Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2841 / 3971
(#) RoliNyh válasza Coller225 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Elvileg mehet a 9V -os elemről sorban, csak az a baj, hogy mikor új elemet teszel rá akkor nincs ami áramot korlátozzon, és ki tudja meddig bírnák a ledek (lehet azonnal tönkremenne).
Szóval áramkorlátozó ellenállás mindenképp szükséges.
Ha merül az elem akkor meg már lehet (szinte biztos) kevés lesz a nyitófesz, hogy világítsanak a ledek. Így előfordulhat, hogy van egy szinte teljesen jó elemed, de már nem világítanak a ledek mégse.

Én inkább azt javasolnám, ha mindenképp a 9V -os elemnél akarsz maradni, hogy vagy csak két ledet köss sorba (így nagyobb feszültségesést is elvisel az áramkör, és még mindig világítani fog)
és tegyél elé áramkorlátozó ellenállást
(ilyen ágból akár kettőt is párhuzamosíthatsz, ha kevés a két led, akkor 2x2 -vel is meg csinálhatod).
Persze ez így elemről szerintem csak ideig óráig fog menni, de hát ez van.

Jobban jársz, ha lomolsz valahonnan egy 12V -os dugasztápot, és arra már sorba köthesz három ledet és a soros áramkorláozó ellenállást. Szerintem ez a leg egyszerűbb és leg gazdaságosabb számodra...

Vagy ha nagyon akarod, áramgenerátorral is megoldható, de szerintem a te esetedben ez nem szükséges.

Hova lett a kérdező hozzászólása amire válaszoltam?
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) granpa válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Gondolom törölte, mert rájött a leg egyszerűbb, leg gazdaságosabb módra.
(#) morfi007 válasza granpa hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
"átrakódott" a LED világitás fórumba
(#) granpa válasza morfi007 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Láttam, nem ez a lényeg.
(#) Coller225 válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Még új vagyok errefelé, és csak már a hozzászólásom után vettem észre, hogy ez valószínűleg nem ide tartozik, ezért töröltem...

Így viszont visszamásolom, ha ennek ellenére is kaptam rá választ:
Idézet:
„Sziasztok!

A következő, mérhetetlenül amatőr problémában szeretnék segítséget kérni:

Egy polcba szeretnék LED világítást építeni, de mivel még nem csináltam soha semmi ehhez hasonlót, így kicsit elvesztem a részletekben. (A legdurvább, amit idáig elektronika témakörben alkottam, az megállt két kábel összeforrasztásában )

A tervek a következők:
Az adott polcba szeretnék 3db fehér ledet, és 3db UV ledet építeni úgy, hogy lehessen őket külön kapcsolgatni. (fehér LED, UV LED)

A kérdés, hogy milyen kapcsolással érdemes ezt megvalósítani, illetve milyen áramforrás szükséges ehhez az egészhez.
Mivel a kábel igényes elhelyezésére nincs ötletem, így arra gondoltam, talán jobb lenne elemmel megoldani, de csak akkor, ha nem kell hetente elemet cserélni...

Nem tudom mennyire baromság, de úgy gondoltam, hogy ha a 3 LEd-et sorosan kötöm egy 9 voltos elemhez, akkor az ellenállás nélkül is teljesen jól tudna működni, a másik 3 LED-et pedig ugyanígy kötném az elemre, egy külön körben, külön kapcsolóval.

Ez az elképzelés működőképes lehet? Ha igen, kb mennyi ideig tudna így világítani?”



Na tehát ha jól értem, nem leszek túl boldog az elemes megoldással....
Ebben az esetben inkább elviselem azt a kábelt, legfeljebb majd valamit kitaláltatok az asszonnyal, hogy ne legyen olyan csúnya a csupasz falon

El tudnád nekem magyarázni, hogy hogyan tudok ehhez a 2x3 ledhez egy megfelelő tápot választani?
Illetve az ellenállás kérdéssel se vagyok tisztában, sajnos a legkevésbé sem. Milyet kell ehhez beszerezzek?
(#) morfi007 válasza Coller225 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
csak ird be ide az adatokat : http://www.hobbielektronika.hu/segedprogramok/?prog=led_elotet_soros

és "számolás"
(#) RoliNyh válasza Coller225 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Az áramkör ott van azon a linken amit morfi007 barátunk linkelt.
Ellenállásnak kezdhetsz 330Ω -al,
ha esetleg nem világítana elég fényesen, próbálkozhatsz helyette 220Ω -al is.
Kissebbel már nem nagyon érdemes használni ha nem akarjuk csökkenteni a ledek élettartamát.

Tápnak bármilyen dugasztáp jó, amire az van ráírva, hogy OUT DC 12V, 250mA.
Ha az áramérték nagyobb, az nem gond, de a feszültsége ne legyen nagyobb, mert akkor módosítani (növellni) kell az ellenállások értékét.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) Coller225 válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Tehát akkor pl ez a táp megfelelő lenne?
Ellenállást pedig ha ezek közül választok egyet, amivel számomra megfelelő fényerővel világít, és kész is vagyok?
(#) GmS hozzászólása Aug 31, 2016 /
 
Üdv!


Pár oldallal visszább kérdeztem az egyenirányításról ! Ahhoz kapcsolódva szeretnék megint kérdezni , mégpedig , hogy vettem egy KBPC1010 -t , és a 25,5V -os trafó csak 21.1V-ot ad most le így . Ez mitől van ? Pont az lett volna a lényeg nekem hogy a feszültség növekedjen .
(#) pucuka válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Milyen műszerrel mérted? Puffer kondit tettél-e rá?
(#) RoliNyh válasza Coller225 hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
A tápegység jó, de ellenállásból nem kell ilyen nagy teljesítményű.
Elég neked egy sima mezei 1/4 -ed W -os is, pl ilyen:

Ellenállás...
(#) granpa válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
A Graetz diódáin esik feszültség, tegyél pufferkondenzátort (1-2000µF/A), akkor ~1.4-szeresre növekszik a fesz. Terhelés volt rajt? Terhelésre is esik a trafó kimenő feszültsége.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) GmS válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Multiméterrel . Kondit nem tetem rá , azt mondták a boltban hogy nem kell , mert én csak egy vágószálat fogok róla működtetni , és csak pár Volttal akartam növelni a feszültséget .
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Idézet:
„A Graetz diódáin esik feszültség”

Csak, ha terhelő áram is folyik. Tartok tőle, hogy csak üresjáratban mérte, puffer nélkül.
(#) GmS válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Így van .
(#) granpa válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Vágószálhoz minek egyenirányítani? Ha emelni akarod a sec.fesz.-t, tekerj rá néhány menetet.
(#) GmS válasza granpa hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Nem lehetséges , volt itthon ez a trafó ( toroid ) , és ki van öntve a közepe gyantával .
(#) RoliNyh válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Idézet:
„mert én csak egy vágószálat fogok róla működtetni...”


Mármint milyen vágószálat? Sima ellenálláshuzalt? Mint pl a habvágóknál?
Mert akkor azt is mondhatták volna, hogy annak teljesen felesleges az egyenirányítás is.
Az sima váltóáramról is üzemeltethető...
(#) granpa válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Ekkora esésnél feltételeztem a (túl)terhelést. Vagy gagyi kis trafó.
(#) GmS válasza RoliNyh hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Igen ellenállás huzalt ! Nagyobb feszültséget akartam , hogy a szál jobban melegedjen , mert kicsit lassú nekem a vágás sebessége .
(#) GmS válasza granpa hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
25,5V AC 150VA van a trafóra írva .
(#) pucuka válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
A multiméterrel nem lehet pontosan mérni a kétutasan egyenirányított lüktető egyenfeszültséget. Ahhoz olyan mérőeszköz kellene ami igazi effektív értéket mér. Akkor azonban pont annyit fog mutatni, mint a multimétered, mert a multimétered színuszos váltófeszültség effektív értékének mérésére van kalibrálva, és ez (a veszteségeket leszámítva) pont megegyezik egyenirányítás után is.
A vágószálnak meg tökmindegy milyen alakú feszültségről üzemelteted, az a valódi effektiv értékét fogja hasznosítani, az egyenirányítás csak növeli a veszteséget, ezzel csökkenti a teljesítményt.
(#) GmS válasza granpa hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Így van , szeretném ha kicsit jobban melegítene , ergo gyorsabb lenne a vágás .
(#) GmS válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Értem . Akkor Effektíve hülyeséget csináltam ezzel , vegyem ki az egyenirányítást ?
(#) RoliNyh válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Rövidíts a huzalon (magyarul csökkentsd az ellenállását), vagy válassz kissebb ellenállásút ugyanolyan hosszban, ha szükséges a meglévő huzalhossz...
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) granpa válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
A 25.5 V-ot terhelve (~5.5-6 A) tudja? Mennyit esik terhelésre?
(#) pucuka válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Vedd rövidebbre a vágószálat, ezzel csökken az ellenállása, nagyobb áram, nagyobb teljesítmény.
Ha nem lehetséges, másik trafót kell használnod, nagyobb feszültségűt, és esetleg teljesítmény szabályzót a primerbe.
(#) GmS válasza granpa hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Így most 18.6V-ra esik .
(#) granpa válasza GmS hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Bizony, felesleges. Mekkora áramnál esik le ennyire?
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2016
(#) GmS válasza pucuka hozzászólására (») Aug 31, 2016 /
 
Nem tudom rövidebbre venni , kell a hossz . és nincs itthon kisebb ellenállású . Így akkor marad a lassú vágás , és kiveszem belőle az egyenirányítót ..
Következő: »»   2841 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem