Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2936 / 3976
(#) RoliNyh válasza Fidel hozzászólására (») Feb 6, 2017 /
 
Szerintem ezt 100% pontosan senki nem fogja tudni neked megmondani. Rxd Txd elvileg valamilyen soros adatvonal a kijelzőhöz gondolom. Legjobban akkor jársz, ha az eladónak írsz, és megkérded tőle, adjon kapcsolási rajzot ha van, vagy legalább egy angol nyelvű felhasználói utasítást, mert az oldalon kevés az infó.
(#) vargaf válasza ftirius hozzászólására (») Feb 6, 2017 /
 
Mekkora feszültség jut a motorra? A kondenzátor zárlata nagy gond lenne, ez "öngyógyító" típus. Az értéke lenne a fontos adat, ettől függ a motorra jutó feszültség.
(#) ftirius válasza Fidel hozzászólására (») Feb 6, 2017 /
 
Az egyik kefe tiszta kormos volt
Elég kemény a pöcök a burkon, azt mivel tudnám szépen visszahajtani?
(#) tbarath válasza rettung hozzászólására (») Feb 6, 2017 /
 
Szia,

Egyrészt I = U / R
Másrészt LED-et (ami nem izzó, hanem LED) fix árammal (áramgenerátorral) kell hajtani. Hogy milyen a LED-ed azt itt rajtad kívül senki se tudja (te legalábbis árulod el), szóval így csak az adatlap tud neked segíteni.

Ugyanakkor ebben a topic-ban random 5 oldalt kiválasztva ugyanezek legalább kettőn el vannak mondva, vannak tanácsok, leírt kapcsolások, stb. Szóval javaslom ha sürgős a válasz akkor olvass vissza pár oldalt, és nézd meg a LED-ed adatlapját.
(#) tbarath válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 6, 2017 / 1
 
Az eladó jó eséllyel árul zoknitól az usb-s rakétavetőig mindent amire van kereslet, de sokat nem fog tudni róla.

Ilyenkor az én "trükköm" az, hogy a termék "nevére" rákeresek ebay-en, ali-n, és úgy általában a web-en, és sokszor találok bőbeszédűbb leírást, videót vagy valami írást róla. Ez esetben egy orosz fórumon találtam egy angol szöveget, elvileg TTL jelszinten (hány volt azt nem tudom) 9600 baud-dal kapod az aktuális áram és feszültség értéket. Bővebben: Link

Lehet hogy érdemes lenne a többit is lefordítani, mindenesetre a "BB CC ADDR 00 XX XX CRC" szövegre rákeresve találtam még egy hasznosat: Bővebben: Link
(#) ftirius válasza vargaf hozzászólására (») Feb 6, 2017 /
 
A motorrs csak 2,4V megy. ??
(#) world-s hozzászólása Feb 6, 2017 /
 
Sziasztok!
Vettem egy ilyet:
Bővebben: Link

Nagyon bejött.
Viszont múltkor sötétben észrevettem, hogy nagyon halványan világít kikapcsolt állapotban is a két led.
A gomb nem kapcsoló csak egy gomb, de nem látom a panel túloldalán mi vezérli kapcsolást.

Két CR2016-os elemmel működik.
Kikapcsoltan 2.5uA áramot mérek az elemeknél.

Mitől lehet ez, és ez mennyire fogja lemeríteni az elemeket.
Jó lenne nem mindig szétszedni, és kivenni az elemeket.
Előre is köszi.
(#) nedudgi válasza world-s hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
A CR2016 tudtommal legalább 75mAh kapacitású. A 75000/2,5 osztás eredménye megmondja, mennyi idő alatt meríti le az elemet ilyen fogyasztás. Ilyenkor már nem számolok. Arra tippelek, hogy a tárolási idő végéig kitart. Azt is jó lenne tudni, működés közben mekkora a fogyasztás. Valószínűleg pár százalék környékén lesz az így elfecsérelt energia.
(#) Baxi hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Hi Mesterek.
Elakadtam, azaz nem tudom mit kezdjek a jelenséggel.
A csatolt mellékletben a C1 kondival lenne a bajom. Állandóan tönkre megy, felpúposodik, szétdurran. Már ott járok hogy 100V elkot raktam oda, de csak ideig óráig orvosolja a problémát azaz nem segít.
A kapcsolással a fetten keresztül félhullámmal töltök egy akkumulátort PWM szabályzással.
A szkopos képen látszik a félhullám előtti illetve utáni nul átmenetben a "tüskék".
Az tenné tönkre a kondit, ha igen mit tudnék vele kezdeni? Mondjuk itt nem tudom hogy volt e rajta akksi, mármint lehet hogy ha be van terhelve a táp akkor nem lenne tüske.

Valakinek lenne ötlete hogy mit rontok el ?
Segítséget előre is köszönöm.
(#) Baxi válasza Baxi hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Lemardt, a C1 egy mellett van egy 100n kondi is.
(#) Stewe válasza Melphi hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Nagyot szóltam mint a vízipisztoly....
Triakkal nem lágyindító, hanem közönséges késleltető lett belőle, ma még agyalok kicsit.
(#) Bakman válasza Baxi hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
A kondenzátor egy félhullám alatt többször feltöltődik és kisül a PWM frekvencia függvényében. Töltéskor és kisütékor nagy áramok folynak benne, ez teszi tönkre. Az egyenirányító kimenetére rakj egy diódát, amin keresztül töltődik a kondenzátor, amiről pedig a 7805 megy. A dióda előtti részről (az egyenirányító kimenetéről) pedig menjen a FET. Így, ha a FET kinyit, a dióda megakadályozza, hogy a kondenzátor kisüljön az akku felé, csak a 7805-ös árama meríti.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017

kap.jpg
    
(#) vargaf válasza ftirius hozzászólására (») Feb 7, 2017 / 1
 
Cseréld a 0,22 µF X2 275 V kondenzátort. Mindhárom adat lényeges!
(#) ftirius válasza vargaf hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Rendben, köszönöm!
(#) malak hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Sziasztok!
Egy kis segitséget kérnék az alábbi rajzhoz.
Megépitettem az alkatrész lista alapján de egy olyan problémám van hogy a ledek parázslanak és nem teljes gözzel világitanak.

Mellékelem a rajzokat valaki megmondaná nekem hogy mit rontottam el?

Mivel probapanelra épitettem igy a sprint féle csak megközeliti a valós eredményt de az elv hasonló.

Lehet hogy a ledeket kötöttem be rosszul?

Számít hogy a ledek nem párhuzamosan vannak hanem szinte függetlenek?

Ha ez nem érthetö igy akkor majd csinálok egy fotot a valos probapanelröl is.
(#) vargaf válasza malak hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Idézet:
„Számít hogy a ledek nem párhuzamosan vannak hanem szinte függetlenek?”

Ezt hogyan kell értelmezni? Miért tértél el az eredeti rajztól? Fénykép nem tudjuk megnézni mit és hogyan kötöttél be.
(#) malak válasza vargaf hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
A led teszter Skori weblapjárol van,mivel az általa megépitett panelen a 4 fehér led egymás melett van mig a rajzon egymás után, igy azért kötöttem be másként hogy a ledek egy sorba legyenek.A tekercseket fénycső elektronikábol szedtem ki ahogy Skori irta,elvben a multi szerint nem zárlatos de mégse égnek a fehér ledek teljes erövel, csak akkor ha valamit rákötök,ergo müködik de mégse rendesen.A független ledeket ugy értem hogy a rajz szerint a 2x2 led egymás után van kötve forditott polaritásal,mig az én esetemben helyhiány és esztétika miatt a layban szereplő módon kötöttem be.Amúgy a próbapanel is megkötötte a kezem enyhén.Sokat kellett vezetékkel átkötni de majd otthon lefotózom a kész panelt és feltöltöm ide akkor látható lesz.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
(#) vargaf válasza malak hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Azt, hogy honnan való a kapcsolás az eddig is nyilvánvaló volt ( olvasni tudok ). Ott két változat is szerepel, de a piros és a sárga LED mindkettőben párhuzamosan van kötve, ez biztos. A fehér LED-ek pedig sorba! Fénykép nélkül nem tudom eldönteni mit kötöttél rosszul ( távolba még nem látok ).
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
(#) zamatőr válasza malak hozzászólására (») Feb 7, 2017 / 1
 
