Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   580 / 967
(#) bakos13gab válasza sany hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
SSR + akármilyen kis kapcsoló.
(#) Bakman válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Pontosabban: három, vagy egy db. három fázisú SSR, a működtetéséhez szükséges egyenáram, valamint egy akármilyen kis kapcsoló.
(#) kowi válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Azért hogy tisztán lássunk... 16-os RÉZ MKH a szondától a kismegszakító szekrényig Hivatalos kötőelemmel nem alumax meg kókány). Itt össze is kell kötni a bejövő nullával. Nulla illetve fázis vezetők 10-es MKH. Gázvezeték bekötés 16-os MKH. Cirkó víz stb-10-es MKH. Ez ÉMÁSZ terület. Az AVK-t se felejtsük el.
(#) gyuszo válasza kowi hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Idézet:
„Azért hogy tisztán lássunk”

Bővebben: Link
A rajz és a leírás a pontosítás kedvéért.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2018
(#) sany válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 13, 2018 /
 
Még jobban megbonyolítaná a helyzetet.
(#) andrÁSZ válasza Tomi111 hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
A képen látható doboz felett van a plombált óra szekrény ,/érdekes/ onnan 6mm2 vezetékek jönnek,a sorkapcsok helyén egy 3fázisú firelé volt, és az ELŐTT volt a nullázás.A firelét pedig áthelyeztem az épületen belül lévő autómata házba.A látható 10mm2 vezetékek pedig mennek tovább a házba.Szerintem így már érthetőbb,és jó.?
(#) gyuszo válasza andrÁSZ hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Ha megnézed a Bővebben: Link feltett rajzomat, arra hasonlít .
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2018
(#) andrÁSZ válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Igen .Köszi.
(#) andrÁSZ válasza sámli hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Elkészült a javított ,szabványos nullázó vezeték.
(#) ötfelezős válasza andrÁSZ hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
De itt minden fényes... 1986 óta a PEN-nek a PE síre kell érkeznie, és onnan átmenni az N sínre. Azelőtt hívhatták ezt az összekötést nullázó vezetéknek. Szerintem ezzel az elnevezéssel jól megzavartad a népeket.
Igaz, hogy a jelenleg érvényes szabvány szerint van olyan variáció is, hogy egy PEN sín van, ahová csatlakozik a PEN, majd a nulla sínre és a védő sínre elmegy a csatlakozás, és ez a sorkapocs végül is felfogható lenne annak, de akkor erre a PEN sínre kéne csatlakoznia a földelőszonda vezetékének - már, ha ez egy családi ház volna, amiről nem írtál semmit.
(#) andrÁSZ válasza ötfelezős hozzászólására (») Márc 14, 2018 /
 
Igen,ez egy családi ház.Sajnos a többi dobozba nincs "engedélyem" benézni.A firelé áthelyezése után mindent ugyan úgy építettem vissza,max a fázis sorrend változott.A doboz oldalán lévő dugaljak ki vannak iktatva,sosem használtam.Az egész átalakítás kényelmi okból történt,ha néha lecsapja a relét nem kell az uccára rohanni esőben,hóban.Gyakorlatilag minden működik.Köszi.
(#) enree hozzászólása Márc 15, 2018 /
 
Sziasztok!
Könnyűszerkezetes házban az MBCU-t be kell húzni védőcsőbe?
(#) gyuszo válasza enree hozzászólására (») Márc 15, 2018 / 1
 
Én abba tettem, a fekete színű DX 32-es lépésállóba . Ebbe már sokkal könnyebb volt behúzni is. Egy másik ilyen védőcsőbe került a koax és internet kábel is.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2018
(#) gyuszo válasza andrÁSZ hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Igen, most már kiderült, ez egy utcai, telekhatárra készült mérőhely, innen megy földkábellel a házig. A földkábel 5 x 10 mm2 réz ?
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2018
(#) andrÁSZ válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Igen 5×10mm2 de,sodrott és falba süllyesztve védőcsőben.A ház mellett van kb 3m.Akkor így minden szabályos ?Hat éve épült.
(#) fulcsii válasza enree hozzászólására (») Márc 15, 2018 / 1
 
Nem kell.
(#) gyuszo válasza fulcsii hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Persze, lehet nem kötelező, de neki is mond el :Bővebben: Link
A riport végén hangzik el, hogy a vezetéket elrághatták a rágcsálók.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2018
(#) gyuszo válasza andrÁSZ hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
A földelőszonda és a PEN kapocs között legalább 16 mm2 MKH vezetéknek kell lennie.
(#) sany válasza fulcsii hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Azért rosszat nem csinál vele, hogyha belehúzza.
(#) gyuszo válasza andrÁSZ hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
A 2 db piros és 2 db fehér érvéghüvely 10 mm2 vezetékre utal. De a fekete érvéghüvely, ami a zöld-sárga vezetéken van, az csak 6 mm2-es.
(#) gyuszo válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Legjobb lenne beszerelni egy zöld-sárga fővezetéki sorkapcsot, mint az a kék és abba bekötni az összes zöld-sárga vezetéket hosszú érvéghüvellyel, a 2 csavaros rögzítés miatt.
(#) andrÁSZ válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Ok,azt még mecsinálom.Köszönöm a segítséget mindenkinek.
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
A kérdés az volt, kell e? Nem írja elő szabvány.
(#) sámli válasza enree hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Nem kell, de ha hőszigetelés is van (gondolom van), erősen ajánlott a későbbi esetleges munkálatok miatt.
(#) gyuszo válasza fulcsii hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Igen, ez volt a kérdés, nem írtam, hogy kell.
Csak azt, hogy sokkal könnyebb is vele dolgozni és plusz egy védelem is.
Elég egy apró gipszkartoncsavar, ha véletlenül belemegy a vezetékbe.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2018
(#) Macsek71 hozzászólása Márc 16, 2018 /
 
Szakik !

A mellékelt vázlaton látható "förmedvényt" a klímaszerelő követte el . Nekem nagyon bántja a szemem a lógó toldott kábel (lila+piros) .
Hogyan lehetne "szépen-szakszerűen" elrendezni ?
-Ragasztok a falra 10*10 csatornát és belefűzöm ?
--milyen nyomvonalon ? Függőlegesen a gép alól - bután néz ki ... A sarokban - szabályos ?

- szerelek a gép mellé egy konnektort ( farkincáját visszavágom eredeti méretre), de merre viszem oda a delejt ...

vésést el kéne kerülni, nem rég lett felújítva a szoba, csak a klíma előkészítés kimaradt ...
(#) Spanyol 5 válasza Macsek71 hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Szia. Én a helyedben a síncsatorna melett maradnék vízszintesen a sarokig és ott le függőlegesen.
(#) maszek0005 válasza Macsek71 hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Szerintem a toldást szétszedném, az eredeti rövid kábelra tennék egy dugvillát, és mellé szerelnék, falon kívüli szereléssel egy konnektort. Azt meg kábelcsatornában elvinném bekötni a legközelebbi kötődobozig. Az meg lehet, hogy csak 1/2 méterre van a klímától. Ha meg úgy van, akkor a doboz alá, mellé, szerelném a dugaljat, és a klíma tápját vinném addig csatornában.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2018
(#) bancsi15 hozzászólása Márc 16, 2018 /
 
Sziasztok!

Mekkora névleges áramú négypólusú FI-relét válasszak, ha a lakásba 3 fázis érkezik be? A villanyóra alatt 3db 25A-es kismegszakító van.

Köszi
(#) sámli válasza bancsi15 hozzászólására (») Márc 16, 2018 / 1
 
40A megfelel.
Következő: »»   580 / 967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem