Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Elektroncső-vizsgáló berendezés
Témaindító: bakos13gab, idő: Júl 12, 2012
Témakörök:
A baj csak az egyenirányító csövekkel van, 5U4G nem olcsó oda, sem az 5Y3GB. A többi elmegy, van is meg könnyebben be is szerethető. De szerintem kisérletezni azért lesz egy félvezetős tápom
Éppen készítek egy csőmérőt egy hajdani L1-3 - ból. Az anód-, és G2 tápjai FET-esek, nálam 400V-ig megy, max. 300mA-re beállítva, de feljebb is mehetne, megfelelő FET-el. A példa a "nagyfesz tápok" topikból van, tökéletesen működik.
Lineáris üzem vagy kapcsoló? Elvileg az enyém is bírná, de nem akarom a szélére vinni a tűrését .
Lineáris, graetz-puffer-áteresztő. A "stabilizált nagyfeszültségű tápegység" topicban van, valamiért nem tudom idetenni(?).
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2017
Sziasztok!
IL 14 -es csőmérőhöz keresek kártyákat (hiányos a készlet), esetleg tudja-e valaki, hogy kell új kártyát készíteni ( pl GU 50-hez). Köszi.
Szia, ha esetleg tudsz feltenni képet a gépről és egy kártyáról az segítség lenne.
A neten ránézve nekem úgy tűnik, a kártyán "kóddugók" vannak, amik a megfelelő félhüvelyeket kötik össze. Egyedi kártyát esetleg egy hasonló cső kártyája alapján tudsz összerakni, vagy több csönek a kártyájának összeollózásával.
Szerintem a kártyák ugyanazok, mint az L1-3 :Bővebben: Link
Az IL14 nek más kártyái vannak, nekem kettő is van (az egyik magyar feliratos)
Keress privátban (soldier67.ls@gmail.com) nemcsak gyári orosz kártyák vannak meg,hanem töbszáz európai is
Sziasztok.
Hozzá jutottam egy Mercury 1101c tube tester-hez. A gondom az hogy a csövek listályából hiányzik a 6-31 közötti oldal. Az elektrotanyán nincs fent. Hasonlít 990-esre, annak megvan a csőlistája, de vannak beállítási eltérések. Pl. az 1A3, 1A5 beállításai azonosak, de az ECC81,-82,-83-nál vannal eltérések. Tudna valaki segíteni? Pár napja bogarászom a netet, de nem találtam semmit.
Az irigységtől vezérelve majdnem mondtam valami nem ide illőt. Majd maradtam abban, hogy használd egészséggel és sok örömöd leld benne
Ha nem találsz a neten, akkor marad a klasszikus "hamupipőke" módszer, sajnos De szerencsére remélhetőleg ritkán futsz neki tömegesen nagyon sok különféle "ismeretlen" csőnek, egyenként meg lehet vele birkózni...
Itt van néhány kép róla. Még nem tudom kipróbálni, mert még nem jött meg hozzá a 110V-os adapter. A belseje gyári állapotban van. Nem piszkáltak bele.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2018
Nézz be ide:Bővebben: Link, sok készülék leírása van itt.
Bemész a Váci utcába, ott van ingyenes csővizsgáló. ~50 éve már jártam ott.
Suomiból beugrani a budapesti Váci utcába nem kis mutatvány, ráadásul rég megszűnt a csővizsgálás (ha lenne sem lenne ingyenes).
Depláne, hogy az a Petőfi S. u.-ban volt
Sikerült szereznem doksit. Amerikából. 14€-t fizettem érte. PDF-ben van, + jött vele 50 Mercury mérő doksija.
Sziasztok!
Úgy látom régen járt erre valaki, pedig még anno, ennek a topiknak az alapján kezdtem el egy csőkarakterisztika rajzolót tervezgeni. Na meg azért is mert sok ígéret van a párbaválogatot csövekre a hirdetésekben, de ezen állítások sokszor erősen megkérdőjelezhetőek, ezért nem árt ellenőrizni. Hogy legyen mivel, gondoltam készítek egyet: Íme a deszka, talán egyszer dodoza is lesz.
Szép... A leírása, programja, etc. publikus lesz?
Valami ilyet tervezek, mert szeretném kicsit tovább finomítani a dolgokat.
Csináltam egy-két képernyőképet is mit lehet velle rajzolgatni, mindjárt felrakom
Néhány kép, hogy is néz ki egy mért cső karakterisztikája.
1. A/B fél egy grafikonon, 2.-3. kép A illetve B fél külön -külön
Frankó. Kíváncsian várom a részleteket!
A kiindulópont és leírás röviden:
Az elmúlt években keztem el csöves erősítőt építeni és vásároltam innét-onnét csöveket, de amérésükre nem volt alkalmas eszközöm, amit láttam az a jó, régi a hőskorból származó cuccok voltak, vagy egyszerű manuális összeállítások, amikkel minden mérési pontot külön kell fevenni. Ez beláthatatlan idő és számtalan tévedési lehetőség. Mivel kicsit megfertőződtem, a munkám során a számítástechnikával, úgy gondoltam ma, egy PC-vel összekötött mikrokontrolleres megoldás lehet erre a legalkalmasabb. Úgy hogy ezt valósítottam meg. A kütyü jelenleg egy kettős triódát tud egyszerre mérni, mikrokontrollerel vezérelve és USB porton továbbítva a mérési adatokat. A mérési idő kb. 30 sec. / cső és az előzőleg felrakott grafikonokat produkálja. Három egységből áll, a cső és meghajtó áramköreiből, a kontrollerből, és természetesen a tápból. Folyt. köv.
Készítettem néhány újabb karakterisztika képet.
Most egy másik nézetben, ezen látható, hogy a duplatrióda egyik fele bizony nagyon el van erőtlenedve.
A karakterisztikarajzoló egy elég egyszerű áramkörrel méri magát az elektroncsövet,
Az szabályozható anódfeszültséget a táp panelról kapja és közvetlenül a két anódra jut. Az árammérés tehát nem itt, hanem a katódban történik. Ennek legfőképp praktikus oka van, mert a műveleti erősítők nagyfeszültségen való alkalmamása számos újabb problémát generál. A katódban történő mérés sem minden problémától mentes, de egyszerűbbnek láttam ezt a megvalósítási módot. Az áramot két 100-100 Ohm os ellenálláson mérem a uChip ADC bemenetére vezetve. Az Ug feszültséget pedig, szintén a uChip DAC kimenetéről küldöm egy invertáló műveleti erősítőn keresztül, ahoz, hogy a DAC által előállított Ug feszültség a katódon keletkező feszültség miatt ne változzon, a bemeneti feszültséget ezzel kompenzálom. Röviden ennyi, mellékelek is egy rajzot, (talán sikerül kiexportálnom)
A karakterisztikarajzoló vezérlője egy uChip 2550 típusú IC, két MCP 4822 DAC –al kiegészítve, a legfontosabb szempont volt, hogy tudja kezelni az USB portot annak érdekében, hogy a mérések eredményét át tudjam vinni a PC-re. Ennek megvalósítása teszi lehetővé, hogy a mérés programozható legyen és a kapott eredmények grafikusan kijelezhetőek legyenek.
A uChip tehát egy közvetítő áramkör a PC ből kiadott utasítás és az elektroncsövekre kerülő feszültségek előállításában(Ua1,Ua2, Ug1, Ug2), illetve az elektroncső lábain megjelenő feszültségek/áramok mérésében, aminek az eredményét továbbítja a PC -felé adatformátumban. Ez a képesség teszi lehetővé, hogy egy PC-s program segítségével végrehajtsunk egy méréssort, 1, Beállítjuk az Ug, és Ua feszültségeket(pl. Ug -1.0V, Ua 20V) ez utasításként az USB –n keresztül átkerül a PIC-be, a PIC pedig kirakja a DAC áramkörön az elektroncső rácsára és anódjára. 2, Ezt követően az Ua feszültséget növeljük 300 V ig, az Ug pedig állandó, 3, A növevelések között pedig az ADC bemeneteken folyamatosan mérjük a feszültséget/áramot. Ez egy teljes jelleggörbéhez tartozó méréssor, miközben begyűjtöttük a mért adatokat. Ezután már csak ki kell rakni a képernyőre a görbét.
A panelról is készítettem, két képet, de sajnos egyik rosszabb let mint a másik.
Talán a lényeg látszik rajta, nem oly túl bonyolult, És egy kis kedvcsinálóként az áramkör.
Maradt a táp... Egyébként a berendezés alkalmas teljesítmény csövek vizsgálatára is?
Azt most próbálom leírni, csak ma egy kis családi elfoglalásom volt.
Jelen állapotában csak két triódát tud mérni, mert úgy 50 mA az anódtáp terhelhetősége és Ug2 feszültség sincs. Természetesen már elővannak készítve ezek a lehetőségek(elvben). De először szerettem volna látni az egész működését és csak utána lépnék tovább. |
Bejelentkezés
Hirdetés |