Így jó a rajz alapján . Nálad a jobboldali tranzisztor (amit fet-nek rajzoltál) rosszul volt bekötve és alul a sárga piros led-ek is.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
(#) malak válasza zamatőr hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Köszönöm a válaszod de majd otthon megnézem hogy jol rajzoltam -e emlékezetböl a sprinttel,régi verzio és valamiért nem volt benne tranzisztor rajz.Amugy igazság szerint nem sok eltérést látok a te rajzodon de lehet én vagyok a vak.Amugy szted ha a rajz szerint a 2x2 led egymás után van az én esetemben pedig függetlenül az okozhat e halvány világitást a ledeken?Ja már látom a javitásodat pirossal.Vagy 3x néztem át és valoban nem rajzoltam fel normálisan.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
(#) gazspe hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Sziasztok!
Egy +-9V-os, 40 mA-s tápot soros (9V) zénerrel, egy-két ellenállással és kondenzátorral egy 24V-os DC tápból ki tudok hozni? Esetleg nagyobb terhelés mellett stabkockákkal?
Választ előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza gazspe hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Hello! Két soros zénerrel és előtét ellenállással kihozható a +-9V. Két stabi nem túl nyerő, mert soros áramkörben az áram közös. Azok pedig sorban a terheléssel feszültséget szabályoznak. Vagy is a zéner párhuzamos szabályzó a stabi pedig soros.
(#) vkrisz81 hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Sziasztok!
Jól értem e hogy ha van egy váltóáram amit trafóval átalakítok 12volt-ra, kapok egy váltóáramot de 12 volton.
ha ezt átvezetem 2-2 diódán akkor lesz belőle egy pulzáló de már nem sinus-os görbém, és még mindig nem stabil egyenáram?
Ha berakok egy további -nagy, akár 1000mikroF-os- kondit akkor az végülis felveszi ezt a pulzálást? úgy értem amikor épp megfordulna a görbe akkor a kondi tartalma "ürül" és ezáltal további áram"utánpótlás" lesz a körben?
mi van ha többet vesz fel a fogyasztó mint ami a kondiba belefér? akkor elveszik az áramkör egyenáram jellege?
(#) RoliNyh válasza vkrisz81 hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Nem jól érted. Olvasd el ezt:

Hálózati egyenirányítók...
(#) zolika60 válasza vkrisz81 hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Az "egyenáram jellege" nem veszik el,csak a hullámossága nő meg. E szerint változik.
(#) malak válasza zamatőr hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Szia
Nos itthon vagyok és csináltam pár képet és megprobáltam lerajzolni a kábeleket is ahogy be vannak forrasztva mert a képröl nem biztos hogy látszik.
A szagatott vonalak akarnak lenni a kábelek a többi elvben forrasztás vagy átkotés.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
(#) Baxi válasza Bakman hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Szia, köszönöm a segítséget!
Ez eszembe sem jutott hogy a kisütés miatt megy tönkre
(#) teszti hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Sziasztok!

Egy liion akku kisütőt tervezek. Szeretném belőni az akkut ha lemerült (3v alá esett), úgy hogy ha már egyszer kikapcsolt, akkor később már ne kapcsoljon vissza. A kisütő áramkör kész, egyedül ezt nem tudom megcsinálni, milyen ötletetek van? Ha kell referencia, akkor az tudjon az akkuból táplálkozni.
(#) Kovidivi válasza teszti hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Fogj egy komparátort, a billenési szintet állítsd be 3V-ra, ha átbillent, akkor tiltsd le vele a kisütő részt, és csatolj vissza a bemenetre, úgy, hogy "öntartásba" vezéreld. Ha tudod, hogy működik egy műveleti erősítő/komparátor, nem lesz gond, ha nem ismered, gyere a megfelelő témába és/vagy pótold a hiányosságot.
(#) gyoran válasza Baxi hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Végül is a plusz diódával működik? Nyilván meg fogtok kövezni, de ennek anélkül is mennie kellene. A diódahíd 1,8 A-es, ilyen brutális terhelésre annak már ki kellett volna készülnie.
Az állandóan tönkremegy mit jelent? Naponta? Mert akkor - bocsássatok meg - olyan triviális oka kell legyen, mint a fordított elko polaritás, vagy hasonló. Ha tévedek, hamu őszülő (inkább kopasz) fejemre... de akkor megint tanultam valamit.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2017
Következő: »»   2936 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem