V -os elemnél akarsz maradni, hogy vagy csak két ledet köss sorba (így nagyobb feszültségesést is elvisel az áramkör, és még mindig világítani fog) és tegyél elé áramkorlátozó ellenállást (ilyen ágból akár kettőt is párhuzamosíthatsz, ha kevés a két led, akkor 2x2 -vel is meg csinálhatod). Persze ez így elemről szerintem csak ideig óráig fog menni, de hát ez van. Jobban jársz, ha lomolsz valahonnan egy 12V -os dugasztápot, és arra már sorba köthesz három ledet és a soros áramkorláozó ellenállást. Szerintem ez a leg egyszerűbb és leg gazdaságosabb számodra... Vagy ha nagyon akarod, áramgenerátorral is megoldható, de szerintem a te esetedben ez nem szükséges. Hova lett a kérdező hozzászólása amire válaszoltam? A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
Gondolom törölte, mert rájött a leg egyszerűbb, leg gazdaságosabb módra.
Még új vagyok errefelé, és csak már a hozzászólásom után vettem észre, hogy ez valószínűleg nem ide tartozik, ezért töröltem...
Így viszont visszamásolom, ha ennek ellenére is kaptam rá választ: Idézet: „Sziasztok! A következő, mérhetetlenül amatőr problémában szeretnék segítséget kérni: Egy polcba szeretnék LED világítást építeni, de mivel még nem csináltam soha semmi ehhez hasonlót, így kicsit elvesztem a részletekben. (A legdurvább, amit idáig elektronika témakörben alkottam, az megállt két kábel összeforrasztásában ) A tervek a következők: Az adott polcba szeretnék 3db fehér ledet, és 3db UV ledet építeni úgy, hogy lehessen őket külön kapcsolgatni. (fehér LED, UV LED) A kérdés, hogy milyen kapcsolással érdemes ezt megvalósítani, illetve milyen áramforrás szükséges ehhez az egészhez. Mivel a kábel igényes elhelyezésére nincs ötletem, így arra gondoltam, talán jobb lenne elemmel megoldani, de csak akkor, ha nem kell hetente elemet cserélni... Nem tudom mennyire baromság, de úgy gondoltam, hogy ha a 3 LEd-et sorosan kötöm egy 9 voltos elemhez, akkor az ellenállás nélkül is teljesen jól tudna működni, a másik 3 LED-et pedig ugyanígy kötném az elemre, egy külön körben, külön kapcsolóval. Ez az elképzelés működőképes lehet? Ha igen, kb mennyi ideig tudna így világítani?” Na tehát ha jól értem, nem leszek túl boldog az elemes megoldással.... Ebben az esetben inkább elviselem azt a kábelt, legfeljebb majd valamit kitaláltatok az asszonnyal, hogy ne legyen olyan csúnya a csupasz falon El tudnád nekem magyarázni, hogy hogyan tudok ehhez a 2x3 ledhez egy megfelelő tápot választani? Illetve az ellenállás kérdéssel se vagyok tisztában, sajnos a legkevésbé sem. Milyet kell ehhez beszerezzek?
csak ird be ide az adatokat : http://www.hobbielektronika.hu/segedprogramok/?prog=led_elotet_soros
és "számolás"
Az áramkör ott van azon a linken amit morfi007 barátunk linkelt.
Ellenállásnak kezdhetsz 330Ω -al, ha esetleg nem világítana elég fényesen, próbálkozhatsz helyette 220Ω -al is. Kissebbel már nem nagyon érdemes használni ha nem akarjuk csökkenteni a ledek élettartamát. Tápnak bármilyen dugasztáp jó, amire az van ráírva, hogy OUT DC 12V, 250mA. Ha az áramérték nagyobb, az nem gond, de a feszültsége ne legyen nagyobb, mert akkor módosítani (növellni) kell az ellenállások értékét. A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
Tehát akkor pl ez a táp megfelelő lenne?
Ellenállást pedig ha ezek közül választok egyet, amivel számomra megfelelő fényerővel világít, és kész is vagyok?
Üdv!
Pár oldallal visszább kérdeztem az egyenirányításról ! Ahhoz kapcsolódva szeretnék megint kérdezni , mégpedig , hogy vettem egy KBPC1010 -t , és a 25,5V -os trafó csak 21.1V-ot ad most le így . Ez mitől van ? Pont az lett volna a lényeg nekem hogy a feszültség növekedjen .
Milyen műszerrel mérted? Puffer kondit tettél-e rá?
A tápegység jó, de ellenállásból nem kell ilyen nagy teljesítményű.
Elég neked egy sima mezei 1/4 -ed W -os is, pl ilyen: Ellenállás...
A Graetz diódáin esik feszültség, tegyél pufferkondenzátort (1-2000µF/A), akkor ~1.4-szeresre növekszik a fesz. Terhelés volt rajt? Terhelésre is esik a trafó kimenő feszültsége.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
Multiméterrel . Kondit nem tetem rá , azt mondták a boltban hogy nem kell , mert én csak egy vágószálat fogok róla működtetni , és csak pár Volttal akartam növelni a feszültséget .
Idézet: „A Graetz diódáin esik feszültség” Csak, ha terhelő áram is folyik. Tartok tőle, hogy csak üresjáratban mérte, puffer nélkül.
Vágószálhoz minek egyenirányítani? Ha emelni akarod a sec.fesz.-t, tekerj rá néhány menetet.
Nem lehetséges , volt itthon ez a trafó ( toroid ) , és ki van öntve a közepe gyantával .
Idézet: „mert én csak egy vágószálat fogok róla működtetni...” Mármint milyen vágószálat? Sima ellenálláshuzalt? Mint pl a habvágóknál? Mert akkor azt is mondhatták volna, hogy annak teljesen felesleges az egyenirányítás is. Az sima váltóáramról is üzemeltethető...
Ekkora esésnél feltételeztem a (túl)terhelést. Vagy gagyi kis trafó.
Igen ellenállás huzalt ! Nagyobb feszültséget akartam , hogy a szál jobban melegedjen , mert kicsit lassú nekem a vágás sebessége .
A multiméterrel nem lehet pontosan mérni a kétutasan egyenirányított lüktető egyenfeszültséget. Ahhoz olyan mérőeszköz kellene ami igazi effektív értéket mér. Akkor azonban pont annyit fog mutatni, mint a multimétered, mert a multimétered színuszos váltófeszültség effektív értékének mérésére van kalibrálva, és ez (a veszteségeket leszámítva) pont megegyezik egyenirányítás után is.
A vágószálnak meg tökmindegy milyen alakú feszültségről üzemelteted, az a valódi effektiv értékét fogja hasznosítani, az egyenirányítás csak növeli a veszteséget, ezzel csökkenti a teljesítményt.
Így van , szeretném ha kicsit jobban melegítene , ergo gyorsabb lenne a vágás .
Értem . Akkor Effektíve hülyeséget csináltam ezzel , vegyem ki az egyenirányítást ?
Rövidíts a huzalon (magyarul csökkentsd az ellenállását), vagy válassz kissebb ellenállásút ugyanolyan hosszban, ha szükséges a meglévő huzalhossz...
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
A 25.5 V-ot terhelve (~5.5-6 A) tudja? Mennyit esik terhelésre?
Vedd rövidebbre a vágószálat, ezzel csökken az ellenállása, nagyobb áram, nagyobb teljesítmény.
Ha nem lehetséges, másik trafót kell használnod, nagyobb feszültségűt, és esetleg teljesítmény szabályzót a primerbe.
Bizony, felesleges. Mekkora áramnál esik le ennyire?
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
Nem tudom rövidebbre venni , kell a hossz . és nincs itthon kisebb ellenállású . Így akkor marad a lassú vágás , és kiveszem belőle az egyenirányítót ..
|
Bejelentkezés
Hirdetés |