Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2861 / 3976
(#) world-s válasza Bakman hozzászólására (») Szept 28, 2016 /
 
Köszi.

Az arduino mondjuk értelmesen 1KHz és 62.5KHz között tudja a PWM-et. (alatta is, de nem mennék dafault érték alá biztos.)

A kapcsolás igen egyszerű.
Leginkább erre tudnám hasonlítani, csak az 5V (ezzel megy minden, a legek is!) miatt nekem minden egyes le van ellenállásozva.
Illetve nálam nem RGB van, hanem mintha itt ezek mind külön önálló körök lennének (a jelmez különböző részét világítják meg.)
https://cdn-learn.adafruit.com/assets/assets/000/002/693/medium800/...059603

És akkor innentől nem tudom akkor most hol kell ellenállás használni.
Persze tartósnak és biztonságosnak szeretném, de nem lenne jó, ha itt újabb és újabb megható IC-K meg mifene kellene, mert lassan az arduino elveszíti mivoltát, és ugyanúgy mindent gyárthatok le, mert semmi nem tehető rá. Hely meg így is nulla.

Itt vagyok meglőve, mert mindenhol másként van:
Kell e ellenállás mint itt a fentinél, vagy sem mint ITT.
Netán a földre le kell húzni mint ITT

Helyhiány miatt valószínű a IRF 7313-mat használnám ha jó, vagy a IRLR 024 NPBF ha az előbbi nem lenne jó az 4-18 db led közötti körökhöz (nem power led, hanem hagyományos és nagy fényű 20mA-esek).

Eleinte ezt is ajánlották, de mások lebeszéltek a ULN2008 használatáról, mert sok a veszteség állítólag:
ULN2008

De ha létezik hasonló ilyen kompakt megoldás annak örülnék legjobban.


Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) ktamas66 válasza world-s hozzászólására (») Szept 28, 2016 /
 
Nem tudom pontosan milyen csoportosításban szeretnéd, de esetleg LED vezérlő IC használatát is meg lehet gondolni. Pl. SCT2024CSSG
(#) MikulaSan hozzászólása Szept 28, 2016 /
 
Sziasztok. Szeretném megismerni a tranzisztorok mikéntjét-hogyanját. Mely könyvek alapján tudnám ezt a tudást magamévá tenni. Majdan audió irányba szeretném a megszerzett tudásom kamatoztatni.
(#) attika válasza MikulaSan hozzászólására (») Szept 28, 2016 /
 
ITT
találsz leírást róla, szerintem elég jól el van magyarázva.
(#) world-s válasza ktamas66 hozzászólására (») Szept 28, 2016 /
 
Sajna nem jó. Látom 30mA a kimenete. Ez azt jelentené, hogy lenedként kéne levezetékezni pl. a csápot amiben csáponként van olyan 20-22 led. Ha ennyi vezeték lenne, elveszítené az alakját, mert a hordozó alap nem tartja meg.

Úgy szeretném csoportosítani:
- Csápok szára: 2x9 led (max 360mA)
- csápok végei: 2x9 led (max 360mA)
- csáp belsők: 2x1 led (max 40mA)
- csáp tövek: 2x4-től 8 ledig (max 160mA-320mA)
- hátsó szemek: 2x1 led (max 40mA)
- szemek: 2x1 vagy 2x8 led (lehet ez már programozható RGB lesz, így annak nem kell)

A bajusz, fejtető, arc pirulás, stb.: ezek programozható RGB-k, így nem kell nekik semmi.

Így ha nem nem kell összevonni, akkor 5-6 független kör van, és ezek fényerejét külön tudom állítani.
(#) ktamas66 válasza world-s hozzászólására (») Szept 28, 2016 /
 
Ennyi előtétellenállás rengeteget elfűt. A ledeket sorba kellene kötni és úgy adni neki tápot testreszabva egy kis DC/DC konverterrel. Akár áramgenerátoros is lehetne, mint pl. a MIC3287. Ráadásul ez PWM jellel szabályozható is és közvetlenül mehetne akár az akkuról.
(#) world-s válasza ktamas66 hozzászólására (») Szept 28, 2016 /
 
Értem.
Ezt kimondottan a ledekre ajánlod? (a ledjeim kékek)
Tudsz olyan kapcsolást ami ami egyszerű és tuti működő? Vagy kész dolgot ami viszont kicsi is?
PWM-mel hogy gondolod?

Mert mindig ilyen esetben kiderült, hogy itt meg ott van buktató. És van ahol már a kész összeragasztott jelmezt meg kéne bontani, és azt csak tényleg akkor teszem meg, ha biztosra tudok menni, mert nagyon sok zsákutcám volt már.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Szept 28, 2016 /
 
Sziasztok!

Adott egy avr, ATMEGA644-20AU kérdésem az lenne hogy mind a négy oldalán van neki táp, mind a négy oldalon be is kell kötnöm?
(#) kapu48 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Szept 28, 2016 / 1
 
Igen! + 100n kerámia szürőkondik ís kellenek!
(#) world-s hozzászólása Szept 29, 2016 /
 
Vettem egy hall sensort.
Ez van ráírva: 412S 05L

Nem találom neten, de a bolt kínálatában sem, hog megnézzem a paraméterit.
Hogy lehetne kideríteni mi ez?

Köszi előre is:
Zoli
(#) ferci válasza world-s hozzászólására (») Szept 29, 2016 /
 
Első körben hasonlítsd ehhez: TLE4905L - ennek az adatlapját megtalálhatod.
Feltehetted volna a képét.
(#) world-s válasza ferci hozzászólására (») Szept 29, 2016 /
 
Bocsi az lemaradt.
Kinézetre, tokozasra ilyen.
Adatokat nem tudok hasonlitani, mert nincs infóm hogy amit adtak az milyen.
Amúgy a hestoreban ha szerzek mèg egyet akkor melyiket erdemes, mert latom vannak eltéresek, de sokat nem mondanak.
Egy jelmeznel a szaj kinyitasát lenne jó detektalni arduinoval.
Van egy pár milis mágnesem. Aztal meg egy hallal oldanám meg.
Ha eleg érzékeny lenne és apró változásokat is lehetne mèrni, akkor más helyen is használnám. Orr vegenek megnyomasa, orr simogatának ézzékelése.
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2016
(#) ferci válasza world-s hozzászólására (») Szept 29, 2016 /
 
Szerintem, ha az adatlap határértékeinek bőven alatta maradsz, jó lesz az szerint is. A tápod úgyis kicsi, a többi meg nem kérdés. Kipróbálod 5 voltról és ennyi.
(#) Stewe válasza world-s hozzászólására (») Szept 29, 2016 /
 
Nem sok köze van a hallhoz, de ha tényleg csak száj kinyitását kell érzékelni, akkor lehet, hogy mágnes mellé egy reed is elég.
(#) bugyi680 hozzászólása Szept 29, 2016 /
 
Van egy Blaupunkt Ancona CR24 típusú autós magnóm.Hogyan tudnám működésre bírni?A kivezetéseken nem nagyon tudok elmenni.Érdekelne hogy hova adom a tápfeszt (+,-).meg a hangszórókat hova csatlakoztassam.

image.jpeg
    
(#) lelkes amatőr válasza bugyi680 hozzászólására (») Szept 29, 2016 / 1
 
A képen szépen látszik a bekötés.
Fentről lefelé:
első sor: negatív, fényerő (ha a világítás kapcsolt akkor csökkenti a kijelző fényét), motoros antenna kimenet.
második sor: állandó 12 volt, gyujtáskapcsoló.
alatta: bal hátsó, bal első, jobb első, jobb hátsó.
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2016
(#) Csupasz hozzászólása Szept 29, 2016 /
 
Sziasztok
Tudnátok valamit mondani az alábbi kapcsolásról? Hogyan működik, esetleg egy rajz?
(#) Tarbur hozzászólása Szept 29, 2016 /
 
Sziasztok! A Dremel gépekhez jó az olcsóbb, valódi szinuszt nem tudó inverter is? Mert kefésnek kefés, de nem tudom van-e benne valami okosító elektronika ami igényli a szinuszos delejt.
(#) dudzsi hozzászólása Szept 29, 2016 /
 
Sziasztok! Ismerősöm adott a képen látható játék telefont. Hát nem mai darab. Gyerekkoromat idézi. Az egyik kagyló nem működik a másikba hallani ha belefújok. Tudja esetleg valaki hogy milyen mikrofon és hangszoró lehet ebbe? A telefonba a két kagyló nincs az elemre kötve csak a csengés. Létezik az hogy a hang rezgéstől keletkezik fezsültség? Szóval milyen elven működhet? Köszönöm
(#) RoliNyh hozzászólása Szept 30, 2016 /
 
Szép napot!

Érdeklődnék az alábbi eszközhöz van -e valakinek komplett kapcsolási (nem bekötési) rajza?
Kerestem a barátunkkal, de vele csak olyan oldalakat találtam ahol megvásárolható vagy tesztelik vagy csak képek vannak...

Keweisi USB tester...

A lényeg az, hogy tettem utánna egy TP4056 liion töltőt, és át szeretném kötni (ha lehettséges) a feszültségmérő részét úgy, hogy a cellafeszültséget mérje a bemenő feszültség helyett...
(#) nedudgi válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
Ott a gond, hogy a teljesítményt rosszul számolná. Persze a mAh érték jó lenne. Én hozzátennék egy egy háromvezetékes feszültségmérőt.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2016
(#) SzervízMacska válasza Tarbur hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
Teljesen jó, én órákon keresztül használtam így, folyamatos üzemben.
(#) RoliNyh válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
Mármint a betöltött kapacitásra gondoltál, nem? (Igaz, én erre nem is gondoltam...)
(#) Tarbur válasza SzervízMacska hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
Rendben, köszönöm szépen!
(#) Kovidivi válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
Úgy lehetne megoldani, hogy visszarajzolod legalább az áram és feszültségmérés részt, mivel eddig valószínűleg a sönt előtt mértek feszültséget, te pedig utána szeretnél. Ezután a kimenő feszültséget "át kellene helyezni" a uC GND-jére (a söntön eső feszültséget kikerülve), és így valószínűleg működne. Differenciális erősítóvel megoldható szerintem. A kalibrálás lehetőségét ne felejtsd ki, mivel a programon nem fogsz módosítani, kivéve ha van kalibrálás menüpont.
(#) RoliNyh válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
Csak egy ötlet volt, de rajz nélkül nem is gondolkodom rajta tovább...
Kalibrálási menü meg egyáltalán nincs, csak egy gomb, amit nyomva tartva nullázza a timert...
(#) Kovidivi válasza RoliNyh hozzászólására (») Szept 30, 2016 /
 
Nem hiszem, hogy túl lenne bonyolítva a kapcsolás. Egy feszültség osztó jön az USB felől, a söntről meg műveleti erősítő, és megy a két feszültség a uC ADC-jébe.
(#) dani555 hozzászólása Szept 30, 2016 /
 
Sziasztok!

A kérdésem a következő lenne:
Az alább látható mosó,-és mosogatógépekben gyakran használt speciális triakhoz sikerült hozzájutnom. Mutatnak példát a belinkelt címen (6.oldal) a felhasználására.
Egy valamiben nem vagyok biztos: ott negatívan van előfeszítve a triak? Akkor viszont jelölniük kellett volna az AC mains-nél hogy melyik a "hot" és melyik a "n".(Fázis és Nulla).
Szerintem kicsit megtévesztő....
Gondolom az alsó a nullavezető, de javítsatok ki ha nem. (az MCU-t fázisra semmiképpen nem köthetik)

És ha tényleg ez az ábra akkor szerintetek hogyan oldják meg, hogy a felhasználó ne keverje össze a fázist a nulla vezetővel? Hiszen nem tudják garantálni, hogy ne így, hanem úgy dugja be a villásdugót az átlag ember....

Bővebben: Link

Köszi a válaszokat!
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2016
(#) bugyi680 hozzászólása Szept 30, 2016 /
 
Szép napot!
Ha én otthon rövidre zárom az áramkört akkor az valamiféle kapcsolattal van az arra a az áramkörre kapcsolt fogyasztókkal az áthaladó áram vagy nem?
(#) Gafly válasza bugyi680 hozzászólására (») Szept 30, 2016 / 1
 
Igen.
Az azért érdekelne, hogy valójában mit akartál kérdezni?
Következő: »»   2861 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem